thor4ever

amenzi

23 posts in this topic

am primit si eu lista cu noile amenzi.de retinut ultima amenda care combinata cu vit cu peste 50/h in localitati si olecuta beut aduna o suma frumusica.

se pare ca au gasit remediul situatiei crizei economice in romania:amenzi pt folosirea farurilor de ceata asa cum stiu numai romanii sa le foloseasca:pozitii+faruri ceata si daca se poate si led+xenon.

acia si amenzile

post-555-014195100 1294835184_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta te faci sa mergi corect!Altfel ..:blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot stau si ma gandesc, de ce va intereseaza cuantumul amenzilor? Daca mergi corect, legal, si sa-ti tihneasca, ce rost are? Vrei sa mergi "gratis" sau "pe bani"...te pune cineva sa alegi?:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot stau si ma gandesc, de ce va intereseaza cuantumul amenzilor? Daca mergi corect, legal, si sa-ti tihneasca, ce rost are? Vrei sa mergi "gratis" sau "pe bani"...te pune cineva sa alegi?:rolleyes:

sa vii in ploiesti ,unde 90% din strazi sint cu restrictie 30km/h si mai vorbim.....

io sint sigur ca nimeni de pe forumul asta nu respecta limitarea de 30 Km/h , care este o aberatie. chiar ma mir de ce n-au facut limitari de 10 km/h....

fii-mea face scoala de soferi - tocmai o termina miine - si mi-a spus ca atunci cind mergea cu 28-30 km/h chiar instructorul ii spunea : hai, nici chiar asa, ca incurcam circulatia prea rau !

iar la examen , de obicei politistul iti spune sa mergi mai repede de 30 km/h ca asa e mai ecologic. nu glumesc.

asa ca din cauza asta ne intereseaza cuantumul amenzilor.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti zic eu ca destui pentru ca atunci cand ai nevoie de ceva la mana de la fisc iti baga sula in coaste ''ca tre sa platesi amenzile'' daca vrei sa iti dea ceva de la ei.Sa nu mai zic cand e vorba de platit impozitul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot stau si ma gandesc, de ce va intereseaza cuantumul amenzilor? Daca mergi corect, legal, si sa-ti tihneasca, ce rost are? Vrei sa mergi "gratis" sau "pe bani"...te pune cineva sa alegi?:rolleyes:

se pare ca nu vezi HOTIA din tabelul ala.ii vorbesc ca de acum incolo vor sta la panda pt ca i criza.si el pe baza legii are voie sa ti dea amenda ca in mintea lui de 4 clase ai numarul murdar sau cretele la cauciucurile noi cumparate cam prea jegoase pt ca a trebuit sa treci prin niste gropi cu mizerie din fata blocului.si vei avea de ales intre mita si taxele din tabel.nu am treaba deloc cu cele contra vitezei,centurii,alcolului,farurilor de ceata ca 90% dintre soferi merg cu ele aprinse si ii senin afara.nu cred ca exista numarati pe degete soferii ce respecta tot ce scrie acolo daca ii pan la urma.

de cuantum ziceam asa ipotetic:i se pare ca i nr ,murdar,rotile murdare,ai restrictie de 30 si tu meri cu 50 ia fa calculul iti ajunge salarul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cati dintre voi isi platesc amenzile?

toate amenzile pe care le am luat pan acu, le am luat pe drept:vit mai mare,depasire pe linie dubla continua etc.pt ce am gresit legal platesc. daca nu depinzi deloc de vro hartie sau ceva de la primarie.fisc,imprumut bancar etc nu plati dar apoi tine te fratica cu dobanda care vine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amenda pe rotile murdare o sa fie pe toate sau pe fiecare in parte?:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vii in ploiesti ,unde 90% din strazi sint cu restrictie 30km/h si mai vorbim.....

io sint sigur ca nimeni de pe forumul asta nu respecta limitarea de 30 Km/h , care este o aberatie. chiar ma mir de ce n-au facut limitari de 10 km/h....

fii-mea face scoala de soferi - tocmai o termina miine - si mi-a spus ca atunci cind mergea cu 28-30 km/h chiar instructorul ii spunea : hai, nici chiar asa, ca incurcam circulatia prea rau !

iar la examen , de obicei politistul iti spune sa mergi mai repede de 30 km/h ca asa e mai ecologic. nu glumesc.

asa ca din cauza asta ne intereseaza cuantumul amenzilor.

In Germania, aproape toate localitatile sunt restrictionate la 30km/h, si conducatorii respecta indicatoarele.... chiar si romanii care umbla pe acolo....:blink: curios, oare de ce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu rotile murdare chiar e buna.Sa spele ei strazile mai intai, cum ar trebui, si apoi sa puna amenzi pentru asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la contestarea amenzii vei avea castig de cauza, ca si judecatorul e sofer si circula pe aceleasi drumuri ca si noi. Si cat de "garcea" trebuie sa fie politistul ala, sa dea amenzi si sa-i fie anulate...::) .

Poate sunt eu mai norocos, dar si atunci cand am fost prins fara centura, am primit doar avertisment, ba mai mult, n-am avut rovineta , si nu m-a amendat! Si politistii sunt oameni, atata timp cat esti in regula si civilizat, putine sanse sa ai de lucru cu ei.

Am luat o amenda odata, doar pentru ca cel din dreapta s-a apucat sa-l "umileasca" pe politist...stateam cam de multa vreme "in povesti", Chiar daca gresisem ,politistul mi-a intins actele , dar cand l-a auzit pe co;eg...am luat-o..si mi-a zis: "Pacat ca nu era el la volan...ca-i treceam in revista tot codul rutier!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si daca vine nea Ciobanu cu caruta plina de noroi si fan sau rumegus,lu ala ce i face?Ce amenda primeste?

sau

Vine varu cu taf ul plin de noroi si inca 3 brazi dupa el ce pateste?

De motociclete de ce nu scrie nimic?Sunt unii care nu stiu ce s alea legi..la 16 ani s a suit si jar mananca pana intra in vreunul care merge regulamentar.

ps In alte tari Eu ,ai 2 saptamani la dispozitie pentru a ti plati amenda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fain topic, păcat că e postat unde nu trebuie...

nu stiam unde sa l pun.daca este vro zona dedicata rog moderatorii sa o mute.

dincolo soferii respecta viteza pt ca acolo chiar primesc amenzi nu ca la noi:masini parcate peste borduri,viteza medie prin orase 70-80.de ex si aruncatu de gunoaie din masina:la noi se practica de catre toti ca sport national pe cand te duci dincolo nu arunci.dar ce i mai rau ca si romanii care sunt stabiliti acolo,cand vin acia arunca in draci tot.dar acolo sunt ecologi

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiam unde sa l pun.daca este vro zona dedicata rog moderatorii sa o mute.

dincolo soferii respecta viteza pt ca acolo chiar primesc amenzi nu ca la noi:masini parcate peste borduri,viteza medie prin orase 70-80.de ex si aruncatu de gunoaie din masina:la noi se practica de catre toti ca sport national pe cand te duci dincolo nu arunci.dar ce i mai rau ca si romanii care sunt stabiliti acolo,cand vin acia arunca in draci tot.dar acolo sunt ecologi

"cand vin acia arunca in draci tot.dar acolo sunt ecologi"

Aici ai mare dreptate.Indiferent de marca(masina).

70-80 mi se pare o viteza normala.Dar mai avem putin de lucrat la drumuri macar alea principale sa fie intr o stare buna.

Is de parere ca nu avem nevoie de radare super moderne ,camere foto cred ca erau destul de bune.

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

se incalca limitarea de 30 km/h peste tot in europa. unde vei fi vazut tu ca se respecta , nu stiu, insa io am vazut ca nu se respecta.

a, se merge mai incet, da, insa nu cu 30 km/h.....ci cu mai mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

se incalca limitarea de 30 km/h peste tot in europa. unde vei fi vazut tu ca se respecta , nu stiu, insa io am vazut ca nu se respecta.

a, se merge mai incet, da, insa nu cu 30 km/h.....ci cu mai mult !

cu 40 minim

30 mi se pare prea putin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ziua, pe asfalt uscat , cu vizibilitate, cu masina ok, trebuie sa ai cel mult 30 km/h ca sa eviti ceva rau e jale mare, e dezastru.

un sofer care are nevoie de aceasta viteza NU e sofer , e bucatar, inginer, avocat, somer, orice, numai sofer nu e !

si va accidenta un nevinovat la sub 30 km/h din vina lui, a soferului !

limitarile de viteza , cele sub peste 2 sec timp de reactie reprezinta recunoasterea faptului ca avem timpiti printre noi, posesorii de carnete.

timpitii se dau frumos la o parte , se trateaza si daca le reuseste operatia le dam si carnet.

restul circulam normal, evitind orice pericol.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

HAHAAA, mi-ai luminat ziua! "rotile pline de noroi: 603-1340lei". Poi o se le trimit celor care au lasat 30-40% din drumurile orasului neasfaltate! Dupa o ploaie, vine drumul singur in centru :lol: tu trebuie doar sa stai in masina. Consum 0, poluare 0, amenda 1340 lei. Dar trebuie sa recunosc ca e mult mai grav (de 4 ori) decat "trecerea pe culoarea rosie a semaforului: 268-335lei" sau "neacordarea de prioritate pietonilor: 268-335lei"!

Share this post


Link to post
Share on other sites

limitarea de 30/h ii facuta special pt sistemele noi de la volvo safty city :D.

dupa mine in oras poti fi derutat sau sa ti distraga atentia vro fustita,pantalonas,o gentuta in magazin si daca nu esti atent la drum daca palesti pe vrunu sa nu l lasi lat acolo.sau daca meri prea tare prin oras nu apuci sa vezi noutatile din vitrine.daca pleci la drum intins acolo nu ai ce vedea si ii dai,nici in spate nu te mai uiti ca sti ca ai plecat din orasu care ti manca zilele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania, aproape toate localitatile sunt restrictionate la 30km/h, si conducatorii respecta indicatoarele.... chiar si romanii care umbla pe acolo....:blink: curios, oare de ce?

E foarte simplu:

In primul rand le-au creeat condii pentru respectarea legii si apoi au impus respectarea acesteia si pedepsirea contravenientilor.

La noi cum naiba sa respecti legea cand te forteaza sa o incalci prin lipsa altei alternative?

Asta nu se intelege in Romania, indiferent cat de mult iti doresti sa nu incalci legea este imposibil, n-ai parcari, n-ai autostrazi, orice drum intre 2 orase mari (cu exceptia Bucuresti-Pitesti) trece printr-o suta de comune aproape pustii intinse pe 10 km cu limitari de 50, 40 sau mai rau 30km/h, si exemplele continuua la nesfarsit.

In Germania (Europa civilizata) cu niste costuri de bani si timp iti este imposibil sa incalci legea.

E si pacat sa o incalci ca-ti bat obrajul concetatenii (europeni) si-ti sparg dintii cu amenzi politistii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania, aproape toate localitatile sunt restrictionate la 30km/h, si conducatorii respecta indicatoarele.... chiar si romanii care umbla pe acolo....:blink: curios, oare de ce?

Si sa fim realisti...nu e chiar asa nici in germania, strazile principale ale localitatilor nu sunt limitate la 30km/h, pe cand la noi (ex. in Sebes) am avut strada care "traverseaza" orasul pe sensul spre Sibiu limitata la 30, deci daca vroiai sa mergi Deva-Sibiu erai obligat sa traversezi Sebesul cu 30km/h.Esti pe un drum european si esti obligat din cauza unei strazi de tranzit din Sebes sa circuli cu 30km/h. INADMISIBIL!!!

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now