andy.ro

Sunt mandru ca sunt roman

49 posts in this topic

iulirx, ma refer la tine si la cei care asa cum am mai spus, vorbesc in necunostinta de cauza. Daca cunosti anumite persoane care fac 3000 USD/luna (salariul persoanelor fara scoala) nu inseamna "proprie experienta". Undeva mai sus am dat exemple concrete de ceea ce poate face cineva cu un salariu de 3000$ si cine stie sa citeasca v-a trage concluziile necesare iar cine are curiozitatea si da clic pe linkul apartamentului, v-a vedea si cum americanii nu au sali de sport cum prea bine ne-a explicat cineva mai sus !!!

Apartament gratis pe viata, ce ineptie !!!! Nici Jay Leno nu are contract pe viata cu NBCul si le aduce un profit de sute de milioane de USD pe an. Nimeni, absolut nimeni nu-ti garanteaza un job si asigurari pe viata, nu exista firme private care sa garanteze cetatenie tie si familiei tale, imi pare tare rau ca trebuie sa spun dar acestea sunt minciuni spuse cu nonsalanta.

Intelectualitatea care munceste pe-afara nu face munca de robotei, munca de care le este frica unora.

In concluzie, pentru Adriann si alti doritori. Munca in alte tari este incomparabil mai bine platita asa cum a spus iulirx, dar cel mai important aspect este ca vine cu o multumire profesionala fantastica, asta in cazul in care esti dispus sa muncesti mai mult de 8 luni pe an ! Referitor la intrebarea ; ce rost are sa muncesti afara, as putea insira sute de mii de motive ca raspuns insa nu o voi face pt simplul motiv ca nu vreau sa-l fac pe iulirx sa-i para rau ca a refuzat oferta pe viata !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu dragos, nu 3000 usd pe luna, 18000 usd pe luna. d-astia cunosc. si banii astia sint dupa ce s-au oprit impozitele. deci net !

n-am spus de americani ca au sali de sport , ci de canadieni, si nu le au in casa , normal.

contractul meu ar fi fost pe termen nelimitat, cu schema de pensie viagera, pentru mine si familie. iar suma de contract era (ar fi fost daca acceptam) de 35500 cad NET pe luna.

apartamentul de 205 mp ar fi ramas in utilizarea mea fara sa platesc chirie si NICI intretinere pe timpul contractului si , daca ieseam la pensie de la ei, pina muream.

cetatenia o luam in 48 de ore eu si in 6 luni familia.

in legatura cu muncitul afara : mai citeste INCA o data ce-am scris : "munca e incomparabil mai bine platita afara. intrebarea era : ce rost are sa si traiesti afara ? "

acum : cine vorbeste in necunostinta de cauza ? io am trait si muncit si in europa si in america de nord si in africa si in asia si in romania, tu ?

ca sa fie mai clar : la aceeasi bani cistigati (nu conteaza unde - de preferat afara - se traieste mai bine in romania decit in usa sau canada)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Am lucrat si eu in alte tari : UK, Franta si Austria, cumulat aproape 3 ani. Ideea este ca daca ai un salariu bun in Romania si vrei sa pleci afara doar ca sa castigi mai mult fara insa a-ti dori si altceva de la viata , care sa nu tina neaparat de partea materiala,  mai bine ramai in Romania. Mai exact daca ai vila si nu te deranjeaza ca in fata gardului vecinului tau este o ditamai groapa, daca nu te deranjeaza ignoranta autoritatilor si a oamenilor in general, daca nu te deranjeaza idiotenia celor care te conduc, daca poti face abstractie de acestea si de inca alte nenumarate lucruri pe care nu are rost sa le mai enumer, este de preferat sa alegi Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Anglia e intim, in Austria poti avea vecini draguti. Franta are noroc ca nu are un presedinte sociopat, xenofob si badaran cum e al nostru. In rest numai de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand te aud, nea iulirx, ca vorbesti de zeci de mii de euro mi se face parul pe sira spinarii ca la peste aripioara.

Conteaza ca acolo nu e coruptie, nu e mizerie, nu sunt cocalari! Cica suntem poporul ales.... clar se duce dracului lumea asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am lucrat si eu in alte tari : UK, Franta si Austria, cumulat aproape 3 ani. Ideea este ca daca ai un salariu bun in Romania si vrei sa pleci afara doar ca sa castigi mai mult fara insa a-ti dori si altceva de la viata , care sa nu tina neaparat de partea materiala, mai bine ramai in Romania. Mai exact daca ai vila si nu te deranjeaza ca in fata gardului vecinului tau este o ditamai groapa, daca nu te deranjeaza ignoranta autoritatilor si a oamenilor in general, daca nu te deranjeaza idiotenia celor care te conduc, daca poti face abstractie de acestea si de inca alte nenumarate lucruri pe care nu are rost sa le mai enumer, este de preferat sa alegi Romania.

poti sta si la bloc. si la vila. si intre badarani. sau poti sta in locuri unde badaranii te deranjeaza mai putin. daca cistigi bani afara - si asa e recomandat- putin iti pasa de clasa conducatoare, chiar te doare la bascheti...

daca cumva crezi ca politicienii, bancile,statul, in general, fac mai bine in alta parte, poti alege locul acela. spre surprinderea ta vei afla ca sint tot niste excroci si in uk si peste tot in lume. numai ca vorbesc mai frumos si nu se dau in stamba. sa-ti spuna dragos, ca tot stie el cum e in usa. ia sa vezi ce-i mai "lauda". peste tot in lume politicienii fura de la popor, PESTE TOT !

ps. io lucrez afara din 94...

Cand te aud, nea iulirx, ca vorbesti de zeci de mii de euro mi se face parul pe sira spinarii ca la peste aripioara.

Conteaza ca acolo nu e coruptie, nu e mizerie, nu sunt cocalari! Cica suntem poporul ales.... clar se duce dracului lumea asta.

asa mi se facea si mie cind eram ca tine. fii cel mai bun (sau printre cei mai buni) intr-un domeniu si vei avea posibilitatea sa-ti negociezi munca. invata pina crapi ! (altii o fac deja, si cu ei vei concura la banuti buni)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand profesorul ma pica examen dupa examen, restanta dupa restanta, numai numai sa misc ceva prin portofel(ul care nu-l am), parca nu mai am pofta sa invat ci imi doresc si mai tare sa plec de aici mai repede sa uit de tot ce nu merge bine in tara asta.

Cand erai dumneata tanar, nu aveai atatea probleme existentiale. Nu vroiai masina si telefon performant si in general pentru tot ce gaseai la vanzare se gaseau bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand profesorul ma pica examen dupa examen, restanta dupa restanta, numai numai sa misc ceva prin portofel(ul care nu-l am), parca nu mai am pofta sa invat ci imi doresc si mai tare sa plec de aici mai repede sa uit de tot ce nu merge bine in tara asta.

Cand erai dumneata tanar, nu aveai atatea probleme existentiale. Nu vroiai masina si telefon performant si in general pentru tot ce gaseai la vanzare se gaseau bani.

aici ai mare dreptate...

ca sa inveti acum in romania e extrem de greu...sau , mai bine zis, sa treci examenele fara spaga.

dar , de invatat, poti invata. pe vremea mea vindeam bere sa am si io de-o bere....(aveam 200-300 lei pe luna din care plateam tot. ca nu eram bursier din cauza de bridge , sah , fotbal si gagici :rolleyes:)

da' , in sesiune invatam 19/24 timp de 35-40 de zile. cind nu mai ai pofta de invatat gindeste-te ca vrei bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

discutia degenereaza. pur si simplu e o problema de mentalitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa un scurt calcul matematic, salariul cu beneficiile si impozitul ar fi urcat la aproximativ 1.000.000 USD/CAD (nu-i mare diferenta) pe an. Ai lasat un job de o asemenea valoare profesionala (nu ma refer la bani !!!), ca sa-ti omori timpul pe un forum din romania?

Apropos, din cate carti am citit, stiam ca intelectualii care ajung la un asemenea nivel financiar, nu-si publica ofertele pe forumuri.

La revedere Cafenea, la revedere domnule AmEx Centurion!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei care vor sa se-ntoarca sunt incapabili sa se integreze, se simt mult mai bine in tipul de societate balcanica. Astia au cautat numai avantaje materiale. In fine, sa se-ntoarca si gata, nu sa se planga la cunoscuti. Se poate trai ok si-n Romania, financiar vorbind, fara sa faci smecherii. Numai ca in viata nu conteaza numai partea materiala. Tot ii dati cu creditele. Pai spuneti-mi atunci cu ce e diferita situatia la noi. A, ca la noi te poti "descurca" sa-ti iei masini si case cash, asta-i alta poveste. Dar hai sa facem o comparatie intre situatia unui tanar care lucreasa cinstit aici si a unuia care lucreaza afara. In multe cazuri, un tanar lucrand in tara nici macar nu poate lua un credit. Abia isi plateste chiria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Altul, care nu prea e sigur de care nationalitate se mandreste mai mult, dar lipsa de imaginatie ii tradeaza frustrarile:

post-329-0-22096400-1301389182_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-o societate total corupta, barbara pana-n maduva oaselor, numai "balcanicii" (cum spune betty ) pot sa traiasca si sa se simta bine;

... matur in fata curtii si peste doua ore e si mai mult gunoi - in plin centru, pe strada cu ambasada americana!

... masina fiemi : oglinda sparta, parbriz spart, cauciucuri desumflate mai mereu ... si castiga bine la o firma straina, dar omologii

ei din strainatate au dublu pt aceeasi munca ....

...tara mea de glorii?

...tara mea de dor?

... gloriile sunt in strainatate, acolo au fost recunoscute, li s-a dat cinstire si li se recunosc meritele, aici si-au batut joc de ei ....

oamenii adevarati pleaca din cloaca romaneasca, asta e tristul adevar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, eu cred ca mai "adevarat" e cel care ramâne in tara si se straduieste cat poate el, pentru a schimba in bine societatea româneasca. Nu stiu de ce, dar pentru mine, cei plecati definitiv sunt tot "fugiti", cum li se spunea pe vremuri. Nu am nimic cu ei, foarte multi sunt oameni foarte capabili, apreciati, valorosi. Dar, din pacate, nu suficient de români !

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nu fi suficient de roman (cat sa te poti adapta intr-o societate ca si a noastra), o vad ca pe o calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma rog, fiecare cu parerea lui. Eu nu m-am referit la adaptare ci la straduinta de a schimba ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate a fi suficient de roman nu mai e de mult o virtute. singurul mod in care poti schimba ceva, e sa te schimbi pe tine insuti: am facut asta! atata timp cat oameni ca basescu si boc vor da tonul batandu-se cu pumnul in piept in tara LOR, nu am ce cauta acolo. nu se vrea a fi mai bine, se vrea in continuare a fi posibil sa furi cu acte in regula.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

fiecare are datoria sa faca ce e mai bine pentru copiii lui, inainte de a face ce e mai bine pentru tara, fara a calca pe morminte.

cum sa lucrezi aici pe 20.000 de euro pe an cind poti lucra afara cu tot atit pe luna ?

la noi exista prea multa rautate si incapatinare - in rindul votantilor - si nu exista un vot bazat pe ceva concret. noi votam in functie de antipatii si in functie de ce citim, vedem, auzim.

afara se voteaza mult mai simplu : in functie de cit cistigi.

votezi cu xxx daca crezi ca ai sa cistigi de pe urma lui. nu conteaza cine e xxx. doctrinele politice sint pentru politicieni, NU pentru noi. pentru noi sint banii pe care ii cistigam sau nu.

cit timp o sa vrem sa gindim noi viitorul romaniei o s-o luam in freza . cind ne va interesa cit cistigam si vom vota in consecinta o sa ne fie mai bine celora carora ne iese alesul (alesii).

ca un exemplu : eu voi vota INTOTDEAUNA pentru cei care cred ca nu vor impozita veniturile pe care le obtin. altcineva va vota impotriva lor din motivele lui.

noi doi am votat complet opus, insa nu trebuie sa ne si batem pentru asta ! avem interese opuse, nu si inteligente asemenea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

corect, plus ca nu te mai taie ciorile in 331 la portofel, nu iti zgarie nimeni masina, nu te scuipa nimeni la semafor, etc, etc, etc...

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, fiecare avem o datorie fata de copiii nostri. E in firea lucrurilor. Si eu am doi copii si zilnic ma agit, ca lor sa le fie bine.

Ma gandeam sa incercam sa le lasam si o Românie mai buna decat am mostenit-o noi de la parintii nostri, nu doar mai multi bani decat am primit noi de la parintii nostri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in 2007 venitul mediu al romanului era de 3240€ pa an. adica 270€ pe luna. cunosc si eu personal oamenii care castiga peste 18000€/an, dar ce procent din totalul populatiei castiga banii astia? si cum? ma bucur pt. fiecare care s-a descurcat pt. ca e capabil, sincer. totusi: sunt minoritari. in romania alegerile se castiga cu trei lucruri: zahar, orez si ulei. si asta spune totul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru cine se intreaba de ce 2007: adica inainte de criza.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, eu cred ca mai "adevarat" e cel care ramâne in tara si se straduieste cat poate el, pentru a schimba in bine societatea româneasca. Nu stiu de ce, dar pentru mine, cei plecati definitiv sunt tot "fugiti", cum li se spunea pe vremuri. Nu am nimic cu ei, foarte multi sunt oameni foarte capabili, apreciati, valorosi. Dar, din pacate, nu suficient de români !

Sa lupte cu morile de vant? si pe cine sa voteze ca sa se schimbe ceva?

spune-mi un singur nume ca sa stiu, altfel nu sunt decat vorbe ; o societate

nu se poate reforma decat de la varf, noi ceilalti nu avem nicio putere, nu avem

alta modalitate decat votul; oriunde in lume reforma se face din vointa clasei

politice, prin legi clare si simple si prin respectarea lor .... democratia adevarata

se face cu bata nu cu vorbarie sforaitoare cum ne servesc "alesii" ....

@irina_f : asa e, ai dreptate

@iulirx : esti de admirat pt judecata simpla si clara, familia inainte de toate;

poate peste 100 ani sa fie tara asta cinstita ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now