Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

macphisto

caut v40

21 posts in this topic

se mareste familia in curand si vreau sa iau ceva mai mare decat kalos-ul din 2005. M-am oprit la v40 second evident, an 1999-2002 (cam atata buget dispun). Motorizare 1.8i benzol, dieselurile sunt oleaca mai scumpe si nu fac 30k km pe an (la firma am masina de firma, asta va fi personala). Daca va fi nevoie si se justifica pun pe ea instalatie de gpl.

-In alta ordine de idei, la ce sa am uit cand ma duc sa vad un second? unde apar bubele pe la 180-220 mii km cat ar trebui sa aiba una din anii aia?

-Ce capacitate are portbagajul normal / rabatat? ca nu am gasit decat pentru modelul asta nou din 2009...

- ce ziceti de http://autovit.ro/volvo-v40-C15469915.html, http://autovit.ro/volvo-v40-C15699271.html sau http://autovit.ro/volvo-v40-C15627530.html?

- mai ales de astea doua ultimele inmatriculate stiti ceva? au fost ale cuiva de pe aici?

mersi si sper sa devin membru "posesor" cat de curand...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand bine ai venit intre noi (si sa va traiasca noul venit...cand v-a venii ) si ma bucur ca vrei o masina ca lumea. Si eu am asemanator cu cea din al doilea link, seamana si culoarea. Acuma nu stiu daca autovit-ul e potrivit pt. a lua o masina, dar o sa vina cunoscatorii cu parerea. La ce sa te uiti: la toate....inclusiv si la claxon. Chiar ieri scria un coleg al nostru ca nici nu se gandea sa-l incerce si cand a vrut sa-l foloseasca, n-avea ce. Deci orice detaliu e folositor. Eu personal as lua de la cineva de aici, de pe forum, am mai multa incredere in ei decat in alti vanzatori, dar alegerea e a ta.   ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O am eu pe a mea dor ca e 1,6 benzina an 2000 214.500kmsi e la 3.500 euro FIXXX. Unii forumisti o cunosc de pe forum.A fost a lui Midnight Caller.

post-4716-12877890151647_thumb.jpg

post-4716-12877890151647_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma raspund aici... daca raspund la mesajul privat nu ajunge, nu-mi apare nici mie la trimise nu stiu de ce, probabil nu am mesaje destule pe forum sau gresesc eu undeva...

in alta ordine de idei:

ziceam ca 1.6 cred ca e prea mic pentru masina asta... as prefera totusi un 1.8i. oricum mai caut, in noiembrie ajung cu slujba prin germanika si poate poate... mersi oricum de reply.

si sa stii ca si a ta masina ar putea fi o posibila optiune, nu se stie niciodata. eventual poti pune o poza - doua - motor - interior? chiar cu telefonul...

astept  si opinii / sugestii de la ceilalti membrii ai forumului.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma raspund aici... daca raspund la mesajul privat nu ajunge, nu-mi apare nici mie la trimise nu stiu de ce, probabil nu am mesaje destule pe forum sau gresesc eu undeva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca ajungi prin Germanica de ce nu iti cumperi de acolo?Sunt putin mai ieftine si ai posibilitatea sa cumperi un diesel,dar trebuie sa il inscrii tot acolo.Asta in cazul in care nu vrei sa platesti 1500 e la statu roman ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si la 1.8 tot cam atata da. dar poate o inscrie pe bulgaria... tot e la moda acum.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poate sa o inscrie in romanica si isi ia banii inapoi de la stat in aproximativ 6 luni ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si la 1.8 tot cam atata da. dar poate o inscrie pe bulgaria... tot e la moda acum.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai evident ca o sa caut si in germania, pe o raza de 100 km de unde ma duc (zona Leipzig) si mai ales in ziarele locale de acolo, ca de la handlerii arabi si polonezi nu vreau sa iau.

Caut si aici pentru ca mi-ar conveni un  inmatriculata la pretul pietei si eventual de la cineva de pe forum nu de pe autovit, una de la cineva de pe forum, Care evident a intretinut-o mai bine, nu?

Cu inmatriculatul, germania este exclusa, costa enorm asigurarile sa poti circula cu nr nemtesti aici.

Bulgaria nu ma atrage, caci nu se stie ce inventeaza guvernantii nostri... plus ca fiin din HD e cam departe.

O varianta ar fi sa o inmatriculez pe HU, daca ma strofoc un pic pot obtine "buletin" unguresc intrucat sunt pe jumatate etnic maghiars sau o declaratie de la un unchi din budapesta ca ma ia in spatiu.... dar tot asa am inteles ca impozitele si asigurarile sunt mari, trebuie sa investighez.

Cea mai posibila varianta ar fi sa iau una 2000-2001 de 1.8, cu taxa in jur de 800 - 1000, si dupa aia sa dau in judecata Romanica.

Dar asta cu datul in judecata nu prea mai merge, am vorbit cu avocati chiar buni si de cand i-au schimbat numele din "taxa de prima inmatriculare" in "taxa de mediu", nu mai intra sub incidenta acelorasi directive europene, chiar daca in practica e aceeasi taxa... e de investigat si aici la ce costuri se ridica.... sincer, daca dai la taxe de timbru si pe avocati atatia bani, mai bine mai pui 200 de euro si o inmatriculezi si pace...

Topicul e in continuare deschis, astept eventualele oferta.... sfaturi, etc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu ai de unde sti ce masini au arabii / polonezii /rusii/romanii.Doar sunt toate natiile de oameni acum ;D

Eu zic ca nu conteaza de unde cumperi masina,ci faptul ca trebuie verificata bine,indiferent de nationalitate ..neamt..roman..turc..fiecare pune cate ceva in motor gen dura lube,solutie de curatat injectoarele,solutie pentru ulei si multe altele.

Un 2.0 ai incercat?Poate ar fi mai bun,consumul banuiesc ca este cam la fel

Share this post


Link to post
Share on other sites

as incerca si 2.0i sau chiar si turbo, ideea e ca la 2 am TOATE taxele mai mari. poluare, impozit, RCA etc etc etc... de unde stiu ca la anul nu zice boc ca tot ce e peste 1.6 se tripleaza la impozit???? sunt nehotarat.... de grabit nu ma grabesc, masina deocamdata am, merge bine, doar ca e cam mica... (am un kalos sedan 1.4 de 98 de cai)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e mica, mai ales comparativ cu un v40, e foarte mica. Si nici nu se compara ca comfort, siguranta...etc, dar astea il stii si tu. Eu te-as sfatui la un v40 de 1.6, crede-ma, nu e un ferrari la acceleratie, e un pic lent la turatia de su 4000, dar daca calci la peste 4000, zbori. Eu nu eram sadisfacut cu ea, pana colegii de pe forum nu m-au sfatuit, dar acum n-as schimba-o. E mai usor de intretinut ( RCA, taxa...etc ) ca unul de 2.0 sau mai mare. Dar asta e doar o sugestie, o parere.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am fost si sunt multumit de masina. e un produs corect la cat costa.

nu e chiar asa de mica, dar e sedan si am NEVOIE de ceva mai mare.

oricum e ca si cum as compara mere cu pere.

fata de logan, am preferat kalos oricum, si nu imi pare rau... am 120 mii km si acum am schimbat pe ea primele bucsi si amortizoarele... am avut grija de ea ca doar e a mea... si da fum la logan, chiar la cel de 1.6. are 96 de cai la 1 tona fix si face suta in 11 sec. e tot motor de turatie, am mers si la 6000 de ture cu ea si se infige..

am si cumparator pt ea, dar cred ca ii ramane nevestei...

1.6 ma speria caci am auzit ca ar consuma mai mult ca 1.8... fiind prea grea pt motoru ala... iar la taxe nu e chiar asa mare diferenta,

ma gandesc si la un 1.6...

respectele mele...

pana la urma capacitatea in l a portbagajului care e rabatat / nerabatat caci eu nu am, gasit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o masina buna. Am 1.9 D, 115CP, are 160.000 km, facuti numai de mine. Nu te astepta sa ai spatiu ca in autobuz, dar pentru o familie cu un copil este OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie 1.6 imi consuma momentan 11-12 l pe oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie 1.6 imi consuma momentan 11-12 l pe oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi consuma 11-12 fara catalizator, acum cu catalizator ramane de vazut ca am inteles ca mai scade cam cu 1L.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, nu stiu exact. Ce stiu este ca atunci cand intru in oras in total fac 80-90 de km. si imi consuma 5 L de benzina....aproximativ.

Share this post


Link to post
Share on other sites