lik1999

Politia in Actiune(adac)

37 posts in this topic

Uite ca am ajuns si in Adac Motorwelt.

Puncte atinse :

-Politie corupta

-vignete scumpe

polizei.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai sa l gasesc pe gugal ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

suntem din ce in ce mai vestiti ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aoleu....cu asemenea ''vestiri'' mai bine lipsa... :-\ ::)

trebuie sa fim si noi primii undeva ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca este vorba de politia romana ... corupta...

Pai na ...despre altceva nu avea ce sa scrie . Dar vroiam sa stim ce anume scrie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lik2008 iar vii cu goange din astea? Din ce an este articolul ? Ai omis sa spui Romania si Bulgaria.

Iar vigneta in RO este cea mai ieftina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai normal ca este ieftina ....ia sa vezi cand o sa avem si pe unde merge cu masina , o sa se scumpeasca . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai macar sa avem pe unde sa mergem....

Asa dam banii pe ...nimic,macar sa stim ca ii dam in schimbul unor servicii(sosele de nivel european ca tot suntem in U.E :smile:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de viniete. Vedeti ca de la 1 Noiembrie se aplica amenzi fara sa mai fie nevoie sa fiti oprit :) Vine amenda in plic :)

Intre 1 Oct s 1 Noi camerele fixe si mobile instalate pe masini sunt in teste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da, si te identifica dupa numarul de inmatriculare, dar vignetele trebuie sa-l ai lipit, altfel nu te pot identifica daca ai sau nu. Si vine posta cu amenda....tu iei bonul ca dovada, mergi la ei sa-l dovedesti ca-l ai, stai la rand.....normal, si pana la urma tot platesti ceva, ca ei nu trimit plicul pe gratis. Deci nu inteleg: de ce nu poate fi urmarit ca oriunde in tarile civilizate, nr. de inmatriculare si ...pac, da calculatorul daca-l ai sau nu. La noi tre' sa fie altfel, ca n-am stii unde e romania daca nu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

xava72. a fost pe tvr1 un reportaj referitor la asta si au spus ca totul este automat iar baza de date cu vinietele vechi era incarcata in propotie de 80% si 100% cei care si le-au luat in ultima vreme. Nu mai trebuie sa mergi niciunde din ce stiu eu si din ce am inteles. Sper sa nu ma insel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In legatura cu vigneta ( taxa de drum ). Eu am masina pe firma. Taxa am platit-o in luna martie 2010, pentru un an de zile, deci, pana undeva in martie 2011. Abtibild-ul e pe parbriz, in locul indicat. Chitanta ( bonul acela de casa ), e la registrul de casa din dosarul de contabilitate a lunii martie 2010.

Mi se pare normal sa puna in baza de date toate vignetele care sunt inca in vigoare. Nu doar pe cele cumparate in ultima perioada ( probabil doua trei luni ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firelight...pai spune clar: nu e valabila DACA NU O LIPESTI IN GEAM. Mai clar nu se poate...din pacate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ministerul Transporturilor si Infrastructurii (MTI) a amanat pana la 1 octombrie 2010 introducerea rovinietei electronice. Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) anuntase introducerea rovinietei electronice la 1 august. Din cauza contestatiilor la licitatia de achizitie a sistemului s-a intarziat punerea in functiune a acestuia. CNADNR a selectat, la sfarsitul lunii decembrie 2009, consortiul Novensys Corporation/UTI Systems pentru a livra sistemul, valoarea contractului fiind de 35,96 milioane de lei, fara TVA. Din cauza contestatiilor, CNADNR a incheiat contractul cu firma castigatoare in iunie 2010.

"Avand in vedere complexitatea sistemului care va trebui livrat de castigatorul licitatiei, acesta nu poate fi realizat intr-un termen atat de scurt incat la data de 1 august 2010 sa fie functional. In aceste conditii, este necesara prorogarea termenului de achitare a tarifului de utilizare prin intermediul SIEGMCR si, implicit, a celorlalte activitati care deriva din utilizarea sistemului de la 1 august 2010 la 1 octombrie 2010, data la care sistemul va fi functional", se arata intr-un proiect de ordonanta de urgenta, elaborat de MTI.

La aceeasi data cu implementarea sistemului electronic de emitere si control al taxei de drum va intra in

vigoare si rovinieta cu termen de valabilitate de 90 de zile. Autocolantul lipit pe parbrizul autovehiculului nu va mai fi necesar, politistii vor putea afla daca autoturismele au sau nu au rovinieta valabila prin tastarea numarului de inmatriculare in sistem folosind dispozitivele din dotare.

Soferii vor trebui sa pastreze chitanta, pentru a demonstra plata taxei de drum.

Dupa introducerea rovinietei electronice, soferii fara documentele care atesta plata vor fi obligati la plata unor amenzi cuprinse intre 250 si 4.500 de lei de si achitarea catre CNADNR de despagubiri in functie de tipul vehiculului, respectiv intre 28 si 1.210 euro. In plus, soferului i se va retine si certificatul de inmatriculare pana la prezentarea dovezii de achitare a rovinietei.

Sumele provenite din despagubiri vor fi venituri extra bugetare ale CNADNR si vor reprezinta o suma egala cu tariful pe un an, in functie de tipul vehiculului folosit fara a detine rovinieta valabila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o astfel de vigneta electronica, mare atentie momentan sunt numai 7 camere fixe care verifica valabilitatea vignetelor DAR in viitor vor fii sute de camere.

Cine circula acum pe DN1 fara vigneta nu face bine deloc ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu multumesc @iulirx, m-am speriat deja ca trebuie sa-l lipesc. Nici RCA-ul nu l-am lipit, nu-mi place sa vad geamul lipit si s-a mai spus, e si de prost gust si e si greu de indepartat. La unele masini am vazut 4-5 sau mai multe lipite si expirate, arata ca un pom de craciun. Dar bine ca acum nu e obligatoriu sa-l lipest.  :thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o astfel de vigneta electronica, mare atentie momentan sunt numai 7 camere fixe care verifica valabilitatea vignetelor DAR in viitor vor fii sute de camere.

Cine circula acum pe DN1 fara vigneta nu face bine deloc ;D

au spus ca sunt si cateva mobile, care se pot deplasa oriunde prin tara si sa stea la prins "infractorii" :))))))

ps poate in felul asta se mai degajeaza DN1 dupa 1 Noiembrie :)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e nevoie de camere. orice masina de politie noua are acces la baza de date.

merge 2 min in spatele tau, timp in care te verifica, si daca ai calcat pe bec, poc ! trage pe dreapta. deci nu va bazati ca nu sint camere, va pot lua si din mers oriunde. la iesirile din orasele mari unde sint stopuri si au timp sa verifice vor fi sigur echipaje. totul e sa nu-i pice pe tine....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now