Sign in to follow this  
Followers 0
Brava

Festival "Ravasitul Oilor" Bran - Weekendul Acesta

8 posts in this topic

Eu duminica impreuna cu foarte multi prieteni , ca in fiecare vom merge la "Ravasitul Oilor" . Mai intai o sa mergem la canionul 7 scari .

Se baga cineva de pe forum ? o sa fie foarte frumos . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadime, mare gresala faci.

Eu am fost acum 2 ani si am stat la Bran. Duminica dimineata am mers pe jos la ravasala iar dupa-amiaza am fost in Poiana cu masina.

Coada de masini era pana dupa intersectia spre BrasovRasnov/Paraul Rece (vreo 10-15 km daca nu gresesc).

Am renuntat sa ne intoarcem cu masina sa luam rulota din Bran in timpul zilei. M-am intors singur dupa ora 20 si tot era coada.

Mai bine du-te la 7 scari (e superb), daca te tin picioarele urca pana la Piatra Mare prin Valea Ursilor si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si inca ceva. In Sinaia e festivalul toamnei, acel celebru "Sinaia Forever". Deja prin centru e interzis. Inchipuieste-ti cum va decurge circulatia pe Valea Prahovei. Eu pariez pe cozi de 20 km. Da cineva mai mult? :D

PS - Daca totusi te incumeti la drum, mai bine ramai in Sinaia. E chiar fain festivalul asta. Buget mare, lume buna :D

http://www.ziare.com/weekend/timp-liber/sinaia-forever-2010-lectii-de-ski-1043937

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadime, mare gresala faci.

Eu am fost acum 2 ani si am stat la Bran. Duminica dimineata am mers pe jos la ravasala iar dupa-amiaza am fost in Poiana cu masina.

Coada de masini era pana dupa intersectia spre BrasovRasnov/Paraul Rece (vreo 10-15 km daca nu gresesc).

Am renuntat sa ne intoarcem cu masina sa luam rulota din Bran in timpul zilei. M-am intors singur dupa ora 20 si tot era coada.

Mai bine du-te la 7 scari (e superb), daca te tin picioarele urca pana la Piatra Mare prin Valea Ursilor si gata.

Am fost si acum 2 ani si m am intors prin rucar , a fost  chiar liber drumul  ;D am inteles ca anul asta nu se mai tine in Bran , din cauza aglomeratiei ci se tine pe o poiana pana in Bran

Si inca ceva. In Sinaia e festivalul toamnei, acel celebru "Sinaia Forever". Deja prin centru e interzis. Inchipuieste-ti cum va decurge circulatia pe Valea Prahovei. Eu pariez pe cozi de 20 km. Da cineva mai mult? :D

PS - Daca totusi te incumeti la drum, mai bine ramai in Sinaia. E chiar fain festivalul asta. Buget mare, lume buna :D

http://www.ziare.com/weekend/timp-liber/sinaia-forever-2010-lectii-de-ski-1043937

Stiu si de asta dar ca sa ajung la 7 scari trec de Sinaia asa ca ....  ;D oricum daca plec la 5 dimi e bine .... sper  :D

vadime ti e i ti plac oile sau cum le ravaseste ? ;D

Cum le ravaseste  :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine du-te la 7 scari (e superb), daca te tin picioarele urca pana la Piatra Mare prin Valea Ursilor si gata.

unde mai exact sunt 7 Scari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

unde mai exact sunt 7 Scari?

Dupa Timisul de jos, cum vii dinspre Bucuresti, la un momentdat se face un drum la dreapta peste un pod. Parca e un indicator cu "cabana Dambul Morii".

Am fost acum 1 luna jumate la "canionul 7 scari" dar scarile erau oficial inchise. Datorita ploilor abundente erau multe traverse lipsa. Erau unii care urcau dar eu nu m-am simtit moral/fizic, in stare.  ;D

Se poate ajunge pana la Piatra Mare pe traseul "familial" dar ca sa ajungi pana sus si sa mai si cobori, ai nevoie de antrenament.

Eu m-am resimtit, 1 saptamana, dupa excursia asta.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Multumesc...ramane sa vad cum va fi maine vremea! Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0