Adi.Banu

Zgomot infundat la trecerea peste denivelari

19 posts in this topic

Am verificat absolut tot, amortizoare, flansa, bucse, caseta de directie, bielete, pivot. Ridicata pe elevator nu are nici cel mai mic joc nicaieri.

Imi poate spune cineva care poate fi cauza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa faca cumva motorul pe suporti acest zgomot ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ce model de S40 ai, ca asa nu cred ca stie cineva ce sa-ti raspunda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine acel zgomot cica este de la flansele de amortizor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina este din 2007, 1,6 d si zgomotul se aude pe dreapta fata mai puternic si a inceput sa se auda putin si pe dreapta spate. Multumesc!

Edited by Adi.Banu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate te salută, ar trebui să înveţi de la ea... ;D

Multumesc de sfat, il voi respecta pe mai departe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amortizoarele sau capetele de amortizoare daca se aude numai pe o parte.Ele oricum au un ''pocnit'' al lor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

de la amortizoarele pe gaz face asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat absolut tot, amortizoare, flansa, bucse, caseta de directie, bielete, pivot. Ridicata pe elevator nu are nici cel mai mic joc nicaieri.

Imi poate spune cineva care poate fi cauza?

Bucsile de la cadru motor sigur nu le-ai verificat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelasi zgomot e si la mine..... eu am schimbat pivotii(asa mi-au zis in service) si e la fel acelasi zgomot ... mai un mecanic mi-a spus ca asa ew zgomotul la ele..deci no worry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inainte sa schimbati amortizoare, pivoti si bucsi, verificati cu atentie lucrurile elementare:

- carenaje/plasticuri care ating pe undeva sau sunt desfacute;

- cauciucuri/jante deformate/dezechilibrate;

- esapamentul si sistemul de prindere al acestuia.

Spun asta pentru ca am observat ca marea majoritate a mecanicilor nu verifica asa ceva si merg direct la suspensie, directie, suporti.

Am avut 3 zgomote in ultima luna provenite din cauzele enumerate mai sus, pe care nu le-au vazut in service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super mega LOL .

Toate Fordurile au acest zgomot de la km 0, deci Vita_fresh a explicat foarte clar, "asa face toate" biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.. am si eu acelasi zgomot .. de fapt la mn e doar cand iau viraj dreapta maxim imi pocneste ceva.. am facut directie am schimbat ce a fost de schimbat pe fatza.. nu e planetara.. imi pocneste is pe loc cand iau virajul.. stie cnv ceva poate fi ...? multumesc mult .. scuze k m-am bagat in alt topic.. dar nu vroiam sa deschid un topic nou .. pe acceasi tema cu zgomotul..! volvo c70 t5 masina

Edited by Danyx
Incalcare regulament

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt anumite statii ITP care au standuri automatizate de testare a articulatiilor si directiei, nu doar sa traga cu mana de roti. In curand vor avea toate aceasta dotare(norme legale). Mie mi a descoperit la ITP anul trecut un pivot bulit. Si mi a dat revenire :). Desi cand ma duceam la service (la reprezentanta) si o testau la mana (scuze de expresie) ziceau ca e beton la anii ei (masina evident). Asa ca gasiti o statie de asta, dati doi poli si descoperiti problema. Apropos pivotii e cu tot cu brat! Pregatiti va buzunarele!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai aveam o dilema. E o sectiune de S40/V40, una de S40/V50 si asta unde se intreaba ce model de masina ai. Care i skepsisul, ca nu m am prins?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru zgomotul asta la trecerea peste mici denivelari am fost la Primus. Mi-au facut proforma pt. schimbare amortizor + flansa+ tot ceea ce mai este acolo...

M-am lasat pagubas...si m-am obisnuit cu ideea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now