crius74

sfat achizitionare xc90

189 posts in this topic

Usor usor sa inteleg ca xc90-ul sta bine(daca nu cel mai bine) la raprortul $$/km rulat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Exista si XC-uri fara facelift la caroserie dar cu motorizarea noua de 185 cai???ca am vazut pe net destule care sunt fara facelift(au flapsu gri de pe bara fata pana in fanta de aer de sub far) dar cu motoare de 185...

2.apropo ce au mai modificat la facelift dpdv al designului in afara de ce am mentionat eu mai sus(si evident putin bara fata)...spatele si lateralul mi se par la fel...ma insel?

3.am vazut un xc care la sofer avea butoane pt reglare scaun iar la pasager era manual...asa este sau erau poze din masini diferite???desi pozele erau puse la acelasi anunt???

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu le-a uitat sunt trecute clapeti admisie si vin cu tot cu galerii si motorase siemens.

Adriane, eu vorbeam de ML din 2007 in sus, nu de Audi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Exista si XC-uri fara facelift la caroserie dar cu motorizarea noua de 185 cai???ca am vazut pe net destule care sunt fara facelift(au flapsu gri de pe bara fata pana in fanta de aer de sub far) dar cu motoare de 185...

2.apropo ce au mai modificat la facelift dpdv al designului in afara de ce am mentionat eu mai sus(si evident putin bara fata)...spatele si lateralul mi se par la fel...ma insel?

3.am vazut un xc care la sofer avea butoane pt reglare scaun iar la pasager era manual...asa este sau erau poze din masini diferite???desi pozele erau puse la acelasi anunt???

Intradevar, motoarele diesel (D5) de 185 cp au fost puse din anul 2006 inainte de facelift. Nu stiu...dar sunt foarte curios de cand s-a pus si sistemul AWD haldex III in detrimentul haldexului II.

Am impresia ca s-au schimbat si farurile...fiind puse unele mai frumoase (zic eu). La bara din spate s-a pus sub bara "scutul" de plastic gri de dimensiuni mai mari care arata mult mai bine + alte stopuri.

In interior a aparut mufa de conectare la sistemul audio AUXILIARA (jack de 3,5mm) dar si sistem audio care stie sa citeasca mp3. S-au mai pus cateva ornamente argintii (care arata dragut) si cam atat din cate stiu eu.

ps:"scutul" gri de pe spate este foarte elastic....a mea mama dand intr-un tarus de fier.....s-a ales cu o mica zgarietura care se vede cand te bagi sub masina + "scutul" iesit din cleme. Am dat doua palme si totul a fost pus la loc.

Datorita echiparii sau optiunii (nepusa) de catre primul cumparator, acea masina nu are decat scaunul soferului electric. Exista si cu scaunul pasagerului electric.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adriane, eu vorbeam de ML din 2007 in sus, nu de Audi!

Ai dreptate dar e valabil pentru orice masina care are admisia cu, clapeti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zack, motorul D5244T4 a aparut pe XC90 in august 2005 .

Nu inteleg de ce tot ii dai inainte cu Haldex III cand e un sistem mult mai prost decat al concurentei, toti concurentii au diferential central, la Q7 este si blocabil, la ML are LSD iar la X5 este electronic. In orice varianta oricare din cele 3 sisteme este peste vestitul Haldex care are dezavantajul ca fata este in priza directa si nu se poate decupla. Ia incearca sa scoti o planetara fata si sa mergi cu masina, dupa 10km trece de 100C uleiul din Haldex si adio .

@Chris, nu stiu cu ce X5 ai mers tu dar e mult mai rigid decat Q7, cand ai dat pe comfort in Q7 nu se mai simte nimic.

Una peste alta XC90-ul are probleme mai ieftine decat concurentii lui si este mai ieftin in schimb nu are rafinamentul concurentilor si optiunile acestora .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Touareg nu intra in discutie? nu e in clasa ori e prea slab?

intreb si eu de curiozitate , nu ca m-ar interesa VW - ul ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zack, motorul D5244T4 a aparut pe XC90 in august 2005 .

Nu inteleg de ce tot ii dai inainte cu Haldex III cand e un sistem mult mai prost decat al concurentei, toti concurentii au diferential central, la Q7 este si blocabil, la ML are LSD iar la X5 este electronic. In orice varianta oricare din cele 3 sisteme este peste vestitul Haldex care are dezavantajul ca fata este in priza directa si nu se poate decupla. Ia incearca sa scoti o planetara fata si sa mergi cu masina, dupa 10km trece de 100C uleiul din Haldex si adio .

@Chris, nu stiu cu ce X5 ai mers tu dar e mult mai rigid decat Q7, cand ai dat pe comfort in Q7 nu se mai simte nimic.

Una peste alta XC90-ul are probleme mai ieftine decat concurentii lui si este mai ieftin in schimb nu are rafinamentul concurentilor si optiunile acestora .

Fata de haldex II (care este montat pe generatia mai veche de xc90) haldex III este mai performant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sefu' are Cayenne si sofer dar mi-a zis ca cel mai confortabil "spate" dintre SUV-uri il are XC90-ul. Tocmai de asta, la calatoriile lungi, foloseste s500-le. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din 2003 pana in 2006 . Evident iti recomand 2006 si tot evident........cu taxa platita pt ca altfel taxa depaseste valoarea masinii .

Multumesc. Foarte folositoare sfaturile.

Pai dai sfaturi sa isi ia masina care are mici probleme ,sa zicem ,dupa opinia ta si taxa timbru exorbitanta!!Nu este mai simplu cu motor de 185 Cp ori 205?!

Isi cumpara cu optiunile ce si le doreste ,se sfatuie ce si cum aici dar cumpara masina in 100oookm ,ca nu este >:D asa de negru ,sa aiba caderi multe incit sa compenseze taxa de timbru daca si-ar lua E3 XC90.

El sare de la marca Peugeot , mai slabuta asa din cele medii,la o masina care in ciuda unor mici probleme intilnite de tine,este fiabila, luxoasa.Daca are bani de XC atunci sigur nu isi face mari probleme pe viitor.Eu asa as gindi situatia.In fine,nu vreau sa creez vreun curent defavorabil de opinie .

Vad ca parerile sunt impartite. Masina va fi '' de duminica" nici cu actuala masina nu depasesc 12 mii pe an. Chiar daca am bani sa imi cumpar un XC 90 asta nu inseamna ca vreau sa bag bani in ea ca in 3 ani sa ii egalez valoarea cu investitiile. La o astfel de masina nu mia caut super design, sportivitate, prosteli si copilarii. Vreau sa ma duca de la A la B, in comfort, siguranta si cu placerea mea de a o conduce. SI sa imi pastrez pe buze zambetul satisfactiei. Inca vreau sa vred ca Volvo isi pastreaza renumele asupra masinilor. Daca apuc la investitii, mai bine renunt la ideea unui XC 90 si raman la 407-le meu care n-o fi el special pt unii, dar inca sunt multumit si incantat de el. Mecanica, pe parte de tren rulare si amortizare, oricum ma descurc, nu sunt chiar legat de maini, la fel si la anexele motorului. In inima lui chiar nu m-as baga. Cum s-a mai discutat si de motoare de 3000+ cu impozite nesimtite. De ce sa dau 200 ron anual pe o masina care mai mult sta, cand pot sa dau aprox 800. In fine, sunt multe discutabile pe aici, vroiam doar idei despre un model de xc 90 care sa fie mai mult fiabil si mai putin ''stricacios''. Multumesc mult de sfaturi. Daca mai aveti, le citesc cu mare placere. Numai bine va doresc.

Edited by Adrian ghiurau
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, dupa ce am citit scurta ta analiza (foarte buna), ma cam dezamageste xc90-ul. Din cate vad recomanzi unul vechi de 163 cp in detrimentul unuia de 185cp. Cum se prezinta cele noi de 200 cp? Merita astea dupa 2011? Nu de alta dar nu as dori sa dau o gramada de bani pe o masina care sa-mi dea batai de cap, vreau siguranta si confort. Daca plec in calatorii lungi, sa stau cu frica in san si sa ma intreb daca ma mai intorc cu masina acasa? No thanks. Cu toate ca am Peugeot 406, care nu este vazuta ca o masina superioara, in cei 6 ani de cand e la mine 90% mi-a oferit numai satisfactie, foarte fiabila si un motor exceptional, la care nu m-am uitat cu lunile la el, fara pic de completare de ulei in 15-20000 km. Sa nu mai zic ca e batran din 2000 cu 230000 km la bord. M-a plimbat prin toata Europa fara sa-mi fie frica ca-mi crapa ceva la motor, sau ca ma lasa pe drumuri. Nu as concepe ca un brand ca Volvo sa ma lase plangand pe eu stiu ce autostrazi, cu copilul dupa mine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca motor este mai bun cel de 163 cp DAR performantele sunt inferioare celui de 185cp/200cp .

Totusi daca vrei un XC90 adus de afara nu ai cum sa iei cel EURO3 de 163cp pt ca taxa de mediu este ucigatoare si dubleaza pretul masinii iar cea mai buna varianta este cea din 2006 cu D5 163 cp unde taxa este ~15.ooo EURO .

Motorul de 185Cp este identic cu cel de 200cp, difera numai softul si clasa de poluare, asadar daca iei un XC90 2008 de exemplu, ajungi la acelasi pret cu un XC90 2011 cu EURO5 pt ca la EURO5 timbrul de mediu este mai mic cu ~5000E, asadar pe la 22.oooE poti avea un 2011 iar pe la 19.oooE unul de 185cp EURO4 .

Vorbesc aici strict de masini aduse de afara nu din RO .

La masinile aduse de afara am observat ca pana in 200.ooo km nu apar nici un fel de probleme grave la motoarele EU4 si EU5, la masini din RO am gasit cu probleme chiar si la 50.ooo km. Mai mult ca sigur mersul in bara la bara nu le prieste acestor motoare .

La modelele dupa 2008 nu mai exista probleme grave pe partea electrica, la 2003-2007 sunt probleme pe partea electrica, probleme grave gen apa in CEM, ICM defect, calc haldex defect, etc .

Concluzie, daca ai bani de un XC90 2012 (ultimul facelift), nu vei regreta nici un cent, este masina perfecta din punctul meu de vedere, consum mic, foarte mic pt un SUV, foarte luxoasa&dotata in variantele Executive & Inscription, pret foarte mic in comparatie cu ce ofera concurenta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim mult domn' Bogdan, nu stiu ce ne-am face fara tine. Ce inseamna sa primesti sfaturi de la un priceput. Ca urmare, sa inteleg, un model de 2012 ar fi cea mai buna varianta, pe mine m-ar interesa foarte mult din punct de vedere al fiabilitatii. Sanatate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punctul meu de vedere MY 2011 este cel mai bun raport calitate/pret . MY 2012 in schimb are ceva imbunatatiri .

Ca fiabilitate am explicat mai sus .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi cand ma intorceam acasa si m-am bagat pe alee m-am proptit cu s40-ul intr -o troiana de zapada de aprox 40cm, suspendata pe burta si acolo a ramas. In cele 30 de minute cat m-am tarat pe jos cu 3 modele de lopeti sa scot zapada de sub ea, printre injuraturi si degeraturi ma gandeam oare cu un xc90 treceam? :) E drept ca zapada troienita e mult mai compactata decat cea asezata cand ninge calm. Posesori de xc90, cam care e inaltimea maxima de troiana pentru masina asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posesori de xc90, cam care e inaltimea maxima de troiana pentru masina asta?

Poti sa ramai intepenit si in zapada de 15 cm daca dedesubt este gheata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e gheata nu mai e nevoie si de zapada si acolo ramai. Raspunsul corect este ca la 60-70cm inca o mai misti, e grea si asta o face sa nu "pluteasca" asa usor in zapada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu un Unimog sigur treceai mai Blizzard . :P

Nu exista o regula iar XC90-ul nu are o garda foarte mare, 21.8cm garda la sol vs 40 cm zapada nu stiu cine iese castigator.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu un Unimog sigur treceai mai Blizzard . :P

21.8cm garda la sol vs 40 cm zapada nu stiu cine iese castigator.

Depinde cum o abordezi :D :D :D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am probat asta iarna, sa fim clari: zapada troenita nu altceva am mers pe E85 si erau "suluri" de zapada de pana la 70cm am trecut fara probleme, nu am pus lanturi dar eram pregatit la o adica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine in spatele blocului au ramas blocate foarte multe masini (3 cand am plecat si 2 cand am venit in parcare). Eu am avut azi experienta de a intoarce masina de-a latul sleaurilor formate printre blocuri. Am ramas placut surprins de cum se descurca pe zapada. Cred ca o sa imi iau si la s80 cauciucuri de iarna cu crampoane :evil6: Ca si sculele....cauciucurile fac 50% din treaba!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca idee , ieri am plecat de acasa fara sa dau zapada de langa masina (au bagat baietii plugul iar zapada era cat un sfert de masina) , am mers prin Militari pe stradutele dintre blocuri , am fost cam singurul care n-a ramas impotmolit , am parcat pe un malder de zapada ca deh unde sa parchezi pe ninsoarea asta . Acum 2 ani daca n-am impins la masina asta si daca n-am dat la zapada de la roti :lol:

Cam asta e diferenta intre cauciucuri vechi/uzate si cauciucuri noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt prea multi factori, conteaza mult masina, soferul si drumul . Poti ramane inzapezit si un Land Cruiser V8 daca esti prost .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost azi in oras cu dubita si chiar daca am cauciucuri de iarna, varza, m-am descurcat onorabil. N-am ramas intepenit pe nicaieri si a mers sarca pe unde am vrut eu!

PS: l-am vazut si eu azi pe unu' cu un X5, cu lanturi pe roti, care a ramas intepenit in intersectie, cand vroia sa faca stanga! Ideea este ca, cretinul accelera de mama focului si masina mai rau se ingropa! Ce sa-i faci!

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now