lik1999

Autostrada Transilvania

23 posts in this topic

Tipa cu Volvette am gasit o dupa :lamer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma intreb cati km de autostrada au facut.

Tare-mi e ca nu ajung la a 5-a pe A3 nici daca schimb la 1500 de ture :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca ajungi :)Daca incerci :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma intreb cati km de autostrada au facut.

Tare-mi e ca nu ajung la a 5-a pe A3 nici daca schimb la 1500 de ture :smile:

Au facut vreo 40 km,parca.Am mers pe ea,pacat ca e asa scurta pentru ca e cea mai frumoasa din punct de vedere al peisajului!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si are cele mai multe viaducte si poduri, cu totul cam 100km din aproape 600km, din aceasta cauza si costurile ridicate . Oricum romanul stie numai sa se planga, vrea moka si nu intelege cat de greu este sa faci 100km de poduri .

Daca facem o analogie cu podul Basarab inseamna ca autostrada A3 o sa fie gata in aproximativ 160 de ani, adica 2km in 4 ani deci ~80km cam 160 de ani . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si centura Sibiului e ok... asa zisa portiune de autostrada A1.

M-am dat de cateva ori pe acolo si inca nu inteleg de ce majoritatea celor care trec prin Sibiu, inca prefera sa treaca prin oras in loc sa aleaga centura/autostrada.

Cred ca se uita la desenul de pe tabla si vad un mare ocol dar nu realizeaza ca la 130km/h consumul e inca parametri optimi si nu se apropie de cel din oras.

Plus ca, pana acum, tot timpul am iesit in fata masinilor care alegeau ruta prin oras... desi distanta e ceva mai mare.

...Si acolo am vazut live, imbecili care mergeau cu Dacia pe contrasens. O sa treaca ceva ani pana cand o sa poti merge linistit pe autostrada, fara sa te temi ca dupa curba vine un nene pe contrasens. :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia astept ziua in care voi face 3 ore pana la Turda, pana atunci doar ma uit la poze din satelit si astept sa se mai construiasca niste km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia astept ziua in care voi face 3 ore pana la Turda, pana atunci doar ma uit la poze din satelit si astept sa se mai construiasca niste km .

Bogdane o fi, chipurile, ceva mai complicat ce se construieste la noi... in cazul de fata Autostrada Transilvania... dar sa faci Italia de la Nord la Sud (cum am avut eu recent neplacerea :D ) si sa vezi ce construiesc aia acolo, fara sa vina prim-ministrul sa inaugureze o centura a unui orasel... si totusi, la noi, se construieste incet (f incet) si scump.

Sa vezi acolo (in Italia), autostrada numai din viaducte si tuneluri, tuneluri sapate in munti, apeducte la fel, sapate in munte... sute de kilometri de tuneluri sapate in munte.

Si la ei, e dublu de construit ca in Franta, km de autostrada dar macar se misca.

Ma intreb... cati bani si cat timp ar consuma la noi, de facut o autostrada pe Siriu... sa zicem. ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa ma duc la Roberto sa beau o cafea cu el si sa ma intorc acasa pana seara. Cer mult? :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca-ti aproba ministerul planul de zbor, e ok ! :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi sunt deacord cu tine ca si altii construiesc dar pt RO este cea mai grea autostrada, A1 este la campie iar A2 e tot la campie si in 5 ani de zile nu au fost in stare sa termine 62km (Cernavoda-Constanta), asa ca A3-ul este SF in comparatie cu A2 si probabil ca o sa fie gata cand se va termina petrolul :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau cand imi va muri de batranete ultimul stranepot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa o fi, cum ziceti voi, dar atunci a noastra va fi nou-nouta ... in timp ce ale lor vor necesita reconditionari, revizii generale, etc. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea Marius,eu prefer sa avem autostrazi ca la italieni(macar)vechi de 50 de ani unele si cu toate reparatiile,reviziile si reconditionarile tot nu avem nici macar una la fel de buna ca ale lor...Pacat!

Se vor face si la noi autostrazi....incet si .....trist :lol:

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine ne-ar face un circuit de 4-5 km acolo. am avea si noi unde sa gustam adrenalina legal.

pun pariu ca la preturi comparabile cu hungaroring ar fi full si noaptea.

io stiu pe cineva care s-ar muta in zona.... :love10:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai oricum A3ul detine recordul de viteza in RO cu peste 300km/h . Deci e perfect plana, adica bine facuta, nu ca A2 si A1. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbesti despre acel clip cu M5-ul si Audi de pe A3?

Asta cred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now