claudios60

injectoare D5

215 posts in this topic

E bun si asta,pentru ca e the same s..t dupa mine.Cand e rece afara nu se ingroasa(comparativ cu Castrol Fb pe care il foloseam inainte)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A folosit cineva Castrol act evo 2t jaso fc?

DAta viitoare as vrea sa imi iau Castrol power 1 Racing (jaso fd) ,dar nu stiu diferenta... ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica si tu fisele tehnice, nu ai ce face cu Castrol, nu este foarte vascos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un TDI de la VW ajuta cu ceva sa pui ulei 2T in motorina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ajuta dar nici nu strica :D

Zilele trecute la peco unu cu Sprinterul in spatele meu vede ce fac eu si repede fuga la mine pfoaaa ce faci acolo ce pui  de care cum cand alea alea ;)) era in al 9-lea cer omu cand i-am zis .. el cu CDI-ul lui era satul la cate injectoare schimbase .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci o sa incerc si eu un tratament, sa vedem ce se intampla  ;D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajuta si la PD / CR, chiar si la VE ajuta .

Mareane sa stii ca 2.2 CDI de pe sprinter e mult mai sensibil decat D5-urile noastre, de aia se bucura omu ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajuta si la PD / CR, chiar si la VE ajuta .

Mareane sa stii ca 2.2 CDI de pe sprinter e mult mai sensibil decat D5-urile noastre, de aia se bucura omu ;D

stiam sefu ..  auzi da la piezoelectrice se pune ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate dieselele au problema de la motorina uscata inclusiv generația 3 de CR (cu injectoare piezoelectrice).

Share this post


Link to post
Share on other sites

da in fasole nu e bun uleiul asta?

Ba da dar e valabil numai pentru "noxe" ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o intrebare putin off-topic avand in vedere ca nu este vorba de D5.

pt e250 cdi blueefficiency ar fi ok folosirea uleiului 2t in motorina ? Ma refer atat la motor cat si la catalizator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt motoarele cu DPF recomandarea este ulei JASO FC sau chiar mai bine FD.

Totusi masina este noua si ma gandesc ca este in garantie si o sa se vanda dupa ce iese din garantie, asa ca nu stiu daca merita efortul, sa nu pice inainte de vanzare ca atunci este nasol ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da masina mai are inca 2 ani garantie si probabil va fi vanduta cand iese din garantie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

După un rezervor de amestec magic mototorină + Dura Lube a venit vremea să testez şi magia amestecului cu ulei de drujbă. Am pus Mobil 1 Racing 2T Fully Synthetic (300 ml în 70l). Pe termen lung, n-am de unde să ştiu, însă efectul de moment este acelaşi ca şi al Dura Lube-ului. Am folosit aprox 1/3 de rezervor până acum, şi motorul se comportă la fel (chiar dacă ieri şi azi dimineaţa mi s-a părut ceva mai zgomotos - probabil din cauza frigului). Bineînţeles, am apreciat nivelul zgomotului doar după ce s-a oprit Webasto-ul despre care trebuie spus că e mai "fumigen" cu uleiul de drujbă decât cu Dura Lube-ul.

De menţionat mai e faptul că am alimentat cu acelaşi tip de motorină (Rompetrol Euro 5), de la aceaşi staţie şi chiar de la aceaşi pompă.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pun pariu ca tot pe Duralube ai sa mergi chiar daca e de 3 ori mai scump si e tot aia ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pune pariu, că pierzi.... o să folosesc uleiul de drujbă, nu neapărat datorită preţului, ci pentru că Dura Lube-ul are, în primul rând, rolul de a curăţa. E "injector cleaner" şi folosit excesiv... mai ştiu io pe cineva care şi-a "curăţat" un injector.... hehehe

PS: pe de altă parte, mă distrează cum mă atenţionează lumea, dimineaţa, că mi-a luat foc maşina... hehehe... ieri mi-a zis vecinul că mi-e spartă galeria... hehehe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: pe de altă parte, mă distrează cum mă atenţionează lumea, dimineaţa, că mi-a luat foc maşina... hehehe... ieri mi-a zis vecinul că mi-e spartă galeria... hehehe...

Ce nu as vrea sa imi zica si mie vecini ca mi-a luat foc masina si sa stau eu la caldurica de cum intru in masina... Lasa-i sa zica,sunt invidiosi:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, n-am zis că mă deranjează, ci că mă distrează.

ON TOPIC:

Bre, nu ştiu ce-am realizat cu uleiul ăla, but I find it particularily ironic, pentru că motorul sună exact ca o drujbă. Am pus-o pe seama temperaturilor de -1 şi 1 grade din ultimile dimineţi, dar face şi la 14.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai mobilul ala parca are norma FB,posibil de aici sa fie schimbarea de zgomot si e posibil sa nu se amestece bine cu motorina datorita vascozitatii.Incearca-l pe cel de la MOL ca e mai bun.Normal trebuie sa fie mai silentioasa si sa 'rontaie' mai rotund.La a mea in mers aproape ca nu aud motorul,mai tare se aude turbina,dar de...motor PSA:)

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea este clar mai silențioasă DAR cred ca am peste 15 plinuri făcute :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai pune dracu Mol sau n'ş'ce! N-are decât să crape! Mai bagă dracu' ceva în ea... nici uleiul nu-l mai schimb... acuma, sigur că trebuia să mai apară ceva, că nu a fost demult... acuma s-au dus şi limitatoarele de bracaj, mai şi sună ca o cositoare, chit că are şi Castrol for Volvo Cars de nici o mie de km... m-am săturat să tot arunc cu banii şi să obţin tot pe dos efectele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai și vina cui este ca tu obții "pe dos efectele" ?

Daca masina nu a fost ingrijita de fostul propitar crezi ca facand un schimb de ulei si punand ulei 2T in motorina o sa schimbe ceva? Trebuie macar 3 plinuri am spus cu ulei 2T ca sa simti ceva si daca majoritatea au simtit diferente inseamna ca este o diferenta, oricum poti pune ulei Petrom 10W40 si motorina Lukoil si poate o merge mai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am zis că nu a obţinut nimeni efecte benefice. Am spus doar că nu-mi vine să mai bag, dacă funcţionarea este periclitată, de la început. Mă resemnez cu ideea că e departe de a fi o maşină performantă şi nu mai cheltui inutil cu ea. Din moment ce dau aproape 300 de lei pe un plin (care, şi aşa, se consumă cam repede), de ce să mai dau bani şi pe uleiuri magice?! Doar ca să sune mai tare motorul? It's simply silly...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ai o masina de 1600kg, 163cp si 2400cmc inseamna ca ai inteles ca este o masina mare si grea, iar o masina mare si grea nu poate consuma putin .

PS> eu ti-as recomanda un BMW 525D touring 2001-2004, dupa o luna o sa iubesti V70ul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now