misu_servici

Era sa ma urc pe un motorizat

57 posts in this topic

"Da' de ce trebuie prinsi? Nu-s ei destul de bezmetici fara sa ma iau si eu dupa ei?" In eventualitatea in care il calci pe coada, ala iti scapa un pumn in parbriz/oglinda iar tu ai vrea macar sa-i vezi numarul ca sa ai ce povesti la politie. Pt ca initiatorul topicului spunea ca i-a sicanat. Iar eu i-am sugerat pt sanatatea masinii lui (si a lui personala - motociclistul are casca, el nu) sa nu-i mai sicaneze. Nu va mai dati zmei ca in confruntarea dintre un sofer si-un motociclist va pierde aproape intotdeauna soferul. Si nu cred ca are careva dintre voi suficient sange in instalatie cat sa loveasca un motociclist cu masina intentionat. Scuteristii sunt alta mancare de peste. Ca merg foarte tare, ok, daca te asiguri corect n-au de ce sa te surprinda. Si pana la urma cati din voi ar rezista sa mearga usor cu un agregat care prinde suta in 3 sec?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca intrebarea ta e retorica @betty, n-au de unde stii, pt. ca in viata lor n-au incercat si nici nu vor unii sa incerce, din motiv ca toti sunt dementi sau au alt raspuns. Eu am sustinut, sustin si voi sustine: nu toti motociclist sunt asa cum le vedeti pe unii in trafic. Asa ca... e pierdere de timp sa-l dovedesti cuiva, care nici nu vrea sa auda de motocilcisti. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa mine se impart ori in teribilisti fara (sau cu un minim de) echipament care isi pun si vietile lor in primejdie si pe ale celorlalti din trafic, si in cei pasionati de acest sport. Daca stau la stop si apare unul langa mine si am loc sa ma trag intr-o parte, ii fac loc. Unii chiar multumesc. :lol:

Am mers ca si pasager cu mai multi prieteni, oameni cu toate mintile in cap. Si ghici: mi-au insuflat o incredere in ei in plimbarile alea URIASA, mai frica imi este cand merg cu cate un prieten conservar si kamikaze. Sunt oameni si oameni, trebuie sa ne respectam, si pana la urma zice cineva undeva: selectia naturala lucreaza. Cocalari sunt si pe 2, si pe 4 roti si mai ales perpedes.

Sanatate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga betty te invit sa mai citesti inca o data de la inceput postul caci esti cam confuza cu situatia..Dupa ce idiotul pe motor vine din spatele meu pe banda 2 si motociclistul celalalt pe banda intai, ma depaseste prin dreapta mea (adica trece pe banda intai) si apoi mi se baga in fata si franeaza brusc caci era o cocoasa de incetinire in fata unei treceri de pietoni.Dupa ce au plecat de la semafor l-am fugarit vreo cateva sute de metri pana ce ei au luat-o la stanga si eu la dreapta la un sens giratoriu. L-am calcat putin pe coada deoarece m-am enervat pe moment pentru ca : 1.mi-a taiat fata si a franat brusc in fata mea 2.erau doi cacalari dupa comportament (unul mergea pe banda intai si celalalt pe a doua in tandem desi daca vroiau sa-mi comunice cate ceva din mers incapeau lejer amandoi pe o banda de mers) 3. aveau 2 partzuri de motociclete gen vechile Java care mai mult de 120 Km/h nu prindeau ca le sareau rotile.Nicidecum nu m-am chinuiam eu sa-i urmaresc ci motociclictul era terorizat ca nu avea vana in motor si eu eram calare pe el.Tocmai aici am batut eu , cand nu ai cu ce mai bine nu te da cocos. Si dupa cum am scris dupa 5 minute mi-a parut rau ca mi-am pus putin mintea cu ei dar cand te apuca asta e . Noroc ca nu ma tine pre mult , imi trece repede si mi se intampla rar. :rolleyes: Numai bine si sa nu aveti parte de retarzi ca cei doi.

Edited by misu_servici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles din prima, nu-s deloc confuza. Nu mi se pare ca ti-au facut nimic atat de grav. Oricum, cam necrutator cu aproapele tau, mai ales dupa o vizita la biserica :lol:

Si ce faceai tu pe banda 2? Exista vreun motiv intemeiat sa stai pe 2 daca 1 era libera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Initial ti-am scris un raspuns mai acid dar l-am sters si spun doar atat. Unii poate inca nu si-au gasit vocatia intr-un domeniu si inca nu au ajuns la un nivel de cunostinte incat sa fie in stare sa-si dea cu parerea intr-o anumita privinta. Intrebarile tale le pot cataloga drept cele mai ilogice care mi-au fost puse vreodata.

Rog un admin sa inchida topicul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspuns tipic de individ ramas fara argumente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@misu

Este bine sa eviți motocicliștii pt ca sunt vulnerabili și foarte repede se poate creea o tragedie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

omul ala ii cam nebun ;bine ca nu o calcat pe cineva (dar ii stapan pe bestia lui:lol: :lol: :lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mai fost postat odata filmuletul asta,dar acum la fel ca atunci mi se ridica paru' cand il vad ce face.

Oare o mai trai la ora asta omu'?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mult prea bun.Macar asa daca ar fi si astia la noi,ma refer la nivelul de cunostinte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii de admirat cum stapineste bolidul

DAR nu trebuia sa se desfasoare in trafic pe drum public daca greseste se se duce sa nu ia pe nimeni cu el:angry: :angry: :angry:

eu personel am terminat cu motocicletele la varsta de 12 ani am picat la vreo 90; bine ca pe iarba si acum am un semn pe genunchi (atunci o sarit mintea la loc si am lasat mai moale):lol: :lol: :lol:

de atunci numai o data m-am mai urcat pe un enduro de 750 cmc dar asa linistit am facut o tura nu-s de mine poate un chooper :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

totusi ii frumos vara sa te dai asa de placere, omeneste ,e o "traire" aparte

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

io asa ceva n-am mai vazut ....si am vazut multe in viata mea....

Ce face omu' asta, e ceva aparte. REPET, imi plac motocicletele, dar ce face rider-ul asta...e de judecat. Nu e normal sa mergi contra sens, doar sa te dai mare ca ai experienta. Eu unul, i-as da doua palme dupa ce coboara de pe motor, doar asa ca fapt divers. Aceasta e categoria de motociclisti, care e urat de toti soferii in trafic, si le dau dreptate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit unele comentarii ale membrilor si am ramas putin surprins de cum judeca si vorbesc despre motociclisti ! Eu am avut, am si voi avea motociclete !!!

De fiecare data cand ies la plimbare se gasesc in jur de 3-5 soferi care sa nu ma vada sau sa se asigure la iesirea dupa strada sau la o depasire ! Ii claxonez si la dau semnale luminoase, ajung in dreptul lor si ce sa vezi, tot ei sant revoltati, ba unii mai iau de volan spre mine sa ma sperie !!! Atunci frumos le plesnesc oglinda de le sare geamul sau carcasa si imi vad linistit de drum !!!

Un alt membru sustine ca 90% din motociclisti sant retardati si poti sa-ti dai seama din ce categorie face parte daca poarta blugi si adidasi ! raspuns- ar trebui sa ma incadrez si eu in cei 90 % ? Si nu cred ca pe timpul verii o sa vezi pe langa geaca, casca si manusi pantaloni de piele sau cizme, eu vara port blugi si adidasi !

cineva caruia ii place pe cheia sustine ca motociclistii ii rezista 2-3 minute, abia astept vara sa ne vedem pe cheia ,

behu a avut o intamplare neplacuta dar Clujul nu este asa mare ca Bucurestiul si sansa de a-l gasi sau de a-l vedea in trafic este mai mare,

tot prietenul nostru din Tg Jiu sustine ca este plin de motoare furate de 500 si mopede de 100 si ca pe forumurile de motociclisti intrebarea cea mai des intalnita este cat prinde ! raspuns- in toata tara se gasesc motoare si mopede de 500 respectiv 100 de ce ??? lei sau euro ??? sau doar in Tg Jiu ?Si un motociclist adevarat nu ar intreba niciodata cat prinde pt ca multi au cunostinte si citesc reviste si nu numai. Doar la semafoare si in benzinarii mai auzi intrebare de genul ''cat prinde '', '' cat i-ai dat cel mai mult '',

membrul din suceava alege ''frana la stop''. Majoritatea soferilor care franeaza brusc la semafor se uita si in spate, in cazul asta realizeaza ce s-ar putea intampla daca ar frana brusc. Mie daca mi-ar frana cineva asa brusc sau fara motiv si as intra in el, nu i-as da asigurarea si pana la solutionarea accidentului ar trebui sa-si prelungeasca dovada de circulatie la luna,

tot de la Tg Jiu vine o afirmatie ca multi stiu sa-i dea doar in linie dreapta, are un sambure de adevar, dar ca o motocicleta super-sport nu e mai breaza ca o masina sport !!! Unde vrei sa bati aici? Acceleratie in linie dreapta sau tura de circuit? Masina sport ce vrea sa insemne, pana in 200 cp, 300 cp, mai mult de 500 cp? Pt curiozitatea ta am facut liniute cu porsche 911, ferrari, bmw m5 ,mustang gt 500 si spre dezamagirea lor au ramas in urma, eu avand 1000 cc si 180 cp, asa ca...,

membrul din Tg Jiu tot ii critica pe '' retardatii de 18-25 ani si 150 cp !!! Anul trecut pana in martie aveam 25 ani si chiar o motocicleta de 1000 cc si 150 cp, sa inteleg ca la 26 spre 27 ani si 180 cp momentan am iesit din aceea categorie??? ,

tot respectul pt betty si scufita rosie, dar daca voi ati gresi in trafic fata de un motociclist, in cele mai multe cazuri supararea nu ar fi asa mare cum ar fi daca la volan ar fi un barbat :D,

prietenul heim este cam rau cu protagonistul filmuletului si nu este bine sa doresti raul cuiva, mai ales moartea, ce sa mai zic.... no coment , oricum filmuletul este o nimica toata in comparatie cu altele,

In concluzie nu toti motociclistii sant retarzi si nebuni , pasnici si calmi :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si io te astept pe cheia vara pe uscat, cu trafic minimal, sa facem citeva zeci de km pe serpentine.

o sa vezi ca 4 roti sint mai multe decit 2.

sint sigur ca la mine te-ai referit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cine mai este pe forum si cunoaste cheia asa bine ? :D :D :D

Cu ce o sa te prezinti? Sant curios !!!

si io te astept pe cheia vara pe uscat, cu trafic minimal.

sint sigur ca la mine te-ai referit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai doar nu cu volvo....vin cu rs-ul,nu ? si nu vin pentru liniute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu, sper din toata inima sa supravietuiesti.:rolleyes: Cate cazaturi ti-ai luat in blugi si adidasi? Iti spun eu ca nu prea multe, altfel nu mai scriai aici. Despre performantele in linie dreapta ti-ai raspuns singur. Varsta nu este un factor decisiv, dar conteaza. Mai ales cand iti depasesti propriile limite (nu ale motocicletei). Din partea mea poti sa mergi cu 350 km/h pe doua roti, din umilele mele cunostinte suprafata de contact dintre anvelopele unei motociclete super-sport si asfalt este de maxim 20 cm2. Poti sa te duuuci mult si bine pana te opresti.

Iar "adevaratii motociclisti" cred ca pun putin mai multe intre ei si asfalt decat tricou, casca, blugi si adidasi.

P.S. Daca ai drum catre Targu-Jiu, la intrarea dinspre Rm. Valcea este o cruce pe dreapta. Acolo a murit o fata care mergea cu 200 in blugi si adidasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia astept, cald si frumos sa fie ca in rest avem de toate :D :D :D

pai doar nu cu volvo....vin cu rs-ul,nu ? si nu vin pentru liniute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut si eu acum ceva timp, doi motociclisti care au casunat pe un mosulica cu o dacie.

Pe undeva pe la obor.... ce faceau cei doi...., carau picioare in usile amaratei de dacii....

Poate si cel cu dacia a fost de vin, nu contest dar si pe ei i-am vazut cum merg... deci, nici cu ei nu imi e rusine, chiar deloc....

.... sunt convins ca sunt si oameni ok insa.... multi sunt varza......

Nu prea am respect pentru ei/voi... ii feresc ca deh, sunt oameni si ei, dar daca fac ceea ce spui "ca lovesti oglinzile" ti-o iei rau de tot.... sunt taur si vad rosu in fata ochilor....

Eu zic sa iti vezi de drum pentru ca nu respectati absolut deloc regulile de circulatie. Cel mai bun exemplu este ca depasiti o masina pe ambele parti si chiar am vazut un inteligent care a depasit coloana pe dreapta si si-a luat o portiera in freza........

Alt caz trait pe propria piele a fost o depasire facuta de doi motociclisti, unul pe stanga si unul pe dreapta.... m-am speriat de cel din stanga pentru ca a ambalat brusc motorul si am avut tendinta sa trag dreapta de volan, norocul celuilalt ca din reflex am aruncat si o privire in oglinda si l-am vazut .........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa stii ca am luat multe cazaturi in blugi si adidasi !!! Ori ca sant pantaloni cu protectii, ori ca sant blugi, picioarele tot se rup, vanatai tot apar, doar ca te mai apara de julituri ! Cat despre fata crezi ca daca avea echipament complet scapa? Nu avem de unde sa stim !

Andu, sper din toata inima sa supravietuiesti.:rolleyes: Cate cazaturi ti-ai luat in blugi si adidasi? Iti spun eu ca nu prea multe, altfel nu mai scriai aici. Despre performantele in linie dreapta ti-ai raspuns singur. Varsta nu este un factor decisiv, dar conteaza. Mai ales cand iti depasesti propriile limite (nu ale motocicletei). Din partea mea poti sa mergi cu 350 km/h pe doua roti, din umilele mele cunostinte suprafata de contact dintre anvelopele unei motociclete super-sport si asfalt este de maxim 20 cm2. Poti sa te duuuci mult si bine pana te opresti.

Iar "adevaratii motociclisti" cred ca pun putin mai multe intre ei si asfalt decat tricou, casca, blugi si adidasi.

P.S. Daca ai drum catre Targu-Jiu, la intrarea dinspre Rm. Valcea este o cruce pe dreapta. Acolo a murit o fata care mergea cu 200 in blugi si adidasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci omul iese si nu se asigura , tot el trage de volan si se face spre mine si eu sa nu-l pedepsesc? Palma peste oglinda este o pedeapsa cam mica mi se pare decat sa opresc in fata lui si sa-l scaot afara si sa-i aplic corectie :D :D :D

Am vazut si eu acum ceva timp, doi motociclisti care au casunat pe un mosulica cu o dacie.

Pe undeva pe la obor.... ce faceau cei doi...., carau picioare in usile amaratei de dacii....

Poate si cel cu dacia a fost de vin, nu contest dar si pe ei i-am vazut cum merg... deci, nici cu ei nu imi e rusine, chiar deloc....

.... sunt convins ca sunt si oameni ok insa.... multi sunt varza......

Nu prea am respect pentru ei/voi... ii feresc ca deh, sunt oameni si ei, dar daca fac ceea ce spui "ca lovesti oglinzile" ti-o iei rau de tot.... sunt taur si vad rosu in fata ochilor....

Eu zic sa iti vezi de drum pentru ca nu respectati absolut deloc regulile de circulatie. Cel mai bun exemplu este ca depasiti o masina pe ambele parti si chiar am vazut un inteligent care a depasit coloana pe dreapta si si-a luat o portiera in freza........

Alt caz trait pe propria piele a fost o depasire facuta de doi motociclisti, unul pe stanga si unul pe dreapta.... m-am speriat de cel din stanga pentru ca a ambalat brusc motorul si am avut tendinta sa trag dreapta de volan, norocul celuilalt ca din reflex am aruncat si o privire in oglinda si l-am vazut .........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu o promovez, ci doar fac parte din ea :D :D :D atunci cand este cazul !!!

ma2ol, atitudinea ta nu este corectă. Te rog să nu promovezi violenţa în trafic!

În altă ordine de idei, nu i-am dorit moartea acelui motociclist, i-am dorit să moară singur, pentru că, după cum am spus-o, sunt convins că teribilismul i-o va coace, în cele din urmă. Am aceaşi gândire şi despre şoferii auto care se comportă în trafic aşa cum face acel motociclist din filmuleţ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.