agr350r

Voi ce parere aveti? Ionizare Sau Folie Autorizata ???

125 posts in this topic

@ Adriann

Unde scrie ca nu ai voie pe fata? am un prieten care si-a pus saptamana trecuta folii cu autorizatie si pe fata si pe spate.

@ agr35or

Acum doi ani am dat 400, 450 cred ca e ok. Dupa infrumusetare sa ne pui si noua o poza ca sa ne delectam :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca da scufito' :P - voi face o prezentare, dar va mai dura, voi investii in alte piese pana la folie :smile:

Acum stau si ma gandesc care este in top, raport calitate pret? - Llumar, 3M, SuTek, SOLARZONE, etc.....

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

llumar si 3m pot sa recomand.

Stiu ca diferenta consta in calitate.3 m ul fiind mai groasa fata de llumar sau invers :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am llumar pe ambele masini. Pe una sunt din 2006 si s-au comportant excelent in acest interval.

Pe cealalta le-am pus anul asta in aprilie si nu mi-au spus nimic cum ca nu ar fi voie sa pui folii pe fata, au zis ei ceva de gradul de transparenta obligatorie pentru geamurile din fata, dar nu am retinut ce si cum. Si eu am pus o idee mai inchise in spate decat in fata.

La mine la montaj au desfacut fetele usilor si au dat geamurile jos. Geamurile laterale la portbagaj si luneta le-au pus dintr-o bucata, asa pe masina, dar au iesit foarte ok.

Singurul dezavantaj la folii din punctul meu de vedere e mersul cu spatele noaptea, in locuri prost luminate. In rest, numai de bine.

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa era ideal, sa am geamurile colorate din fabrica :D

Bogdan: Camera de marsarier:

@agr350r-Pai eu am geamurile colorate din fabrica,au o tenta albastruie,bleu.Se vede diferenta cand e geamul deschis jumatate aceasta nuanta,o sa incerc sa fac o poza poate se vede si pe obiectiv ;)

@Adrian-Bogdan(Behu) ca are break zice ca e greu de dat cu spatele,dar la a mea ca habar nu ai unde este dosul :D si am si cea mai inchisa nuanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[..]

Singurul dezavantaj la folii din punctul meu de vedere e mersul cu spatele noaptea, in locuri prost luminate. In rest, numai de bine.

Ba nu zice :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il spune ca dezavantaj,deci nu ii convine,ii e mai greu :P

Oricum e mai norocos ca mine :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, si la mine au o tenta albastrie. M-am hotarat si la tipul de folie. Voi folosii 3M. Am inteles ca este cea mai buna calitativ, dar si cea mai scumpa. Si intradevar, este mai groasa la Llumar-ul. Singurul dezavantaj pe care il are, este ca nu au o gama bogata de nuante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O firma la care le poti spune ca sunt profesionisti, sunt aceia care iti monteaza foarte bine folia pe geamuri, FARA a demonta jos geamurile de pe masina....aproape oricine care are cat de cat experienta se monteze folie, iti poate monta folia cu geamurile luate jos....nu acelasi lucru se intampla si cand vrei sa montezi profesional folie pe geamuri fara a le demonta.........eu zic sa cauti o firma care sa stie sa puna folia pe masina fara a demonta geamurile, este cea mai buna alegere....trust me

Ca si marca...poti alege SunTek...sunt folii foarte bune, sunt fabricate in SUA si au o gama de nuante destul de bogata. In nici un caz sa nu alegi SolarZone...sunt destl de slab calitative si se vede putin incetosat prin ea, pe cand SunTek este foarte clara.

Ai grija cand alegi un brand de folie....multi iti aplica doar timbru de 3M, Llumar, SunTek si folia este ceva mult mai ieftin sau slab calitativ...sa stii ca si Llumarul si SunTek-ul, 3M, Global si cam toate brandurile de folii au cate o gama de folii ieftine si de calitate slaba si o gama de folii mai scumpe si foarte bune calitativ...ai grija care ti le pun montatorii....daca ai nevoie de sfaturi, sa imi zici, sunt bine informat pe tema asta :thumright:

Ca si pret...pretul este bun daca iti aplica folie pe toata masina si daca ti se monteaza o folie de calitate, dar la pretul asta m-as mira sa fie 3M

Edited by adi_28

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa vii cu ceva argumente ? Eu am montat la aceiasi firma (cea mai scumpa din Bucuresti) pe toate masinile care le-am avut, la Volvo nu au putut sa dea geamul jos pt ca era nituit de macara si au ales sa se chinuie, in schimb la Golf, Passat si Espero mi-au dat geamurile jos. Lucrarea a iesit la fel de bine la toate masinile desi la Volvo au lucrat fara sa dea geamurile jos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E nasol sa-ti dea geamurile jos ca cine stie ce strica pe acolo sau iti trosnesc plasticele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vin cu argumente in ce privinta? Daca imi spui in ce privinta sa vin cu argumente, vin, nu e o problema.Vreau sa se inteleaga pe acest topic ca nu vreau sa fac reclama sau reclama proasta unor montatori de folie sau branduri de folie, doamne fereste, eu incerc doar sa dau sfaturi celor care isi doresc o folie de calitate pe masina...raspund cu cea mai mare placere tuturor intrebarilor voastre

O seara placuta

1. La viteze mai mari, poate aparea riscul sa inceapa sa vajaie vantul pe la geamuri si chedere (caz concret vazut de mine la un Mercedes S-Klass si un Renault Megane)

2.La multe masini, pentru a demonta geamurile e nevoie sa dezlipesti protectia aceea de pe fata de usa, care e de spuma sau de nailon...la multe masini cand se demonteaza, se rupe acea protectie sau nu se mai poate lipi la loc, sa fie ca de fabrica

3.Exista riscul de a rupe clemele de la macara, clemele care tin geamul in macara....am vazut cazuri de cleme rupte si geamul lipit in acea clema rupta, cu silicon

4.Exista un risc destul de mare, ca atunci cand scoti sau montezi geamul in macara, sa zgarii geamul (cazuri concrete vazute de mine)

5.In multe cazuri, dupa montarea/demontarea geamurilor, ele vor "juca" in macarale, nu vor mai sta fixe sau nu vor mai urca drept in rama geamului.......si mai pot continua si cu alte cateva exemple

Nu este obligatoriu sa se intample aceste lucruri, dar sansele sunt destul de mari si de ce sa riscam, cand exista posibilitatea, cu un efort mai mare, de a infolia geamurile fara a le demonta?

In tarile vestice si mai ales in SUA, marea majoritate care monteaza folii folosesc tehnica de montat folii FARA a demonta geamurile de pe masina

Edited by adi_28

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de cine monteaza .

Mie nu mi-a cazut nici geamul, nu au aparut zgomote atunci cand au dat geamurile jos .

Folia antifonica din usa este prinsa cu mastic la Volvo, trebuie doar aer cald si rabdare, se desface fara probleme .

Am vazut (la Claudiu) cum se poate monta prost folie fara sa dai geamul jos, e vb de geamul de la portbagaj care are in el circuitul de geam spart, cand au montat folia au rupt circuitul, deci se poate zgaria/rupe si fara sa dai geamul jos.

Conteaza cine monteaza nu cum monteaza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa montezi folia bine trebuie sa dai fata de portiera jos. In cazul in care geamul e prins cu sigurante pe clipsurile de ghidaj , cele ce culiseaza pe sine la ridicarea sau coborarea geamului este destul de usor de scos geamul afara din portiera .post-22-0-22420800-1314163647_thumb.jpgEu am demontat singur geamurile laterale fata in cateva minute , le-am dus la o firma unde mi-au montat folie pe ele si apoi le-am montat tot eu. Am facut acest lucru din doua motive: 1.Ca folia sa fie montata bine iar la marginea geamului folia sa fie taiata la aceeasi dimensiune(cam 2 mm) 2.Aveam pregatite acele clipsuri de ghidaj pentru a le inlocui in cazul in care erau uzate dar contrar asteptarilor erau ok . Le-am montat tot pe alea vechi dupa ce am mai pus ceva vaselina in sine. Doar cineva care a montat destula folie poate calcula,taia si monta folia incat sa acopere geamul si in partea cam de un cm ce culiseaza in cheder .Nu este imposibil,dar din aceasta cauza majoritatea celor care monteaza prefera sa demonteze geamul penrtu a-si usura munca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Doar cineva care a montat destula folie poate calcula,taia si monta folia incat sa acopere geamul si in partea cam de un cm ce culiseaza in cheder"

Treaba asta eu nu o cred :D

Singur mi am monat folie pe luneta(din 2 bucati,dar de afara daca privesti nu se vede nici o diferenta),apoi pe geamurile laterale din spate.Asta fara a da vreun geam jos.Doar chederul care vine pe interior(la geamurile laterale spate) .A iesit destul de ok pentru un incepator.Asta fiind a doua oara cand montez.Ca timp : vreo 2 ore si o sticla de cola :))

Deci treaba asta cu datu geamului jos nu mi se pare deloc bine..Dar fiecare face/monteaza cum stie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca nu ai voie pe fata. O sa ma interesez.

NOUL COD RUTIER

Raspunderea contraventionala

Art. 102

(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV -a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

....

35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator;

Share this post


Link to post
Share on other sites

"aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator; "

Si aici intra alea cu 70 %.La acest tip primesti si timbru.Daca vrei ceva mai inchis se face pe raspunderea ta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaamm.....

Bun, voi alege 3M din discutiile pe care le-am tot avut si parerile multor persoane plus articole citite. Am inteles ca este the best raport calitate pret. Pe de alta parte vreau sa procedez prin a gasi o firma autorizatta, care sa imi poata da jos geamurile laterale pentru a monta "perfect si uniform folia". Acum nu stiu exact ce contrast si nuante au cei de la 3M. Sincer as vrea sa fie uniform, adica aceeasi nuanta din fata pana in spate, sau daca sunt nuante apropiate la cele de la 3M, sa pun pe fata maximul admis si spate, cea mai apropiata nuanta de cea de pe fata, dar sa fie o mica diferenta intre acestea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

agr350r poti pune aceeasi folie pe toata masina,fara a modifica nuanta.Rezultatul este chiar bun si in acest caz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te referi la faptul ca daca pun cu 70% luminozitate peste tot este ok, adica cat este admis pe fata? :smile:

Folia 3M este ok?

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

agr350r la folie (marca) nu ma pricep asa bine.

Da,ma refer la 70 % luminozitate.

Eu folia am ales o dupa claritate.Trebuie sa se vada bine prin ea in orice conditii meteo,inclusiv iarna :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca folia sa fie omologata pe geamurile laterale fata trebuie ca ANSAMBLUL FORMAT DIN GEAM PLUS FOLIA APLICATA SA AIBA TRANSPARENTA DE MIN.70%. Deci daca ai din fabrica geamul colorat, teoretic nu mai e omologata pe fata nici o folie, deoarece aplicand folie pe un geam colorat, fie el cat de putin, deja transparenta totala scade sub 70%.

Ca si raport calitate/pret sa stii ca 3M nu e deloc o alegere buna.Ca si calitate este buna, dar e mai scumpa in comparatie cu alte folii la fel de bune, dar care au un pret mai decent.Dupa cum am mai zis, ai grija sa nu fii pacalit.O folie slab calitativ, fie ea si 3m, dupa o perioada de aprox.2- 3 veri de stat in soare, folia o sa inceapa sa se decoloreze sau ai toate sansele sa inceapa sa isi schimbe nuanta, in sensul ca va prinde tenta albastruie sau violet cand te vei uita prin ea dinauntru spre exterior. Si ai grija...toata lumea care iti da garantie pe folie, NU ITI DA GARANTIE PE DECOLORAREA ei.Garantia foliei se refera la : delaminare, demetalizare(in cazul foliilor metalizate), exfoliere si craparea foliei...acestea sunt niste lucruri care rar se pot intampla

Eu ti-as recomanda sa obtezi pentru folii metalizate....sunt mai aspectoase, au o protectie mai buna impotriva soarelui si caldurii, sunt mai groase decat celelalte avand astfel si rol antiefractie si au o rezistenta muult mai mare la decolorare.

La volvo da, protectia este de spuma, dar de exemplu la Opel Vectra nu e din spuma, e din nailon, si ala se topeste la contactul cu aerul cald.......sunt curios cate firme carora le lasi masina, pierd o gramada de timp incalzind cu aer cald sa iti demonteze frumos acea protectie, multe iti rup clemele de la usi si chiar de la geamuri si omul nici macar nu stie, cand vine el dupa masina, masina e infoliata si montata la loc, un om obisnuit nu isi mai demonteaza jos fetele de usi decat cand va avea probleme cu geamul sau macaraua, dar atunci va fi prea tarziu sa se intoarca la firma unde si-a montat folia, cei de acolo nu vor mai recunoaste nimic ...de obicei ori o desfac asa la rece si exista riscul de a o rupe sau a nu se lipi la loc si atunci apar improvizatii urate, gen scotch sau banda de hartie pentru a tine protectia sau pur si simplu o rup in dreptul surubelor, pentru a scoate geamul.

Intrebare :...tu cand montezi xenoane pe masini, de ce nu le demontezi farurile de pe toate masinile, doar poti fixa mai bine balasturile si cablurile :smile:

Parerea mea este...daca poti face un lucru sa iasa bine fara a implica multe batai de cap si riscuri inutile, il faci asa, daca chiar necesita anumite riscuri si bataie mai mare de cap pentru a iesi bine, atunci nu ai ce face, asta e

Edited by adi_28

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am folie pe gemurile din spate si pe luneta ( 90% ), folia a fost pusa in spania, de primul proprietar al masinii (o roman stabilit acolo), am autorizatie in spaniola si tradusa la un notar, nu m-a intrebat niciodata politia de autorizatie, in schimb daca vedeti cate bule am pe luneta zici ca e cu model folia :)). stie cineva daca se poate inlocui folia de pe luneta, sau risc sa rup dezaburirea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now