Sign in to follow this  
Followers 0
irina_f

Politia in Romania anului 2011

15 posts in this topic

Irina .. sti , unii isi merita soarta ... si daca vrei iti dau n exemple .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un politist de tara mi-a povestit (voalat), cum au primit dispozitii in 2009 sa "iasa cine trebuie" presedinte. Acum il injura. Cum a zis si Brava, asa le trebuie celor fara coloana vertebrala. Putinii politisti integri sufera de pe urma lingailor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti dreptate, sunt in totalitate de acord cu voi.

Dar ma gandesc, daca nu au deloc resurse, si nici motivatie (salariala) noi cum ne facem dreptate? Ajungem ca in filmul Mad Max.

Cei despre care e vorba in articol sunt totusi de la criminalistica, nu chiar orice agenti de la coltul strazii.

Eu nu stiu daca a mai fost o situatie atat de grava in tara asta. De la evul mediu incoace ma refer.

Ok au fost cretini si au avut grija sa iasa Basescu presedinte, nu s-au asteptat sa ajunga atat de rau. Acum ce ii retine sa se razvrateasca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@irina_f : Ok au fost cretini si au avut grija sa iasa Basescu presedinte, nu s-au asteptat sa ajunga atat de rau. Acum ce ii retine sa se razvrateasca?

Coloana ii retine, a ramas iremediabil stramba de atata folosinta laughing7.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

uitati-va in posturile voastre : cite greseli gramaticale sint ?

ASTA E MOTIVUL PENTRU CARE O DUCEM PROST : LIPSA EDUCATIEI !

daca nu intelegeti ca "Irina .. sti " este unul din motive, e grav !

in loc sa imi raspundeti acid va sugerez sa cititi o carte.

conjugarea verbului a sti :

eu stiu

tu stii (nu " irina sti" , ca irina nu e subaru STI)

el stie

noi stim

voi stiti

ei stiu

puneti mina pe carte !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt complet de acord cu tine Iulirx, educatia este cea mai importanta. Educatia si un sistem in care fiecare sa raspunda pentru faptele sale.

In viata de zi cu zi cel mai tare ma deranjeaza lipsa de educatie. Inteleg si tolerez prostia, dar nesimtirea ma afecteaza cel mai tare.

Sunt sigura ca Brava a gresit din graba, cu totii mai gresim din neatentie nu neaparat din ignoranta.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt sigur ca o propozitie se incepe cu majuscula.

Limba romana e greu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

uitati-va in posturile voastre : cite greseli gramaticale sint ?

ASTA E MOTIVUL PENTRU CARE O DUCEM PROST : LIPSA EDUCATIEI !

daca nu intelegeti ca "Irina .. sti " este unul din motive, e grav !

in loc sa imi raspundeti acid va sugerez sa cititi o carte.

conjugarea verbului a sti :

eu stiu

tu stii (nu " irina sti" , ca irina nu e subaru STI)

el stie

noi stim

voi stiti

ei stiu

puneti mina pe carte !

Iuli sa zicem ca mie mi-a scapat un "I" , se intampla , scriu foarte repede si nu stau sa verific .

Iuli ca vorbim de gramatica , se zice "SUNT" nu "SINT" si asta e o greseala grava .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uitasem , se scrie "cate" nu "cite"

Si Iuli nu stiu ce vrei sa zici cu lipsa educatiei ... dar de bine de rau am facut gradinita la particulara pe Kiseleff , Generala la Nr.11 tot de pe Kiseleff , de bine de rau am facut si liceu , iar anul asta voi merge la Politehnica ... asa ca din fericire am avut parte de "educatie" si chiar una mai speciala .

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iuli a spus sa punem mana pe carte, nu sa mergem la scoli. E o diferenta. Si politistii fac Academia degeaba (pentru majoritatea). Daca pe Garcea l-ar fi dus capu' in 2009 ca nu are ce sa i se intample daca nu inchide ochii la autocarele cu "turisti" pentru Basescu, acum nu-si mai plangea in pumni. Dar de, asa i-a invatat la scoala de arnauti, ordinul e ordin.

Mie mi-ar fi rusine sa scriu " doi cilindrii" si "sa fii fost".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conteaza si cum pui problema. Iulirx este cam brutal in exprimare,emana un aer de superioritate, ceea ce , in mod firesc, aduce reactii negative. Cred ca totul e in mod intentionat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limba româna se invata si din lecturarea cartilor, ori de care ar fi ele. Cu cat mai multa lectura, cu atat mai bine. Greselile de scriere pe tastatura sunt scuzabile, atunci cand sunt din greseala. Oricum, atunci cand scrii de mana, greselile sunt mult mai rare. E altceva. Pe mine ma supara rau tastaturile astea fara diacritice. Din cauza lor se duce naibii tot farmecul limbii noastre. Pe pasaportul meu scrie ca sunt "cetatean roman", adica din Roma !

Oricum, sunt convins ca Vadim stie sa conjuge si sa scrie corect verbul "a sti". Moderarea unor astfel de mici erori ( chiar si a unora mai mari ), se poate face cu mai mult tact. Un moderator, oricare ar fi el, trebuie sa se impuna prin eleganta. Daca dam tot timpul de pamânt unii cu altii, cultivam intoleranta.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0