DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

In februarie merg la periodica,era necesar.

Maimuta aia de la magazin a zis ca pe spate e chiar super ce a pus,i-am zis telefonic ca vreau ceva bun ca am masina cu peste 160 de cai si a zis ca sunt foarte bune.

M-ai dezamagit cand ai scris ca trebuia altceva decat ce am :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa parerea mea remsa si simer sunt low cost

sunt tari si uzeaza discul mai repede

pe banii aia eu am luat trw placute cu discuri japan parts

discurile is ok textar si lemforder ce ai pus

osa vezi ce iese din combinatia lor

sper sa nu scartaie cand se incalzesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

In februarie merg la periodica,era necesar.

Maimuta aia de la magazin a zis ca pe spate e chiar super ce a pus,i-am zis telefonic ca vreau ceva bun ca am masina cu peste 160 de cai si a zis ca sunt foarte bune.

M-ai dezamagit cand ai scris ca trebuia altceva decat ce am :(

Te-a si umflat la pret, Simer alea sunt 60 de lei, maxim 65, asta e acum, data viitoare intreaba prietenii :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mama ce amestecatura de producatori acolo :) De ce n-oi fi mers tu pe ATE discuri cu ATE placute, nu stiu... Mai ales ca le schimbi o data la 2-3 ani... Consumabile consumabile, da' nici sa franezi cu coji de banana :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum e tarziu si bani sunt cheltuiti,am retinut pentru data viitoare.

Dupa 500 de km in care nu fortez franele,daca fac urat sunt calare pe aia de la magazin,din pacate patronul era plecvat in Germania si vanzatorul era o femeie care lauda mai ales ce este pe spate ca sunt calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa montez difuzoarele de Premium Sound si pe spate, maine daca am timp montez si HU-850 + amplificatorul MAGNAT ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am extras din etrierul dreapta spate aerisitorul care era intepenit si la interventia cu o tubulara s-a retezat de la suprafata ! Am incercat cu o panza de bomfaier sa-i fac o crestatura si cu o mini lampa sa-l incalzesc, poate-si da drumul, dar fara folos ! Cu o bormasina am reusit sa-l scot si anume am dat gaura cu un burghiu de 4 si tot asa pana am ajuns la unul de 8,5, varful surubului a iesit fara problene si ce a mai ramas, adica o parte din el si din filet l-am racait cu o mica surubelnita !

Ca sfat pt viitor, ungeti suruburile aerisitoare din cand in cand cu vaselina si mai aplicati un pic si pe capul si in jurul aerisitorului pt a preveni rugina ( valabil pt etrierii din fonta ), pe fata etrierii xc-ului sant 1,3 aluminiu si restul fonta !

ps: i-am si aerisit sistemul de franare si am facut curat in portbagaj ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heim

In loc de HU-603 o sa pun HU-850 care are are Dolby si este pt modelul cu facelift adica 2005-2008 .

O sa primeasca si o statie Magnat in loc de cea originala, iar boxele din usile spate o sa fie strict pt bass, adica o sa fie doar boxele de pe fata si usile spate o sa fie subwoofer . Sunt curios cum suna usa spate de V70, aia de Passat si Golf suna excelent .

post-178-0-19689300-1319301067_thumb.jpg

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am schimbat bateria cu una varta silver dinamic de 100ah deoarece bateria ei originala in ultima saptamana mi-a fost consumata de beculetele din interior de 2 ori la spalatorie. Si nu in ultimul rand.....mi-am lipit parbrizul. Acum e alta "viata"... Daca are cineva nevoie de montat parbriz/luneta....va dau niste baieti de nota 20.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am sucit, m-am invartit, m-am rascolit.....nu pot sa imi vand masina, parca prea mi-a ajuns la suflet :lol:

Asa ca voi renunta pentru o perioada nedeterminata la aceasta idee! In alta ordine de idei, nu am reusit sa schimb rotile de vara cu cele de iarna. Ma gandesc sa ajung la auto-soft pe la jumatatea lunii. Pana acum care a facut aceasta operatiune? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am stat la coada la o vulcanizare de la 22.30 pana la 01.30, asa ca la AutoSoft iti trebuie bon de ordine . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti si fete, pe voi va dor mainile sa dati la manivela cricului :hammer: ? Banuiesc ca va duceti la vulcanizare cei care nu aveti un al doilea set de jante si trebuie sa va puneti cauciucurile de iarna, nu?

ps: ieri am lasat-o pe rosu la combustibil :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca seara dupa ora 20:00 la auto-soft de la Domenii, atunci am fost si nu era coada..aseara eram prin zona si baietii care lucreaza acolo erau la tigari afara ;) . Au deschis pana la ora 22

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iaca eu degeaba as da la manivela, pt. ca mi's pragurile ruginite (cred) si intra cricu' prin podea ;D Asa ca pana sa-mi iau cric hidraulic de 2Tone, tot pe la vulcanizari treceam si eu.

Daca nu la Domenii, mai puteti incerca pe coltz Ion Mihalache cu Monetariei (in spatele Muzeului Taranului Roman). Tot cu Autosoft lucreaza, si sincer desi sunt mai scumpi, niciodata dupa o vulcanizare/echilibrare la ei nu mi-au trepidat rotile...

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai bre bogdane, atunci astept sa dea zapada, poate imi face si un discount :lol: .....

Dinoco, cam care mai sunt scorurile la ei, ai idee? Ma refer la faptul ca tre sa pun anvelopele de iarna pe rotile de 15 cu echilibrare si umflare :D !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am luat ghetute de iarna Dunlop ca sa nu mai alunece pe autostrada ca anul trecut.M-au costat 1240 lei+120 descaltat/incaltat/echilibrat la Slobozia.Azi le-am montat in asteptarea zapezii.Si uitam,am "farfumat-o" cu ulei pe dedesubt,prin locurile in care sarea de iarna trecuta a lasat urme discrete de ruginica :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai bre bogdane, atunci astept sa dea zapada, poate imi face si un discount :lol: .....

Dinoco, cam care mai sunt scorurile la ei, ai idee? Ma refer la faptul ca tre sa pun anvelopele de iarna pe rotile de 15 cu echilibrare si umflare :D !

Pentru demontat anvelope vara, spalat jante, schimbat valve, montat anvelope iarna si 4 saci am platit 132ron.

Jantele sunt pe 16".

Sper ca pana la vara sa-mi iau alte jante, tot pe 16"

PS: cam putin ai tinut jantele pe 18" pe masina, le-am vazut pe okazii. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru demontat anvelope vara, spalat jante, schimbat valve, montat anvelope iarna si 4 saci am platit 132ron.[...]

Enorm! Eu am plătit 56 RON pentru toate astea, dar fără saci şi valve, însă cu echilibrare... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heim :slap: daca stiam ca la voi e asa ieftin dadeam o fuga pana acolo :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, aia a fost la ţară, unde-mi depozitez cauciucile în extrasezon, că în Cluj e ceva mai scump... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incaltat-o cu 'ghetute' de iarna,m-a costat 60 de roni cu echilibrat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai le-am pus la vanzare dinoco, in ideea ca vreau sa vand masina, sa le dau separat, ca imi iau monetar mai frumos asa, decat cu tot cu masina! Acum daca am luat o alta decizie, nu le mai dau, o sa le scot de la vanzare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe ambele am pus cauciucurile de iarna

la v40 schimbat placute frana (aveam textar)am pus trw+lichid de frana ate blue racing;

urmeaza la 244 sa schimb bujia la parking heater ;ca nu mai facea treaba; era original eberspracher din 93 ;

acum pun bosch;

la v vreau sa schimb uleiul de servo directie (original);

bucsi bara torsiune fata (original);

cam atat :smile:

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am umplut-o de erori ;D ;D ;D

post-1775-0-28787100-1320356611_thumb.jp

post-1775-0-75839700-1320356623_thumb.jp

post-1775-0-61908400-1320356639_thumb.jp

post-1775-0-86475200-1320356653_thumb.jp

post-1775-0-75155300-1320356670_thumb.jp

post-1775-0-99783700-1320356676_thumb.jp

post-1775-0-80415000-1320356684_thumb.jp

post-1775-0-03825500-1320356692_thumb.jp

post-1775-0-00651100-1320356699_thumb.jp

post-1775-0-65427400-1320356705_thumb.jp

post-1775-0-93459000-1320356713_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now