mihaiqaz

Nou posesor de V50

19 posts in this topic

Va salut pe toti!

De 2 saptamani sunt un fericit posesor de VOLVO V50 2.0 D an 2005 si sunt extrem de incantat de masinuta.Am cumparat-o din Germania de la o reprezentanta Toyota si in momentul achizitionarii avea 104 000 km la bord si ultimul service facut la 101 000 km.Este intadevar o incantare pozitia la volan(anterior am avut un opel corsa modelul nou) si drumul din Germania pana acasa m-i s-a parut chiar relaxant.Motorul trage excelent,destul de silentios,sonorizarea foarte buna(high performance sound sistem) singurul lucru care i-mi lipseste este computerul de bord????? in conditiile in care are si cruise control,DTSC,tel.incorporat,navi original,magazie 6 cd-uri,tapiserie semi-piele,jante aliaj,chia nu stiu ce a fost in capul lor de nu au pus si un amarat de computer bord.(poate o sa reusesc sa il pun eu)

In curand revin cu poze(trebuie sa iau nr definitive)

  RESPECT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine-ai venit! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit!

nu cred ca nu are computer de bord. in general cam tot dupa 1998 au in dotarea standard. daca tot ii faci poze, posteaza una si cu bordul si te indrumam constiincios.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe maneta semnalizatorului ( cea din stanga ) ai o rotita cu zimti, ia invarte de ea !

Ai multe dotari extra, e chiar aiurea sa nu fi pus computerul de bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multi kilometrii, fara incidente....sa-l stapanesti sanatos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, bine-ai venit! ;)

E ciudat, tot din gemania mi-am luat si eu masina, are navi, telefon, piele etc. dar fara computer de bord....

Oricum, nu ma prea deranjeaza lipsa lui,iar partea pozitiva e ca ma obliga sa ii fac consumul real. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai Venit! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc frumos la toti pt. urari si va asigur ca mult timp de acum incolo voi incerca sa fiu activ pe acest forum.

Stiu cum arata bord computerul la volvo dar chiar nu il am(rotita acea zimtata pe maneta de semnalizare) si as dori sa stiu daca in afara de maneta mai trebuie si altceva cumparat? Am afisajul cu avertizare a defectelor(usi deschise,nivel apa spalator etc.)si butonul din capul manetei READ.

Si acum cateva poze cu masina inclusiv maneta de semnalizare:

Intalnirea de la Polivalenta in ce zi se tine si la ce ora?

RESPECT!

post-4942-12877888119404_thumb.jpg

post-4942-12877888121011_thumb.jpg

post-4942-12877888122457_thumb.jpg

post-4942-12877888123994_thumb.jpg

post-4942-12877888125539_thumb.jpg

post-4942-12877888127976_thumb.jpg

post-4942-12877888132079_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoasa.... sa o stapanesti sanatos. Si bine ai venit printre noi!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Mihai, sa o stapinesti sanatos sau sa il stapinesti sanatos  ,cum sa iti zic! ;D.Multi km linistiti si cit mai departe de service,exceptind reviziile.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Multumesc inca odata pt urari si ca sa-ti raspund la intrebare trebuie sa ma intorc ceva in timp.

  Prin anul 1997 am avut ocazia sa-mi cumpar un volvo 850 din 1994 2.0 5cilindri 125 cp,de la un unchi la un pret mult sub valoarea pietei la vremea accea si atunci am fost injectat ,daca pot spune asa,cu virusul asta.L-am vandut dupa aproximativ 3 ani mai mult din cauza problemelor cu achizitionarea anumitor piese care nu se gaseau decat la reprezentanta si costau enorm fata de echivalentul lor la alte tipuri de masini cam din aceeasi clasa.Totusi am fost placut impresionat de masina si mereu am jinduit dupa confortul pe care il aveam in acea masina dar ma gandeam si la preturile de intretinere si ma potoleam.

  Acum de cand mi-am pus in gand sa-mi schimb masina(un opel corsa 2007),am inceput sa ma documentez ,printre multe alte optiuni,si de intretinerea unui volvo la ora actuala si cand am vazut ca practic este egala cu intretinerea unui ford focus 2 si poti avea si confortul unui volvo nu a mai fost decat un pas pana la achizitionare. Motorul de 2.0 D mie m-i se pare unul destul de reusit chiar daca este facut de grupul PSA. Si asa m-am ales cu o mandrete de volvo V50 si chiar daca nu este cea mai tare masina din lume mie mi se pare a fi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un Focus foarte reusit ;D

Sa-l stapanesti sanatos si nu-ti fa probleme de intretinere, gasesti aici atat recomandari cat si solutii practice .

Bine ai venit, ne vedem joi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now