cristi to

trepidatie cand franez oare ce are??

37 posts in this topic

salut am un volvo s40 din 2001 102 cai diesel am schimbat discurile fata si placute de cand le am montat nu eu un mecanic se auzea o bataie in volan iam spus si a zis ca e de la abs,tampon motor si ca acum nu are timp sa trec altadata pe el sa vada nu am putut dar dupa nici 2000 de km am facut kitul de distributie la alt mecanic ca ala m-am lamurit si iam spus prob si a zis ca sunt discurile ovalizate le-am schimbat discuri si placute ok dar dupa 3000 de km adica acumcand pun frane se aude o trebidatie ca si cum ar fi ovalizate discurile dar nu am dat cu apa pe ele ce tin minte am pus o frana puternica de la 160 la 80 ca s-a bagat unul in fata mea oare ce sa fie va rog ajutati-ma ca m-am saturat sa dau bani toata chestia asta m-a costat pana acum atat:2 discuri fata+placute fata spate schimb ulei si filtre curatare egr 500 de euro kit distributie+pompa apa rola discuri fata placute 15 milione unul e facut in italia unul in romania va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi place ca dupa ce aruncati cu bani la toti "mesterii" mai veniti si pe aici :smile:

Dar lasand gluma la o parte,ii posibil sa fie tot de la discuri daca zici ca ai franat brusc de la 160 la 80 km/h.Alta varianta ar fi de la anvelope,iar cea din urma si ultima de la jante.Ai echilibrate jantele /verificat cauciucuri?Dupa ce ti a schimbat "din nou" discurile + placutele tot asa face?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce neaparat pe fata? Spatele nu are discuri ? Ala nu franeaza ?

Ridica masina pe elevator si invarte fiecare roata in parte, aia care freaca mai rau este cea cu buba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci am echilibrat cauciucurile  tot ce se putea ca am pus cauciucuri noi pe 27 iulie frana pe spayte e ok ca am tras cu frana de mana si nu se audenimic e ceva pe fata si sincer imi este frica sa ma duc la mecanic ca spune tot felul de chestii si banii nu i iau din buzunarul de la altul si asta e o problema dar vreau sa o fac dar prima data se auzea ca lumea si trebida volanul dar acum putin trebideaza volanul si se aude repede adica la viteza masini  dar de la tampoane motor cutie lichid de frana poate sa fie intreb si eu va multumesc la toti si drum bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci face dupa ce mi-a schimbat a 2 oara discuri si placute dupa 3000 de km la frana aia brusca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce cauciucuri ai ?

Ce discuri de frana ai pus ? Placute ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci nu simt trpidatii in pedala  am cauciucuri kleber 185/65/15 am pus discuri zimerman si placute ferodo

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi s-a intamplat anul trecut asa, am intrat cu discurile fierbinti intr-o balta mare la o benzinarie in pipera..si de atunci brrrr brrrrr la fiecare frana. Am schimbat doar discuri fata, placutele erau inca bune si de atunci nimik brrr brrr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conteaza si calitatea discurilor si cat de sportiv mergi cu ea si la fel cat de sportiv(stil off-road se abordeaza baltile ::)) Din cate am auzit zimmerman nu sunt printre cele mai reusite,asta pentru o masina ''de rand'' o spun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

f posibil sa ai discurile ovalizate! nu trebuie neaparat sa sufere un soc termic pentru a se deforma!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu, ca vad ca nu zice nimeni....

Daca nu trepideaza si la viteze mici inseamna ca discurile de pe fata sunt ok si cel mai probabil problema e la discurile de pe spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in balti nu am intrat ca mi-a spus mecanicul prima data sa am grija si cand ma duc sa o spal nu imediat pe genti spatele e ok ca la 100km la ora am tras frana de mana si nu se auzea nimic pai de unde am luat discurile de la unul bogdan din bacau a spus ca cele maui bune sunt ate dar costa era cam 480 de ron discurile si 280placutele dar a spus ca si zimerman sunt ok acum merg asa si vad dupa am gasit in italia discuri ate si placute ate 120 si 60 de euro amandoua oare sa fie contrafacute deocamdata le las pe aste sa vad ce se mi intampla va multumesc la toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU sunt contrafacute stai linistit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci pana la urma de unde trebuie sa cumperi din fabrica piesele ca sa ai baza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce nu te orientezi spre ceva serios? eu am discuri brembo si crede-ma ca pretul nu e deloc de speriat! putin mai mare dar nu exagerat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuza-ma si eu am vrut sa cumpar ate dar costa 760 de ron si am optat pe zimerman si am dat 480discuri si placute acum nu stiu cand am sa le schimb dar ss-ar putea sa ma duc la volvo torino sa  le iausa vad si ce pret au ca sunt scumpii.multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar azi un prieten de al meu cu Audi A6 avea aceeasi problema cu trepidatiile, de la un senzor ABS.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuza-ma si eu am vrut sa cumpar ate dar costa 760 de ron si am optat pe zimerman si am dat 480discuri si placute acum nu stiu cand am sa le schimb dar ss-ar putea sa ma duc la volvo torino sa  le iausa vad si ce pret au ca sunt scumpii.multumesc

760RON ?! Vezi si de unde le iei ! :) Eu vand discuri + placute, ATE, in pretul asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am treaba cu ei. Eu le aduc din jermanica

Share this post


Link to post
Share on other sites

io totusi cred, daca trepidatiile le simti in volan, doar cand franezi..in general constante si la viteza oarecum peste 35 km/h, 90% sunt discurile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut aceiasi problema. am schimbat discurile pe fata- bilstein, si placutele -ferodo premier, si acum nu mai am nici o problema. daca merg cu 80km\h si iau mana de pe volan si franez nu trepideaza si se duce drept. la viteza mai mare nu am incercat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai probabil culisa de la etrier este blocata si franezi cu o singura placuta...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now