agr350r

Voi ce parere aveti? Ionizare Sau Folie Autorizata ???

125 posts in this topic

@Agresor, LLumar, Suntek, Johnson si mai sunt, buba este ca se poate pune si Global iar pe certificat sa scrie LLumar, asa ca nu conteaza ce folie iti doresti tu ci ce folie se pune pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul asta, as prefera sa o cumpar personal si sa o puna pe geamuri sub ochii mei!

In alta ordine de idei, de ce sa traim cu ideea ca vom fi pacaliti si prostiti? :D ... chiar atat de departe am ajuns?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pune folie si se da garantie, de la 2 la 5 ani, insa cea cu garantie 5 ani costa ceva mai mult. Eu sincer sa fiu nu dau 2 bani pe ceea ce scrie pe un produs. Daca o sa-mi pun vreodata folie, nu cred ca o sa ma intereseze prea mult marca, atata timp cat arata bine pe masina si este pusa cum trebuie

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e nici sa nu se decoloreze sau deterioreze intr-un timp scurt!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@agr un prieten a avut folie de aia de e2 lei montata si cu toate astea,s a decolorat abia dupa aprox 4 ani!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus folie pe toate masinile care le-am avut.La vreo 2 a fost dinaceea penala si s-a cunsocut in 2-3 ani cum s-a decolorat, plus ca vizibilitatea nu este aceeasi ca prin una de firma.In schimb cele puse cu certificat/de firma rezista eroic chiar si dupa 4-5 ani, fara sa se decoloreze sau sa lase urme unde freaca la chedere.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Agresor, ia si citeste pe 4tuning un topic unde se cearta un importator de folii cu un montator, gasesti acolo toate informatiile care te intereseaza tot acolo afli cum se face "maradona" cu folie de 2 lei montata ca fiind Llumar de anumiti angajati ai firmei de multe ori cu acordul patronului, de asemenea afli folie se foloseste. Eu am pus la o singura masina (fostul V70) iar acea firma este renumita in Bucuresti dar a costat 250E in 2008 . Nu au demontat nimic, nu au rupt nimic, au facut tot ce trebuia facut si a iesit foarte bine. Nu s-a decolorat, patat sau exfoliat dar a costat ceva, aveam oferta de la niste baieti pt acelasi lucru la 150E, vorbind cu Radu (patronul Cara Protekt) am ajuns la concluzia ca am facut o alegere buna, omul mi-a explicat tot procedeul, mi-a explicat cat e folia si cat montajul si am inteles ca aia la 150E nu aveau cum sa puna Llumar din ala bun pt ca atat costa numai folia, omul mi-a aratat mai multe tipuri de folie si mia explicat diferentele dintr-e ele . Pt ca venisem recomandat si-a pierdut timpul cu mine sa-mi explice de ce costa atat si nu mai putin . Eu am fost multumit de ce au facut cei de la Cara Protekt. Acum nu mai stiu daca este aceiasi echipa de atunci pt ca in 2008 erau undeva pe Dimitrie Pompeiu iar acum sunt undeva prin Ferentari .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ionizat am gasit la Pitesti iar pentru folie inca mai caut ... caut un centru unde aplica folie 3M si demonteaza geamurile (mai putin luneta) pentru a o pune ...

Pe 960 sunt geamurile ionizate la Pitesti. Probabil e vorba de aceeasi firma.

Eu ma declar multumit de ionizare. Imi pare mai ok decat folia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am lamurit, voi pune folie, probabil prin luna aprilie - mai, imediat dupa un detailing facut!

In alta ordine de idei, nu sunt inca lamurit daca mai este inca valabila legea pentru geamurile laterale fata cu minim 70% luminozitate (tenta colora fabrica + folie).

Voi revenii si cu tipul de producator ales ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Compara pretul, poate iti convine sa cumperi setul de perdelute OEM

iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

La perdelute exista doua inconveniente ...

1. de a trage copii de ele mai tot timpul

2. de a nu putea deschide geamurile laterale in spate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, ma gandeam la C30 meu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La perdelute exista doua inconveniente ...

1. de a trage copii de ele mai tot timpul

2. de a nu putea deschide geamurile laterale in spate

Pai si ce faci cu folia Agr350r daca se urca cel mic cu masinuta si se plima cu ea oe geam? Nu-ti dai palme? :D si zici ca e proasta folia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pun dupa perdelute sa nu se mai vada :D

hai mah, ca nu vor da cu unghiile, in cel mai rau caz sa tot puna palmele pe geamuri si sa deseneze, cum face cel mare acum :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Turbo, pai in cazul asta cel mai bine este sa puna folia pe afara . Asa nu se mai zgarie . :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am terminat cu mecanica masinii, urmeaza partea estetica! Asa cum am promis, voi incepe cu un detailing si colantarea geamurilor, nu de luna asta ca deja este pe sfarsite, dar luna viitoare asta am in cap.

M-am tot uitat de firme autorizate pentru folie, dar sunt multe iar parerile sunt impartite. Prin urmare, cunoaste-ti voi sau ati auzit de o firma serioasa si profi pe aceasta ramura? :)

Multumesc ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi postul nr 108, nu e greu . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat de postul tau, merci :) ... am vorbit cu omul azi si m-a facut cumva sa merg si eu la el! Mi-a explicat 20 de minute prin telefon o mica parte din experienta lui legat de folii. Cat despre pret, a ramas cam acelasi, in jur de 200 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat de postul tau, merci :smile: ... am vorbit cu omul azi si m-a facut cumva sa merg si eu la el! Mi-a explicat 20 de minute prin telefon o mica parte din experienta lui legat de folii. Cat despre pret, a ramas cam acelasi, in jur de 200 euro.

La 200 de euro colantezi toata masina! Mai da-o dracu de folie, ca si la 300 de lei ai garantie 5 ani de zile!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai 5 ani garantie, dar nu la aceeasi calitate cu cea de 12 ani garantie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ager daca vrei vb cu un baiat aici in ploiesti .

Eu vreau sa pun folie si omul mia spus ca pentru toata masina ma costa 450lei cu folia lui ,nu se zgarie are mai multe nuante si o mai siomologheaza(lipeste timbre si hartie la mana) omul ofera garantie la folie 10 ani .

Daca vrei ii cer nr de tel si til pasez sa vb tu personal cu el si vedeti voi cum va intelegeti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe luneta se pune dintr o singura bucata daca firma este profi sau 2 bucati(cei mai putin profi).

Geamurile laterale fata si spate - trebuie date fiecare cheder jos si/sau fata de la portiera.

Acum depinde de firma respectiva..Dar eu zic ca nu ar trebuie sa dai nici macar un geam jos:)F

Pentru folie poti apela : . - in functie de recomandari si ceea ce doresti -

1,2,3

Eu mi-am pus acum 3 saptamani folie , si nu au dat nimic jos de pe masina !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si am uitat, iti da geamurile jos

Si zice ca in 4 ore esti gata de plecare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc baieti, care, cum si cand ma hotaresc, va anunt :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now