Sign in to follow this  
Followers 0
mermelez

bataie etrieri

7 posts in this topic

salut prieteni, sunt posesorul unui s40 1,9DI, 2001, 190000 km, de ceva vreme se aud niste batai ciudate pe sub masina, ca orice om care tine la masina am mers la mecanic, a verificat si nu a gasit decat bieletele antiruliu spate foarte putin uzate. Le-am schimbat imediat, dar surprizaaa, bataia nu a disparut. Am trecut pe la mai multi mecanici, toti mi-au dat acelasi raspuns, nu este nimic uzat, pana vineri cand un mecanic de la Sama mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la etrieri, si a avut dreptate, cu picioru pe frana masina nu mai bate. Intrebare: stiti cumva cum se repara etrierii? poate pot sa ii rezolv eu, sa nu mai dau bani la mecanic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da roata jos si vezi daca sunt stranse suruburile de sus si jos bine.

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar daca nu sunt stranse bine inseamna ca s-au uzate prinderile.Eu am patit asta la cielo si solutia a fost inlocuirea lor cu unele de Kalos sau ceva de genul(franau si mai bine :lol: )Avea in jur de 200 si ceva de mii cand au inceput sa bata,ciudat pentru ca in afara de cielo cu celelalte nu am avut probleme de genu si nici nu prea am auzit.Probabil o fi vreo solutie de intepenire a prinderilor.Mecanicii de pe aici te pot indruma in ce sa faci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia verifica prezoanele rotilor, toate ! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la Primera P12 am patit ceva de genul asta.Am schimbat placutele de frana si "meseriasii" mi le-au pus pe cele de pe stanga spate invers intre ele,cele cu siguranta pe exterior si se tot mira de ce intra asa greu.Dupa ce le-a fortat un pic au intrat (dar mi-au rupt si siguranta, lucru ce l-am observat mai tarziu).Cand mergeam cu masina zdranganea de ziceai ca sunt clopotei, asta pana cand mi-a zis unu patit cu aceeasi problema ca s-ar putea sa am placutele puse invers.Si asa a fost.Cand mergeam pe drum de piatra zornaia, dar cand calcam frana disparea.Am schimbat bineinteles placutele cum trebuie (dupa ce am cositorit o ureche ce tinea siguranta) si am rezolvat problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact asa face si la mine, cand merg pe drum pietruit bate urat de tot. mai stau cateva zile si apoi merg la mecanic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact asa face si la mine, cand merg pe drum pietruit bate urat de tot. mai stau cateva zile si apoi merg la mecanic.

Verifica totusi placutele de frana intai.E mai ieftin;) Dupa aceea treci la restul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0