claudiu2525

Din ciclul: ''In ce tara traim''

81 posts in this topic

Ti-am zis, eu vin sa fac de planton, orice schimb. Cine se mai ofera ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am zis, eu vin sa fac de planton, orice schimb. Cine se mai ofera ?

Tu degeaba te duci, dle Lefter, pentru că, dacă l-ai prinde, ai încerca să-i explici cu atenţie şi blândeţe de ce nu e bine ce face, în loc să-i dai un pumn în cap de să creadă că l-a primit în burtă... ;D
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa-i dam niciun pumn in cap. Sa-l imobilizam si sa chemam Politia. Apoi, dat in judecata si sa plateasca toate zgarieturile si toate loviturile produse. In fond, asta se cheama vandalism sau distrugere de bunuri in dauna avutului personal. Forma continuata este o circumstanta agravanta. Cred ca poate sa stea si la racoare ceva timp. Evident, e nevoie de mai multi prieteni, ca sa fim mai eficienti. Si fara riscuri. Doar Volvo e cea mai sigura masina din lume, nu ? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,da, sa ne ajute institutiile.... :laughing4:

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

E drept ca e posibil ca o corectie fizica "in forma continuata" sa fie, pe moment, mai eficienta. Dar nu recomand metoda. "Institutiile" nu te pot ajuta, daca nici macar nu le soliciti, sau daca nu urmezi calea legala. Tot asa si la loto. Nu poti castiga, daca nici macar nu joci !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adică dacă intră vecina peste mine să mă agreseze iar eu îi trag un şut în cap, poliţia nu se bagă de partea mea, spunând că trebuia să stau... "regulamentar" sau..."legal"?! ;D

PS: Întrebarea e valabilă şi în cazul hoţilor, impostorilor, ucigaşilor plătiţi ş.a.m.d. Vrei să spui că poliţia va da crezare biletului de adio, dacă mă găseşte tranşat în frigier? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de "vecina"... si de felul si natura "agresiunii"... s-ar putea chiar sa stai... si sa-ti placa... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot asa si la loto. Nu poti castiga, daca nici macar nu joci !

Deci sa acceptam realitatea: Sistemul institutional din Romania e o loterie!

Pe sistemul "better luck next time" :laughing5:

Edited by LeChuck
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Institutia numita politia, unde facui reclamatie m-a sfatuit cu blandete sa parchez pe alte strazi;

nu exista solutie, da mi-au cerut buletinu, au facut un PV si m-au cainat ca nu am casco; in final

am inteles ca nu au ce face si asta cam asa e;

referitor la priveghi, configuratia terenului nu e potrivita si in plus nu pot sa parchez in acelasi loc

doua zile la rand; daca stau in masina mai mult ca sigur adorm sau ma vede bestia; asa ca ma duc

pe o strada aiurea, cat mai departe ....

sa va mai spun una : in curtea vecina e o tripleta de trei muieri cu trei masini si mereu ocupa locul

din fata curtii; ieri le-am zis cu tot respectul, sa-si puna o masina in curte ca sa am si eu loc (de unde

mi-asi putea vedea masina!); mi-a zis una, fiica mai tanara, ca sunt un securist reciclat, un fost emigrant

in Canada, m-a acuzat ca i-am intrat in casa, ce mai, era o satra intreaga la gura ei, asa ca am renuntat ...

cer scuze daca v-am plictisit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nenea Popey nu prea ai ce face, schimba locul si poate nu mai ai probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

<p>

</p>

<p>Nu ai o benzinarie in zona ? Poate o poti parca acolo .</p>

<p>

</p>

<p> </p>

<p>Cum s-o parchezi in benzinarie? </p>

<div id="myEventWatcherDiv" style="display:none;"> </div>

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare ciudat, dar la noi, noaptea, benzinariile sunt...pline de masini parcate ! Se pare ca e mai sigur. Banuiesc ca in SUA, nu e voie si asa mi s-ar parea normal.

In alta ordine de idei, de pe ce device postezi, Dragos, caci apar tot felul de semne ciudate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dragos, benzinariile au parcare pazita si peste noapte cei are au probleme cu oglinzile care dispar misterios si/sau cu zgarieturi care apar din senin, aleg sa parcheze acolo. Evident cu acordul si la mica intelegere cu angajatii benzinariei .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

In noaptea asta cineva a tras un sut in aparatoarea de noroi stanga spate si

a scos-o din holtzsurub; am lasat-o trei zile parcata in fata curtii ..... chiar mi

s-a facut frica, nu mai stiu ce sa fac ..... nu am cum sa vad cine imi

vandalizeaza masina; am un dusman printre vecini .....

Eeee...stai linistit, ca eu anul trecut, de ziua mea, am primit un cadou inedit. Toate geamurile sparte cu ranga. Am avut geamuri antiefractie si nu au cazut, insa asta nu a schimbat situatia cu nimic. Si sa ma consoleze, a venit militia, i-a facut poze si a umplut-o de tus negru pentru amprente, de am frecat 5 ore sa se ia de pe masina :)). Deci se poate si ma rau :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O da, se poate mult mai rau, polismenul imi zicea ca arata f. bine, apoi m-a sfatuit

sa ma angajez la o firma de paza si juma de salariu sa-l dau la ciclop pt parcare, asta

dupa ce i-am zis ca sunt pensionar si daia nu am casco :evil6: ; credeam ca glumeste da

era serios omul.

CpNmTbooo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popey din cate imi dau seama, in cazul tau bizonul o face doar asa de "fun" adica nu are ca scop furtul....sincer alte alternative decat a o parca intr-un loc mai sigur (desi mi se pare anormal - ajung la povestea mea) sau a sta 1-2 nopti in masina unui prieten parcata la cativa metri pe sens opus de a ta, nu vad.

Ajungand la povestea mea, acum cateva luni mi s-a intamplat un lucru ciudat. De obicei parcam masinile la mica distanta una de alta (Volvo-ul si Golful sotiei) in parcarea din lateralul blocului (bloc de 2 scari, a cate 10 etaje fiecare), loc normal de parcare (adica nu ma bagam eu ca desteptul ca "hai ca se poate sa parchez acolo"). Nu radeti prieteni dar la cat de tare m-am enervat atunci am facut si o schema ca sa intelegeti ce spun (unde e X-ul rosu parcam noi de obicei). In Iasi nu iti poti inchiria loc de parcare, daca s-ar fi putut luam 2, dar si asa, imi place sa cunosc vecinii deci pe majoritatea ii cunosteam si nu am avut probleme cu ei.

Schema : http://imageshack.us...s/638/schm.png/

Coborand intr-o dimineata la masina, observ cu stupoare minunea (pozele 1 si 2: http://imageshack.us...84/img165s.jpg/ si http://imageshack.us...27/img166d.jpg/ )... plin de sticla in jur, inclusiv pe volvo, dar golful o incasase in plin....un tembel aruncase o sacosa cu sticle de la balconul din capatul culoarului, sacosa care nimerise in cupola si in parbrizul golfului. Greu de gasit vinovatul dar ma apuc de intrebat prin vecinii mai tinerei care stau si ei cu chirie si aflu ca e o practica normala....babetarii, in loc sa-si duca gunoiul, asteapta frumos orele diminetii si il arunca de la balcon. Nu mi-a venit sa cred, asa ca am zis "hai s-o vedem si pe asta". M-am pus in cateva nopti in parculetul cu locurile de joaca ale copiilor si cu uimire am observat ca de pe la 3.30-4 dimineata incepe curatenia....rand pe rand de la difeite etaje, apare cate un babetar si arunca frumos gunoiul pe spatiul verde cu o nonsalanta incredibila, ba chiar se mai opresc si mai stau de vorba cate 2 inainte de a face fapta. Mentionez ca nu e un cartier sau nici macar o zona rau famata a Iasului si ca zonele de depozitare a gunoiului , 3 la numar sunt la o distanta de maxim 15 metri de bloc.

Ce e mai trist e altceva....am observat ca in timpul zilei, se arunca gunoiul usor (alimente stricate, mai o sacosa, mai un pampers) si noaptea gunoiul greu (sticle, conserve). Daca ar fi fost tigani as fi zis ca e normal (in Piatra Neamt erau inainte 2 blocuri - "blocurile fantoma" - locuite de tigani, intre care se ridicase nivelul solului cu aprox jumatate de metru...de gunoi) dar astia sunt oameni pe care cand ii intalnesti doar de biserica, moralitate si "cum era pe vremea lor", cat de rele sunt noile generatii si de alte tampenii umaniste auzi. Cata nesimtire trebuie sa ai in tine sa-ti arunci gunoiul pe geam, mai ales stiind ca sunt masinile altora jos?

Evident ca dupa acest incident am inceput sa le parcam pe amandoua la principala, unde lucrurile nu stau mai bine... fiind o strada lunga si dreapta refacuta, s-au mai gasit ceva viteji sa-si testeze masinile pe ea, vreo 2 facandu-se praf in masinile parcate pe laterala (unul a atins vreo 5, altul in alta noapte vreo 7). Nesimtirea altora m-a costat 400 ron pe un parbriz de golf dar asa imi vine sa ii iau la suturi de fiecare data cand ii vad sau ma uit cu mila la masinile parcate acum unde le parcam eu.

(PS : nu mergea sa uploadez pozele direct aici - "Incarcarea a esuat" )

Edited by Patrichi_Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelasi lucru l-am patit si eu cand stateam la bloc, am gasit Golful 4 cu plafonul infundat si parbrizul spart de la o singura sticla de plastic plina cu apa, este clar ca in cazul meu cineva a incercat si a reusit sa faca un rau, nimeni nu umple un PET inainte sa-l arunce la gunoi. In rest am gasit pe masina coji de banane si alte resturi alimentare. Nesimtirea romanului nu are limite si nici granite, acelasi roman este si la Bucuresti si la Piatra Neamt sau Vascauti .

img166d.jpg

img165s.jpg

PS> mi-am permis sa-ti pun eu pozele, sper sa nu te deranjeze .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

da´unde ai stat bre, la Iasi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde inca stau domnu' pirat (gotta' love'em classic point and click adventure games ;) ) adica in Tatarasi, la A-urile de Flux, o zona mirifica, cu niste locatari majoritatea septegenari care au o deosebita grija de a pune zeci de mii de ghivece cu flori pe sala, dar gunoiul tot pe geam il arunca :smile: Astept sa se mai linsiteasca chiriile dincolo de venirea studentilor si am taiat-o din cartierul asta. Oricum Iasul nu prea e orasul in care sa ai o masina mai scumpa (sau la care tii) din cateva motive :

1. mizerie - daca o lasi la strada, in maxim 3 zile trebuie sa o speli

2. offroad adventure - drumuri jalnice cum nici la bunica-mea in sat, la 12 km de Piatra Neamt nu gasesti. Daca mai ai si jante pe 17 e un cosmar, mai ales ca tot orasul e plin de linii de tramvai care nu au mai fost refacute de ani bun transformandu-se in adevarate santuri.

3. o durere in poponet generala referitor la masinile altora - de soferi nici nu mai zic, parca ar fi o mare crima in a merge pe jos cateva zeci de metri, toti trebuie sa parcheze fix unde au treaba, ingramadindu-se in masina ta sau raschetand-o in mers. Dar nici cu pietonii nu mi-e rusine....sindromul caprioara de a traversa la 10 metri de trecerea de pietoni + injuraturile de rigoare ca ai indraznit sa-l claxonezi.

Dle Bogdan mare dreptate aveti referitor la omniprezenta nesimtirii. Parca mai faceam si eu tampenii cand eram pustan gen aruncat baloane cu apa oamenilor in cap, dar sa umplu un bidon doar ca sa vad daca nimeresc masina altuia, inca n-am ajuns sa fac (in cazul meu alcoolistul bombardier savurase o feteasca de cotnari ieftina al carei eticheta si fund inca mai erau pe masina)....Probabil Dumnezeu in ceruri conduce tot Volvo ca S60-ul era parcat retrovizoare in retrovizoare cu Golful si in afara de cioburi pe stergatoare n-a patit nimic.

Mai nou parcheaza un superb Honda Civic rosu model nou acolo (parca prefer vechiul model, cel nou, buburuza, e prea feminizat pt gusturile mele)...din pacate soferul nu sufera de nici o excelenta de caracter pentru ca atunci cand l-am avertizat in legatura cu ce ozn-uri survoleaza locul de parcare respectiv, mi-a dat un ranjet de "du-te bah incolo" si cam atat. Succes lui, probabil o fi mai ieftine piesele la Civic ca la Golf.

Edited by Patrichi_Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai,poate asta cu Civicu considera ca i ai ocupat locul lui de parcare si asa "a vazut el" singura metoda prin care te ar putea inlatura..(zic si eu )

Share this post


Link to post
Share on other sites

uite ce zice aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bestia lasa a lovit iar, in doua locuri, deasupra portierelor dreapta

(ca sa le vad imediat) , au aparut doua adancituri .... nici nu mai pot

sa ma infurii, privesc mahnit si ma intreb cand va inceta ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea a fost lovita iar, cu ceva care a adancit tabla in aripa fata stanga;

pe la 16:00 am sters geamurile si nu avea nimic nou, m-am dus la sah in

Cismigiu, am parcat la rond si cand am plecat acasa am vazut lovitura ...

probabil un nemernic de roman las si nenorocit ... nu deranjam pe nimeni,

locuri erau destule ... asta-i tara in care traim ... lumea a treia, cum spuneau

si bascii din Bilbao ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati linistit, eu mi-am gasit luneta sparta in fata portii, pe ziua! :)

Ce era sa fac decat sa inghit in sec si sa zic "aia e"....tre sa o schimb! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati linistit, eu mi-am gasit luneta sparta in fata portii, pe ziua! :smile:

Ce era sa fac decat sa inghit in sec si sa zic "aia e"....tre sa o schimb! :smile:

Camere de filmat in fata portii Dane. Daca nu stateam la etajul 10 si daca aveam vizibilitate la parcare, montam si eu o camera cum au si alti vecini!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now