crius74

sfat achizitionare xc90

189 posts in this topic

Poate nu are taxa plătită sau a fost recuperata... și atunci se cam dublează pretul...

Sent from my Z10 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mult decat dubleaza pt ca taxa este peste 11.oooE iar pretul e mare pt o masina de 10 ani, o astfel de masina nu face mai mult de 7000E daca este impecabila, altfel gasesti si la 4500, 5000E iar model 2006 cu motorul mai nou EURO4 s-a vandut cu 7000E si masina era aproape impecabila dar tot fara taxa platita .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Doresc sa cumpar un XC....60/70/90... Buget : 20000€

Ce ma sfatuiti? Ce model din cele trei? Am gasit un XC90 din 2010, fara navigatie, dar cu piele, xenon, 50000km conform carnetului service, impecabila ..

Aduce cineva de afara ceva cu km putini?

Care din cele trei este mai putin problematica?

Multumesc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna ziua,

ce parere aveti de un volvo xc90 din august 2005, 2.4, full (jante aliaj, piele, scaune incalzite, navigatie, premium sound, trapa etc.), cu 7 locuri, 175000 km reali cu carte service si facturi, distributie schimbata s.a.m.d foarte bine intretinuta ... merita 10.000? Mentionez ca are taxa platita si nerecuperata.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Salut! Doresc sa cumpar un XC....60/70/90... Buget : 20000€

Ce ma sfatuiti? Ce model din cele trei? Am gasit un XC90 din 2010, fara navigatie, dar cu piele, xenon, 50000km conform carnetului service, impecabila ..

Aduce cineva de afara ceva cu km putini?

Care din cele trei este mai putin problematica?

Multumesc !

Poti lua legatura cu Bogdan G. Aduce masini de pe carsontheweb. La 20 mii euro zic ca gasesti ceva bun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este absurd de mare pretul pt un 2005 .

Pe la 20.oooE in nici un caz XC90 la 50.ooo km . Poate pe la 150.ooo km

Cel mai ok din punctul meu de vedere este XC70 2012, frumoasa masina, moderna si mai ales fiabila .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este o masina foarte bine intretinuta eu zic ca merita. Degeaba e masina mai noua si e rupta in 2...

Share this post


Link to post
Share on other sites

este foarte bine intretinuta, il cunosc si pe propietar si chiar a avut f mare grija de ea (are si dvd OEM in plafon, bare Volvo OEM + portbagaj, schimbat ulei+ filtre si tot acum doua saptamani)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca il cunosti si stii ca a fost foarte bine intretinuta eu zic ca n-are rost sa umbli dupa alta doar ca este mai noua si mai "frumoasa". (chestie de gusturi). + ca macar esti sigur ca are km reali...care conteaza foarte mult. Eu zic sa te duci sa vezi si alte xc90-uri, sa faci o proba cu ele sa vezi cum merg. Numai asa o sa poti face o comparatie buna. Si....poate mai lasa si el putin la pret ca sa fie toata lumea impacata. Succes!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina a fost deja achizitionata. :) Eu sunt foarte multumit de ea eram curios doar daca am dat mult pe ea sau nu.

PS: tata e fostul propietar :headbang:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina a fost deja achizitionata. :smile: Eu sunt foarte multumit de ea eram curios doar daca am dat mult pe ea sau nu.

PS: tata e fostul propietar :headbang:

Cred ca putea sa ti-o dea mai ieftin :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate putin mai ieftina. cred ca un 9000 era ok. ma uitam pe mobile si in germania pretul la o masina identica este 11.000

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate putin mai ieftina. cred ca un 9000 era ok. ma uitam pe mobile si in germania pretul la o masina identica este 11.000

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Doresc sa cumpar un XC....60/70/90... Buget : 20000€

Ce ma sfatuiti? Ce model din cele trei? Am gasit un XC90 din 2010, fara navigatie, dar cu piele, xenon, 50000km conform carnetului service, impecabila ..

Aduce cineva de afara ceva cu km putini?

Care din cele trei este mai putin problematica?

Multumesc !

Mulţumesc! / Îmi place

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ti-am spus mai sus, Bogdan G. Ti-a si raspuns.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

De V60 AWD ce spuneti? S-au semnalat probleme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna Ziua,

Ma bate gandul sa achizitionez un XC90 fiindca familia creste si avem nevoie de mai mult spatiu.

XC90-ul nou nu-mi permit fiindca nu doresc sa platesc 60.000 £ sin in 1-2 ani sa piarda 20.000£ din valoare (o sa astept 2 ani)

Ma gandeam la XC 90 din 2008 D5 automat, voi ce experiente aveti cu masina/ masinile respective? daca ati avut probleme care erau problemele cele mai neplacute si costisitoare? Eu intentionez sa pastrez masina pentru 2 ani, ce sugerati sa verific la achizitionare (puncte slabe).

Daca credeti ca din alt an sau alta motorizare ar fi mai bine va rog sa-mi ziceti, masina o sa fie folosita in UK.

Multumes anticipat pentru raspuns,

Gabi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand sa verifici motorul,sa nu bata ,si sa vezi (nu stiu cum ) daca consuma ulei.

In al doilea rand tija swirl,care daca este uzata,si nu ma refer la tija in sine care este ieftina ,ci la restul swirl-ului,

Spira de volan,care daca e praf,daca iei viraj maxim si pleci de pe loc se aprinde dstc.

Restul ,la noroc.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Am revenit cu inca o intrebare in legatura cu motorizare

Am inceput sa ma uit la masinile cu motorizare de benzina

Ce experiente aveti cu motoarele 2.9 litri (T6) 272 BHP sau motorul de 3.2 litri 2006 cu cutie automata?

Fata de D5 186 BHP sunt mai fiabile?

Multumesc anticipat pentru raspuns,

Gabi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca zici benzina,ori zici T5,ori zici V8,conform acestui thread :D 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca zici benzina,ori zici T5,ori zici V8,conform acestui thread :D 

Nu exista T5 pe XC90.

T6 de 2.9l este pe modelele mai vechi si stiu ca ar fi problema mare cu cutiile,automate care la vremea aia erau praf.

Daca vrei benzina,ori iti iei V8 de 4l sau 4,5l,nu mai stiu exact,asta daca nu ai o problema cu taxele, sau motorul de 2,5l de 210cai ,stiu ca e un motor foarte fiabil.

D5 de 185 HP,daca este intretinut cum se cuvine e OK.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sigur Claudiu ca nu exista T5 ? 

 

xc90_t5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista T5, are 2521 cmc si 209 cp EURO4 si MY2011, taxa vreo 4000e . 

Singurul XC90 ce merita adus este D5-ul de 200cp care este EURO5. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De asta nu stiam,.,Vad ca este pe model mai nou.El a intrebat de modelele mai vechi,sau asa am inteles eu.

Stiam de ala de 2510 care ai avut si tu,si mai era de 2500 cum am avut eu la V70XC.

 

Dar oricum el vrea modele mai vechi,asa ca nu 

Edited by claudiu2525
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, daca totul merge bine maine ma duc sa vad o masina D5, din pacate V8 nu am gasit in apropiere.

Numai bine,

Gabi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now