irina_f

Recomandari telescoape

71 posts in this topic

Am uitat de feedback.

Pana in momantul de fata sunt multumita de ele. Au trecut 10 luni de cand le-am schimbat. Sper sa mai tina. Nici nu stiu care e perioada lor de viata...

Se comporta foarte asemanator cu cele originale, poate chiar un pic mai moi, aproape insesizabil.

Am avut ocazia se le testez si pe drumuri nasoale de pamant, nu am avut probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dau si eu un feedback la varianta pe original. Am inlocuit fata. Fostele varianta comfort, actualmente dynamic police. E altceva. Mult schimbata tinuta de drum. In sens pozitiv. Se preteaza la un condus mai agresiv dar in acelasi timp nu sunt rigide. E o varianta mai buna decat confort dupa parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A trecut mult de cand nu a mai scris nimeni aici la acest topic, suntem in 2014, intreb si eu acum, ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi legate de telescoape fata la un S40-1.6 D din 2007?

Edited by Dan Untea

Share this post


Link to post
Share on other sites

A trecut mult de cand nu a mai scris nimeni aici la acest topic, suntem in 2014, intreb si eu acum, ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi legate de telescoape fata la un S40-1.6 D din 2007?

KYB (ieftin)

Monroe neaparat gama Reflex (ieftin)

Sachs, ai 3 game (scump)

Avand in vedere ca schimbi doar pe fata, sa pui de exemplu Sachs SuperTouring, etc nu isi are rostul ca iese o struto-camila.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Kyb si sunt foarte bune. Le recomand.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune cineva aici un pret la KyB ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

280RON fata / 200RON spate, livrabile in 24h daca nu sunt livrabile acolo ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scump tata, dincolo era mai ieftin........staniolul . :D

Sau mai exista varianta reparatului si are avantajul ca se pot face mai tari sau mai moi .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scump tata, dincolo era mai ieftin........staniolul . :D

Sau mai exista varianta reparatului si are avantajul ca se pot face mai tari sau mai moi .

Cine sa le repare ? Aici la mine nu am auzit pe nimeni!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Langa Bucuresti e un nene ce repara amortizoare si in functie de uleiul pus(cantitate) se pot face mai tari sau mai moi.

Eu am facut la el si la XC70 si la C30-ul vechi, nici o problema la XC70 in 4 ani iar la C30 nu stiu daca sunt probleme, Trancenergy trebuie sa stie .

Eu am vrut la ambele masini o suspensie mai tare, dezavantajul este iarna la -10C cand masina devine extrem de rigida pt cateva sute de metrii .

Daca tu vrei insa stock nu stiu daca merita efortul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Boge, sunt ok! Daca nu ma insel este acelasi lucru ca si sachs :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Langa Bucuresti e un nene ce repara amortizoare si in functie de uleiul pus(cantitate) se pot face mai tari sau mai moi.

Eu am facut la el si la XC70 si la C30-ul vechi, nici o problema la XC70 in 4 ani iar la C30 nu stiu daca sunt probleme, Trancenergy trebuie sa stie .

Eu am vrut la ambele masini o suspensie mai tare, dezavantajul este iarna la -10C cand masina devine extrem de rigida pt cateva sute de metrii .

Daca tu vrei insa stock nu stiu daca merita efortul.

Multumesc Bogdan, ca de fiecare data, esti foarte prompt in raspunsuri!

Cred ca nu o sa aleg calea asta cu reparatul, maine vreau sa mi se confirme ca am dreptate, ca un telescop este dus, unul sigur pe ulei, apoi voi comanda ambele din gama KYB. Sfatul primit din service este ca cine iti vinde piesa tot el sa si o monteze.

O zi cu mult soare ca si aici!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o decizie foarte bună să le schimbi cu unele noi. Altfel ieși mai scump în final.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o decizie foarte bună să le schimbi cu unele noi. Altfel ieși mai scump în final.

Da, Marius

Nu sunt dispus de experinte noi si nici nu am varsta, a trecut pe langa mine deja! Mie imi trebuie o masina sigura, fara probleme, sa imi acopere necesitate de transport a mea si a familiei.

O zi faina pentru tine!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MariusDaniel, nu iesi mai scump in final DAR depinde ce vrei, de exemplu pt XC70 nu exista amortizor nou foarte tare asa ca am ales varianta asta, de obicei XC70-ul este o barca, a mea nu mai este . La C30 era pusa pe masina suspensie sport si normal trebuiau si arcuri pe masura iar la V70 am ales noi pt ca nu ma interesa sportivitatea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut verificarea telescoapelor, asa este, cel din stanga este scurs, eficienta 14%. Am comandat KYB cu 270 lei/bucata si flansele din capetele telescoapelor 85 lei/bucata. Manopera o sa ma coste 160 lei.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la eficienta 14% inseamna ca mergeai in 3 amortizoare . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este Bogdan! Telescopul era scurs complet, cred ca atenuarea(daca se poate numi asa!!!) se face doar datorita arcului!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat telescoapele, fara flansele din capat, nu s-a impus - lucru stabilit de mecanici - acum dupa schimbarea lor, am urmataorele valori de ITP:

eficienta fata:

stanga - 86%

dreapta 83%

spate:

- stanga - 78%

- dreapta / 72%

Procentele, dar ar fi in alegeri, ar fi unele covarsitoare, right ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea sunt basme si valori fara valoare :) ... doar de luat banii pentru ochiul clientului! Daca ai avea un super-fast-car te-as intelege, dar cand ai o masina cu care mergi zi de zi, de ce iti pui atatea probleme? :)

Cat despre eficienta noilor telescoape, teoretic dar si practic, odata puse pe masina scade procentajul lor, pentru ca sunt deja solicitate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...alegeri politice!

..agr350r, eu vorbeam doar de valori, nu si despre interpretarea lor

Edited by Dan Untea

Share this post


Link to post
Share on other sites

... sunt ok! :smile:

dar te asigur, daca vei face din nou acest test, vei avea alte valori!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

... sunt ok! :smile:

dar te asigur, daca vei face din nou acest test, vei avea alte valori!

Asa, si ?

Edited by Dan Untea
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now