KPAX

"Suntem mici, vom creste mari" - e sau nu adevarat?

79 posts in this topic

Chiar crezi ca este asa de greu să-È›i faci cont pe acest forum? Chiar crezi ca toate balacarelile astea nu sunt cunoscute È™i de alÈ›ii ?

Eu unul sunt chiar indignat de răutăÈ›ile la adresa altor forumuri, adică aia de pe vwforum, opel club, etc sunt cu ciunga in par È™i noi suntem mai deÈ™tepÈ›i? 

Romanul cumpără Volvo pt ca este ieftin, nu-l cumpără pt ca este altfel, sunt putini care È™i-au luat Volvo pt ca este altfel, sunt È™i mai putini cei care sunt in stare să-l întreÈ›ină.

AÈ™adar dacă vrem să arătăm ca suntem altfel o putem face dar nu asa .

Mai putina caterinca/băÈ™călie nu strica, nu este interzisa, este chiar buna pt ca altfel am murii de plictiseala DAR când caterinca este 90% È™i doar 10% informaÈ›ie atunci cu adevărat este o problema .

Mai departe trebuie spus ca nu sunt deacord cu plecarea anumitor useri de pe forum cu tam-tam ca la nunta, cine nu este multumit să plece si cu asta basta, au mai fost destui care au plecat dupa care au revenit, asta cred ca spune ceva .

AÈ™tept cu nerăbdare închiderea acestui topic, am luat cunoÈ™tinÈ›a de doleanÈ›ele lui Sergiu, cu unele sunt de acord, cu altele nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

       ... ma bag si eu la aceasta noua sectiune â€horoscop†(Suntem mici, vom creste mari) si, vreau sa spun ca viitorul, inca nu este scris, acesta depinde de noi. Cu totii am constatat ca societatea se schimba (unii au prea mult, altii prea putin sau deloc/unii pot mult altii putin sau deloc/unii isi permit multe, altii nu), suntem diferiti si toti vrem sa ne fie â€mai bine†dar nu toti suntem de acord ca pentru a ne fi mai bine, trebuie sa luam atitudine, sa facem mai bine pentru ca numai asa vom fi rasplatiti cu â€mai bineâ€, dovada fiind faptul ca multi membri ai clubului au o pozitie dominatoare si se exprima pe forum negandind/neanticipand ca modul in care o face ar putea afecta intr-un mod neplacut alti membri ai clubului si apoi, daca cineva ia atitudine impotriva lor, nu inteleg sau inteleg greu sa-si asume criticile si sa se â€caiascaâ€.

       Pentru a ne schimba viitorul (forumul) intr-unul mai bun, trebuie sa luam toti atitudine si sa nu lasam asta numai pe seama administratorilor si moderatorilor pentru ca ei nu vor reusi asta singuri, adevarul este ca ei nu pot fara noi si noi, nu putem fara ei. Din cauza asta trebuiesc clarificate problemele care apar, pentru a hotara directia spre care ne indreptam.

       Nu sunt de acord ca ar trebui sa renuntam la calitatea de a mai fi membri ai acestui forum din cauza unui grad de multumire mai mic, inainte de a face ceva pentru imbunatatirea situatiei. Dupa cum am mai spus, viitorul inca nu este scris, acesta depinde de noi.

       

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate face asta, nu poÈ›i limita accesul la cafenea, se poate însă desfiinÈ›a cafeneaua ;D

Cert este un lucru, in 2 ani nu a crescut cu nimic forumul, in 2008 eram ~1742 (in octombrie) iar acum după aproape 2 ani suntem 1639 (august) deci eu vad regres nu progres.

Iar ca și membrii activi (cei care scriu in fiecare zi) suntem tot aia, asa ca ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar crezi ca este asa de greu să-È›i faci cont pe acest forum? Chiar crezi ca toate balacarelile astea nu sunt cunoscute È™i de alÈ›ii ?

Eu unul sunt chiar indignat de răutăÈ›ile la adresa altor forumuri, adică aia de pe vwforum, opel club, etc sunt cu ciunga in par È™i noi suntem mai deÈ™tepÈ›i? 

Nu suntem neaparat mai destepti, numai ca volvo-club.ro este (mult) mai mic decat cele pe care le-ai scris mai sus. Si sa tii in frau cativa mii de useri e foarte greu. In plus, faptul ca de pe un asemenea forum pleaca cineva n-are importanta motivul. Dar cand se intampla la un forum mai mic e cam trist, mai ales cand e vorba de un user vechi.  In plus, nu stiu de cat timp esti moderator, dar imi amintesc principiile care erau candva la baza acestui forum: exclusivitatea marcii Volvo sa se regaseasca si aici, iar aici se poate regasi DOAR prin comportamentul membrilor.

In plus romanul care cumpara Volvo nu il cumpara ca e ieftin, pentru ca in cazul asta isi cumpara VW. Este vorba despre altceva, despre care inclin sa cred ca, desi esti moderator, nu prea il intelegi. Inca mai cred ca un Volvo se cumpara "cu inima", pentru restul... exista alte marci. Oare de ce Adi nu si-a vandul "masina lui veche si care trebuia sa fie cu volan pe dreapta?"

Sunt de acord insa ca lucrurile trebuie lamurite repede si topicul asta sa se inchida. As prefera chiar sa fie sters dupa ce se linistesc lucrurile. Inca mai cred (poate in prostia mea) ca forumul inca mai e ca o casta si suntem diferiti de ceilalti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lau nimic mai greÈ™it, romanul cumpără Volvo pt ca este ieftin, este plin bucurestiul de Volvouri vechi pt ca sunt ieftine, un Passat B5.5 1.9 TDI din 2003 s-a vândut cu 5000E( august 2010) iar eu pe V70 din 2001 cu mai multi cai cu mai multe dotări nu am primit nici 5000E(in anul 2009), cam asta e diferenÈ›a, nimeni nu da doi lei pe Volvo SH iar acest forum este clădit de posesori de maÈ™ini SH, sunt prea putini care au maÈ™ini noi  Volvo. 

Pai hai să vorbim de comportamentul membrilor ca tot venii vorba, cum să catalogam comportamentul lui Adrian care a hartuit la propriu o posesoare de Volvo, in alte tari pentru astfel de comportament la volan amenda depăÈ™ea cu mult valoarea maÈ™inii .

Nu spun ca eu sunt perfect, mereu dau cu bata in balta si mai si recunosc asta dar eu ma pot bate cu pumnul in piept si pot urla in gura mare ca sunt fan volvo, am doua dricuri Volvo in curte si sunt mandru de ele.

Daca vrei să afli de ce nu a vândut Adrian maÈ™ina părinÈ›ilor întreabă-l pe el .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nelu, acuma, nu e nici chiar InchiziÅ£ia, să ne tot arătăm unii pe alÅ£ii cu deÅŸtul... ÅŸi să trebuiască să ne spovedim...

Sa nu uitam ca romanii au â€inventat†dreptul (roman) si ei ii supuneau pe cei vinovati oprobiului public in piete pentru a restabili starea de normalitate. Din cauza asta, infractorii de regula, nu actioneaza in zona de domiciliu. Nici ei nu vor sa se faca de rusine in fata cunoscutilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan,  faptul ca nimeni nu da 2 lei pe Volvo se datoreaza mai mult imaginii de marca. In plus e vorba si de vechea poveste cu intretinerea care e scumpa. Sau cel putin asa se zice.

Cat despre Adrian, nu vreau sa-i tin apararea (nu il cunosc si nu ma cunoaste), dar tocmai asta e si problema celor de aici acum: ca toti gresim, iar in momentul in care unul e "tras de urechi" se considera nedreptatit, iar despre asta se scriu 5 pagini, in conditiile in care, asa cum ai spus si tu sunt topicuri mult mai importante. Recunosc ca eu scriu mai mult la Cafenea, insa nu am cum sa scriu si la celelalte subiecte (de ex. tehnice). Eu din cate imi amintesc nu a vandut masina ca nu ii ieseau banii si era atasat de ea. Dar nu asta conteaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea :

tot acest topic sa se stearga definitiv. continutul discutiilor de aici este, dupa parerea mea, de apanajul moderatorilor.

tot ce s-a discutat aici se putea discuta prin mesaje intre moderatori.

moderatorii sa-si faca treaba, sa decida si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu mai È™terg nimic, nu vreau să fiu linÈ™at la Polivalenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Bogdan, recunosc, nu am banii tai, nu am doua masini noi si abia reusesc sa intretin si jaful asta vechi care isi taraie zilele in parcare. Ma gandesc cu groaza la vremea cand va veni impozitul, asigurarea, rovigneta, taxa la facultate, niste incaltari noi ca incepe scoala, abonament la autobuz(da, merg si cu ala). Deja abonamentul de 3 euro de la Vodafone ma streseaza si vreau sa scap de el mai repede.

Da e veche, ruginita pe alocuri si are parbrizul crapat intr-un colt de la o piatra. Inauntru miroase a vechi, bordul scartaie si volanul e in partea gresita. Dar stii ce? Nu conteaza nimic din toate astea si detine recordul de cele mai mici noxe la rar in Pitesti(euro 3), niciodata nu m-a lasat in drum iar asta iarna a fost singura care a putut sa iasa din parcare pe gerurile alea. Pe cat ti se pare de jaf tie, mie imi place si pe zi ce trece din ce in ce mai mult. Datorita ei am sarit peste Nationala de anul acesta. Am preferat sa-si iau telescoape, placute, ulei ceva bucsi pe spate.

Acum ca am terminat cu stuatia mea materiala putem sa trecem la alte lucuri interesante.

Eu ma salut cu toti volvistii pitesteni/bulgari/romani. Chit ca e la volanul unui XC90, chit ca e nenea de conduce dricul. Multi imi raspund, altii nu.

Ce ti se pare asa tampenie ca am facut o depasire sa vad cine conduce un S40, sa il salut si poate sa-l si invit pe forum. Si zau ca tare rau am hartuit-o, atat de mult incat nici nu a dat jos telefonul de la ureche.

Doresti o poza cu mama? Sa te iei si de dansa... sunt sigur ca ai o groaza de lucruri urate de spus despre ea.

Sunt aici unii oameni care ti-au spus clar ca te iei degeaba de mine, dar vad ca ma pomenesti in fiecare post. Sa stii ca daca vrei dumneata, eu nu plec de pe forum.

Mii de scuze lui KPAX, ca am deviat atat de rau de la subiectul propus de dansul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai oameni buni, se pare ca sangele tinerilor da un elan aparte. Eu zic sa va potoliti cu totii si sa dati dovada de intelepciune pentru ca altfel cine stie unde ajungem.

Ca o parere personala, dar strict personala, citind postarile din acest an, multi noi veniti, Adriann, Heimdallr, si altii, au creat o gramada de subiecte, sondaje, etc, care nu prea au de-a face strict cu tematica Volvo. Este bine sa avem si ceva parte de divertisment, sa ne cunoastem mai bine intre noi, sa vedem ce probleme avem, dar toate astea se pot face cu "cap" si nu aiurea.

Sunt multe persoane inscrise pe forum care trimit o gramada de mesaje zilnic dar cand se pune problema de participare la Nationala/intermediara/saptamanala, se asterne linistea. Din pacate, nici anul trecut si nici anul acesta nu am fost/sunt in tara in perioada Nationalei, si imi pare tare rau, noroc cu intermediarele..

Deci, ca o concluzie personala, aici nu e vorba de banii pe care ii are sau nu-i are unul sau altul, aici e vorba de dragostea pe care o are cineva fata de masina lui Volvo, dragostea aceasta insemnand respectul fata de ceilalti care au aceeasi pasiune. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca ne mai gindim (moderatorii) daca stergem tot ce s-a scris aici...sau sa inchidem subiectul, pentru a putea fi vazut si mai tarziu - poate acest topic e un sut mai serios (in fund) catre un Regulament concret, catre un Club mai bine organizat, cu useri care vor pune Respectul fata de ceilalti mai sus ca pina acum, cu Oameni mai buni si mai iertatori...Timpul va decide daca am avut sau nu dreptate...

Si va rog, nu mai priviti moderatorii ca pe niste ciudati, care sterg/baneaza/dau avertismente aiurea. Cum am spus, uneori mai gresim - important e sa fim unii linga altii. Cineva trebuie sa ia si decizii care nu incanta pe toata lumea. Incercam ca fiecare decizie luata sa o comentam prin PM-uri personale, cel putin.

Bucurati-va de masinile voastre, fiecare frumoasa si unica in felul ei ! Si nu mai puneti atit la inima tot ce se scrie aici...

Noaptea e un sfetnic bun, poate de maine vom fi putin altfel...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian când o să mai creÈ™ti o sa înÈ›elegi ca unele lucruri pe care le faci nu interesează pe nimeni, faptul ca te lauzi cu  noxele pe care le mai È™i încurci este de ras (440ul nu este EURO 3, poti verifica la RAR), faptul ca din 581 de postări doar 91 sunt in ariile tehnice iarăÈ™i spune ceva, faptul ca eÈ™ti fan băÈ™călie iarăÈ™i spune ceva, începând cu topicul cu Madalina Manole, continuând cu ala cu biserica È™i ciureasa dupe tort cu asta cu sexul.

Deci mai creÈ™ti È™i o să fii privit altfel, pana una alta in ochii mei eÈ™ti doar un pusti .

Florine poate ne punem de acord mâine si terminam cu "șoul" asta de otv .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cert este un lucru, in 2 ani nu a crescut cu nimic forumul, in 2008 eram ~1742 (in octombrie) iar acum după aproape 2 ani suntem 1639 (august) deci eu vad regres nu progres.

Dragule, acest regres se datoreaza faptului ca am luat decizia acum vreo cateva luni ca cine nu intra de 180 de zile, adica 6 luni calendaristice, sa ii fie sters contul... Si uite de-aia ne-a scazut noua, "ratia", pentru ca zilnic se "nasc" 2-3 utilizatori noi si "dispar" intre 6 si 10.

Prea se umflase nerealist numarul de membri, si vreau sa vedem pana la urma cati ramanem fideli comunitatii asteia un pic mai mari decat celei a posesorilor de trabant.

Iar stergerile de conturi vor continua fara niciun fel de regrete, ba chiar ar fi un punct bun de introdus in regulament. Neaccesarea timp de 6 luni duce la stergerea contului. Mi se pare o perioada foaaaaaaarte de bun simt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian când o să mai creÈ™ti o sa înÈ›elegi ca unele lucruri pe care le faci nu interesează pe nimeni, faptul ca te lauzi cu  noxele pe care le mai È™i încurci este de ras (440ul nu este EURO 3, poti verifica la RAR), faptul ca din 581 de postări doar 91 sunt in ariile tehnice iarăÈ™i spune ceva, faptul ca eÈ™ti fan băÈ™călie iarăÈ™i spune ceva, începând cu topicul cu Madalina Manole, continuând cu ala cu biserica È™i ciureasa dupe tort cu asta cu sexul.

Deci mai creÈ™ti È™i o să fii privit altfel, pana una alta in ochii mei eÈ™ti doar un pusti .

Florine poate ne punem de acord mâine si terminam cu "șoul" asta de otv .

Euro 2 nu 3, typo.

Numarul mesajelor mi se pare irelevant. Daca masina merge... ce as putea sa postez daca meseria mea nu este mecanica?

Ai impresia dumneata ca fac bascalie, in topicul Madalina Manole si alti membri au avut aceeasi parere ca mine. Este interzis sa fiu credincios? Aia cu sexul, recunosc, a fost putin prea mult pentru noi.

Dumneata ai o problema personala cu mine si ar fi mai decent daca mi-ai zice-o intr-un mesaj privat, sms, Yahoo etc. Scutim acesti minunati oameni sa citeasca post-uri inutile.

Eu nu vreau sa fiu suparat cu ABSOLUT nimeni de pe lumea asta.. dar daca dumneata tii mortis sa demostrezi ceva..... este alegerea dumitale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu ca musca-n lapte.Inclin sa ii dau dreptate lui adrian.Daca masina omului merge si nu stie pic de mecanica , ar trebui sa intre pe forum doar ca sa citeasca ce a mai postat unul/altul?Daca ar trebui sa postam doar atunci cand avem probleme cu masina,nu ar mai fi o comunitate asa cum se doreste a fi.Nu spun ca sunt de acord cu topicuri de genul " de cate ori te masturbezi",insa nici nu trebuie sa ii dam in cap omului ca posteaza mai mult in cafenea decat in alte sectiuni destinate problemelor tehnice.

@Brava daca se intampla ca un user care e foarte activ si pe topicurile cu si despre mecanica ,sa deschida un topic de tipul "gay" ( cum te-ai exprimat tu ) , acel user ar trebui zburat de pe forum?Nu prea cred.Eu sunt de parere ( ca si multi alti colegi forumisti ) sa se faca un regulament care sa se respecte cu strictete.

P.S: Care credeti ca e parerea noilor useri dupa ce citesc aceste topicuri?Vor sau nu mai vor sa vina la intermediare/nationale?Cand mi-am facut contul era cu totul alta atmosfera.O atmosfera care te facea sa numeri zilele pana la Intrunirea Nationala.Acum insa cand vezi ca oameni precum Speedy , Kpax ( pe care din pacate nu il cunosc,desi mi-ar fi facut placere sa bem o bere impreuna ) se retrag si sunt discutiile care sunt pe forum , va zic sincer ca ma fac sa ma gandesc ca as putea sa imi petrec altfel acel weekend.

P.S2:Daca in urma cu ceva timp abia asteptam sa ajung acasa sa pot intra pe forum , acum datorita unor useri si a unui limbaj nu tocmai recomandat pe un forum auto,trec perioade destul de mari pana revin pe forum. (Alex chiar m-a amenintat cu stergerea contului :D )

P.S.3:Nu stiu cat conteaza parerea mea , insa am simtit nevoie de a mi-o exprima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

STIMATI COLEGI DE COMUNITATE

O SA SCRIU CU LITERE MARI CA POATE ASA O SA VA AJUNGA APA LA MOARA. DE LA CE A INCEPUT ACEST SUBIECT SI UNDE SE AJUNGE. AM CITIT DE DIMINEATA TOATE POSTARILE INCA ODATA CA SA VAD DACA SUNT SAU NU INTELES, SI CU PARERE DE RAU O SPUN CA MESJAUL PE CARE L-AM TRANSMIS SI IN SPETA IN RASPUNSUL 33 (FAC APEL LA TOATA LUMEA SA CITEASCA ACEST RASPUNS CAP COADA DE 2,3 ORI INAINTE SA MAI POSTEZE AICI), NU A FOST DE LOC INTELES. MATRIXXX, BOGDANG, MIDNIGHT CALLER, MUADDIB, DANYX, SHPEEDY SI CEILALTI PE CARE NU VA CUNOSC, SUBIECTUL NU SE DORESTE A FI O LEZARE A MUNCII DEPUSE DE VOI, TOT RESPECTUL PENTRU CE FACETI. DAR HAIDETI SA TERMINAM CU PALAVRAGELILE ASTEA DE DOI BANI SI SA NU NE ,AI ARUNCAM REPROSURI UNUL CELUILALT. DARGI SIMPLI USERI. ACEASTA TEMA ARE DREPT SCOP IMBUNATATIREA LUCRURILOR NU INRAUTATIREA. ASA DAR SA ARATAM RESPECT CELOR CE MERITA A FI RESPECTATI SI SA-I RUGAM CA SA NE ASCULTE SI PE NOI DIN CAND IN CAND.

@muadDib abia astept sa veniti cu acel nou regulament, si da stiu ca pe alte forumuri mi-as fi primit ban, dar oare chiar tre sa ma raportez la alte forumuri. In ce ma priveste nu ma raportez decat la cei la care merita sa te raportez si la cei pe care-i cunosti. Si din moment ce nu-i cunosc e lesne de inteles ca nu am nici o treaba cu ei. Imi permit sa ridic vocea la un moderator pentru simplu fat ca se doreste o imbunatatire a lucrurilor, si prin mesajele mele nu cred sa fi atins orgoliul cuiva.

Si nu, nu am eu toata informatia, dar oare credeti ca noi userii nu ne dam si noi reciproc unul altuia informatii si PM-uri. Sau noi nu suntem buni decat de a umple paginile forumului de informatii cans utile cand inutile.

@ bogdanG, am facut tam tam pentru ca doresc sa schimb ceva, pentru ca dea lungul timpului nu mi-a fost auzit glasul indiferent de ce nu as fi spus si am considerat ca acum e momentul sa fac tam tam si daca acest tam tam nu o sa de un imbold catre reformare, si nu va avea rezultatul scontat, voi pleca in liniste fara ca sa afle cineva. Si bogdane nu conteaza ce masina ai, noua sau veche conteaza ce om esti si sa nu uiti de ce vrei sa intri in comunitatea volvo, binenteles daca mai exista una de altfel.

@Matrixx cu riscu de a ma repeta o sa spun ca nu am nici un repros nici fata de tine nici fata de orisicare alt moderator, admin si asa mai departe. e pozitia unui user vechi care in timp a vazut si el cateceva si a citit si el multe mesaje, indiferent daca se referea sau nu la tema pe care-l interesa si si-a facut si el o parere pe care a tot incercat s-o expuna in mai multe randuri dar nu a fost bagat in seama, de ce? ...

@xaba72 din nou inceput totul nu trebuie, ceea ce este acum trebuie doar modernizat, imbunatatit actualizat. Ce se intampla in anii precedenti era frumos, nu trebuie sters cu buretele.

@nelu a se lua atitudine, am rugat si eu si nu numai de catre cei ce ne conduc, dar si de catre simpli useri care intra posteaza si citesc zi de zi. Am cerut sa ne aducem aminte de cei 7 ani de-acasa inainte sa incepem sa postam ceva sau mai mult de atat sa atentam la personaliatatea cuiva, prin injurii, prin amenintari si alte chestii de acest gen.

@Lau volvo, VW, audi, rover, sang young, pana la urma nu conteaza ce masina ai, pe noi ne uneste un microb, nu neaparat microbul marci masinii pe care o conducem, ci microbul faptului ca vrem sa fim altfel, ca, credem ca suntem altfel, si ca, cred eu ca voi actionati in viata de zi cu zi altfel.

@ iulirx da se poate sterge, chiar eu il voi inchide si voi cere celor in masura sa-l stearga. Reactiunea nu a fost tolerata nici odata in Romania. Bun si noi ceilalti ce facem ne supunem ca oile. Nu accept asa ceva, daca tot fac parte dintr-o comunitate bazata pe spiritul liber de exprimare de ce sa mi se inchida gura si sa trebuiasca sa fiurestrans doar la posibilitatea de a discuta doar cu moderatorii. (vezi lectia pe care mi-o da muadDib in mesajul cu nr. 60 de la pajuna 5 aliniatul 3).

@ Adrian situatia ta financiara nu trebuie sa devina informatie publica, e a ta si gata. nu esti tu primul si nu esti tu ultimul, si nu trebuie sa arati neapara cuiva pe un subiect care vine in speranta de a inbunatati lucrurile ca vezi doamne ...

in linii generale v-am raspuns la toti, sper, si mi-am facut inteleasa pozitia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

progresam,progresam....din zbucium si freamat apar ideile revolutionare ...va rog,continuati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sergiu am inteles foarte clar supararea ta, tu vroiai un drept la replica si cand sa-l dai nu mai era topicul respectiv, topic care in primul rand nu este demn de acest forum .

Astazi se rezolva problema regulamentului dar sunt sigur ca certuri o sa mai fie, suntem 1000+ de membrii iar fiecare are propria parere, este normal ca discutiile legate de sex, religie, politica si sport sa degenereze, asta e omul, un animal cu abilitati de comunicare online ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sper ca acest "os" se v-a termina odata, si cu asta o sa termine si cei care erau dispusi la rontait. KPAX, eu ma refeream la un nou inceput in sensul ca acest subiect sa fie incheiat si cu o foaie noua sa fie inceput un alt subiect, si aceasta sa fie dat uitari. Doar suntem oameni, gresim si iertam....daca vrem. Dar de dragul de a fi altii, sa aratam ca putem trece peste obstacole personale, dar aici ma refer si la "sefi", si sa continuam cu discutii normale si civilizate.....parerea mea  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sergiu am inteles foarte clar supararea ta, tu vroiai un drept la replica si cand sa-l dai nu mai era topicul respectiv, topic care in primul rand nu este demn de acest forum .

Astazi se rezolva problema regulamentului dar sunt sigur ca certuri o sa mai fie, suntem 1000+ de membrii iar fiecare are propria parere, este normal ca discutiile legate de sex, religie, politica si sport sa degenereze, asta e omul, un animal cu abilitati de comunicare online ;D

Bogdane, pentru a nustiu cata ora iti spun ca nu vroiam drept la replica. Ma interesat subiectul ca si tema universala, daca a degenerat intr-o directie necontrolata, atunci trebuiai pedepsiti cei ce au luat-o pe aratura, dar nu sters subiectul, sau daca a degenerat mai mult decat trebuie trebuia sa se lase un comentariu de genul: "incalcand prevederile regulamentul subiectul a fost sters pe motiv ca: ... ".

Uite daca tot ai mentionat ca tu ai sters subiectul, raspunde-mi te rog la urmatoarele intrebari:

1. in baza caror principii din regulamentul existent a fost sters?

2. ce este demn si ce nu este demn de acest forum?

3. a existat o consultare intre moderatori si admini cu privire la subiectul respectiv?

4. subiectul a continut obscenitati sau a adus atingere vreunui utilizator, moderator, admin.

5. daca s-a lezat imaginea vre-unuia dintre cei mai sus numiti i s-au aplicat sanctiuni sau pur si simplu s-a sters topicul.

6. daca intr-un topic de alta natura, dar care se va indrepta spre discuti care denatureaza, realitatea sau sunt obscene, se va inchide tot subiectul, se vor pedepsi cei ce au incalcat regulile, cine va lua decizia de inchidere si stergere a subiectului, un singur moderator sau prin aprobarea tuturor.

7. ce se intampla daca un moderator este de acord cu subiectul iar altul nu, prin urmare cel ce nu este de acord sterge subiectul. Cine are dreptate?

As putea insirui inca multe alte intrebari, dar cred ca s-a inteles sensul. Daca vreti un forum autoritar cum sunt celelalte si la care de multe ori va raportati, asa si spuneti. Inchide-ti acest subiect, stergeti cu totul, iar eu unu va promit ca o sa ma autoreduc la tacere si nu voi mai comenta nici o actiune a moderatorilior sau adminului. Insa pana la proba contrarie, consider ca se incalca principiul liberei exprimari, si sa nu spun ca se face abuz, dar exista si cazuri cand deciziile pe care le luati nu sunt in spiritul liberei exprimari.

Eu sper ca acest "os" se v-a termina odata, si cu asta o sa termine si cei care erau dispusi la rontait. KPAX, eu ma refeream la un nou inceput in sensul ca acest subiect sa fie incheiat si cu o foaie noua sa fie inceput un alt subiect, si aceasta sa fie dat uitari. Doar suntem oameni, gresim si iertam....daca vrem. Dar de dragul de a fi altii, sa aratam ca putem trece peste obstacole personale, dar aici ma refer si la "sefi", si sa continuam cu discutii normale si civilizate.....parerea mea  ;)

E o vorba, un popor fara istorie e un popor mort. Extrapoland o sa spun ca stergere definitiva a acestui subiect ii va putea face pe unii sa uite ca s-a trecut prin asa ceva, si ce a stat la baza modificari, rectificarii, imbunatatirii situatiei create. Pastrarea ar permite oricand si oricui sa mentioneze, sa apeleze la cele discutate aici, sa le invoce in cazul sustinerii unui punct de vedere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, dar eu n-am scris nicaieri sa fie sters, am scris sa fie incheiat si dat uitarii de cei imlpicati, atat! Ca se sterge, nu se sterge, nu e in puterea mea de a decide asta, dar citind cele scrise de tine, iti dau dreptate. Da mine se poate pune si in rama acest subiect cu caracter revolutionar  ;D, daca v-a avea succes in demersurile ei. Eu doar as dorii, ca un newbie, sa citesc cele scrise de voi, sa mai dau si eu cu parerea unde ma pricep sau doar am o parere....ATAT. Deci daca voi "sefii" nu va puteti decide si sa ajungeti la un consens referitoare la acest forum, tind sa cred, ca multi se vor retrage si cu am mai spus, acest forum sa nu mai existe peste 2 ani. Si cum este zicala in popor:" pestele putrezeste de la cap" eu, un NEWBIE ( adica un "nimeni" cu perere )  8), va rog sa ajungeti la un consens cumva.  :sign4:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajungem dragilor, relaxati-va.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajungem dragilor, relaxati-va.

cu certitudine se va ajunge. dorinta sa fie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

propun o intilnire a admin , moderarori-citi or fi ei-, live pe internet sa o putem vedea si noi membrii de rind

se poate asa ceva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.