mihaibuburuzan

CUTIE DE VITEZE M65H2 PT VOLVO V40

14 posts in this topic

salut pentru toti pasionatii de volvo. am o mare problema, si anume un volvo v40 2.0 t4 turbo heico tunning de 235cp din 2001. acum cateva zile a inceput sa ''caraie'' la schimbatul vitezelor. am schimbat lichidul hidraulic DOT4, dar problema persista. se pare ca exista o problema de rulmenti sau de sincroane si probabil voi fi nevoit sa schimb cutia. iar cum una nou costa in jur de 1600 euro, cred ca voi cauta o varianta din dezmembrari. problema mea este ca nu gasesc o cutie identica, si anume M56H2. am gasit una pe un s40 din 1998, dar conform cartii de volvo, este M56L2 si are rapoarte diferite pe unele trepte. ma poate cineva ajuta cu orice sfat/idee???

multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut şi ţie!

Nu ai vorbit cu Rand, că e ÅŸi el din Cluj? Poate te poate ajuta. ;D

CLICK!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia M56 este MADE BY VOLVO , cea pe care o ai tu si pica des este de Renault . Daca poti pune un M56 este cel mai bine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadimutz, nu baga lumea in ceata, ce are el este fix cutie de Mitsu... nu de Volvo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi poate zice cineva dintr-o sursa avizata pe care motoare apare cutia de viteze m56h2 in afara de acesta al meu? (B4204T5)

Share this post


Link to post
Share on other sites

B4204S2

B4204T2

B4204T3

B4204T4

B4204T5

D4192T3

D4192T4

Atentie. Apare numai M56 unde m-am uitat eu.

Sursa avizata: Vadis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vadimutz, nu baga lumea in ceata, ce are el este fix cutie de Mitsu... nu de Volvo ;)

Mai citeste odata ce am scris ... sa o INLOCUIASCA CU M56 MADE BY VOLVO !!!  Alea de Reno Mitshu .. care sunt cam same shit pica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutie de viteze de pe un T4 si gata treaba. Desi la cum merge lumea cu ele, mai greu de gasit una fara pilitura in ulei.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok, din pacate nu am gasit nimic care sa potriveasca la masina mea. ce am gasit ba nu are rapoartele de transmisie similare, ba nu are raportul de diferential similar. puse cap la cap, nu iese nici cum apropiat de ceea ce caut eu.

vin cu o alta intrebare acum: oare toate cutiile din gama M56 au sistem de prindere pe motor identic? caci acum ma gandesc sa caut o cutie de pe un s40 (2000-) care vine cu o echipare m56, poate chiar una in 6 trepte. ce parerea aveti? care sunt sansele sa pot folosi una? bineinteles, daca va avea 6 trepte, cu schimb de timonerie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai citeste odata ce am scris ... sa o INLOCUIASCA CU M56 MADE BY VOLVO !!!  Alea de Reno Mitshu .. care sunt cam same shit pica .

pt brava

cutia mea este made by volvo. scrie mare si frumos pe ea, atat pe carcasa turnata cat si pe eticheta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai ca nu inteleg, aia de la Heico au schimbat si cutia de viteze? Nu e M56 de T4 standard?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt brava

cutia mea este made by volvo. scrie mare si frumos pe ea, atat pe carcasa turnata cat si pe eticheta.

In cazul asta ai gresit titlul  ;) cutia este M56 nu M65 si da este made by volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt XYDEXTER:  heico nu a umblat la cutia de viteze, a lucrat doar la motorul propriu zis si au marit puterea de la 200cp la 235. cutia este aceeasi.

pt BRAVA: corect, am gresit titlul. asta inseamna incepator pe forum  :-[

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now