Sign in to follow this  
Followers 0
mariusdaniel

Caracatiţa corupţiei sufocă România

9 posts in this topic

Un scandal imens zguduie România în aceste zile. Corupţia din vămi ne arată cât de putred este Statul Român.

Pioni, Ture, Nebuni, Cai şi, în vârf, Regina.

Cineva a dat sah ! Sunt curios care e următoarea mutare.

Banii mergeau la Partid. Să fie cel portocaliu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred in teoria conspiratiei, aceea ca daca intram in Schengen se duc naibii niste averi de prin vestul Romaniei. In schimb nu cred in spectacolele regizate cu elicoptere. Tinta e probabil Blaga (un contracandidat serios pentru marioneta pe care si-o doreste Udrea la conducerea PDL) si scoaterea Reginei cu fata curata, sistemul ticalosit fiind de vina si de data asta pentru ratarea intrarii in spatiul Schengen si nu Maria-sa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce vrajeala ieftina. Se vede clar ca isi bat joc de noi in utimul hal.

Nu exista roman in tara asta care zice "Justitie! S-a oprit coruptia de la vama". Smecherii se fac peste tot dar ochii vigilenti stau inchisi.

Sa se apuce de privatizarea Petrom si de vanzarea petrolului din pamant austriecilor.

Sa explice de ce importam benzina la un pret si trimitem benzina austriecilor la un pret mai mic.

Sa explice ce e cu garnitura aia de tren plina cu benzina de au gasit-o fara acte la Craiova si mai ales, de ce nu am mai auzit nimic de ea.

Sa demonstreze unde se duc banii de pe rovigneta.

Si lista continua.

Greata care mi-o produce imaginea lui base, boc si udrea daca se va materializa in voma va inghitii tara asta infecta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e rau ca au fost arestati vamesii. toata lumea stie ce fac ei....

bineinteles , cineva de sus ia (A LUAT SI VA MAI LUA ) dreptul gros de tot. nu se va ajunge la el sau la ea. se va arunca in gura presei un cioflingar sau un dusman politic. sau mai multi dusmani politici.

asta e raspunsul lui basescu la unirea opozitiei. o rampa de lansare pentru acuze noi aduse opozitiei. pun pariu ca opozitia va fi gasita vinovata de coruptia vamesilor.

noi, de pe margine, nu putem decit sa privim si sa ne bucuram ca puterea incepe sa-si sacrifice citiva pioni pentru initiativa...

uite asta e efectul acumulat al protestelor de tot felul. d-aia trebe sa protestam incontinuu...altfel ii lasam sa fure fara sa sacrifice nimic.

nu ii vom opri din furat niciodata, nici pe astia, nici pe urmatorii, insa ei trebuie sa stie ca vedem si ca reactionam. d-asta NU TREBUIE SA FIM PASIVI !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu ce zice iulirx. Chiar daca toata actiunea nu e decat o perdea de fum in care se ascund si vor ramane ascunsi marii vinovati. O sa cada cel mult cateva capete marunte (de la putere sau opozitie, nici macar nu conteaza). Ideea e ca macar incep sa realizeze ca trebuie sa "ne serveasca niste circ", sa ne lase impresia ca se face ceva, ceea ce inseamna ca se simt vulnerabili si amentintati si realizeaza ca asa nu mai merge, ca rabdarea prostimii ajunge la limita (si offfffffffff cat putem rabda, demult trebuia noi sa fim in strada si ei inchisi pe undeva si aruncata cheia).

De coruptie nu vom scapa in graba. Pentru tot ce inseamna "latul slabiciunilor" - de la cel mai mic pana la mare - coruptia a devenit un mod de viata, a cauta ceva de unde sa "iasa ceva" e in cele mai multe cazuri singura lor ratiune de a exista, de a se ridica din pat dimineata. Si sunt multi, enorm de multi, atat de uniti si de bine organizati, si au mare grija ca oricine se ridica cat de cat intr-o pozitie dn care le-ar putea dauna sa fie unul de-ai lor, manjit si santajabil.

Actiunea "vamesii" trebuie extinsa. La granita cu Ucraina treficul cu tigari si combustibil face parte din cotidian, se face la lumina zilei. Aproape oricine din Satu Mare iti poate spune cateva nume de "oameni de succes" care numai cu asta se ocupa. In piete sub atenta supraveghere a politiei esti intrebat politicos daca nu cumperi tigari, iar baietii le vand pe fata direct din portbagaj sau plimbandu-se cu ele sub brat printre tarabe.

"Cum nu vii tu, Tepes Doamne..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cica era ziua unui vames.

Colegii lui discuta intre ei:

- Ba, ce sa-i luam astuia de ziua lui?

- Eu zic sa-i luam un Mercedes.

- Aaa, nu, nu! E prea putin. E colegul nostru totusi.

- Eu zic sa-i luam o casa.

- Aaaaa, nu, nu! E mult prea putin.

- Eu zic sa-l lasam azi singur pe tura.

- Aaaaaaa, nu, nu! E mult prea mult!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

este praf in ochi. Se cauta tap ispasitor pt ca nu am intrat in Schengen. Acum vor sa arate "motivul" - vamesi corupti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A spune ca este doar praf in ochi, inseamna ca se accepta trecerea usor cu vederea peste aceste fapte. Eu zic ca trebuie mers pana la capat cu starpirea coruptiei. Pe mine unul, nu mai intereseaza ca e "praf in ochi", ca e Shengen, sau Shenzen :rolleyes: , ci vreau sa se diminueze cat de mult posibil acest fenomen. In loc sa ne lamentam ca nu se va rezolva mai nimic, mai bine ne aratam indignarea in legatura cu grozavia cifrelor iesite la iveala si am merge pana la capat cu acest caz..

Ar trebui date astfel de pedepse tuturor celor care se fac vinovati, incât nici un vames sa nu mai accepte sa ia mita in vecii vecilor !

Amin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 2 capete ale povestii cu spaga din vami, cel vizibil pentru "prostime" , si cel vizibil doar avizatilor gen Blaga, Basescu... Probabil pe capatul vizibil doar avizatilor se poarta la aceasta ora negocieri pentru stoparea anchetei acolo unde este necesar. Adica Blaga si ai lui au inteles aluzia, Basescu ii are la mana, mai ales cand vine la tv si face remarci cu date dintr-un dosar de cercetare penala care ar trebui sa fie secret pana la trimiterea in instanta. Am mai vazut perdele de-astea de fum, nimic nou. Noi ne bucuram ca au arestat niste spagari, in spate deja se pregatesc altii care sa-i inlocuiasca, de data asta cu experienta greselilor trecutului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0