larahau

Sugestii pentru concediul de vara

110 posts in this topic

De 2 ani este aceasi situatie la ei.SI de 2 ani la rand cand am fost nici macar nu mi am dat seama.Esti in zona turismului privat,insula si nu in atena sau orasele mari unde nu au oamenii ce manca.Deja am facut rezervarea in thassos si am si vorbit cu grecul despre problemele lor:a zis mirat:ce probleme???

SI asa :autostrazile goale mergi ca n palma

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ies din zona euro va fi ceva foarte interesant pentru turisti...(mai sint citeva saptamini pina atunci)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu merg in Zakynthos, Grecia! :D

Sper sa nu intampin probleme pe acolo! :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din lefkada sunt curse spre zakynthos si era si aia in plan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca este frumos, curat si ai pe unde te plimba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu merg in Zakynthos, Grecia! :D

Sper sa nu intampin probleme pe acolo! :|

Pe ce data ? Eu merg in Thassos in Iulie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot in iulie! :D ....pe 17 tre sa fiu acolo :)

Dar eu mai merg inca o data cat tine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu tot in iulie! :D ....pe 17 tre sa fiu acolo :smile:

Dar eu mai merg inca o data cat tine :D

Da eu pe 14 ,ma refeream la o parte din drum

(Bulgaria) sa fi mers impreuna. Oricum drum bun si mult soare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci la fel! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Wee asta am fost la mare. Costinesti.... sunt profund dezamagit de ce am gasit acolo.

Recunosc, nu am mai fost la marea noastra de mult timp. Motiv? Muuult prea obositoare, mizerabila si dezorganizata.

La Costinesti, la fel. Foarte multa mizerie, o imensa aglomeratie... tineret putin. Foarte multi familisti, copii, pusti de 14-16 ani.

Pe plaja, baietii destepti cu sezlongurile ocupa cea mai mare parte.

Nu ai loc de ei. Desigur, sezlongurile asezate strategic pe primele 8-10 randuri inca de la ora 7 dimineata sa nu care cumva sa aiba probleme..... in spate, restul

Groaznic... Urat, dezorganizare nebunie.....

Nu cred ca mai calc vreodata pe acolo.

Discoteca, Tineretului, arata foarte bine. Mult spatiu, muzica faina. Am prins si un concert Voltaj si DJ Project. E un mod fain de a te pregati pentru rasarit. De fapt nu dormi deloc. Nota 10 pentru discoteca. Din pacate, acces are oricine si cand spun oricine ma refer la copiii de 10 ani..... E un pic straniu tinand cont ca se bea, se fumeaza.... se danseaza provocator. Nu sunt impotriva acestor lucruri, pana la urma de asta mergem intr-un club/discoteca.... dar..... nu e un mod de a educa un copil de 10 ani. Chiar era o pustoaica si chiar pustoaica care dansa in poala unui pusti.... profesionista... dar... nah... evoluam.

Tinand cont ca era totusi si un concert DJ Project si Voltaj trecem peste partea cu accesul copiilor..... desi concertul a fost de la 3 dimineata.....

Cazarea..... execrabila. Doar hotelurile de 3-4 stele erau mai rasarite. In rest, dezamagire, aglomeratie, scumpa, mult prea scumpa la ce ofera. Si cand ma gandesc la "ce ofera" includ si statiunea care nu ofera nimic.... absolut nimic.

Arata totul ca un imens balci.

La gherete si fast food-uri, vanzatorii produc diverse zgomote pentru a atrage clientela. Nicio invitatie de bun gust, doar lovit in table, sirene, urlete salbatice. La fiecare 10 minute cate un jeep se strecoara prin marea de oameni si cu ajutorula a doua boxe imense te invita in diverse cluburi. Oameni care stau in mijlocul strazii sa se vorbeasca (inclusiv cei din grupul meu faceau asta), masini de aprovizionare la orice ora,....

Pe plaja.... se amesteca muzica data in blana pe la barurile si discotecile omniprezente. La un moment dat ascultam cu o ureche muzica populara, cu cealalta muzica disco.... nu intelegeai nimic. Putin mai departe... un bar la care se asculta manele. La maxim manelele.... cocalarii dansau pe alee sa arate cat sunt ei de grozavi si te priveau cu mandrie prosteasca ,cine se mai misca ca ei, seara, cateva manelo-pitipoance isi aratau sanii prin si pe langa rochiile de seara.... Cred ca nu le-a zis nimeni ca au cei mai flescaiti sani mai ales pentru varsta lor frageda.... (scuze pentru misoginie dar... nu e nimeni perfect insa cel mai urat lucru pe care il poti face, este acela sa iti scoti in evidenta imperfectiunile)

Multa celulita expusa cu mandrie, multe burti in care incap la greu berile si mancarea in exagerare....... Printre multitudinea de burti si celulite, mai vedeai si cate un fund frumos, un san frumos sau un corp de barbat ok (am fost cu o buna prietena si incercam si noi sa ne spalam ochii cu ceva frumos)

E clar, nu ne stresam deloc de modul in care aratam. Miscarea la noi este scoasa din activitatea zilnica.

Suntem un popor de grasi. Carcotasii vor spune ca la Mamaia gasesti ce e bun. Asa este. Aveti dreptate.... dar.... suntem cam putini totusi. Un moment "amuzant" a fost acela cand pe langa noi a trecut o tipa care isi asezase sutienul de la costumul de baie intr-un mod foarte ciudat. De la spate oferea cea mai tampita priveliste. Sanii i se dadusera in laturi atat de mult incat depasea latimea umerilor..... Nu stiu cum a reusit. Sunt unele tipe care isi aseaza sutienul pe varful sanilor....

Ce sa zic.... Poate ar trebui sa se uite si ele acasa la felul in care arata in diverse pozitii, sau feluri in care se imbraca... Fara suparare dar nu le avantajeaza deloc. Repet, nimeni nu e perfect dar.... hai sa nu scoatem lucrul asta in evidenta.

Si in strainatate sunt oameni grasi, deformati de la varsta dar, nu incearca sa iasa in evidenta.

Mitocanie maxima, "fumuri" de prost gust, galagie si haos pe strazi, soferi care te calca, oameni dusmanosi, nesimtire maxima.....

Pentru urmatoarea fraza imi cer mii de scuze pentru ca nu cunosc persoana si nu am dreptul sa trag concluzii in ceea ce priveste viata ei, dar vreau sa se traga pentru noi o concluzie trista. La un moment dat, langa la noi s-a asezat o tiganca chiar curata, cu aspect de panarama sa nu zic cuvinte grele. Avea cu ea si o fetita de 3-4 ani. Am fost placut surprins de modul frumos in care se purta si avea grija de fetita, de faptul ca educase un copil cuminte si de rabdarea pe care a avut-o pentru a hrani acel copil. Ce sa zic, felul in care s-a comportat in acel moment, a fost muuuuult peste majoritatea celor de acolo. Bravo ei cel putin pentru acel moment indiferent de ce a facut in viata sau cum se comporta in rest. In acel moment a fost o mama foarte civilizata.

Printre toate acestea mai gasesti pe ici colo bunavointa..... ei se straduiesc saracii dar..... nu au cu cine....

O mare varza.... timp pierdut, bani cheltuiti....

Intoarcerea a fost ingrozitoare... se simte lipsa autostrazii.

In concluzie! E un loc in care doar cateva zile ai putea sta, nu ai ce vizita, nu ai cu ce iti bucura privirea.... Singurele bucurii au fost: o balaceala buna, stat la soare in nisip printre mucurile de tigari, cateva corpuri frumoase, sani frumosi, funduri frumoase, discoteca si concertul.... atat pot sa mai spun frumos despre Costinesti.

Nu am facut poze, nu am avut la ce....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Inca mai exista epava. Chiar au facut o alee in stil romanesc pana acolo. O singura tipa am vazut alergand pe plaja (seara tarziu)

Asta este Costinestiul!

P.S. Va rog sa tineti cont ca sunt o persoana pretentioasa. Si cu mine si cu cei din jur. Posibil ca ce am scris mai sus sa fie o exagerare.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:laughing4: :laughing4: :laughing4: Prea aberezi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate din punctul tau de vedere. Daca vrei sa te lafai pe plaja intre coji de seminte si mucuri de tigara, admirand o perece de ţâţe pe toata plaja (la propriu) in timp ce numeri clatinatul unor celulite cu buci, apai sa ai calatorie insprancenata !

Eu unul (si sunt sigur ca si multi altii) prefer liniste, bun simt si sa ma duc dincolo de granita ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste mai atent ce am scris in P.S.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce vrei sa spui Alex? Ca dincolo de granita nu exista celulita? :D :D :D

ps: incercati si la nudisti daca vreti sa vedeti una, alta ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu nenea... vreau sa spun ca asa cum in loc sa dai 7RON pe o pereche de slapi chinezesti care put a cauciuc, preferi sa dai 15RON pe unii mai buni calitativ. Asa prefer eu in loc sa dau 100RON/noapte cazare intr-o zona de mizerie, sa dau 150RON pe noapte si sa stau unde e curat, mai putini cocalari, si poate am si o masa inclusa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce vrei sa spui Alex? Ca dincolo de granita nu exista celulita? :D :D :D

ps: incercati si la nudisti daca vreti sa vedeti una, alta ;D ;D ;D

Dincolo de granita sunt mai putin tarani si in afara de asta te costa cazarea/zi la un hotel de 4* (la apartament) in luna august aprox 280 lei ( ai inclus micul dejun si cina )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici un hotel de 3 stele, cazarea fara aer contitionat. 170 roni dubla, 210 apartamentul. Parcarea o plateai separat/zi. Nimic altceva inclus. Hotelul arata foarte bine.

Curat si civilizat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand Bulgaria si Grecia cu incredere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu recomand Bulgaria, in schimb Grecia da.In bulgaria sunt aceeasi cocalari ca si la noi.E plin de smecheri umflati si cu ceafa zbarcita la bulgari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit multa lume vorbind frumos de Bulgaria. Eu am fost acolo dar doar pentru o masa si ne-au facut sa ne simtim foarte bine.... S-au purtat foarte frumos si chiar vorbeau romaneste.

Nu am fost la mare, nu imi pot da cu parerea....

In Grecia am fost si m-am simtit foarte important pentru ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu recomand Bulgaria, in schimb Grecia da.In bulgaria sunt aceeasi cocalari ca si la noi.E plin de smecheri umflati si cu ceafa zbarcita la bulgari.

Eu am fost in weekend la nispurile de aur si a fost foarte ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu bulgaria aveti mare grija cu masinile se fura in draci si mai interesant se fura mai bine atunci cand e vorba de parcare cu plata/paza cei drept volvo mai putin, asa ca ATENTIE

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu bulgaria aveti mare grija cu masinile se fura in draci si mai interesant se fura mai bine atunci cand e vorba de parcare cu plata/paza cei drept volvo mai putin, asa ca ATENTIE

Se fura multe masini si la noi in tara numai ca nu sunt asa de mediatizate.

Eu trec prin Bulgaria cam la 2 saptamani si nu am avut probleme pana acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Grecia am fost si m-am simtit foarte important pentru ei.

tu sau banii tai?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca e ok atata timp cat dai o suma de bani si te simti bagat in seama chair daca pe ei ii interesaeza banii tai...pana la urma toata lumea e fericita, ei ca au banii tai si tu ca ai dat un ban si esti multumit.

E nasol cand dai banu greu si te mai si jegmanesc, eu am patit-o in bulgaria la Hotel Victoria Palace, am si platit o gramada de bani si si-au batut joc de noi, la all inclusive ne serveau cu mere? atat alte fructe nu erau decat in weekend, muste in mancare, pahare murdare si daca m-am plans managerului hotelului mi-a raspuns ca li s-a stricat masina de spalat vase :) deci va dati seama ce raspuns.Plus ca colegilor nostrii cu care am fost le-au furat rucsacul cu aparat foto si ochelari scumpi de pe plaja hotelului....La parcare nu mai zic, am dat spaga ca sa ma primeasca sa-mi parchez masina in parcarea hotelului.Deci asta e Bulgaria...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now