papi

Vopsea caroserie

37 posts in this topic

Sall..vreau sa vopsesc capota motor si bara protectie fata la al meu volvulet.  Meseriasul l-am gasit, a pregatit suprafata, a facut tot, dar o problema: vopseaua. Culoarea masinii este alb, m-am uitat la codul culorii si este "white satin". Am fost la service-uri, dar cei de aici nu comercializeaza vopsea, ei asigura vopsitul. Stie careva cum/unde sa gasesc acelasi tip de vopsea sau macar un echivalent? (pt ca nu vreau sa fie diferente prea mari de culoare). Mc mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce meserias nu stie de unde se cumpara vopsea?

Incluj exista magazine care iti dau vopsea preparata dupa codul de culoare... sau spray-uri dupa codul de culoare.

Dar nu cred ca te ajuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Du-te pe Bulevardul Dorobanti intre piata mare si sfantul constantin,la strada albinei,pe colt undeva langa o farmacie este un magazin ce iti prepara vopseaua exact dupa codul ei.Este pe dreapta cum te duci spre scolilor,nu stiu exact cum se numeste.Eu am fost sa iau la opelul pe care l-am avut(tot alb era ca a ta) si am fost super multumit.Iti prepara exact gramajul de care ai nevoie si nici scoruri piperate nu aveau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Albul nu iese nici-o data perfect ;D.Sa te astepti la o mica diferenta de nuanta ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar o mica diferenta de nuanta a fost,dar insesizabila pentru cine nu stia,iar eu am fost multumit de vopsea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thx vita_fresh, s-a rezolvat. Am fost la acel magazin, se pricep baietii. E o foarte mica diferenta, dar e normal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ii dai un polish pe vopseaua veche nu ar arata mai bine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thx vita_fresh, s-a rezolvat. Am fost la acel magazin, se pricep baietii. E o foarte mica diferenta, dar e normal.

Welcome!Da e normal,dar in timp fiind alba se va atenua diferenta si nu o sa o mai observi nici tu ;) Nu ar fi rea nici ideea cu polish-ul,dar daca nu se vede prea tare si restul masinii are vopseaua inca buna eu zic ca nu se merita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine a inceput sa umfle un pic vopseaua deasupra parbrizului in doua locuri si jos in colt langa stalp la portiera din spate..in rest ok...cat sa astept oare pana sa le repar??... pe talon scrie gri metalizat..ca sa il vopsesc gri metalizat o noanta mai inchisa putin ar trebui sa obtin autorizatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti trebuie nici o autorizatie daca e aceeasi culoare, indiferent de nuanta. In cartea de identitate scrie gri, nu gri inchis sau deschis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sper sa fie asa ca as vrea sa o mai inchid nitzel la culoare..tot pe gri metalizat..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e foarte simplu, te uiti in talon si vezi ce scrie. La mine scrie verde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine scrie GRI METALIZAT (vezi foto ce gri e..) si io as vrea sa il fac gri metalizat dar ala mai inchis si nu stiu daca gri ala mai inchis nu cumva are alta denumire... (tzeava de pusca...bla bla)

Share this post


Link to post
Share on other sites

gaseste si tu o masina cu griul ala pe care vrei sa-l faci tu si roaga proprietarul sa-ti spuna ce scrie in talon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca griul asta te intereseaza,maine o sa ma uit pe talon sa iti spun culoarea,dar din cate stiu e GRI si atat.

post-2934-12877888442209_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce tare e... ceva de genul ala..doar ca tre sa fie si metalizat ca sa nu umblu pe la politie sa schimb culoarea in talon. In principiu ala e..astept..

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-are treaba politia cu culoarea, trebuie sa mergi la RAR daca o schimbi si costa in jur de 100 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca griul asta te intereseaza,maine o sa ma uit pe talon sa iti spun culoarea,dar din cate stiu e GRI si atat.

Bre, ala-i gri soboloan.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-are treaba politia cu culoarea, trebuie sa mergi la RAR daca o schimbi si costa in jur de 100 lei.

Daca schimbi culoarea in carte ,are treaba si politia ,ca trebuie sa schimbi si talonul ;) si deci alta costuri mult mai mari.

ce tare e... ceva de genul ala..doar ca tre sa fie si metalizat ca sa nu umblu pe la politie sa schimb culoarea in talon. In principiu ala e..astept..

Daca scrie in carte gri metalizat,poti s-o faci de la argintiu,pana la gri sobolan,fara sa schimbi culoarea in carte.

Daca masina ta este cea din avatar,ai cod de culoare 329,care vopsit bine,arata super frumos.

Uite o poza aici:

Daca totusi vrei un gri mai inchis,iti recomand 455,care si asta arata bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa fiu sincer e un pic prea inchis.. dar e frumoasa... un gri titan ar fi..cum au aparut apel astra clasic astea mai noi...(2007-2008)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si sfat,las-o mai bine asa,argintie cum e ea.

-Ii vine foarte bine pe forma asta de caroserie,,

-iti va fi extrem de greu la o eventuala revanzare,

-nici nu sti ce costuri suplimentare,si munca ,implica o schimbare de culoare (practic asta faci,pt. ca nu cred ca lasi interioarele argintii)

Si ar mai fi motive.Gandeste-te foarte bine la ce vrei sa faci :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre, ala-i gri soboloan.   ;D

Gri sobolan e pentru noi,pentru cei de la R.A.R,Politie e GRi si atat ;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

revanzare..nu cred (oricum botul apartine altei masini) plus ca imi e prea draga ca sa o dau.. si problema era ca la portiera din spate langa stalp s-a dus vopseaua de la sare apa nisip etc..si deasupra parbrizului in doua puncte a inceput sa se umfle..si se indreapta spre plafonul masinii..as vrea sa le opresc..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rugina trebuie indepartata, dup-aia te poti ocupa de vopsea. Daca nu e eliminata complet, reapare. Sunt foarte putine ateliere de tinichigerie-vopsitorie care fac treaba cum trebuie. Majoritatea dau cu grund peste rugina si cu vopsea peste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now