BogdanP

bujii incandescente faulty

17 posts in this topic

Am trecut cu masina pe la un test si mi-a iesit ca am faulty glow plug. Adica ar trebui sa inlocuiesc bujiile.

Nu prea le am cu masinile si as vrea putina indrumare

Cat de des se schimba bujiile ?

Ce se intampla daca merg cu ele asa ? (masina mea e un diesel - e in profil)

Ce fel de bujii sa cumpar?

Apare vreun bec in bord daca acestea nu mai functioneaza ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai atașat cum se verifica/schimba .

bujii.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trecut cu masina pe la un test si mi-a iesit ca am faulty glow plug. Adica ar trebui sa inlocuiesc bujiile.

Nu prea le am cu masinile si as vrea putina indrumare

Cat de des se schimba bujiile ?

Ce se intampla daca merg cu ele asa ? (masina mea e un diesel - e in profil)

Ce fel de bujii sa cumpar?

Apare vreun bec in bord daca acestea nu mai functioneaza ?

salut,

vezi ca si eu am avut aceeasi eroare, citita o data la revizia de acum 15 luni si o data la cea de acum 7 luni. cand m-am hotarat sa le schimb, au fost verificate cu aparatul (in reprezentanta volvo) si sunt bune!!

incearca sa le verifici sa vezi daca au continuitate...

daca vrei bujii, ti le dau pe alea de le-am cumparat eu. sunt noi. nefolosite. pe o bere. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

vezi ca si eu am avut aceeasi eroare, citita o data la revizia de acum 15 luni si o data la cea de acum 7 luni. cand m-am hotarat sa le schimb, au fost verificate cu aparatul (in reprezentanta volvo) si sunt bune!!

incearca sa le verifici sa vezi daca au continuitate...

daca vrei bujii, ti le dau pe alea de le-am cumparat eu. sunt noi. nefolosite. pe o bere. :)

Ms de oferta

Nu am avut timp inca sa imi verific si eu bujiile si deocamdata cu ele sunt. Sper sa fie bune, dar daca nu sunt te voi contacta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Stie cineva ce marca sunt Bujiile originale Volvo?

cod: 30862690

Pentru ca mi ar trebui.Dar mi se pare ciudat faptul ca asta originala e mai ieftina ca un Beru!

2.AM nevoie de bujia aia care incalzeste apa.Se afla undeva pe traseul apei.

cod: 1275580

Aici am gasit bujie de vw,acelasi cod.E posibil sa fie compatibile?

cod: OE-Nummer: VOLVO,1275580,VW,N 103 021 01,VW,N 103 021 02

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci sa inteleg ca alea cu in punga albastra sunt Champion?!DAr..astia zic ca Beru ar fi cele mai bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca Bosch sunt mai bune :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pe Bosch nu mai dau 2 bani de cand mi s a rupt o curea !Abia o schimbasem si a cedat,dupa nici 800 km..

De bujia aialalta(2) nu stie nimeni nimic?Pentru ca gugalu' zice ca poate fi regasita si pe vw!Iar mie mi se pare putin ciudat ..la Reno ma asteptam,dar vw in nici un caz :)).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch face cam de toate DAR numai anumite produse sunt exceptionale . Bujiile Bosch sunt ok .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch face cam de toate DAR numai anumite produse sunt exceptionale . Bujiile Bosch sunt ok .

ai dreptate 100%

beru la vw si renault pica repede

afterglow-ul le omoara

in schimba bosch ii super

spun din experienta

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

sfatul meu este sa scoti o bujie de a ta afara si daca ai fost multumit de ele, tot codul ala sa cumperi.

ale mele nu au fost in cutie albastra dar am avantajul ca la mine da in vadis producatorul fiecarui consumabil: bujii- champion, placute - textar, etc.

Inainte de a ma interesa exact ce imi trebuie, am zis ca Ngk si Beru sunt mai bune... dar le-am dus inapoi la magazin. Nici ca forma, nu erau ce trebuie.

Si mai vezi daca nu ai vreun senzor de temperatura frontal, ca dupa o caprioara si ce ai mai avut tu pe acolo... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzor de temperatura cred ca am ca nu imi mai indica temp exterioara bc ul..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorul de temperatura exterioara de la cb, cred ca e diferit de cel pe care il folosesc bujiile dar nu strica studiat.

Oricum, e de proportii epice faza cu caprioara... Nu imi dau seama cum de nici un coleg nu a facut o propunere de sigla, cu tine ratand virajul elanului... cu elanul sub roti sau infipt in parbriz... :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ai senzor sau nu ai senzor ca nu inteleg . :D

@Adi, zice in VADIS cine produce o piesa, o bujie de exemplu ?. Nu te cred .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai normal ar trebui sa am senzor(cred),Pentru ca am clima automata!Daca selectez acolo 24 (de ex) merge,se mentine temperatura.Dar e mai frig (chiar daca l dau pe rosu..dupa 26) in comparatie cu golfu.care te frige(de caldura).

Stiu ca senzorul pentru temp exterioara(bc) se afla undeva in bara fata(daca nu ma insel).O sa l studiez cat de curand..ca voi avea nevoie de el!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incerc sa iti caut maine cateva exemple, daca am timp, cand ajung la Vadis, ca in Vida au ras astia totul...

Sunt date la specificatii, nu la "parts"... mai butonati si voi ca se apropie tezele imediat... :)

Uite ca dupa nici 2 minute de cautari simple, am gasit si in Vida cateva exemple:

Textar

post-169-0-78102200-1319392067_thumb.jpg

Ate

post-169-0-23223000-1319392063_thumb.jpg

...Spor la cautari. ;)

Si cateva bujii Champion... Sper ca e edificator si suficient. :D

post-169-0-36155200-1319393726_thumb.jpg

post-169-0-22023300-1319393730_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now