arpagic

Faruri nițel oarbe

40 posts in this topic

... iar ala din spate isi va monta inca 2 faruri, ca sa te combata la xenoanele tale de pe spate, iar tu iti vei monta arbalete pe spate sa ii spargi lu' ala farurile, iar ala isi va monta scuturi reflectorizante, etc. :D :D

Cad eu va zic ca tara asta trebuie arata si plantat desert in loc ... nu sunteti de acord cu mine, nu? :)

Nu zic ca trebuiesc omorati si oamenii, ca, ma jur, nu sunt soferi mai disciplinitati, pe sosele din AFARA Romaniei, ca soferii romani. Ce dreaq ii apuca in mirificul spatiu carpato-danubiano-pontic, numa' Dumnezeu stie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte multi care nu-si regleaza farurile,iar despre reglarea proiectoarelor nu mai vorbim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proiectoarele sunt pentru ceata.Bat la maxim 20 de metri, dar deranjeaza de la 100. Cine sustine altceva greseste. Nu inseamna ca daca unii sunt redusi trebuie sa fim si noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de model,la a mea tin sa te contrazic ca nu e asa.Iar cu reglatulfarurilor maipe dreapta,ele oricum au oglinzile/lupele in asa fel incat sa bata spre dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca poiectoarele is cu lupa nu vad de ce ar deranja asa tare::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca se cheama proiectoare DE CEATA, nu lumini suplimentare sau mai-stiu-eu-cum. Ca au, ca nu au lupa, tot asa se cheama.

Deci folosirea lor in alte conditii este incorecta si in totala lipsa de respect fata de participantii la trafic.

La fel ca si folosirea stopurilor de ceata in orice conditii, la fel ca si farurile nereglate si xenoanele montate aiurea...

Jeeezz...

Suntem net superiori manelistilor cu BMW-uri. Sau cretinilor cu Loganuri. Ce arogant si superior ne uitam la ei, nici nu iti vine sa crezi cateodata.

Insa, daca e sa iei la mana toate micile amanunte, o sa descoperim cu stupoare ca nu suntem mult mai brazi decat ei... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt deacord cu folosirea proiectoarelor de ceata LA NOI IN TARA si cred ca motivele sunt destul de clare:

1- marcaje rutiere inexistente sau aproape invizibile

2- marcaje de delimitare a drumului pe laterale de cele mai multe ori inexistente

3- inca mai circula carute si tractoare nesemnalizate la noi in tara

4- lipsa pistelor speciale pentru biciclisti care sa lege localitatile aflate la distante scurte

5- destul de multi betivi pierduti pe marginea drumului

6- animale domestice,in special cai lasati de tigani noaptea liberi la pascut, in caz de accident nu mai gasesti proprietarul animalului

Atunci cand aceste pericole vor disparea atunci voi inceta si eu folosirea proiectoarelor de ceata.De multe ori m-au ajutat cand am fost pus in una din situatiile de mai sus avand avantajul ca bat mai mult in lateralul drumului.

Sincer si mie mi se pare grosolana folosirea lor dar la noi in tara suntem fortati de imprejurimi oarecum, sa le folosim.

Acum legat de xenoane am inteles ca "reteta " e in felul urmator:

2bucati faruri cu xenon din fabrica+senzor de auto-leveling+grupul de lumini din bord (butoanle de unde aprinzi farurile)+soft.

Mai trebuie ceva sau nu?Farurile au incluse balasturile si condensatoarele sau acestea trebuiesc adaugate si ele la "reteta"???

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Condensatoare nu stiu daca trebuiesc,din cate stiu(daca stiu bine :D )au si un calculator de lumini sau ceva de genul.Nu stiu exact unde se afla...

Cel mai bine du-te la o reprezentanta si intreaba ce trebuie montat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cat va ajuta pe voi proiectoarele de ceata, eu le aprind numai cand folosesc functia follow me home :lol:

Larahau stii de curioziate cat costa xenonul OEM ? Nimeni nu o sa dea peste 1000E pt xenon OEM doar pt ca e OEM, hai sa fim seriosi . Oricum nici macar nu lumineaza mai bine decat un xenon AM, iar daca acel xenon este pus pe un far bine reglat nu este nici o problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tara e varza trebuie sa fim si noi la fel. Frumoasa filozofie. Cel mai bine e sa ai xenoane cu auto-leveling si sa mergi si cu proiectoarele aprinse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Larahau stii de curioziate cat costa xenonul OEM ? Nimeni nu o sa dea peste 1000E pt xenon OEM doar pt ca e OEM, hai sa fim seriosi . Oricum nici macar nu lumineaza mai bine decat un xenon AM, iar daca acel xenon este pus pe un far bine reglat nu este nici o problema .

Xenonul OEM costa 300 de euro la dezmembrari si de aceea ma intereseaza ce mai trebuie montat pe langa faruri ca sa pot sa imi fac un calcul cam cat m-ar costa.Eu sincer as da 6-7 sute de euro pentru o instalatie xenon OEM.Iar cele de la modelul facelift costa 600 euro perechea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-a zis nimeni că le foloseşte în permanenţă, Xy. Eu nu le folosesc aiurea, nici în oraş, nici ziua şi nici în alte circumstanţe în care ar putea deranja. Le folosesc doar atunci când vizibilitatea este redusă, fie din cauza ceţii, fie din cauza precipitaţiilor. Sunt convins că şi Nitu, la fel.

Eu ziceam de bădăranii care deranjează, că simt nevoia să-i "pedepsesc" cumva... atâta tot. Ce? Tu nu dai "flash"-uri când îţi bagă vreun bou faza lungă în ochi?

Dib, faza cu xenoane pe spate era o glumă. grin.gif

Am pus eu xenon pe marsarier, mai am de pus doar butonul sa le pot aprinde si in mers :D si iti garantez ca ala din spte poate sa aibe 5 faze si 20 de proiectoare ca tot nu mai vede nimic (probat de mine fiind in masina din spate :D), iar pe fata... faza scurta, faza lunga si proiectoare :D asa ca astept doritori sa ne batem in lumini :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus eu xenon pe marsarier, mai am de pus doar butonul sa le pot aprinde si in mers :D si iti garantez ca ala din spte poate sa aibe 5 faze si 20 de proiectoare ca tot nu mai vede nimic (probat de mine fiind in masina din spate :D), iar pe fata... faza scurta, faza lunga si proiectoare :D asa ca astept doritori sa ne batem in lumini :D

Sigur gasesti vreun tir-ist cu vreo 6 proiectoare de 100w sa va intelegeti. :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur gasesti vreun tir-ist cu vreo 6 proiectoare de 100w sa va intelegeti. :blink:

Daca "ma face" in lumini tiristul, inventez eu ceva si pentru ei :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca "ma face" in lumini tiristul, inventez eu ceva si pentru ei :)))

vreo 2-3 blituri dinalea de discoteca de 2-3mii de w :) ii topesti prelata :)) :lol:

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now