agr350r

Voi ce parere aveti? Ionizare Sau Folie Autorizata ???

125 posts in this topic

Pai atunci chiar nu se mai merita sa pun numai pe spate! :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

misu s a schimbat legea?De cand?

"Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;

36. aplicarea de afise, reclame publicitare, înscrisuri sau accesorii pe parbriz, luneta sau geamurile laterale care restrâng sau estompeaza vizibilitatea sub limita legal admisa ori împiedica sau diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de înmatriculare;"

"Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:

l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, luneta sau geamurile laterale afise sau reclame publicitare, folii neomologate si/sau nemarcate corespunzator ori accesorii care restrâng sau estompeaza vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât si din exterior;"

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost si la un centru ce monteaza folie autorizata si mi-ai confirmat si ei ca pe geamurile laterale fata nu se autorizeaza folie solara.Le-am spus ca totusi am vazut masini cu folie pe geamurile laterale fata de transparenta 70 sau 75 % cu actibild de certificare si mi s-a spus ca daca te opreste politia chiar si cu actibild si certificatul de omologare tot poate sa-ti retina certificatul pentru ca legal nu este permisa.Am gasit si ceva oficial aici..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si in cazul asta eu ce sa fac sa dau RAR-ul in judecata ca mi-a certificat folia pt geamurile din fata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Folia nu ai de ce sa o dai jos.Pentru ca diferenta este foarte mica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta vroiam sa zic si eu....nu stiu cu cate aparate de masurat asa ceva dai nas in nas pe drumurile patriei, adica nu prea are cine sa te controleze! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca te controleaza esti la limita!Eu unul nu mi as face probleme cu "70 %" pe geamurile laterale din fata.Plus ca ai certificat.. pentru folie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va dati seama ca si daca ar fi sa le dau jos le-as spune sa plateasca ei datul jos.Pt ca ei au autorizat montarea lor.Si clar costurile de dat jos vor fi peste 1000 de euro :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din moment ce odata au fost autorizate, nu te pot forta sa le dai jos. Parerea mea. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai naspa de acum in colo! :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.Stie cineva unde se pot ioniza geamuri in zona Moldovei?Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde de buget. din cate stiu ionizarea costa mai putin decat folia autorizata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

depinde de buget. din cate stiu ionizarea costa mai putin decat folia autorizata.

La cele ionizate am vazut la multi colegi ca dupa cativa ani apar pete si se cam duce ionizarea, acum la capitolul folie alege cu grija atelierul ca eu am avut numai probleme cu folia ca si tip e SolarZone cea inchisa pe spate e ok dar cea deschisa pe fata e praf, am fost la o ,, firma '' laudata de altii in TM. Infolieriautotm. ... si de cateva saptamani au tot incercat de 2 x au pus folia si facea puncte sau ramaneau urme de bule cum se usca, a 3a oara dupa nervi si alte figuri si amanari au zis ca e din cauza ca e usa la V50 cu chedere late , blaa ca trebuie dat geamul jos, au chemat ei un mester autorizat sa demonteza panou si geamul, au pus folia din noua a 3a x dupa 4 5 zile se face la fel, plus ca acum vad ceva valuri daca ma uit in oglinda laterala, asa ca folia e varza, nici nu stiu ce sa fac dar cred ca le cer banii inapoi si le trantesc o reclamatie la RAR si OPC, mare grija ce alegi, cine iti recomanda mergi si vezi masinile lucrate altfel arunci banii. Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa te gandesti de doua ori si sa nu ajungi tu pe la RAR caci pe geamurile latelale fata e interzis montarea de folie solara pentru ca geamul deja are 75-80% transparenta.La o firma autorizata care foloseste folie si adezivi de calitate (Llumar, 3M , etc) nu o sa intampini probleme cu folia.Daca tu ai nimerit la o firma de agiamii nu inseamna ca "folia e varza". Mai bine da-o jos de pe geamurile laterale fata sa nu risti certificatul de inmatriculare retinut si vreo cateva sute de lei amenda , plus ca la urmatoarea verificare ITP garantat nu te accepta cu folie solara pe geamurile laterale fata.Cel putin in Suceava cei de la Politia Rutiera opresc frecvent in trafic masini cu folie pe geamuri . Este si un articol http://www.monitorulsv.ro/Local/2012-05-09/Politist-amendat-de-colegi-pentru-ca-avea-folii-pe-geamurile-lateral-fata-ale-masinii-personale#folie

Edited by misu_servici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa te gandesti de doua ori si sa nu ajungi tu pe la RAR caci pe geamurile latelale fata e interzis montarea de folie solara pentru ca geamul deja are 75-80% transparenta.La o firma autorizata care foloseste folie si adezivi de calitate (Llumar, 3M , etc) nu o sa intampini probleme cu folia.Daca tu ai nimerit la o firma de agiamii nu inseamna ca "folia e varza". Mai bine da-o jos de pe geamurile laterale fata sa nu risti certificatul de inmatriculare retinut si vreo cateva sute de lei amenda , plus ca la urmatoarea verificare ITP garantat nu te accepta cu folie solara pe geamurile laterale fata.Cel putin in Suceava cei de la Politia Rutiera opresc frecvent in trafic masini cu folie pe geamuri . Este si un articol http://www.monitorul...personale#folie

Cu folia a fost pusa inainte de a face RAR-ul, este omologata, si nu au comentat la RAR absolut nimic de folii, am certificatul ala de la folie unde scrie clar ca e legala, dar beleaua e calitatea materialului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci clar nu ai nimerit atelierul de montat folie potrivit!

Eu am avut folie pe S40 pe fata si erau perfect montate si asa s-au pastrat pana le-am dat jos(erau prea inchise si vroiau sa imi ia talonul :D ).

Apoi la S60,la fel am folie pe fata(legala) si este ok.Legat de cea de pe fata este perfect legala daca nu depaseste cei 70% transaparenta.

Pe mine cand ''m-a luat'' pentru folie a venit nenea militianu' cu o rama de lemn pe care era prinsa o folie de 70% pe care a comparat-o cu ce aveam eu pe masina.Evident ca nu a corespuns :P

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

RAR-ul e una , ITP-ul se face la durata de doi ani la service-urile autorizate si unde daca nu cunosti pe cineva nu-ti va da nimeni inspectia cu folie solara pe geamurile latelale fata , iar daca te opreste orice politist iti poate retine certificatul si da amenda chiar daca ai orice fel de hartie cum ca geamurile laterale fata sunt omologate cu folie solara pentru ca legea spune clar ca nu este voie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am geamurile ionizate si merita pana la ultimul leut (care oricum nu sunt multi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vine, vine priiimavaraaa! :D

Dupa o lunga si grea perioada, intr-un final primavara asta ne hotaram daca punem folie sau ionizam greamurile! :)

Pentru ionizat am gasit la Pitesti iar pentru folie inca mai caut ... caut un centru unde aplica folie 3M si demonteaza geamurile (mai putin luneta) pentru a o pune ...

Sugestii? Daca nu gasesc in Bucuresti, poate fi si din tara ... dar nu prin maramures, totusi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce neaparat 3M ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Sebes este un nene care face si ionizari si pune si folie prin metoda datului geamurilor jos da in cazul asta se cam aplica treaba cu Maramuresu'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce neaparat 3M ?

... calitatea fiind superioara! Cunosti alt producator mai bun?

In Sebes este un nene care face si ionizari si pune si folie prin metoda datului geamurilor jos da in cazul asta se cam aplica treaba cu Maramuresu'.

... totusi, danke :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce vrei neaparat sa dai geamurile jos? Daca vrei sa pui folie pe toata suprafat geamului, sa stii ca nu este afacere, pentru ca in timp folia nu va rezista pe partea unde se freaca de chedere, oricat ar fi ea de 3-4M

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu o am de vreo 3 ani pusa asa si deocamdata nici o urma...om vedea mai incolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now