JohnQD

Hello!

24 posts in this topic

Salutare! In curand voi fi posesorul unui Volvo XC60 (sper anul asta!) si vroiam sa ma prezint si eu aici in ideea in care voi incepe sa mai scriu pe forum.

Vin de la o Honda Civic Type R si implicit din comunitatea Honda fata de care am numai cuvinte de lauda: intotdeauna saritori sa te ajute, uniti si pot zice ca e o placere sa activezi pe forumul lor. Imi doresc ca acelasi sentiment sa mi-l lase si comunitatea Volvo si o sa ma straduiesc sa si contribui la acest lucru. :D

PS: Fac acest schimb de masini pentru ca imi doresc mai multa utilitate de la o masina decat cea pe care mi-o oferea CTR-ul. Dar nu am absolut nimic de reprosat Honditei, si in continuare marca va ramane in sufletul meu :">

Cheers!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi ! Sper ca vei fi multumit si cu comunitatea noastra, de obicei la orice intrebare gasesti raspuns aici, daca ai nelamuriri despre volvo. Deci.... you're well come.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit printre noi. O sa-ti placa aici, cu bune, cu rele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit în club! Și când o fi să fie, să ne prezinÈ›i È™i volviÈ›a!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pt urarile de bun venit! Sigur ca voi prezenta masinuta de indata ce o voi primi. :D I am soooo excited! :D

PS: Singurul lucru pt care imi fac putine griji este fiabilitatea modelului asta (XC60 D3 M6). Venind de pe Honda unde nu sunt deloc probleme, sper sa nu fiu dezamagit. In rest, innumar zilele :)

Cheers!

Share this post


Link to post
Share on other sites

vor fi ceva probleme. cauta pe forum.

nu probleme mari, insa vor fi.

alegerea e buna.

vii de la aspirat la turbo. de la hh la crossover, de la putere mare la putere mica. mare rau diferenta.

ori iti place volvo ori te-ai saturat de ceva.

bine ai sosit !

intr-o zi cu doua dimineti am sa-ti arat ca n-ai pierdut nimic. chiar ai cistigat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, Type R-ul nu mi se pare o masina potrivita pt Bucuresti, Carpathian Garden s.a.m.d. Mi s-a luat sa feresc toate gropile, sa imi aleg drumurile in functie de calitatea acestora, sa am grija la borduri, etc. Masina in sine este extraordinara. Nu m-a dezamagit niciodata. Dar in ultimul timp am ajuns sa imi doresc altceva de la masina pe care o conduc zi de zi. Type R e excelenta ca o a doua masina, nu si zi de zi. Da, din pacate suspin dupa aspiratul de pe CTR... bestial motorul, bestiala transmisia.... daca ar trebui sa spun un singur lucru despre ce face bine Honda ar trebui sa spun de motoare si cum comunica acestea cu transmisia. Nota 10!

La toate acestea se adauga faptul ca am ceva cu Volvo de cand eram mic. Chiar imi place. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha deci exista hondisti la care nu le-a fost spălat creierul, nu de alta dar mai cunoaÈ™tem un Strumf si un Satori care au numai Honde in garaj  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi dau seama de ce au numai Honde in garaj. Sunt niste masini exceptionale. Dar la partea de crossover/SUV e doar CRV si nu il poti compara cu XC60. Iubesc marca Honda dar sunt in stare sa apreciez o masina de calitate oricare i-ar fi marca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu uitam ca japonezii in totdeauna au fost in tot ce au facut, fie electronice, electrocasnice masini, motociclete...etc. Acuma despre honda ca masina....sincer, mie modelele astea noi nu-mi plac ca aspect, au ceva cu care nu castiga simpatia mea, DAAAAR asta nu inseamna ca nu sunt bune. Eu sunt doar unul cu parerea....s-atat. Deci cei MADE IN JAPAN.......este demn de respect. Un pic offtopic: am o camera video SONY de 7 ani, care e made in japan, si sa nu spun ca n-as da-o pt. un sony nou din magazin.  ;D  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ÅŸi bun venit!

John, cam mult lauzi Honda pe un forum Volvo... te rugăm să practici acelaÅŸi sport ÅŸi invers... laudă puÅ£in Volvo pe forumul Honda... :smile:

Nu cred că cele două maÅŸini pot fi comparate... cu Volvo nu te plictiseÅŸti niciodată... dar eu tot n-aÅŸ da Volvo-ul meu nici pe o Hondă nouă... aia-i maÅŸină asiatică ÅŸi chinejii e cei mai mulÅ£i pe-acolo, totuÅŸi.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar când ramai cu XC60ul in pana È™i aÈ™tepÈ›i platforma stai pe bordura, priveÈ™ti spre maÈ™ină si spui: bai ce maÈ™ină frumoasa am ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bun venit in club. Sa te bucuri de noul tau XC60, multi Km fara probleme.

Daca vrei sa vii la intalnirile saptamanale, te asteptam in fiecare JOI incepand cu orele 18.00 in parcarea salii Polivalente.

Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit printre noi  :wave: Ai gusturi foarte bune la masini, pentru mine dupa Volvo urmeaza Honda si Saab in lista preferintelor.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Salut si bine ai venit printre noi   Ai gusturi foarte bune la masini, pentru mine dupa Volvo urmeaza Honda si Saab in lista preferintelor.

Multumesc! :)

John, cam mult lauzi Honda pe un forum Volvo... te rugăm să practici acelaÅŸi sport ÅŸi invers... laudă puÅ£in Volvo pe forumul Honda...

Fii sigur ca daca Volvo se va ridica la inaltimea asteptarilor mele nu voi avea nici o retinere in a-i face reclama oriunde, nu numai pe forumul Honda. ;)

Inserează citat

Iar când ramai cu XC60ul in pana È™i aÈ™tepÈ›i platforma stai pe bordura, priveÈ™ti spre maÈ™ină si spui: bai ce maÈ™ină frumoasa am

Nu stiu de ce dar nu prea ma incalzeste asta! Prefer sa o admir fara sa astept platforma :))

Cheers!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa se îmbărbăta un client de-al meu cu o Alfa 159 ;D

Oricum sa o stăpâneÈ™ti sănătos È™i ma repet, frumoasa maÈ™ină .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti idee cam cat e o revizie la XC60 cu motorul D3 dar cu tot cu manopera, piese etc.? (sa zicem cea de la 15000-20000 km)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si inca o intrebare: (sorry for doubleposting dar nu stiu cum se da edit in forumul asta :( )

Masinile echipate cu TMPS au dispozitivul la roata din cate stiu eu. In momentul care schimbi sa zicem anvelopele cu cele de iarna/vara, cum se demonteaza & remonteaza senzorii respectivi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revizia la XC60 D5 costa ~1700 RON .

Senzorii cred ca țin de janta (valva) și nu cred ca au de suferit când schimbi anvelopele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revizia la XC60 D5 costa ~1700 RON .

El intreaba de D3,probabil e mai scump sau mai ieftin decat la D5::)

Am un prieten cu 407 si are asa ceva pe masina.Sunt fixati pe janta,vine cu tot cu valva,sunt una si aceeasi piesa practic.Daca lovesti janta si respectivul senzor atunci e mai nasol...  :(

P.S:Bun venit printre noi si sa te bucuri de ea la maxim.Asteptam poze dupa achizitie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now