agr350r

Voi ce parere aveti? Ionizare Sau Folie Autorizata ???

125 posts in this topic

Eu am dat folia jos de pe luneta cu petrol lampant... am inmuiat cu cirpa bine umezita folia pe care am jupuit-o cu mina , fara lame metalice, si am sters lipiciul ramas pe luneta tot cu o cirpa mai dura inmuiata in gaz...

Operatia a durat vre-o doua ore... aerisirea masinii, sa iasa mirosul, tot restul zilei, dar am reusit fara sa afectez reteaua de incalzire si fara sa mai miroasa in masina dupa aia . Am inteles ca altii folosesc tot felul de dizolvanti sau diluanti... eu am folosit petrol lampant, adica pe romaneste gaz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am perdelute pe geamurile spate, laterale portbagaj si luneta.

Originale, cu sigla volvo si acceptate de police ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalin daca vrei sa dai folia jos poti folosi un pistol cu aer cald si nu vei avea nici cea mai mica problema!

Share this post


Link to post
Share on other sites

A venit iarna! Deci, voi lasa folia pentru la primavara :D

De pus, vreau sa pun, problema este ca vreau sa fie cald si nu stiu la ce claritate sa pun pe cele din fata si cele din spate, ori uniform ori mai inchis spate si mai deschis fata :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus vara trecuta...cu geamurile si luneta date jos, nu am avut probleme deloc.Pe fata sunt aproape insesizabile doar cand este mai innorat afara se vede ca am folii si pe fata...Sapt. viit. vin prin Bucuresti daca vrei ne intalnim si iti arat cum e la mine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super :D

Chiar te rog! Cat cu cat ai fata spate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

79% geamuri fata si 13% geamuri spate + luneta. Practic pe fata este limita maxima legala iar pe spate in afara de nuanta asta mai este una singura mai inchisa ca asta care o am eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu la S60 am fata-spate.Fata 70%(sau cat e aia legala) si spate 5%,cea mai inchisa.Maine pe ziua fac si eu o poza sa vezi cum arata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Profit de subiect...

Are cineva geamurile in nuanta fumurie, din fabrica, in special pe modele -2004? Sunt curios cum arata... ce tenta au exact.

Am gasit part no. la asa ceva pe mai multe modele, cu observatia: "black", "black tone" , "Russia", "black - Russia", etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asteptam poze!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.In afara de folie fumurie,si-a montat cineva folie de alta culoare? Am vazut la unele masini aplicata o folie ce apare ca oglinda.

Nu stiu daca e la fel de buna ca cealalta,aveti idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai Primavara - vara, hai! Inainteaza :D.....asteptam sa dea caldura sa putem pune folie! Inca nu stiu daca va fi 3M sau Llumar dar cu siguranta voi da geamurile jos pentru aceasta operatiune! Vreau ca treaba sa fie treaba! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba e treaba si fara sa dai geamurile jos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Romania nu este treaba treaba decat daca iti dau geamurile jos. Adica baietii fac treaba de mantuiala si va exista riscul sa se desfaca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu dupa cum am mai zis, mi-au dat geamurile jos.Sunt foarte multumit, nu am probleme.Acuma depinde si cine face lucrarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta am vrut sa spun si eu! Ca iese treaba buna daca vor fi date geamurile jos! :smile:

Si inca stau in dubii de cum sa le colorez.

1. Ori fac toate geamurile de aceeasi nuanta, mai exact cat este autorizat pe fata (70% luminozitate)

2. Ori fac pe fata cat este legal iar pe spate putin mai inchis, cat sa nu se vada diferenta intre ele (gen 50% luminozitate spate cu 70% luminozitate fata)

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

agr aici e in functie de "placerea ochiului".Cel mai bine vorbesti cu cineva sa iti folieze masina.."virtual".Daca nu stii ce anume ai vrea.

Sincer sa fiu degeaba dai geamurile jos daca :

-folia nu este de calitate

sau

-meseriasul e ..nepriceput

Acuma depinde de fiecare atelier cum si ce face.

Atentie ! Llumar nu mai este ce a fost!

ps: daca ai drum pe la Brasov pot sa iti recomand un service de folieri profesionale.Cu experienta de peste 10 ani.

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta am vrut sa spun si eu! Ca iese treaba buna daca vor fi date geamurile jos! :smile:

Si inca stau in dubii de cum sa le colorez.

1. Ori fac toate geamurile de aceeasi nuanta, mai exact cat este autorizat pe fata (70% luminozitate)

..................

Daca faci geamurile din spate la aceeasi nuanta cu fata (cat este legal) nu se merita, sunt atat de deschise la culoare ca aproape nu se vede ca le ai.Cel mai bine se vede ca am folii pe fata atunci cand e mai innorat afara sau e mai intunecoasa asa ziua...ca in rest, mai ales daca bate soarele zici ca nici nu le am pe fata...Eu zic pe fata limita legala si pe spate mai inchise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Eu as face spatele mai inchis ( nu foarte inchis ) si fata maxim admisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ma interesam si eu de niste folli sa imi pun pe geamuri, si bineinteles pe fata nu se mai permite nici un fel de folie cu nici un fel de transparenta, se pot omologa numai cele de pe spate si luneta , pe fata nu ti-o omologheaza nimeni , pe fata iti pui doar pe proprie raspundere, :glasses9:

si sincer ce rost mai are sa pui folie numai pe geamurile spate si luneta, chiar nu le mai vad rostul atata timp cat nu poti sa iti pui pe fata,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bună zâua şi dumitale!

Ce rost au doar pe spate? Pentru copil, de exemplu (în mod normal, copiii merg pe locurile din spate).

"Ce rost au pe faţă?" aş întreba eu... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ce rost au pe faţă?" aş întreba eu... ;D

Arata mai bine daca sunt toate de aceasi nuanta-culoare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ce rost au pe faţă?" aş întreba eu... grin.gif - Pai soarele bate numai pe spate? :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-1859-0-86687100-1330454946_thumb.jp

asa arata masina cu folia maxim admisa pe fata daca te uti atent vei observa ca si vola are geamurile laterale cam la fel de inchise cum am la Volvo pe fata si la vola e din fabrica asa.Poza e facuta pe timpul zilei nu foarte innorat. Daca e mai innorat afara sau e mai pe inserate asa se vede cat de cat o culoare mai uniforma fata - spate.O sa pun si o poza cand e mai intuneric afara sa vezi cum se vede.Eu am 79%fata si 13% spate+luneta.Sunt omologate RAR si fata si spatele.Acum am inteles ca nu te mai lasa idiotii sa iti pui pe fata deloc folie dar eu sincer mi-as pune pt ca asta cum am eu pe timpul zilei nici nu se observa ca am, destul de greu se observa.Si chiar daca e deschisa ca nuanta, tot ai protectie mai buna decat deloc.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confirm si eu , pe geamurile laterale fata nu e permisa montarea foliei solare de nici o transparenta. In Suceava Politia Rutiera opreste in draci masinile cu folie pe geamuri si amenda e de "numai" 540 Ron si certificatul retinut.Duminica am vazut trei autoturisme oprite la rand numai pentru folie.Sincer sa fiu pana acum doua saptamani nu am auzit de controale dedicate numai pentru folie sau xenoane dar dupa cum observ de cand s-a schimbat premierul si "am scapat de ala cu coane si a venit tacsu" in orice domeniu s-au inmultit controalele si amenzile dedicate numai pentru a aduce bani la buget.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now