Brava

Scartaieli la interior , am gasit rezolvarea .

10 posts in this topic

Cu totii stim ca la orice groapa datorita imbatranirii plasticului fetele de usi , bordul , consola etc. scartaie . Totul se rezolva cu putin silicon sanitar . Pana acum am rezolvat doar fetele de usi de pe partea stanga pentru a observa diferenta si credeti-ma este una fabuloasa . Pe stanga este Rolls pe dreapta Logan  :D

Acum sa va spun cum se face .

Se da jos fata de usa , pe urma se face puzzle , este facuta din 2 bucati + un sertaras de plastic care scartaie cel mai mult . Se pune un strat foarte subtire de silicon unde se imbina piesele . Se asambleaza totul la loc si s-a rezolvat scartaitul de la usi . Inca o chestie , la imbinarea cu usa este bine sa se puna purfix sau banda cu material textil , se gaseste prin Brico , pentru a scapa si de eventualele zgomote produse acolo . Dureaza cam 20 de min/ usa

Mai avem bordul si consola centrala .

La bord este munca de chinez  :D dar o sa l fac ca ma enerveaza si va spun cat a durat , ma gandesc la ceva de genul 3 , 4 ore .

Consola centrala este simplu de facut . Se da jos , se face puzzle , este facuta din 3 bucati , se  da un strat subtire de silicon unde se imbina si s-a rezolvat . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte buna ideea,mi-a fost jena sa o dezvalui dar la mine a dat randament.Eu am interiorul negru,asa ca am cautat (am gasit mai greu) silicon negru.Am lipit cu el plastice,chedere,aparatorile de noroi,pur si simplu se transforma intr-o garnitura ca de cauciuc.Nu pateaza,nu topeste si se inlatura foarte usor cu mina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am fost in Dedeman si am luat purfix cauciucat pentru termopane , este culoarea maro , a costat 17 lei 6 metrii . Marti am sa-l pun , vedem ce iese .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai zi mai nene asa....ca ma duc la Magazin si in 3 zile o umplu de silicon si purfix de nu se mai aude nici avionul pe langa mine.. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca avem ce sa facem la Pucioasa  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadime, la (go)Logan ai facut asta sau la Volvo?

Ce draq, volvo ala al tau scartaie si pe loc ca doar n-oi fi mers cu el  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce colegi am  :kiss2: seara dupa 8 se poate circula cu Volvo  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciudat e ca la mine se aude cand plec de pe loc de ex la usa soferului un tremurat ceva de gen dupa ce am schimbat acele clipsuri de la geam ghidajele geamurilor si am izolat in spate fata usii cu un material ca buretele

deci sa inteleg ca este de la macara pt ca daca cobor putin geamul nu mai face sau face putin

nustiu ce sa mai fac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si eu treaba cu siliconul acum ceva timp la manerele de la portierele fata. Ma bucur ca a avut curaj cineva sa initieze topicul....(nu l-am deschis deoarece am crezut ca o sa se faca "misto"). Felicitari!!

ps: Treaba cu purfixul de jur imprejurul usii e super. Aveti gija ce silicon aplicati pe tabla deoarece o ataca!!! Din cate stiu o ataca doar cel care miroase a "otet".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie la V70 imi scartaia fata de usa si am rezolvat-o cu "smoala la rece" (AquaStop), pur si simplu la S60/V70 fata de usa este din mai multe bucati de carton & platic lipite intre ele, in timp se dezlipesc si se aud tot felul de zgomote mai mult sau mai putin dubioase .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now