cornel_gav

Volvo Cluj - vreau o explicatie

108 posts in this topic

@marius...e o intrebare retorica...probabil e un pixel albastru

@Bogdan nu mentalitatea ucide in tara ci lipsa de bani cauzata,printre altele si de politica unor preturi "nesimtite".....de fapt,mentalitea la moda in Romania e aia conform careia are balta peste...daca vrei un exemplu...de asta nu vom avea niciodata un litoral competent din moment ce wekend de weekend sunt 200000 de turisti care accepta si un rahat pe masa..si tu vrei sa isi modernizeze ala localul si sa isi schimbe mentalitatea cand are terasa plina, chiar si cu nespalati..important e ca ii iese banu la greu,dupa aia vine la tv si ne explica ce greu e pe criza asta...

@horia ....nu aruncam cu noroi in nimeni si in nimic..facem niste constatari care nu ne fac placere..in fond,faptul ca si tu si andy sunteti prezenti aici nu poate fi decat un lucru  constructiv la urma urmei...orice chestie pozitiva are la baza un schimb de opinii,chiar si contradictorii....faptul ca multe piese sunt mai scumpe decat in alta parte nu cred ca va bucura, doar daca intr-adevar sunteti multumiti cu actualul nivel al vanzarilor si incasarilor... are balta peste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andy....poate gasim o solutie mai spre Orientul indepartat... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ne uitam spre Orient s-ar putea sa nu ne placa calitatea, chiar daca pretul e ok.

Nu stiu despre cei care sunt fani piese aftermarket, dar eu nu sunt fan deloc. Bineinteles daca ne uitam la aftermarket upgrade (brembo etc) atunci merita. Dar cu ce cost?

Credeti ca imi este greu ca de maine sa aduc si piese aftermarket? Sa fac revizii cu 499 RON cum spun la TV cei de la Opel. pun si eu 10% peste pret de achizitie si ma bucur ca ofer un serviciu PREMIUM cu piese de 2 lei si ulei Floriol.

Atata timp cat scrie pe casa VOLVO, nu o sa facem rabat la calitatea pieselor.

Cel mai interesant exemplu este S60ul R vs S60 T5. Ce e sub capota la R ... ma lasa fara cuvinte iar motorul este acelasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceiasi discutie este si pe forumurile Volvo de afara, cei din Suedia se plang de preturile mari din patria Volvo, mai mari decat cele din SUA. Explicatia a venit imediat de la colegii americani, pai Volvo vinde in SUA mai multe masini decat toata Europa de vest la un loc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei bine, draga Andi, desi am avut ( si mai am inca ) incredere in serviciile Primus Auto, nu ma pot abtine sa te intreb cum se explica faptul ca am platit pe 23 iulie anul curent 558 ( cincisutecincizecisiopt ) lei ( TVA inclus ) pe sase litri de "ulei motor SLX PROFESSIONAL L." ( am citat din factura ), in conditiile in care, pe orice site din Romania, nu e mai scump de 56 lei per litru ( 56 x 6 = 336 lei, TVA inclus ). Ma refer la pretul pe uleiul Castrol Edge 0W30, pe care, banuiesc ca mi l-au pus in motor. De ce doar banuiesc ? Caci nu mi-au mai pus, ca altadata, eticheta pe motor, unde sa scrie tipul de ulei si data urmatorului schimb ( sau nr. de km ) !

Mai mult decat atat, atunci cand am intrebat de ce nu pot primi cei 600 ml. de ulei facturati si nepusi ( capacitate motor = 5,4 L, mi s-a spus ca nu se poate, caci nu s-au folosit flacoane de 1 L., ci s-a pus din bidon mare !

Pai, atunci, pretul trebuia sa fie si mai mic ! Iar facturarea sa se faca pe 5,4 L !

Sper sa nu ma ocolesti cu raspunsul !

Pentru ca am facut toate reviziile in sapte ani doar la Primus auto si vreau sa le fac si pe urmatoarele ! Dar vreau sa stiu ca nu sunt luat de fraier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bogdan .....vrei sa spui ca tu,singurul dealer pe o piata, daca vinzi 500 piese cu 10 RON/bucata  si nu se plange nimeni,daca ai vinde anul viitor 1000 ai scadea pretul,asa,de la sine putere, ca vrei tu sa iti plafonezi castigul?...ce firma face asta,in ce economie de piata?....poate invers...cand vezi ca iti scad vanzarile,iti pui problema ca poate si din cauza pretului....exemplu cu SUA nu e bine ales...oare cati dealeri Volvo sunt acolo,pe o piata unde chiar functioneaza principiul cerere-oferta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod evident, ma astept sa dau cu 5 -10 % pe ulei mai mult decat daca il cumpar de pe internet, dar nu cu 66 % mai mult !

E monstruos de mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@marius....probabil si uleiul e importat doar de Forum Auto, special pentru Primus...

Share this post


Link to post
Share on other sites

SUA e o piata aparte, orice e mai ieftin acolo. Si ce e mai ieftin nu e intotdeauna mai prost, cum incearca sa induca unii si altii.Sigur un rulment pe care scrie porsche va fi de 3 ori mai scump decat unul similar neinscriptionat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper sa nu ma ocolesti cu raspunsul !

Pentru ca am facut toate reviziile in sapte ani doar la Primus auto si vreau sa le fac si pe urmatoarele ! Dar vreau sa stiu ca nu sunt luat de fraier.

Si tacerea e un raspuns !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca tommytza are mare dreptate cand spune ca "are balta peste".

In mare parte clientii sunt cei care influenteaza pretul. Pentru mine Romania a devenit "mic-ul Monte Carlo" de cand am vazut capsune la taraba cu 50$/Kg si client care scotea banii sa plateasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@feraru...la Hotel Negresco, 3 stele, iti schimba prosoapele de 3 ori/zi si asternuturile dimineata si la ora 18...oare la Mamaia o fi la el la un hotel de 3 stele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei bine, draga Andi, desi am avut ( si mai am inca ) incredere in serviciile Primus Auto, nu ma pot abtine sa te intreb cum se explica faptul ca am platit pe 23 iulie anul curent 558 ( cincisutecincizecisiopt ) lei ( TVA inclus ) pe sase litri de "ulei motor SLX PROFESSIONAL L." ( am citat din factura ), in conditiile in care, pe orice site din Romania, nu e mai scump de 56 lei per litru ( 56 x 6 = 336 lei, TVA inclus ). Ma refer la pretul pe uleiul Castrol Edge 0W30, pe care, banuiesc ca mi l-au pus in motor. De ce doar banuiesc ? Caci nu mi-au mai pus, ca altadata, eticheta pe motor, unde sa scrie tipul de ulei si data urmatorului schimb ( sau nr. de km ) !

Mai mult decat atat, atunci cand am intrebat de ce nu pot primi cei 600 ml. de ulei facturati si nepusi ( capacitate motor = 5,4 L, mi s-a spus ca nu se poate, caci nu s-au folosit flacoane de 1 L., ci s-a pus din bidon mare !

Pai, atunci, pretul trebuia sa fie si mai mic ! Iar facturarea sa se faca pe 5,4 L !

Sper sa nu ma ocolesti cu raspunsul !

Pentru ca am facut toate reviziile in sapte ani doar la Primus auto si vreau sa le fac si pe urmatoarele ! Dar vreau sa stiu ca nu sunt luat de fraier.

Am citit am vazut recunosc aici avem noi o problema.

TOT ce apare pe factura trebuie sa ai pe masina sau in portbagaj. NU EXISTA EXCEPTII. Asta este regulamentul nostru. Cand inlocuim ceva ne trebuie acceptul tau pentru a arunca piesele respective. Acordul ti-l dai cand deschizi comanda.

Nu exista revizie fara sa iti lipeasca acea eticheta la joja masinii. Au fost exceptii RARE ( una la 2 ani) cand am ramas fara, dar le-am trimis prin posta cand le-am avut disponibile.

Lasa-mi un PM cu nr tau de telefon si revin maine cu un apel.

Tot ce pot sa iti promit ca la urmatoarea revizie imi iau eu personal revansa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Andy, nu ti-am raspuns aseara, deoarece nu am cunostinte vaste ca si tine in domeniul mecanicii, dar azi m-am uitat la piesa originala de pe masina care ma bucur ca nu am aruncat-o, si o am in portbagaj, si am constatat cu surprindere ca datele sunt aceleasi de pe debitmetrul pe care eu l-am comandat ORIGINAL BOSCH.

Pe debitmetrul meu nu scrie niciunde "Volvo" si nu cred ca a fost vreodata schimbat, deoarece masina a facut service-ul la voi pana la 200.000 km si nu apare niciunde in cartea service, ca l-ati fi schimbat vreodata cu un aftermarket.

Eu cand am spus de piese originale, la asa ceva m-am referit, iar daca vrei sa-ti dau detalii despre service-ul pe care-l conduci, iti pot spune, ca in momentul in care am venit sa-mi iau o placa de numar, de la voi, inafara de faptul ca am asteptat 30 de minute, am intrebat si cat costa un set de amortizoare, iar domnul de la facturi, receptii, sau unde lucra, mi-a spus sec ca pentru masina mea, ma costa 50 de milioane lei vechi, plus manopera.

Le-am luat tot de la Alex "AFTERMARKET" undeva la 10 milioane lei vechi, sau cam asa ceva, acum doi ani.

Asa ca rugamintea mea la tine este, mai ales ca reprezinti unicul service pentru Volvo din Bucuresti, in momentul cand mai spui de piese originale, sa te interesezi in amanunt, puteai vedea datele masinii mele in profil, si-ti puteai da seama ca ceea ce ti-am spus eu, ca e debitmetrul ORIGINAL al masinii.

Ca o ironie a sortii, nepoata mea lucreaza la proiectare Renault, si stia despre ce e vorba cu exactitate.

M-am uitat si la un S80 azi, si spre surprinderea mea, scrie tot Bosch, niciunde "Volvo".

Daca cumva debitmetrul meu Bosch, a venit intr-o cutie galbena, cu holograma, si toate sistemele de siguranta aferente, este AFTERMARKET, inseamna ca voi sunteti singurii care vindeti piese originale, nu numai in Romania ci si in Europa.

Da, nu l-am luat de la reprezentanta Volvo din Paris, dar din moment ce este identica cu piesa de pe masina mea, cred ca e originala. Nu cred ca pe toate reperele masinii scrie "Volvo".

Inca o data iti spun, nu ma pricep la mecanica, dar ochiometric, piesa este identica.

Rugamintea mea este sa nu mai dezinformezi.

Iti multumesc pentru raspunsul prompt pe care mi l-ai dat, dar sa stii ca piesa e originala. [:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu parere de rau iti spun ca nu ai dreptate, piesa ta a venit pe aftermarket in ambalaj BOSCH, daca venea in ambalaj albastru si scria Volvo pe ambalaj atunci se poate numi ORIGINAL.

Era corect sa spui cat era pretul MAFului la Volvo Paris si sa-l compari cu Volvo Bucuresti.

PS> asta nu inseamna ca piesa nu este originala, insa de dragul comparatiei compara mere cu mere.

PS2> de dragul comparatiei arunca un ochi aici cod 0 280 218 108.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg ca daca la acest service VOLVO "NU EXISTA EXCEPTII", ceea ce a patit mariusdaniel este un fapt COMUN!

Este doar o gluma !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, unele piese sunt identice, cu exceptia faptului ca pe unele scrie producatorul x si marca de autoturisme x, iar pe altele scrie doar producatorul x.  Firma Bosch (exemplu) nu e nebuna sa tina o linie de productie ocupata cu fabricatia debitmetrelor pentru S60, le face la gramada si dup-aia le branduieste in OEM sau in generice care se potrivesc si pe alte marci sau modele. Acum nu stiu daca e normal sau nu ca o piesa OEM sa coste cel putin dublu ca una identica non-oem si asta pe canalele oficiale, care se presupune ca obtin preturi mai bune, fiindca altfel nu-si justifica existenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Bogdan, codul meu de piesa este 0280217107, nu cel dat de tine.

Se pare ca nu ma pot face inteles. Daca piesa venea in cutie albastra la Primus trebuia sa coste 500 euro?

Eu asta incerc sa spun, eu am toate numerele pe noua piesa, care sunt si pe cea veche, care e originala.

Sunt identice, absolut la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ame, trebuia si tu sa le spui francezilor alora sa-ti puna naiba intr-o cutie Albastra debitmetru si gata, se terminau toate discutiile  :D 

Auzi, cutie...galbena - ce-i aia ?  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai inteles, faptul ca tu ai luat un MAF in cutie BOSCH este una, trebuia sa spui cat este pretul pe ORIGINAL la VOLVO PARIS.

Este normal ca acea cutie albastra costa mai mult, produsul pleaca de la BOSCH la Volvo dupa care ajunge la tine, in cazul in care cumperi Bosch acesta vine direct fara intermediarul pe numele lui Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa platesc pe o cutie albastra 200 de euro, nu o sa se intample foarte curand.

Ceea ce am vrut sa subliniez, este ca cei de la Primus Auto sunt jepcari, in sensul bun al cuvantului, si stiu ce vorbesc, si nici macar, nu incearca sa faca ceva in a se schimba.

Cutie albastra, sau galbena, pe mine nu ma deranjeaza, putea sa mi-l trimita si in punga, atata timp cat datele sunt exacte, ca si pe piesa pe care am avut-o eu pe masina.

Atat am avut de spus despre cei care repara Volvo la reprezentanta, dar ar trebui sa aiba o mai mare deschidere, pentru toata gama de masini care se afla pe piata, nu numai pentru cei care sunt obligati sa-si faca service-ul acolo, deoarece isi pot pierde garantia.

Nu stiu cati sunt, cei care ies din garantie, si prefera sa se mai duca acolo.

Va salut cu respect! Iti respect punctul de vedere Bogdan.

Ei au "tupeul" asta deoarece sunt singuri, la Opel, BMW, etc stiti si voi la fel de bine ca si mine ca pretul la service difera.

La Volvo, fiind singurul din Bucuresti, isi permit sa faca ceea ce vor. Problema e ca s'au mai dotat si service-urile de "cartier".

Mai un elevator, un calculator, o cheie...mai un Matrixxx, Vadim, Bogdan, Alex, Roberto, se mai pricepe lumea la masini si la adus piese originale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, din pacate cine nu e in "bransa" nu intelege diferenta intre piese DE ORIGINE si PIESE AFTERMARKET...

Pentru cine n-a prins ce-a spus bogdan. Aceeasi "Marie", daca i se pune alta palarie, costa cu 200Eur mai mult. Iar PRIMUS, fiind dealer VOLVO, este OBLIGAT sa puna acea Marie SCUMPA la masinile noastre. Chiar daca doar Palaria (cutia albastra) e de ea.

Acum se intelege ? Nu sunt EI jepcari, ci daca pun piese obtinute "sarind" peste firma-mama, nu se mai numesc REPREZENTANTA ci SERVICE DE CARTIER ! VOLVO ROMANIA NU ARE VOIE SA PUNA PIESE DECAT VENITE IN CUTIE ALBASTRA DE LA VOLVO SUEDIA. Sau orice alt VOLVO din lumea asta. Indiferent ca in cutia aia este BOSCH, SIEMENS, IPRS BANEASA sau TOHAN ZARNESTI !!! Asta se impacheteaza, asta vine la comanda, asta se vinde !

Acum se pot calma spiritele ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai este o smecherie, o piesa in cutie albastra trebuie sa treaca un test mai riguros decat o piesa care pleaca direct in piata ambalata de diversi. De exemplu o bucsa de bascula in cutie albastra Volvo o sa tina fara probleme 100.ooo km iar una FEBI, SWAG etc nu o sa tina niciodata atat, este valabil mai ales la piesele cu si din cauciuc, bucsi, pivoti, suporti motor, distributii, filtre etc.

Pt cine nu stie un produs este facut de o masina pe o banda, acea banda de productie are uzurile ei si se intampla sa existe rebuturi, astea nu sunt bagate la pierderi sau cel putin nu toate si se vand la impachetatori .

Uite un exemplu clar este volanta lu` Heimdallr, care desi este produsa de o singura firma pt Volvo ea nu a fost in cutie albastra ci a venit pe aftermarket, piesa noua era in parametrii dar o data pusa pe masina au inceput problemele, probleme care nu se pot rezolva pe garantie, asa ceva nu se putea intampla cu o volanta OEM (in ambalaj Volvo) .

Diferente mari se observa si la filtre, una este un filtru original care e MANN (cel de aer) si una este un filtru MANN in ambalaj MANN, sunt diferente intre loturi desi e acelasi produs in cutie.

Chiar daca este produs pe banda rulanta asta nu inseamna ca 2 produse sunt identice, unele sunt mai bune altele mai proaste, la verificarea calitatii se vede cel mai bine si se triaza ca atare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now