Laura

Benzina, o treime din salariu

35 posts in this topic

Benzina, o treime din leafa

De la inceputul anului, preturile la benzina si motorina au crescut in medie cu 0,35 lei pe litru, iar daca un plin costa in ianuarie 175 de lei, acum este cu 20 de lei mai scump. Situatia este si mai ingrijoratoare daca punem la socoteala ca un sofer care foloseste masina zilnic in oras plateste pe luna aproximativ un sfert din salariul mediu numai pentru carburanti.

Salariul mediu net in septembrie era de 1.040 lei, iar rezervorul „consuma†cam 350 de lei pe luna, adica 33% din salariu, fara a mai pune la socoteala costurile cu intretinerea masinii. „Pretul prea mare al benzinei, dar si traficul infernal ma fac sa-mi las masina acasa.

Daca mi-as permite insa, as prefera sa stau in masina si sa fac mai mult pana la serviciu decat sa ma inghesui in tramvaiâ€, ne-a spus Robert Muntean, 27 de ani, din Bucuresti, angajat al unei multinationale.

Preturile carburantilor au crescut constant in ultimii zece ani, iar companiile dau vina pe cotatiile internationale, desi 50% din pretul de la noi e dat de taxe catre stat si accize (care au scazut de la 1 octombrie). Pretul petrolului a ajuns ieri la 99,29 dolari/baril pe pietele internationale.

Potrivit unui studiu al agentiei Reuters, cea mai scumpa benzina din Europa se vinde in Norvegia (1,52 euro/litru), iar in Romania cea mai scumpa benzina este 1,20 euro/litru. In SUA, un litru de benzina costa 0,41 euro.

Sursa: Evenimentul zilei

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideea e ca daca ar fi piste pt biciclete s-ar putea folosi acest mijloc de transport prin oras. 3-4 km se fac cu o bicicleta in cateva minute. nu mai punem la socoteala si beneficiile pt conditia fizica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Bucuresti, in sectorul 3, au inceput sa apara pistele pentru biciclisti, insa daca locuiesti in sectorul 5 iar serviciul e in sect. 3, tot e degeaba.

In plus, iarna ce faci? Ca pe o vreme de-ti clantane dintii in gura nu prea-ti vine sa dai la pedale. Asa ca vrem, nu vrem, tot de masini ne folosim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cind voi gasi o bicicleta macar cu optiunea -scaun(e) incalzit(e) - ma apuc de ciclism  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai ca pedaland te si incalzesti in acelasi timp. poti sa comanzi bicicleta cu "scaunul" incalzit! are in fel de arzator sub scaun iar pe portbagaj cari o mica butelie cu propan. functioneaza garantat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, cu ritmul alarmant de crescut cu care creÅŸte nr. de maÅŸini înmatriculate în BucureÅŸti, ca să nu mai punem la socoteală creÅŸterea constantă a preÅ£urilor carburanÅ£ilor, ne îndreptăm în mod clar către mijloace de transport alternative. Chiar ÅŸi aÅŸa, pt mine unul, e foarte greu să renunÅ£ la scaunul confortabil al maÅŸinii mele. Dacă în urmă cu un an, doi, făceam la fel de mult până la serviciu fie dacă mergeam cu metroul sau cu maÅŸina, am preferat să mă trezesc cu 30 min mai devreme în prezent, tocmai pt a nu renunÅ£a la maÅŸină

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Daca voi cu D5-urile va plangeti, eu ce sa mai zic ca fie ca plecam cu rezervoru' plin sau cu cisterna OMV tot aia era ;D

  Am reusit sa ating performanta de 15.4% in oras. Hai, Danyx, pun pariu ca nici tu nu-mi poti bate recordul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzina, o treime din leafa

Potrivit unui studiu al agentiei Reuters, cea mai scumpa benzina din Europa se vinde in Norvegia (1,52 euro/litru), iar in Romania cea mai scumpa benzina este 1,20 euro/litru. In SUA, un litru de benzina costa 0,41 euro.

Sursa: Evenimentul zilei

WOW!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru benzinare exista varianta g.p.l. Costurile cu carburantul scad cu aprox.45%........

Share this post


Link to post
Share on other sites

::)

eu mi-am asumat consumul cand am luat masina.. dar aveam psihicul pregatit de la masina cealalta (bmw)..

ma deranjeaza ca trebuie sa fac un plin pe saptamana, si de cele mai multe ori nu prea am timp/chef sa trec pe la benzinarie. Insa fac un efort pt ca nu vreau sa tin masina cu rezervorul gol (mai ales iarna, cand se creeaza condens)

LE: 19-20 in orasul mirific

12 in exterior (mers legal)

23 in exterior (mers cu 180)

deci.. sa ma rog sa construiasca astia benzinarii bune mai dese pe sosele, altfel trebuie sa intru in orase ca sa alimentez la un drum lung

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-mi voie sa-l citez pe Godfather : nu masina consuma mult, ai tu rezervorul prea mic......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap buna asta cu rezervorul , la BMW aveam 95 L rezervorul si tot nu-mi ajungea  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu care eram "mindru" ca a mea consuma....

La 180 km/h a mea consuma 12,5 - 13 si e T5.  E o mare diferenta, bine ca nu mi-am luat T6  ;D

::)

eu mi-am asumat consumul cand am luat masina.. dar aveam psihicul pregatit de la masina cealalta (bmw)..

ma deranjeaza ca trebuie sa fac un plin pe saptamana, si de cele mai multe ori nu prea am timp/chef sa trec pe la benzinarie. Insa fac un efort pt ca nu vreau sa tin masina cu rezervorul gol (mai ales iarna, cand se creeaza condens)

LE: 19-20 in orasul mirific

12 in exterior (mers legal)

23 in exterior (mers cu 180)

deci.. sa ma rog sa construiasca astia benzinarii bune mai dese pe sosele, altfel trebuie sa intru in orase ca sa alimentez la un drum lung

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Darren

...nu crezi ca daca pui in balanta prtetul de achizitie,consumabilele si mai ales benzina...ai fi facut o afacere mult mia buna daca iti luai elicopter?...

terminai si cu traficul de bucuresti...si pe deasupra... nu mai aveai atatea impozite si taxe cum numai la noi in tara se poate...

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca la cifre exorbitante...ne cam arunca....

Dar...

Care este cea mai economica din seriile volvo?

Pana la urma ...asta se simte la buzunar in timp...atata timp cat folosesti masina in regim privat si nu decontezi nimic nicaieri(adica nici pe firma , nici din portofelul lui tata)

Ia acum sa va vad...Are cineva vreo idee? :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

C30 1.6D Drive. 3,9L/100km  cu start/stop / Co2 104.

Am vandut una saptamanile trecute si pe acolo se incadreaza dupa spusele posesorului :)

T6le meu in perioada de glorie ( de la 4500 rpm in sus) nu spun cat consuma, dar ma cheama la plin din 3 in 3 zile. Bine ...am si 10.000 km in 3 luni  8)

In rest...15-16 in oras.

D5 vs T6 = 100km in plus la plin la stilul meu de condus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

inseamna ca nu mergi mult in oras.

in oras un d5 nu scoate mai mult de 11 nici daca mergi numai cu a 2-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ba da  :D !

Acum pe bord am 12,4 si am mers 90% in oras, asta de cand l-am luat (acum 5 luni).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rompetrol vinde benzină cu 5 lei litrul!

Dacă prin scumpirea de miercuri, Petrom a ajuns să vândă benzină cu aproape 5 lei litrul, Rompetrol n-a ezitat să preia exemplul ÅŸi să majoreze tot cu 6 bani preÅ£urile carburanÅ£ilor, stabilind o nouă premieră la pompă. BineînÅ£eles că ÅŸi de această dată vestitul refren cu "evoluÅ£ia cotaÅ£iilor internaÅ£ionale la produsele petroliere" este fluturat fără nicio reÅ£inere de benzinari, fără să mai conteze că "amănuntul" că barilul de petrol e ceva mai ieftin, iar euro nu are, cel puÅ£in deocamdată, vigoarea de altă dată.

Cel mai scump sortiment de benzină, Alto 101, se vinde, începând de ieri, cu 5 lei pe litru, iar dacă alimentaÅ£i cu Efix 95 veÅ£i plăti 4,39 lei pe litru.

VeÅŸtile nu sunt deloc îmbucurătoare nici pentru cei care conduc maÅŸini diesel, pentru că ÅŸi sortimentele de motorină sunt mai scumpe cu 6 bani. Motorina Efix Diesel costă 4,19 lei pe litru, iar motorina Diesel Alto 55 a ajuns la 4,48 lei pe litru.

Precedenta scumpire a avut loc în 4 martie, când conducerea companiei a decis să majoreze tarifele la carburanÅ£i tot cu - aÅ£i ghicit! - 6 bani pe litru, cifră preferată de benzinari.

Potrivit reprezentanÅ£ilor companiei, preÅ£urile carburanÅ£ilor comercializaÅ£i în staÅ£iile Rompetrol Downstream pot varia cu +/- 5% faÅ£ă de preÅ£urile de referinÅ£ă.

http://www.tribuna.ro/stiri/eveniment/rompetrol-vinde-benzina-cu-5-lei-litrul-48403.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca-mi deschid o linie de credit. daca ma gindesc ca vine rs-ul ma apuca dorul de state...

la 15% in oras si 35% afara....noroc ca va fi masina de duminica (sau vineri spre duminica)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca reusesti s-o tii in 35% in afara o sa ai felicitarile mele sincere  ;D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai trebuie, ca n-ajung de la un peco la altul daca sint neatent.

cred ca fii-miu o sa vina des dupa mine cu canistra... (trebe sa-mi iau una) ;D ;D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now