Guest S40

Zi cu ghinion: ambreiaj

65 posts in this topic

Saru'mana mult inca o data !!! Cu ambreiajul eu nu mi-am batut capul, pt. ca atunci cand "ungeam" un pic acolo sub burduf si suflam cu aer comprimat, se inmuia pedala si disparea si scartzaitul... De-aia nici nu mi-am pus problema de rulment, mai ales ca nu era nicio diferenta intre sunet cu pedala apasata sau ne-apasata... Super ca ai rezolvat !!!

Adresa ti-o voi da pe PM, le inramez ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man , ghinioin mi-au oprit bu...gii nr. JBX la politie.Pana acum doar le crestau putin si le dadeau inapoi dar acum le-a oprit si le-a pus la gramada, dar doar p-astea de Bucuresti.Nu stiu care o fi ideea.Dar poti sa mergi la politie sa ti le rezervi ca acum masina e radiata de pe Bucuresti.Imi pare nespus de rau ca nu mi-am putut tine promisiunea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca din cauza ca erau d-alea vechi cu tricolarul si nu d-alea cu UE.Habar n-am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, se poate

Stai linistit man, nu e problem !!! Bine ca ai reusit sa rezolvi cu totul pentru tine !

Sa ne vedem cu bine in trafic !!!  :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat zilele trecute garniturile in master si in slave. Inainte ambreiajul era tare, prindea jos dar avea o problema, cand plecam de pe loc ma zdruncinea, restul vitezelor erau ok. Mecanicul mi-a zis ca e o problema cu arcurile din discul de ambreiaj. Dupa ce am schimbat garniturile, am facut aerisirea, pedala de ambreiaj este mult mai moale, dar prinde foarte sus. Cand plec de pe loc abia are vlaga, cred ca aluneca ambreiajul. Restul vitezelor sunt ok. Nu inteleg de ce face asa dupa ce am schimbat garniturile si cum se poate remedia problema, inafara de schimb de ambreiaj, pot cumva sa-l fraieresc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu prea ai ce sa faci ca e hidraulic si din cate stiu eu nu se regleaza.E tocit discul si nu mai agata cum trebuie pe placa de presiune si patineaza.Eu am pus kit valeo pentru 1,6 la 750lei si sunt foarte multumit de el.Inainte si la mine era taresi scartaia,acum e moale si tine numai bine.Succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-ai si aerisit dup-aceea din surubul de pe slave cylinder ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si aerisirea pe la aerisitorul de pe slave. Azi dimineata am obsevat ca si in viteza 2 face la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce am mers vreo 100 km ambreiajul meu incepe sa-si revina, adica prinde mai jos, numai aluneca aproape deloc. Nu stiu ce a patit dar incepe sa prinda ca si inainte de a schimba garniturile si parca nici nu mai trepideaza. Tot nu merge ca un ambreiaj normal dar totusi pot sa circul omeneste cu masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce am mers vreo 100 km ambreiajul meu incepe sa-si revina, adica prinde mai jos, numai aluneca aproape deloc. Nu stiu ce a patit dar incepe sa prinda ca si inainte de a schimba garniturile si parca nici nu mai trepideaza. Tot nu merge ca un ambreiaj normal dar totusi pot sa circul omeneste cu masina.

imi spune si mie cineva cam cat este de greu de schimbat garniturile de la master cylinder de la pedala? Vreun sfat ceva care sa-mi usureze interventia?:) Mi-am cumparat chitul cu garniturile pentru ca am vazut ca imi curge putin lichid de frana pe acolo si ma gandesc ca urmeaza sa am o surpriza:)

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi spune si mie cineva cam cat este de greu de schimbat garniturile de la master cylinder de la pedala? Vreun sfat ceva care sa-mi usureze interventia?:) Mi-am cumparat chitul cu garniturile pentru ca am vazut ca imi curge putin lichid de frana pe acolo si ma gandesc ca urmeaza sa am o surpriza:)

Multumesc anticipat!

Eu am schimbat intr-o ora, fara scule speciale -iti faci loc(adica desfaci plasticele si furtunul de aer),scoti pistonasul afara din cilindru,il echipezi cu garniturile noi dupa care faci operatiunea in sens invers.Garnitura v-a intra greu(pe piston) daca nu o ungi cu putina vaselina.Spor la treaba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat intr-o ora, fara scule speciale -iti faci loc(adica desfaci plasticele si furtunul de aer),scoti pistonasul afara din cilindru,il echipezi cu garniturile noi dupa care faci operatiunea in sens invers.Garnitura v-a intra greu(pe piston) daca nu o ungi cu putina vaselina.Spor la treaba!

Tu vorbesti despre slave cylinder-ul...cel de pe cutia de viteze...eu zic de cel de la pedala...pe primul l-am schimbat deja:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat zilele trecute garniturile in master si in slave. Inainte ambreiajul era tare, prindea jos dar avea o problema, cand plecam de pe loc ma zdruncinea, restul vitezelor erau ok. Mecanicul mi-a zis ca e o problema cu arcurile din discul de ambreiaj. Dupa ce am schimbat garniturile, am facut aerisirea, pedala de ambreiaj este mult mai moale, dar prinde foarte sus. Cand plec de pe loc abia are vlaga, cred ca aluneca ambreiajul. Restul vitezelor sunt ok. Nu inteleg de ce face asa dupa ce am schimbat garniturile si cum se poate remedia problema, inafara de schimb de ambreiaj, pot cumva sa-l fraieresc.

exact asta am patit si eu,dar diferenta e ca la mine nu si-a mai revenit din smancituri (asta numai la plecarile mai bruste de pe loc),si nu inteleg care ar putea fi cauza.Ciudat oricum pt ca inainte sa schimb garnitura cilindrului nu am patit asa ceva.MA gandesc ca poate a mai ramas putin aer pe circuit si din aceasta cauza se comporta asa. trebe sa incerc sa mai aerisesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact asta am patit si eu,dar diferenta e ca la mine nu si-a mai revenit din smancituri (asta numai la plecarile mai bruste de pe loc),si nu inteleg care ar putea fi cauza.Ciudat oricum pt ca inainte sa schimb garnitura cilindrului nu am patit asa ceva.MA gandesc ca poate a mai ramas putin aer pe circuit si din aceasta cauza se comporta asa. trebe sa incerc sa mai aerisesc.

La mine si-a mai reveni, pot sa zic asa. In primele zile dupa ce am schimbat garniturile abia puteam sa plec de pe loc cu masina, am aerisit si tot degeaba. Dupa cateva zile si-a revenit. Eu zic ca la aerisire a intrat lichid la disc si de aceea aluneca. Nu am folosit o conducta de plastic pentru a recupera lichidul si l-am lasat sa curga direct din aerisitor. Acuma doar cand e rece, adica dimineata, mai trepideaza la plecare, dupa ce se incalzeste nu mai trepideaza deloc. Oricum la mine e o problema si cu arcurie din discul de ambreiaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-998-074982500 1299172351_thumb.jpg post-998-072601600 1299172362_thumb.jpg

In timp ce alergam voios spre intalnire am ramas si eu fara ambreiaj... Aceasta este udatura cu lichidul de frana.Stiu sigur ca nu era dinainte deoarece motorul era farmacie de curatenie... Mai este ceva lichid in borcanas, dar cel mai probabil s-a dus acea garnitura de la cilindrul de ambreiaj...

Pareri ceva?

M.C-ule tati daca ma poti ajuta cu piese ar fi super...

Edited by funkydj85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now