Matrixxx

Rugaminte pentru cei din Constanta - alge in Mamaia, iar ?

22 posts in this topic

V-as ruga pe cei care locuiti in Constanta/Navodari sa-mi spuneti si mie, daca puteti sau aveti drum pe-acolo intr-o zi : cit de mare este "covorul" de alge la mal, in Mamaia? M-am ingrozit citind stiri, chiar si la Tv au dat... asta scria realitatea online pe 14 iulie - http://www.realitatea.net/plajele-de-pe-litoral-sunt-invadate-de-alge-video_853038.html

Trebuie sa ajung pe 1 august in Mamaia cu copilul si as vrea sa stiu REAL cit de grava este aceasta problema, pe care nu o poate rezolva de atitia ani Administratia Apelor...

Va multumesc anticipat - ce-mi veti descrie voi aici imi va influenta acest mini concediu pe...litoral.

:toothy2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost eu la Mamaia saptamana trecuta, de vineri pana duminica. In zona unde am facut noi plaja si am incercat sa ne si imbaiem (la capatul statiunii, iesirea spre Navodari), covorul de alge era chiar "sanatos". Avea o grosime de aprox. 30 de cm, pe alocuri, si era nevoie sa inaintezi "prin apa" (a se citi alge) cam 10-20 de m. Din acest motiv noi am evitat baile in mare, si ne-am multumit doar cu cele de soare. Unii turisti, cu optimismul in vena, spuneau ca ar fi si zone de plaja mai curate/curatate. N-am avut timp sau chef sa verific, mi-a fost insa ciuda ca am irosit inca doua zile din viata pe "litoralul romanesc al Marii Negre".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana trecuta langa cazino-ul din Mamaia,acolo de unde se transmit si emisiuni la tv era plina de alge,insa in dreapta era chiar super,nici urme de alge.

Din pacate eu vin de pe platforma chiar pe 1 august cand vi si tu la mare,am sa te tin la curent cu plaja din ce imi v-a spune baiatul meu.

Poate ne vedem si pe nisip pana la Cincis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am intalnit de curand cu Sasha din Constanta si am zis ca fac o baie in mare la Mamaia...m-am strecurat printre alge dar am iesit repede ptr ca la nici 10 m de mine plutea un absorbant ..sau o fi fost frunza care ne reprezinta turismul :slap: .Sunt nationalist pana in maduva oaselor dar va sfatuiesc sa nu va lasati umiliti de conditiile infecte de la noi :nono:.Nu-i multumiti blondei din capul trebii cu ganduri perverse nici macar in gand...la cat e de nepasatoare s-ar putea sa-i faceti un bine sau s-ar putea sa-i si placa :whip: ,n-o s-o deranjeze...Drum bun si zile insorite sa ai...:sunny:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Ca si locuitor al "minunatei"urbe Constanta,te sfatuiesc sa-ti reconsideri planurile de vacanta si sa te indrepti cu incredere catre litoralul bulgaresc.Plaja de la Mamaia si din statiuni este infecta(ca si in anii trecuti)si gasesti numai aglomeratie,mai nimic de facut.Probabil la aceiasi bani(sau mai ieftin) poti opta pentru un sejur la Constantin si Elena(exista si vreo 2 piscine cu apa termala pe acolo),Golden Sands sau Sunny Beach.

Mult succes in alegerea unui loc cat mai placut pentru vacanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum sint in eforie sud dupa ce am luat TOATE plajele la rind.cel mai bine, fara alge, este in eforie sud.

cel mai rau este in navodari si mamaia.

duminica 17 iulie ora 11.

in nici un caz nu poti lasa un copil in apa la mamaia !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, m-ati cam ingrozit, speram sa nu fie asa. In Bulgaria ma voi duce la anu` abia, acum trebuie sa improvizez ceva...romanesc.

Va multumesc pentru raspunsuri, dragilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florine,gasim noi o plaja unde sa nu fie plina de alge,sunt portiuni unde sunt alge si unde sunt curatate.

Important sa ajungi sanatos.

Apropo de litoral nostru,toti se plang ca e prea nu stiu cum insa e plina mamaia.Au venit niste rude din Brasov si nu au gasit la 4 sau 5 agentii cazare.Am apelat la niste cunostinte pentru camere,s-a rezolvat.Ma intreb, daca e mai bine si mai ieftin la vecini de ce mai vine lumea la algele noastre?

E adevarat ca de facut mai sunt multe pe litoralul romanesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal ....decat sa cheltui o gramada de bani pe litoralul nostru , ...si sa nu ma simt nici bine .......atat pt mine si copii mei anul acesta am ales varianta waterpark din otopeni .

Apa curata , preturi normale , si distractie pe masura . Daca mergi o saptamana la rand nu ai cum sa cheltui atatia bani cati lasi pe litoral .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx-ule,fiecare face ce si cum vrea.

Nu e nimeni obligat sa mearga la Ibiza :),asa si la noi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florin, mai bine du-te la bulgari, sunt doar 315 km. pana la Albena ( si asta pe ocolite ), iar drumul e libeeer numai bun pentru T5 8)

Da-mi un semn si vedem daca pot sa-ti rezerv ceva la Malibu in Albena. Plaja e la 50 de m. de hotel, ai all inclusive, nu te doare capul. Iar pentru copil e excelent. La plaja ai si doua sezlonguri si o umbrela incluse in tariful hotelului, ca si la piscina de altfel. Mai gandeste-te.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx-ule,fiecare face ce si cum vrea.

Nu e nimeni obligat sa mearga la Ibiza :),asa si la noi!

De acord cu tine , .....din cauza asta am inceput cu .... "Personal"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va mai intepati, eu am cintat pe litoralul nostru 12 ani, asa ca stiu ce inseamna. Dar pentru Mamaia mereu am sa am o ...nostalgie, aici am petrecut prima vara de dragoste cu sotia mea, cindva...

Ma gindeam serios sa ma duc anul asta la bulgari,dar inca nu am ajuns sa-i fac pasaport baiatului, asa ca tot la Mamaia ma duc. Probabil ca va fi ultimul an dintr-un sir lung, cine stie ?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pasaportul dureaza 2 saptamani .....cel valabil 3 ani si cateva ore cel valabil 1 an .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 48 de ore m-am intors din Eforie Nord. Plajele din dreptul Acapulco si Debarcader relativ curate, alge putine, se poate face baie fara probleme. Lume destul de civilizata.

Nu comentez curatenia de pe plaja, care se stie ca cel putin in ultimii 10 ani nu a fost punctul forte al litoralului romanesc; mai curate in acest an fata de precedentul, insa tot sub asteptari. Oferte de cazare suficient de multe si pentru orice buzunar. La fel mancarea.

Mare atentie la ceea ce se ofera in pretul cazarii; eu am avut norocul de a prinde o camera pentru trei persoane si parcare subterana pentru masina, insa din pacate baia a fost la limita bunului simt. Curata dar nefinisata, fara apa calda la chiuveta, fara suport la dus si binenteles fara un elementar suport de agatat o banala lenjerie, sau suport la oglinda (vis-a-vis de cei care se barbieresc in partea superioara :D); aspecte care pot aduce o nota de disconfort pentru cei carora le pasa de astfel de "maruntisuri" ce tin de unele vile care, teroretic, respecta turistul si turismul romanesc.

Personal nu as opta pentru Mamaia, indiferent de motivele obiective sau subiective avute in vedere; din puctul meu de vedere aceasta statiune a ajuns si ea doar una "de fite" pentru multi cei saraci cu duhul si interesati de orice altceva decat de o simpla relaxare pe litoral. Nostalgia mea se chema Saturn; din pacate insa, nici ea nu mai e ceea ce a fost candva. La fel Mangalia.

Concediu placut tututor celor care urmeaza sa plece pe litoralul Romanicai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam sa plec si eu de joi la mare...nu prea stiu unde. Pana acum am ales numai Mamaia, insa anul asta cred ca o sar, avand in vedere ce am vazut la tv despre alge. Voi ziceti ca in Eforie Nord si Sud ar fi mai ok? Jupiter, Saturn cum mai sunt? In tineretea mea aratau bine :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

in eforie sud am stat cu 80 lei/camera , fara ac (insa nu i-am simtit lipsa. in camera , temperatura nu a depasit 24 grd cind afara erau 37)

e o statiune care nu ofera prea multe (viata de noapte, etc) insa te poti duce in eforie nord pentru asa ceva.

apa e (era) curata - eu am plecat de acolo luni 18. e o statiune linistita, cu mincare buna si proaspata. (eu am mincat la impinge tava la 3 din 5 unitati de acest fel)

ai loc de pus un cearceaf, plaja e relativ curata, putina lume. (ca sa fiu mai corect : cel mai putin murdara de pe tot litoralul. plaje asemanatoare dpdv al curateniei : mangalia si, spre surprinderea mea, vama veche)

eu am ales statiunea asta deoarece ma interesa doar balacitul in mare si linistea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi mult Iuli

Daca nu-mi strica vremea planurile, o sa aleg una din cele 4 statiuni. Am vazut ca prognoza nu e prea favorabila pentru plaja...:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca spun o prostie ....dar parca stiu, vag (din ce mai tin minte dintr-un documentar) ca "e" bune la biodiesel...... ma insel ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, nu spui o prostie, dar mai e mult pana departe. Se poate produce biocombustibil din alge, dar nu stiu sa se faca asta in Ro. In plus, e mai scump de produs decat cel din plante non-acvatice, asa ca... distrugem in continuare pamantul bun cu recoltele "fara numar" de rapita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now