Sanyboy

Biciclete...supertare

227 posts in this topic

Eu am si deraioarele si franele Shimano DEORE pe tzoacla mea si sunt mai mult decat multumit !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Facem si noi o "ieseala" duminica ce vine la un "off-road" in padure la baneasa ... sau prin padure la snagov? :D ... putina adrenalina nu strica :smile:

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc la toti pentru ajutor.De cateva zile sunt si eu in randul vostru:

vhvjfc.jpg

21rcaq.jpg

vx1d7k.jpg

2cpfehi.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci xtr ala cu arc invers si manetele sunt my favorite, vor merge anii buni in noroi si orice si schimba perfect in orice situatie! Felicitări pt achiziție! Cat te-a costat?

Ai putea sa achizitionezi papuci si pedale spd! Sa te bucuri de performantele maxime, ai putea intoarce pipa invers si va fi buna de race!

Ps: foarte buna alegere

E cam rabla dar merge...

La bike-u meu ma refeream

post-3455-0-33478700-1401610805_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa intorc pipa invers? care ar fi diferenta?

pretul a fost 2200 ron .Cu contract.A fost luata SH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 stai mai jos pe sosea nu te prinde asa tare vantul, in padure vei avea un centru gravitational mai jos si te vei simti mai comod pe downhill si pe urcarile foarte abrupte nu te dai pe spate

Astea depinde de cat esti de inalt si cum te simti pe bike dar eu as intoarceo invers si in funcție de cum te simti pe ea scoti si din distantiere.... intai de proba apoi tai din furca sa nu ramana deasupra distantiere. antrenorul nostru taia direct din furca sa nu intre nici un distantier :)))

Pacat de bike sa nu concurezi un pic cu ea sau sa nu te dai prin padure!

Si neapărat sa iti cumperi papuci si pedale spd

Altfel ai sa pedalezi si ai sa ai mai multa încredere pe coborâre

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa mai cercetez treaba cu pipa....

poti pune un link cu papuci si pedale?Mersi

cat despre concurs, nu stiu, voi vedea.Poate spre sfarsitul verii..sau anul viitor :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

pedale spd shimano recomand :)https://www.google.ro/search?q=shimano+spd&biw=1366&bih=660&tbm=isch&imgil=7bZxiemIe5IPJM%253A%253Bhttps%253A%252F%252Fencrypted-tbn1.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9GcT-p3TQX0nFc2k8uYiLB3GL2p1uy5iYQ-Mm3iKNJUgxi-f3TH12%253B300%253B300%253Bb1zHOAsjJqeE4M%253Bhttps%25253A%25252F%25252Fshop.sunrisecyclery.com%25252Fitem%25252F11975%25252F&source=iu&usg=__CJUdGgFNVIG8BRIUOMIh9l0k1ak%3D&sa=X&ei=g_qKU9v8C8uU7Qb76oDICQ&ved=0CEwQ9QEwAw#facrc=_&imgdii=_&imgrc=7bZxiemIe5IPJM%253A%3Bb1zHOAsjJqeE4M%3Bhttps%253A%252F%252Fshop.sunrisecyclery.com%252Fitem-picture%252F13922%252Fpicture%3Bhttps%253A%252F%252Fshop.sunrisecyclery.com%252Fitem%252F11975%252F%3B300%3B300

papuci spd fara placute https://www.google.ro/search?q=spd+shoes&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=r_qKU-npNfHX7AaY8oHQDw&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=660#facrc=_&imgdii=_&imgrc=HRewSIslfx5YZM%253A%3B-NuwFcMpVX_fmM%3Bhttp%253A%252F%252Fimages.evanscycles.com%252Fproduct_image%252Fimage%252Fdb7%252F2d1%252Fb6d%252F76292%252Fproduct_page%252Fshimano-r087-spd-sl-road-shoes-wide-fit.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.evanscycles.com%252Fproducts%252Fshimano%252Fr087-spd-sl-road-shoes-wide-fit-ec039068%3B419%3B276

placutele ar trebui sa le primesti cu pedalele dar sunt cam universale rar sa nu se potriveasca

https://www.google.ro/search?q=spd+shoes&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=r_qKU-npNfHX7AaY8oHQDw&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1366&bih=660#facrc=_&imgdii=_&imgrc=4hjZq7SZhbkLkM%253A%3BZIGZ40LV2zlljM%3Bhttp%253A%252F%252Fdjcatnap.com%252Fwp-content%252Fuploads%252F2010%252F02%252Fvittoria761.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fdjcatnap.com%252Fspd-shoe-2010-buyers-guide-pt-1-casual-shoes%252F%3B367%3B322 asa arata cu placuta montata

vezii ca sunt si pt bike de sosea pedale si papuci si au cu totul alt sistem de fixare , uitate la bicigleta mea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, stiu ca suna a necunoscator, dar la ce ajuta, sau cu ce schimba situatia, daca imi iau pedale si papuci asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum arata cu pipa in jos https://www.google.r...520mtb;1024;768

majoritatea care concureaza folosesc pipa in jos ...

pai iti fixeaza piciorul in pedala efectiv nu il lasa decat printro rotatie laterala deci sus jos e fixat ! ajuta la pedalare poti si trage cu celalat picior in timp ce apesi , si dupa ce te obisnuiesti te vei simti mult mai sigur pe tine , vei fii oarecum una cu bicigleta , pe coborari ai siguranta ca nu iti aluneca piciorul oricat de tare cobori

dupa ce ai sa te obisnuiesti nu mai iesi nici dupa paine fara papuci spd :smile:))

asa de mult iti va place !

bike-ul tau e destul de bun - merge spre profi poti concura cu el ... ai multe piese care il fac bun in orice situatie spd ar completa ! (cand spun merge spre profi ma refer ca nu e foarte usor ... nu e un full carbon dar inafara de aia e super bun !)

aa si pozitia pe scaun trebuie sa o alegi in asa fel incat sa fie piciorul in 80% in extensie cand e pedala jos sau pana la nivelul spinei iliace superioare cand te pui langa bicigleta . mai bine reglezi dupa prima varianta , a doua e asa grosomodo

la masini nu ma prea pricep dar la biciglete poti avea incredere in ce iti spun !

si inca o chestie presupunand ca vei merge cu bike-ul la ture prin padure etc ... sa ai grija de lant : sa il cureti inainte de fiecare iesire aplicand ulei cu seringa cu tot cu ac deci o picatura pe fiecare zala si apoi sa il stergi bine cu o carpa ... si o data la 5- 10 iesiri depinde de cat e de prafuit sa il dai cu wd-40 si apoi il stergi bine si apoi ulei cu seringa si sters din nou (lantul nu trebuie sa fie negru plin de vaselina ! se pune praf si il mananc si apoi mamanca si pinioanele si incep sa sara si un lant de 8 vitezee e pe la 100 lei si pinioanele vreo 150 lei minim )

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.Incep sa invat! :D

1.cand zici pipa in jos...te referi , mai pe intelesul nestiutorului(de mine)la faptul ca rotesti"coarnele " in asa fel incat sa "cada" in jos? Sau te referi la/si la faptul ca scurtezi tija care intra in furca/ghidon?(sper ca ai inteles la ce ma refer :)) )

2.Daca ai papuci si pedale spd, nu exista riscul ca atunci cand/daca o sa cazi sa iti luxezi/rupi etc picioarele?

3.Cum ti se pare pretul de achizitie? (ca imi tot zice lumea ca am dat cam mult pe ea... :( )

4.Baga orice sfat/sugestie/exemplu/tutorial...etc :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunama si te lămuresc mai usor :)) pretul sincer nu știu ca nu prea mam uitat... un prieten si-a luat ceva similar dar nu era full xtr ci deore xt dar model mai nou cu 2000 lei deci cam pe acolo daca totul e in stare perfecta mi se pare bun pretul

Si la inceput e mai greu pana te obișnuiești cu spd dar apoi iti va intra in reflex sa scoti picioru chiar daca cazii

Eu nam auzit sa isi fi rupt/ luxat piciorul din cauza spd-ului

De cazut ca o placinta intro parte la primele utilizari am auzit / pățit :))

Pipa =partea intre ghidon si furca. (are niste gradatii in ultima poza pusa de tine +/-7 grade ) desfaci de sus acel hexagon desfaci hexagoanele laterale 2, desfaci ghidonul din cele 4 hexagoane o scoti si o pui invers sa fie -7 grade adica in jos nu in sus

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu plăcere si spor la pedalat

Si daca ti se pare prea lunga bicicleta am observat ca scaunul tie dat maxim in spate... il reglezi cum iti place mie personal imi place maxim in fata :D

Pedalezi mai deasupra angrenajului better :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Facem si noi o "ieseala" duminica ce vine la un "off-road" in padure la baneasa ... sau prin padure la snagov? :D ... putina adrenalina nu strica :smile:

Weekend-ul acesta nu a fost noroc de vreme buna! Poate tocmai din acest motiv nu a raspuns nimeni ... ne gandim eventual pentru saptamana ce va urma? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

3.Cum ti se pare pretul de achizitie? (ca imi tot zice lumea ca am dat cam mult pe ea... :( )

E scumpa, la Carrefour are cu 299 lei, mai este si noua :laughing7:

Tu stai sa te uiti in gura lor, ti-a placut, ai luat-o, s-o stapanesti cu placere.

Arata foarte "dotata", daca toate sunt functionale e super.

Nu e scumpa daca o folosesti, daca o ti sa rugineasca pe balcon sau in curte e exorbitant de scumpa si te mai si incurca.

Eu anul asta doar le-am scos in curte, le-am uns, curatat, schimbat bateria la "bord" etc si atat. A facut cel mic pneumonie dupa fica-mea varicela si acum juniorul varicela. De o luna si jumatate suntem consemnati in casa.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot Corratec am si eu... super multumit. Eu am luat-o SH cu vreo 350RON si am prins-o de cand pedalierul si deraioarele erau "Made in Japan".... Am schimbat doar franele cu V-Brake-uri Shimano DEORE si chiar nu mai am ce sa-i cer. I-am pus si cauciuce de strada Schwalbe ReTurner, si go go go.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pretul e bun! Nu e juma de pret cum tiar vindeo tiganii!

Schimbatoarele si franele hidraulice sunt shimano xtr care e top of the line de la shimano sunt piese de racing = cu ce se concura si la campionatul mondial din 2008 care e anul de fabricație al lor sunt made in japan! Are sistemul de arc invers si schimbatoare pe manetele de frana chestii care mi se par foarte utile, singura diferenta fata de noua generație de xtr e ca nu e asa de mic si apropiat de cadru (poti agata crengi în padure si il rupe) in rest daca nu sa concurat mai mult de 4 anii ani e ca nou (cel putin asa era al meu )

Ideea e ca daca stai sa adunii costul pieselor ai sa vezi ca merita!

Ce ai tu dan nu poti compara cu biciglete noi gen decathlon sau hervis e ca si cum ai compara un s80 2008 cu un aveo nou...

Daca iei un cadru de carbon si pedale spd te poti da la nationale linistit cu ea (daca esti si bun poti si castiga) sau orice cursa din România

Share this post


Link to post
Share on other sites

noua achizitie ... dupa vreo 5 ani buni de cand nu am detinut un MTB :D

post-3455-0-43582900-1405702440_thumb.jp

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
noua achizitie ... dupa vreo 5 ani buni de cand nu am detinut un MTB :D

Frumos, ce pret?

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1450 euro ....

merge super :) e giant carbon , full xt cu schimbator spate xtr ... merge ca lacrima :)

am mai achizitionat papuci , si un rulou in total 1600 euro

furca fox float . mentionez ca a fost achizitionata de nou , cu factura etc :glasses9: (nu furata)

greutate 10.3 kg .... fara bidon de apa :) si e pe roti 27.5 nu 26 ca majoritatea mtb

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1450 euro ....merge super :) e giant carbon , full xt cu schimbator spate xtr ... merge ca lacrima :)am mai achizitionat papuci , si un rulou in total 1600 eurofurca fox float . mentionez ca a fost achizitionata de nou , cu factura etc :glasses9: (nu furata)greutate 10.3 kg .... fara bidon de apa :) si e pe roti 27.5 nu 26 ca majoritatea mtb

E bine ca ti-ai luat 27,5 si nu 26 ori 29. Buna alegere. Exploatare placuta.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersii :) eu pana acum pe 26 am mers ... nici nu era acum 5 anii 27.5 29 abea aparuse cand mam lasat ... si am zis sa experimentez ,oricum e cea mai mica dimensiune de la giant de anul acesta si find micut nu cred ca pot duce rotile de 29

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, voi poate sunteti mai in tema si atunci va intreb: un site, forum, ceva de specialitate, dedicat strict bicicletelor? ma intereseaza sa vand o bicicleta, trek session7. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sincer nu stiu :( stiu de revista mbike care parca are si site ... poate are ceva rubrica de vanzari. Sau pe mercador tocmai.ro

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now