Laura

Benzina, o treime din salariu

35 posts in this topic

Si eu ma ingrozesc cand imi fac calculele cu benzina :( Un plin ma costa aproape 300 de ron. Iar drumul acasa-serviciu-acasa ma costa pe luna cam tot atat. Dar imi place prea mult masina si in plus nu prea am alternative de unde stau eu. Decat sa astept un autobuz care vine la 30 de minute. Chiar si asa tot visez la un T5, T6, ...R  :P Am si eu obsesiile mele: motoarele turbo pe benzina  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niciun calcul, bag de 250 lei/luna si merg mai putin, da vorba lui Betty, am obsesie, io ma dau cu T4 si gata, n-o sa-mi iau o motorinoasa plina de ulei, neagra, puturoasa si maraitoare  ;D

CpNmTbo la discretie pt noi, Volvistii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am renuntat la masina din cauza cantitatilor de motorina inghitita.

I-as face si un test sa vad daca e ok.

Mi se pare mare consumul real.

La bord nu depaseste 9,4 in oras. (nu stiu daca am ajuns pe aici cu consumul)

Daca ar fi sa merg in fiecare zi cu ea.........  mi-ar trebui doua rezervoare de combustibil...........

Vad ca la noi se scumpesc toate.... f trist

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne dam pe GPL ? Hahahahahhaha ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca imi iau un Tico si il bag pe GPL, sa ma plimb cu 10 lei, o saptamana intreaga  :D si S60-ul il pun la naftalina, ca vad ca nu ne mai intelegem, la consum, sub 15% nu vrea de nici o culoare in oras :D.

P.S: Acum 2 ani, a fost un prieten in Arabia Saudita, iar benzina la ei costa 22 bani/litru (transformat in banii nostrii). Si acum ne mai intrebam de ce isi iau ei masini cu motoare de 5000-7000 cc, care consuma 50%. Plus ca a zis, ca nu a vazut diesel pe strada si nici la toate statiile peco, nu gaseai motorina. Ce sa mai zic, un vis 100 l benzina 22 lei  :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

"......100 l benzina 22 lei"

:confused2::77::confused2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Betty: eu bag benzina de 300 - 400 RON/saptamana ...  :( dupa noile preturi. Dar, Tico nu cred ca-mi iau  :D Oricum trist sau mai bine zis din ce in ce mai trist..

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, e un pic naspa si pretul benzinei, si consumul.... cel putin la agregatul meu  :-\

dar nici nu as renunta sa ma dau cu el....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca am avea niste salarii putin mai mari,totu ar fi bine .Astia vor sa ajungem ca nu stiu ce tara,doar cu preturile..pacat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now