iulirx

o fi apa otravita, sau io nu beau apa ?

8 posts in this topic

stim ca un diferential transfera cuplu de pe stinga pe dreapta (sau invers), pentru a compensa diferenta de viteza de rotatie a rotilor atunci cind masina ia curbe. si cum transfera el, saracul ? pai chiar rotile ii spun (transmit mecanic) ce sa faca. daca n-ar face-o, atunci masina ar tinde sa mearga drept, nu ?

deci, in principiu : io trag ca bou' de volan si rotile ii spun diferentialului ca un timpit vrea s-o ia la stinga. si el isi face treaba.

acu' urmeaza marea mea descoperire, ceva asemanator cu descoperirea apei calde sau a mersului pe jos :

daca atunci cind cretinul trage de volan diferentialul nu mai asteapta sa-i zica rotile alea amarite ce sa faca si face el inainte exact acelasi lucru, nu cumva masina s-ar inscrie pe traiectorie putin mai devreme si mai sigur ?

nu cer drepuri de autor, ci numai sa se ieftineasca berea ca m-a omorit vodca asta !

daca mai vreti, mai am idei (turbo,frine, cauciucuri, suspensii) da' nu vreau sa va accidentati la tavalitul pe jos de ris...

daca topicul are conotatii sexuale, rog un moderator sa-mi inchida frigiderul si sa-mi suspende dreptul de a purta schiuri in masina. ;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi de aia ți-am recomandat BMW, ca are tracțiune spate si nu mai era nevoie de un astfel de topic ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaa.., d-aia ? si cum sa iau bmw-ul , de 3 ori pe zi, inainte de mese ?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai sa-ti raspund pe rind:

-viteza luminii a fost deja depasita de cea a sunetului: mai intii auzi click-ul intrerupatorului si dupa aia vezi lumina...(si p-aia , verde, sub forma de stelute, insa despre astronomie vorbim mai tirziu)

-la zero grade celsius ingheata unghiul drept , asta dupa un sondaj facut de  niste scotieni.

-cu matematica s-ar putea sa ai dreptate deoarece si pisicile sectionate si puse inapoi la loc nu mai miauna.

expresia "mi-am tras bmw " are conotatii sexuale deoarece cineva se gindeste obscen la tine.

pe cind "mi-am tras nevasta" nu are deoarece nimeni nu se gindeste la tine...

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr:  3,(3) e numar ireal.

Cand vii afara de la o bere si te trece, te speli pe maini inainte sau dupa ?

De cecand scapa sapunul pe jos, il speli cu apa si nu cu un alt sapun? Daca apa spala sapunul, de ce nu ma spala direct apa pe mine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum inteleg si eu de ce vroia Causescu sa ia premiul Nobel pentru propagarea intunericului cu viteza luminii... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

hm.... voi aveti mintea odihnita, sau e prea tare soarele pe acolo?????

va invidiaza Kant  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caldura este, berea rece ne asteapta, femei sunt... nu ne plangem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now