Rebelu

Idei, propuneri de organizare a Nationalelor

41 posts in this topic

Vin cu o propunere de nationala foarte indrazneata.

Ne recomandat fitosilor :)

Acum ceva timp i-am vazut pe cei cu golfurile pe la vidraru

Eu va propun ceva mult mai salbatic.

Va propun Retezat in Poiana Pelegii cuuuuu....... cortul. Se merge cu masina pana in apropiere de Poiana apoi se traverseaza un rau si se ajunge la o poiana total incaccesibila masinilor.

Sau Buila Vanturarita la cabana dar conditiile de cazare slabe (am vazut team building-uri facute acolo de oameni fara pretentii.

Nu v-ati saturat de camere si sosele? Haideti sa facem ceva inedit.....

Cati aveti curajul....

Din Poiana Pelegii se poate urca pana la Lacul Ana, traseu usor de o ora (doua dus intors), izvoare cristaline..... Este si adevarat ca septembrie este o luna.... de risc.... (asta pentru retezat)

La buila se poate merge pe cheile cheii....

Danyx o sa fie primul care o sa zica NU :)) Sa vad cati aveti curaj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin cu o propunere de nationala foarte indrazneata.

Ne recomandat fitosilor :)

Acum ceva timp i-am vazut pe cei cu golfurile pe la vidraru

Eu va propun ceva mult mai salbatic.

Va propun Retezat in Poiana Pelegii cuuuuu....... cortul. Se merge cu masina pana in apropiere de Poiana apoi se traverseaza un rau si se ajunge la o poiana total incaccesibila masinilor.

Sau Buila Vanturarita la cabana dar conditiile de cazare slabe (am vazut team building-uri facute acolo de oameni fara pretentii.

Nu v-ati saturat de camere si sosele? Haideti sa facem ceva inedit.....

Cati aveti curajul....

Din Poiana Pelegii se poate urca pana la Lacul Ana, traseu usor de o ora (doua dus intors), izvoare cristaline..... Este si adevarat ca septembrie este o luna.... de risc.... (asta pentru retezat)

La buila se poate merge pe cheile cheii....

Danyx o sa fie primul care o sa zica NU :)) Sa vad cati aveti curaj :)

De revelion am fost aproape de Muntii Retezat (pe valea Raului Mare). Ce pot sa zic? Zona e minunata, asa ca eu sunt pentru! Nu e musai sa fie o NATIONALA, poate fi o intermediara sau pur si simplu o iesire pentru iubitorii de natura si munte.

ValiU ocupa-te de organizat asa ceva. Cred ca o sa fie doritori, dar cum ai spus tu nu in septembrie ci mai degraba in timpul verii.

Cele bune

Edited by badgogo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu vin la hoteluri/cabane/pensiuni, mi se pare anost. Dar la cort ma bag cu cea mai mare placere. Ar merge de prin aprilie pana in octombrie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok

Sa vedem cati adepti sunt si putem face o intalnire acolo, ar fi frumos si pe cineva cu chiatara si alte cele, putem face si focul (printre singurelel locuri din rezervatie unde se face focul).

Din ce stiu aduceau lemne acolo sa nu mai fi nevoit sa cauti tu prin padure, lucru foarte civilizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu, personal, sunt incantat de o astfel de iesire. Este si in acord cu alte exemple internationale ale intalnirilor Volvo Club.

Sunt insa sceptic la numarul potentialilor participanti in aceasta varianta. Un exemplu concret este chiar in propria mea familie, unde atat sotia cat si copii nu sunt adeptii iesirilor cu cortul. Daca se va decide la o astfel de iesire cu ocazia Nationalei, eu voi vei veni cel mai probabil singur, fara sotie si copii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e obligatoriu sa fie cu cortul pentru toata lumea, se poate si sa fie in apropierea unei cabane unde cei care au frica de sacul de dormit se pot caza. Dar din cate am vazut si pe la alte intruniri internationale, au mult mai mult succes cele in aer liber. Pentru reusita trebuie consultata prognoza meteo. In caz ca ploua sau vine tornada se poate amana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin cu o propunere de nationala foarte indrazneata.

Danyx o sa fie primul care o sa zica NU :)) Sa vad cati aveti curaj :)

Ba din contra .....daca vedeam primul ..eram primul care spune DA , as prefera Buila .

Dar .....prin ce metode de calcul ai ajuns la concluzia ca o sa spun NU ?...... am inteles ...asa impresie am lasat ?...ca sunt fitos ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Dar .....prin ce metode de calcul ai ajuns la concluzia ca o sa spun NU ?...... am inteles ...asa impresie am lasat ?...ca sunt fitos ?

Fara suparare Danyx, probabil prin conexiune cu alte topicuri, gen "Let's do it Romania"...

Dar, uite ca nu a nimerit-o !

@ValiU : Intru si eu, dar, cred ca e mai potrivita o intermediara pentru asa ceva. In perioada iunie-august. Eu unul, am facut Retezatul cu rucsacul si cortul in spate, timp de o saptamana in vara anului 1981. Mi-ar place, asadar o revenire, dupa 30 de ani prin acele locuri.

Am dormit si la Lacul Bucura, am prins acolo 4 anotimpuri in 24 de ore ( era august ). Intradevar, nu e pentru cei simandicosi. Brrr... ma ia cu fiori pe sira spinarii.... de-abia astept.... sper sa se concretizeze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot fara suparare , repet , ca nu am avut nimic cu acele actiuni ....doar cu faptul ca sunt degeaba.

Sustin insa aceasta idee , daca vom fi destui cat sa se concretizeze , .... dar si cu faptul ca intermediarele nu fac bine Nationalelor.

Personal prefer Buila pt. ca in retezat am mai fost de cateva ori , o nationala s-a tinut deja in acea zona , si iar ne vom lovi de lungul drum pana acolo .

Buila in schimb este oarecum mai accesibila , din cate am inteles este si o cabana , pe care o prefer nu din fite ci din cauza ca nu posed cort si alte echipamente de campat.

Ce sa zic .... consider ca este ok o astfel de Nationala si urez bafta si multa rabdare initiatorului . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze Danyx. Am exagerat eu ... ai dreptate tu ai mai spus ca ti-ar placea si buila si ca ai vrea sa mergem....

Probabil ca am ramas sub efectul Let's do it.

Atunci, daca nu se prefera ca nationala insa lumea o sa doreasca o iesire volvo in munti, o sa deschid un topic cu o iesrire in munti.

Si ca sa va aduc totul la cunostinta, in retezat ai o panorama splendida de la Lacul Ana... iar cei curajosi pot urca pana in vf Peleaga, e traseu scurt.

Drumul e mai ok in Retezat. Drum forestier cu mai putine riscuri... insa poate s-a mai stricat. E totusi drum forestier

In buila se trece...., daca nu ma insel, de doua ori prin rau cu masina.... drumul e mai greoi Trebuie mers mai cu atentie mai ales pentru S60 care e scund si lat.....

Deci... mai lasam ceva timp sa vedem ce spune lumea si apoi decidem.... nationala in munti cu bigfoot sau doar o iesire cu cei doritori.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi eu n-as putea participa la o astfel de intalnire ,cu cortul,din motive care nu are rost sa le dezvolt,vreau doar sa va dau un sfat daca vreti sa-l acceptati,si anume,sa nu va mai pune-ti atata problema cu numarul mare de participanti.Daca va strange-ti si 3-4 "corturi'',este parfum.Nu conteaza numarul,cu cat sunt mai multi ,cu atat mai multe discutii si neintelegi.

Parerea mea,de carcotas.excl.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă mergem pe un drum neasfaltat, putem merge sigur în coloană și dacă facem și un foc de tabară, mă bag și eu. Altfel, nu mă mai interesează întâlnirile ”volvo”. Nu mă mai duc la întâlniri la care să stau la masă și să mă enervez după o zi proastă de ieșiri rebele ale unora sau altora. Mai bine mă duc undeva unde mă pot relaxa în jurul focului și în același timp bucura de natură.

Eu zic să stabilim o intermediară de vară, ”bătută în cuie”, la fel ca și naționala. Cum a spus și Claudiu, nu contează câți participanți vor fi, și cu doi poate fi ”parfum”.

Share this post


Link to post
Share on other sites

national inseamna din toata tara. tara are 5 regiuni. 5 participanti , fiecare dintr-o regiune, fac o nationala.

da' asta nu e intilnire volvo.

ideea nationalei e sa stringem CIT MAI MULTI IUBITORI DE VOLVO ! SA NE CUNOASTEM, SA NE IMPRIETENIM !

nu conteaza ce-mi place mie , ce nu-ti place tie, ce nu poate ala, ce poate celalat, conteaza SA AJUTAM LA CREEREA UNOR PRIETENII !

ASTA E SPIRITUL VOLVO !

iar prieteniile se creeaza din neant, fara nu -stiu-ce conditii prealabile : bun simt si veselie , doar astea sint necesare !

restul sint doar frustrari, intemeiate sau nu.

ps. intermediarele sint pentru cei care DEJA au devenit prieteni.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă mergem pe un drum neasfaltat, putem merge sigur în coloană și dacă facem și un foc de tabară, mă bag și eu. Altfel, nu mă mai interesează întâlnirile ”volvo”. Nu mă mai duc la întâlniri la care să stau la masă și să mă enervez după o zi proastă de ieșiri rebele ale unora sau altora. Mai bine mă duc undeva unde mă pot relaxa în jurul focului și în același timp bucura de natură.

Eu zic să stabilim o intermediară de vară, ”bătută în cuie”, la fel ca și naționala. Cum a spus și Claudiu, nu contează câți participanți vor fi, și cu doi poate fi ”parfum”.

nelu, daca prezenta la o nationala insemna stat la masa si enervat din cauza unor iesiri rebele, inseamna ca mersul la teatru e tot stat pe scaun si enervat din cauza ca ala din fata se misca incontinuu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai mai mai.... nu am vrut sa deviem de la subiect....

unii dintre noi suntem mai rebeli si nu respectam legea....

altii... se lupta ca legea sa fie respectata si chiar asta e job-ul lor, deci.... e o contradictie aici... e logica si normala..

Cred ca nu are rost o discutie pe aceasta tema, total inutila consider eu.

Felicitari lui Nelu pentru ca e "incoruptibil"...dar, acum Nelu, trebuie sa ne intelegi si pe noi.... iar noi pe tine. In mod normal si legal... intr-o tara civilizata, politistul ar trebui sa intervina atunci cand legea e incalcata si de asta eu zic sa nu il acuzam pe Nelu... bravo lui si eu il admir...

Acum.... noi trebuie sa il ignoram, el isi face datoria si poate chiar isi sustine ideile dar... e ca si cu femeile cand vorbesc mult.... noi barbatii nu mai suntem in stare sa procesam atatea date furnizate de creierasul lor prin intermediul gurii si incepem sa nu le mai bagam in seama (sa nu se supere fetele dar asta e realitatea...) Asa o sa facem si cu Nelu... il ascultam dar il mai si ignoram...

Cea mai tare faza ar fi ca data viitoare, Nelu, sa vina cu chitantierul si cu procesele verbale si sa ne amendeze pe toti....... In china, cel mai tare politist e cel care isi amendeaza sau chiar aresteaza rudele.....

Si acum sa revenim.

Pentru ca nu ne intelegem si lumea nu este incantata de idee, o sa revin prin iunie, iulie cu o iesire in munti pentru un wee + vineri. Cine doreste sa vina o sa vina cine nu... treaba lui.

Eu raman pentru cele doua locatii. Retezat de preferat sau Buila. Sunt doua zone salbatice fara semnal la telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt liber in perioada care se v-a alege ,vin si eu,dar sa fie langa o cabana,hotel, ce o fi.

Am o experienta neplacuta cu cortul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now