costi68

Cheie briceag

15 posts in this topic

Salut. Acum ceva timp in urma am scris intr-un topic despre cum un mester mi-a adaptat cheia la o cheie briceag, oarecare, gasita prin sertar, dar din pacate nu puteam folosi telecomanda.

Zilele astea am gasit pe internet, http://www.alfaromtrans.ro/index.php?mode=catalog, un kit de inchidere centralizata cu chei. L-am comandat, pret 55 lei, plus curier rapid, 20 lei, si am gasit un electrician istet care in jumatate de ora l-a montat (pret 50 de lei, la mica intelegere). Am apelat din nou la mesterul priceput la toate, care cu 40 de lei a adaptat cheile cu tot cu cip la cheile briceag.

Iata rezultatele:2 chei nou-noute, facute cu 165 de lei!

[attachimg=#][attachimg=#]

post-2877-12877885427653_thumb.jpg

post-2877-12877885428693_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am fost cu cheia mea sa imi monteze cheie briceag cu centralizata si mi-a zis ca nu poate din cauza ca ii cu chip si tre sa ma duc la reprezentanta sa imi fac chip si lamela si cica ma costa peste 300 de ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut vreo 5 ani chei de astea si din pacate nu sunt asa de bine construite calitativ, se uzeaza acolo unde este introdusa lama de la cheie. In mod normal trebuie transferat si cipul de la imobilizator (cu distrugerea cheii originale). Au de obicei un loc inauntru unde se introduce cipul. In cei 5 ani am "consumat" 2 seturi de telecomenzi. Partea buna este ca se gasesc numai telecomenzile de cumparat si sunt f ieftine si se pot programa de unul singur

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut cum ai reusit sa programezi telecomanda se poate reprograma si o alta telecomanda provenita de la o alta masina aceiasi marca volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care ma invatati si pe mine cum sa-mi schimb cheia originala in cheie briceag cu tot cu telecomanda. Ma tot uit pe ebay si sunt atatea modele ca habar nu am ce sa iau. Se potriveste cumva sistemul din telecomanda in cheie briceag (2 taste) si eu chiar numai sa-i mut cipul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai alarma de fabrica? Daca da, nu prea poti face mare lucru. Dar am vazut la un moment dat ca aparusera si chei briceag pentru S/V 40 si daca iti iei o cheie briceag dedicata, poti muta cipul si placa electronica de la telecomanda ta, in carcasa cheii briceag

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Ionut. Nu are alarma decat inchidere centralizata. Dupa "briceagul" ala m-am uitat si eu astazi ca pot scoate tot mecanismul din telecomanda si sa o bag acolo dar problema cred ca ar fi la cheie. Cheia originala are santul chiar pe margine iar cheia bruta de la "briceag" are santul pe mijloc. Tu cum ai procedat? Dupa ce ai luat cheie briceag te-ai dus cu cheia bruta la nea' ala ce face chei si ti-a copiat-o? Sa bag mecanismul telecomenii in briceag si cipul nu cred ca ar fi o problema dar nu stiu daca reusesc sa copiez undeva cheia dupa original. Ca daca as muta originalul in briceag nu are prindere, deci nu se potriveste.

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mutat placa electronica in telecomanda cheii briceag si lama am copiat-o la un atelier de copiat chei. Teoretic ar trebui sa fie la fel si lama, daca sunt dedicate! O sa ma uit diseara un pic pe net sa ma documentez legat de cheia ta, ca acum nu-mi merge net-ul cum trebuie (merge doar forumul si inca cateva site-uri), nu stiu din ce cauza, poate isi revine pana diseara!

Uite aici intreaba-l pe Cipilik, cum are santul si cum trebuie sa o faci sa mearga la tine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara.

De cand am achizitionat masina mi s-a dat o singura cheie ,fara telecomanda.Pot adapta la masina inchidere din telecomanda?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreb si eu poate a incercat cineva:

- am la s40 I telecomanda cu 2 butoane de lock si unlock; pe placa telecomenzii sunt prevazute locuri si pt butonul de portbagaj si pentru cel de panica. Daca pun niste microcontacte acolo am vreo sansa sa functioneze? Sau stric ceva?

- un chip cam cat costa, unde il gasesc si trebuie programat doar la reprezentanta sau merge la un dice din china?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intreb si eu poate a incercat cineva:

- am la s40 I telecomanda cu 2 butoane de lock si unlock; pe placa telecomenzii sunt prevazute locuri si pt butonul de portbagaj si pentru cel de panica. Daca pun niste microcontacte acolo am vreo sansa sa functioneze? Sau stric ceva?

- un chip cam cat costa, unde il gasesc si trebuie programat doar la reprezentanta sau merge la un dice din china?

Nu cred ca functioneaza restul functiilor, chiar daca pui butoane. Cred ca este problema de optiunile alarmei.

Un CIP costa in jur de 50 de euro, insa nu se programeaza cu Dice. Sunt oameni care se ocupa cu asa ceva, sau la reprezentanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

O merge programata alarma cu un tester?

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU.

Eu stiu ca da,dar nu stiu daca exista scula la noi in tara.In Germania si USA sigur se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

VGLA-ul il programezi doar cu DiCE-ul sau cu VST-ul, sau VCT2000-ul, si doar la reprezentanta cu codurile PIN ale masinii / cheii...

Acum ca o fi vreunu' cu capu' mare care se leaga el direct pe pinii EEPROM-ului si stie ce sa programeze, e partea a doua :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now