DragosGD

Reciclare !?

15 posts in this topic

Cuiudat, masina parea impecabila... sau poate e un soi de reclama ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

io cred ca masina n-a trecut anumite teste ( nu stiu care, probabil la motor, sau a cazut la prea multe teste, etc) si era mai ieftin , sau asa o fi legal, sa o trimita la reciclare.

e si o reclama ascunsa aici : uite domnule, la noi, daca o masina nu corespunde dpdv al calitatii nu se repara, merge direct la reciclare. deci, clienti, ce cumparati de la noi nu a fost reparat, reconditionat....

parerea mea. alta explicatie logica nu gasesc. ori o contine vre-un mesaj subliminal ... ca , pe mine ,deja m-a luat setea.... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiam de vaporul care transporta masinile ca s-ar fi inclinat, (este relatat si in titlul primului film) dar tot nu facea sens. Acum insa cand vad si fotografia, inteleg teama producatorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si Dacia practica chestia asta.

Daca le ramane un surub in plus inseamna ca ceva neinregula si o taie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in primul caz vorbim de masini care au fost inundate, clar nu se mai pot vinde (asta e discutabil) si atunci au luat calea reciclatului . A mai fost o problema asemanatoare in Cehia la fabrica Skoda unde peste 5000 masini au fost inundate si au fost "reciclate" prin Europa de est . laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu era criza economica in plina derulare, cand au distrus ei bunatate de masini... Fac pariu care s-ar fi intamplat acelasi lucru in 2009, asigurarile le-ar fi decontat, in cel mai bun caz, inlocuirea airbag-urilor si vreo cativa litri de lichide, pentru completari. In 2006 toti erau "pe cai mari" si isi permiteau sa-si rasfete consumatorii cu "delicatese" de genul celei de mai sus. Cate masini a dus Toyota la tocat, anul trecut, pentru celebra figura cu acceleratia necontrolata de la Prius?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eventualele procese in SUA ar fi fost mai paguboase decat distrugerea masinilor. Au stat o saptamana atarnate la 60 de grade pe vasul container. Le-a fost frica de eventuale defecte aparute. Mi se pare normal si nu doar o actiune de imagine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate, totusi este cam trasa de par toata partea cu reciclarea, pai sa fim seriosi nu puteau recupera rotile? Geamurile? Multe parti de mecanica ?

Totusi cred ca este un film facut pt propaganda pt ca multe piese se pastreaza la masini, de exemplu mai nou casetele de directie, planetarele, filtrele de particule, cutii de viteze se cumpara numai cu piesa veche la schimb, se pastreaza carcasa exterioara si se schimba numai piesele supuse uzurii, multe din aceste piese ajung la producator de acolo pot ajunge foarte frumos si la producatorii de masini . Sa distrugi o cutie de viteze ca in acest clip este o idiotenie nu este reciclare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai, oameni buni, cheia este in aceste cuvinte: "The company (Mazda) says all its insurance claims have been settled."

De aici a plecat "reciclarea", pentru unii in bataie de joc, pe care am vazut-o in filmulet.

Ia sa nu fi acceptat compania de asigurari despagubirile cerute de Mazda... sunt convins ca ar fi gasit ei bani pentru eventualele viitoare procese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In film pare mai mult risipa decat reciclare .

Oare cand o sa apara masina de unica folosinta ? laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

In film pare mai mult risipa decat reciclare .

Oare cand o sa apara masina de unica folosinta ? laugh.gif

Vazusem un filmulet pe undeva in care trupele speciale ruse au turnat motorina pe vreo doua tone de caviar obtinut din braconaj si i-au dat foc. De acord, e de imagine toata treaba, dar e bine pusa la punct. Dupa scandalul cu Toyota, actiunea asta a venit ca un fel de "noi nu suntem ca aia, noua ne pasa, etc."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare cum o sa recicleze Toyotele radioactive ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now