Guest budulan

VITEZA UCIDE!

51 posts in this topic

ATENTIE, URMATOARELE IMAGINI SUNT ABSOLUT SOCANTE!!!!! NU VA UITATI DACA SUNTETI SLABI DE INGER!!!!

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://www.scheurijzer.nl/image/Volvo_crash3.jpg&imgrefurl=http://www.4lol.ru/cars/&h=500&w=750&sz=63&hl=ro&start=18&tbnid=Xld0AmUWZV8rHM:&tbnh=94&tbnw=141&prev=/images%3Fq%3Dvolvo%26gbv%3D2%26svnum%3D10%26hl%3Dro%26sa%3DG

IMI PARE RAU CA TREBUIE SA POSTEZ ASTA DAR TREBUIE SA SENSIBILIZEZ CA VITEZA UCIDE!!!! Numai drame lasa in urma!. Indiferent de autovehicolul pe care il conduci.

Va rog sa va ganditi de doua ori inainte sa va puneti mintea cu fiarele.Ganditi-va la familie si la prieteni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine ca ai postat aceste imagini !

Din pacate - si asta e crudul adevar - dupa ce vezi aceste accidente iti ramine in suflet o teama de a apasa pedala de acceleratie, insa la citeva zile, ne luam cu altele si conducind in trafic alaturi de o gramada de factori stresanti, uitam ce am vazut la stiri, pe site-uri...si iar o sa acceleram mai mult decit trebuie...din diverse si comentabile motive...

Chiar si la 60 km/h, un impact frontal ne face varza...si sint sigur ca noi nu mergem cu 60...nu-i asa?...Dar. deh ! avem ABS-uri, SRS-uri, ESP-uri, Aibag-uri si mama lor de sisteme...de care sintem mandri ca am dat o caruta de bani pe ele (ptr. siguranta noastra, remember? ) Toate-s un fier si o tabla si noi tragem de ele in viata asta...

Dupa aceste imagini vazute, nu stiu daca sloganul VOLVO for LIFE mai are acelasi impact asupra noastra, mai ales ca NOI conducem aceasta masina care a facut mereu eforturi de a salva vieti, de la proiectare pina la realizare. NOI apasam pedalele si miscam volanul...NOI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am gandit de mai multe ori inainte a posta aceste imagini dure. Eu unul sunt convins ca uit repede, desi de cativa ani am adunat astfel de imagini in calculator si le arat prietenilor apropiati ori de cate ori am ocazia. Dar cu toata ca asa cum spunea Matrixxx uitam, de ceva sunt sigur. Nu vreau sa-mi supun familia la asemenea situatii...Eu ma duc....Dumnezeu cu mila...dar ce-i care raman in urma vreau sa-si aminteasca de mine cu zambetul pe buze. Daca nu pentru noi, haideti sa nu-i supunem pe cei apropiati la astfel de drame. Stiu ca spuneti ca se poate intampla oricui si ca de cele mai multe ori vina poate apartine altuia care scapa viu si nevatamat, asa este! dar daca e sa fie asa macar sa nu lasam noi o pata neagra pe umerii familiei.

Va povestesc din experienta, ca am avut cateva incidente urate in trafic si Doamne ajuta ca nu le-am provocat eu (cu o singura exceptie cand am sarit de pe un pod care nu era semnalizat ca fiind neterminat) si am vazut reactiile parintilor mei, care desi m-au vazut teafar tot erau "adliteram" terminati psihic.

Asa cum spunea Lisa: "Viata e simpla, oamenii o complica".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ce a fost postat până acum nu v-a impresionat sunt convins că veÅ£i fi acum. TREBUIE SÄ‚ ÃŽI AVERTIZEZ PE CEI MAI SLABI DE ÃŽNGER SAU DACÄ‚ SUNTEÅ¢I DUPÄ‚ MASÄ‚ (oricum, dacă nu aÅ£i mâncat nu e problemă pt că nu veÅ£i mai putea), CÄ‚ IMAGINILE SUNT FOARTE ÅžOCANTE.

Dacă reuÅŸiÅ£i să avansaÅ£i prin imagini mai mult de jumătate, veÅ£i vedea ÅŸi un S60.

http://www.4lol.ru/cars/

Share this post


Link to post
Share on other sites

SUnt aceleasi poze, da e bine ca le-ai mai readus in prim plan. Mai sunt si filmuletele intregi la aceste imagini, dar pe alea nu le postez. Daca pozele nu va conving, filmele cautati-le singuri si sigur o saptamana nu mai mancati nimic. VITEZA UCIDE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

          SOCANTTTTTTTTTTTT,

  Vreau sa zic ca timp de 4 ani am vazut la accidente mortale pe Valea Oltului de m-am saturat, deja eram imun la astfel de scene, dar cand am vazut pozele postate m-am cutremurat, poate din cauza ca erau succesive .

  Fratilor sunt de aceeasi parere fara discutie VITEZA UCIDE, dar...,  dupa cum vad si in poze si stiu si din realitate marea majoritatea a accidentelor ffff grave provin din vina tiristilor.

  Tirurile sunt un pericol = cu viteza excesiva

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e, Tirurile sunt un Pericol. Dar hai sa facem un calcul: Tir cu 80km/h, masina care se deplaseaza din sens contrar cu 80km/h. Ciocnire plastica, deci Vtotal=V1+V2=160km/h (V=D/t unde t este subunitar<1s). In cateva fractiuni de secunda, masina mai mica trece de la viteza pozitiva la viteza negativa conform sensului de mers. Si daca prin absurd ai putea frana cu o masina asa, tot ar zbura din tine tot... Masa masinii tale G1, masa tirului, 10*G1. Sanse de supravietuire la g1=6-8 la mie, la tir 6-8% (decelerarea tirului este de 10 ori mai mica). Depinde si de structura masinii, oricum ar mai fi o "sansa".... la mie ce-i drept. Daca masina mica are 120-140km/h viteza totala este de 200-220km/h, sanse????? 0! Poate daca ai un sfant cu tine in masina, ala sa scape....  Sunt o gramada de tiruri pe Nationale pentru ca nu avem infrastructura, dar cred ca ai vazut o gramada de nebuni care intra in depasire la o coloana fara sa vada nimic!!!! Aia pe langa ca e sinucidere curata...sigur se lasa si cu omor din culpa....Vinovatul si victima???? in sute de parti.....Familia si apropiatii??? La pamant.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va spun sincer ca nu am putut sa ma uit pana la capat. E cumplit. Ai facut foarte bine ca ai postat imaginile,budulan. De multe ori poate nu realizam cu adevarat ca intr-o fractiune de secunda putem sa nu mai existam , iar imaginile acestea sigur ne-au facut sa ne cutremuram.

Ce pot sa va zic? Aveti grija de voi si de ai vostri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropo de tiruri.

am vazut ca in america semiremorcile de tir sunt transportate pe trenuri speciale pana la destinatie. se numeste transport multimodal. si vorba aia! ce sosele au americanii!

  nu inteleg de ce nu se face si la noi asa ceva mai ales ca nu prea avem sosele. tirurile ce intra in tara pe la giurgiu , dau un exemplu, sa fie puse pe vagoane pana la iesirea din tara. cred ca infrastructura feroviare e subutilizata la ora actuala. si in tara se poate la fel. in fiecare oras resedinta de judet sa fie un terminal pt imbarcat tiruri. astfel s-ar mai micsora si uzura covorului asfaltic care am inteles ca la camioane e foarte mare. de ce nu a avut nimeni ideea asta?

aaaaaaa! daca ma gandesc la cine a fost ministerul transporturilor in ultimii ani.............

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rich1974: Daca ar decongestiona traficul de pe sosele, pe calea ferata, cine crezi ca ar mai incasa toate taxele pe care le platesc transportatorii pt. sosele??? Daca s-ar face drumuri bune, cine le-ar mai repara???? Ca cetatean al patriei zic:"Sa-i ia dracu cu guvernele lor cu tot". Ei circula cu Politia in fata, stau in masini SUPER SCUMPE si modificate, politie in spate si salvare dupa ei. Toata lumea trage pe dreapta! PE BANII NOSTRII!!!! Eu cand plec la drum lung stau tot timpul cu frica in "san" sa nu mi se intample ceva in jungla asta de Romania si ma gandesc sa ma ajute Dumnezeu sa nu mor intre fiare. Sotia lui Paunescu a patit ceva ca a omorat o familie???? Eu daca am un bec ars pe stop platesc amenda de ma indoaie... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca singurul lucru ce ne mai poate salva sunt directivele comunitatii europene. daca s-ar da o directiva cu privire la transportul multimodal lucrurile s-ar rezolva repede. mai tineti minte agenda lisabona unde se avea obiectiv ca economia uniunii sa ajunga pe locul 1 pana in 2010?

se pare ca obiectivul a fost ratat cu brio! de fapt, nici nu se stie daca va fi atins vreodata.

alta chestie! taxa de prima inmatriculare. comisarul ala se ro0aga de guvernul nostru sa o elimine in loc sa ne ameninte ca ne dau afara din uniune. asta ar fi cea mai tare solutie. sunt multe domenii in care europa e ramasa in urma. mai vreti exemple?

  organismele modificate genetic

  sistemul de telefonie gsm (european, o fundatura tehnologica) vs. cdma-ul american.

  parca am inteles ca si soselele sunt mai late in america.(nu sunt sigur) 

ma opresc aici ca deja sunt mult off.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă ce a fost postat până acum nu v-a impresionat sunt convins că veÅ£i fi acum. TREBUIE SÄ‚ ÃŽI AVERTIZEZ PE CEI MAI SLABI DE ÃŽNGER SAU DACÄ‚ SUNTEÅ¢I DUPÄ‚ MASÄ‚ (oricum, dacă nu aÅ£i mâncat nu e problemă pt că nu veÅ£i mai putea), CÄ‚ IMAGINILE SUNT FOARTE ÅžOCANTE.

Dacă reuÅŸiÅ£i să avansaÅ£i prin imagini mai mult de jumătate, veÅ£i vedea ÅŸi un S60.

http://www.4lol.ru/cars/

imaginile ca astea ar trebui date pe posturile noastre TV la ora de maxima audienta fara bulina rosie sau imaginea blurata sa vada toti idiotii (ca avem si noi slava domnului destui) care calca pedala pina la fund ce pot pati intr-o fractiune de secunda . sa-i vada si pe alti idioti ca si ei rupti in doua sau cu creierul scurgindu-se pe volan si schimbator .  :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu masinile ucid, ci oamenii!! :iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta-i viata, legata de un fir de ata...

Dar sa stiti ca merg motociclistii astia ceva de speriat-mai ales pe drumurile nationale. Nu am vazut unul sa mearga omeneste, toti fug de parca se grabesc la moarrrrte...Doar un contact minimal cu o masina care merge cu 100-120 si l-a dezechilibrat mortal. Fac un pic de scoala de moto, ocolesc niste jaloane si un traseu cu 50km/h prin oras si gata, isi iau examenul de cascadori... >:(  Si apoi isi cumpara motoarele alea puternice - ca de !  da bine pe strada, nu?...

Dumnezeu sa-l odihneasca pe motociclistul ala...

P.s. Anul trecut in vara - pe drumul de intoarcere de la mare spre Bucuresti, m-am asigurat in oglinda - nu venea nimeni si am dat sa depasesc pe unul. Deja ma bagasem spre stinga cind, cu coada ochiului in oglinda laterala stinga am vazut instantaneu un "cascador" de-asta care s-a bagat prin stinga mea facind tripla depasire ! Viteza fratilor,nu gluma ! La o palma de mine i-a stat viata, doar daca-l atingeam murea - in stinga fiind parapeti... :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now