crocus

Rampe reparatii rapide

14 posts in this topic

Buna seara,

Am gasit pe Internet cateva fotografii cu niste rampe "rapide" de cocotare a autoturismului, in vederea reparatiilor "home edition".

Aruncati un ochi la link-ul de mai jos, sa vedeti cum arata.

http://www.restorationramps.co.uk/phdi/p1.nsf/supppages/ramps?opendocument&part=3

Stie cineva de unde se poate procura ceva similar din Romania?

Mai pun cateva fotografii, imprumutate de la colegii nostri britanici.

post-2393-064798400 1300035020_thumb.jpg

post-2393-087264200 1300035028_thumb.jpg

post-2393-044125000 1300035043_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vorbesti la un atelier de confectii metalice si le arati modelul, sigur se descurca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am nicio indoiala ca meseriasii de la confectii metalice "se descurca".

Problema mea este daca o astfel de rampa, facuta dupa poze, o sa reziste la greutatea masinii, atunci cand voi incerca sa o utilizez.

Evident, mi-ar placea sa ramana portabila, adica sa fie construita din materiale usoare, dar rezistente.

Edited by crocus

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am nicio indoiala ca meseriasii de la confectii metalice "se descurca".

Problema mea este daca o astfel de rampa, facuta dupa poze, o sa reziste la greutatea masinii, atunci cand voi incerca sa o utilizez.

Evident, mi-ar placea sa ramana portabila, adica sa fie construita din materiale usoare, dar rezistente.

Eu am numarat 7 puncte de sprijin, daca e facuta din materiale de calitate si cu suduri ca la carte, sigur rezista. Pe puntea fata ai maxim 1 tona, distribuita in mod egal intre cele 2 rampe. E mult mai putin decat suporta un cric din dotarea masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, cred ca ai dreptate.

Fac niste print-uri in seara asta si maine ma duc la "Metale International", sa vad daca ma jupoaie aia pentru doua rampe mobile, demontabile.

Sunt curios ce materiale de calitate o sa-mi propuna ei pentru ansamblu. Sincer, habar n-am cu ce se lucreaza in constructiile metalice, dar sunt foarte aproape sa aflu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cei de pe swedspeed in 90% din DIY-uri folosesc astfel de rampe ! Sunt super ok pentru acasa zic eu !

Problema vine la cat de rezistente sunt cele ce se gasesc la noi pt ca....totusi stai sub aproape 2 tone cand lucrezi ceva la masina !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ei spun ca tin intre 1t si 1.2t, cele de 2t sunt prea scumpe iar incarcarea pe puntea fata/spate la un S60 este sub 1t, chiar si XC90-ul se incadreaza avand aprox 1t pe axa . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru link-uri, Bogdan. Vad ca sunt usoare, nimic de zis, dar sunt dintr-o bucata. Sa vad ce-mi spun maine cei de la constructii metalice, poate gasesc si un un inginer pe acolo, sa discut despre rezistenta rampelor.

Mie mi-ar placea sa fie din doua bucati fiecare rampa si sa incapa, astfel, in portbagaj. Locuiesc la bloc, nu am boxa sau garaj. Pot sa tin rampele la un prieten, dar ar trebui sa le pot cara dupa mine, cand vreau sa fac pe mecanicul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehe, aia ma retine si pe mine in a cumpara asa ceva, sunt destul de voluminoase si nu prea am pe unde sa le mai pun, in rest recunosc sunt super utile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu as risca nimic, pentru cativa lei in plus. Adica, as cumpara una care sa tina doua tone. Viata e mai importanta decat o mica diferenta de bani.

@Bogdan, tu te plangi de spatiu, care stai la casa ? Sa vezi cum e la bloc...:( Te-as invita in balconul meu, dar nu cred ca poti sa faci doi pasi, desi are 9 metri lungime...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar si curtea are limitarile ei, doar nu are o suprafata infinita laugh.gif

Rampele care tin 2T sunt foarte grele si greu de manuit, astea sunt tocmai bune si oricum tin garantat mai mult, au zis si ei mai putin ca sa fie acoperiti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si eu rampe din astea... problema cu ele este ca ai nevoie de o suprafata dreapta, pe care nu o gasesti chiar oriunde. Altfel risti sa se rastoarne.

La mine, nici nu puteam sa bag masina pe ele cu fata, doar cu spatele (erau cu inaltime fixa).

...Cand s-a imputinat spatiul, le-am trimis la remat. Erau prea nesigure/instabile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... Am renuntat la idee, pur si simplu nu am spatiu disponibil pentru ele. Raman la vechea solutie, cu urcarea pe cric si proptirea lonjeroanelor cu capre, buturugi sau ce mai gasesti prin preajma.

Varianta constructiilor metalice a picat, mi-au spus ca nu-mi pot face decat dintr-o singura bucata si mi-au cerut 120 de ron pe manopera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now