Catalin76

Discuri de frana S40

80 posts in this topic

Salutare

Trebuie sa schimb discurile +placute de frana la S40 - 2001. Stie cineva care este varianta cea mai buna calitate -pret.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ate recomand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi pe ATE. Daca vrei sa-ti fac o oferta, trimite-mi PM...

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce crezi ca trebuie sa schimbi si discurile?Si eu aveam trepidatii, am schimbat discurile..si am ramas fraier....vibratiile sunt de la jante....

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU am niciun fel de vibratie - trebuie sa le chimb pt. ca au depasit gradul de uzura + ca trebuie sa schimb placutele care sunt tocite. Daca as schimba decat placutele le-as face praf imediat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca-ti permiti, e foarte bine, insa daca vrei sa faci economie,masoara grosimea discului, si daca e cineva in masura sa-ti spuna care e grosimea minima...atunci scapi cu cel putin 100euro ....mai ieftin. Eu am cunoscut pe cineva la un depozit de piese si am luat discurile cam cu aceasta suma.Au fost printre cele maiieftine.Eu nu ma arunc pe o marca anume, atata vreme cat este in comert,si are garantie inseamna ca intruneste un standard. Am devenit prizonierii reclamelor, si a influentelor mass-media, nu avem incredere in noi, ci in ceea ce zic reclamele, sau aplecam urechea la "marile'VIP"-uri,care ...multe abia stiu sa-si scrie numele, dar dau lectii altora.

Daca conduci degajat si calm, esti constient ca TU stapanesti masina,cumpara orice piesa din comert cu garantie ,TREBUIE sa indeplineasca niste standarde.NIMENI nu vinde , nici chiar ieftin, un produs care tine de siguranta rutiera

.Daca pedala de frana seamana cu cea de la bicicleta, nu mai cauta in comert, vezi pe la tuning......

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca-ti permiti, e foarte bine, insa daca vrei sa faci economie,masoara grosimea discului, si daca e cineva in masura sa-ti spuna care e grosimea minima...atunci scapi cu cel putin 100euro ....mai ieftin. Eu am cunoscut pe cineva la un depozit de piese si am luat discurile cam cu aceasta suma.Au fost printre cele maiieftine.Eu nu ma arunc pe o marca anume, atata vreme cat este in comert,si are garantie inseamna ca intruneste un standard. Am devenit prizonierii reclamelor, si a influentelor mass-media, nu avem incredere in noi, ci in ceea ce zic reclamele, sau aplecam urechea la "marile'VIP"-uri,care ...multe abia stiu sa-si scrie numele, dar dau lectii altora.

Daca conduci degajat si calm, esti constient ca TU stapanesti masina,cumpara orice piesa din comert cu garantie ,TREBUIE sa indeplineasca niste standarde.NIMENI nu vinde , nici chiar ieftin, un produs care tine de siguranta rutiera

.Daca pedala de frana seamana cu cea de la bicicleta, nu mai cauta in comert, vezi pe la tuning......

Toate au garantie dar ce faci cu garantia ?

Cumperi placute si iti scartaie ? Te duci cu ele inapoi si aflii ca intrii intr-un cerc vicios si foarte indelungat si in care in 90% din cazuri nu rezolvi absolut nimic ba mai mult, pierzi si mai multi bani si nervi, iar in acest timp nu poti circula fara frane !

O regula pe o recomand e orice marca de placute\disc-uri a-ti lua....NU LE COMBINATI ! Daca mergeti pe ATE, discuri si placute ATE, daca mergi pe Ferodo, discuri si placute Ferodo si asa mai departe, odata combinate e loterie, poti face praf discuri ATE cu niste placute de 2 lei in 2 sapt. Marii producatori NU OFERA garantie daca sistemul nu e complet marca respectiva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mers pe combinatia discuri BREMBO+placute FERODO, in primii 3000 km cand calcam putin frana se auzea un scartait, acum nu se mai aude nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pura reclama.Si nu prea vad cati ma vor combate. Dar pe concret. Ca-ti v-ati schimbat placutele de frana pana acum pe masinile voastre?Stie careva ce marca de discuri are? Ce placute aveti?Scartaiturile apar invitabil, discurile au uzura, placutele nu calca uniform, iar acolo unde placutele sunt mai 'solicitate' se incing mai tare. E adevarat,sunt si placute proaste. In general acelea sunt 'tari'.;mai exact, nu se vor consuma ele, ci vor uza discul...acum stau si ma gandesc...ce e de proasta calitate...discul sau placuta. NIMENI nu mai garanteaza nimic, atata vreme cat nu exista legislatie. Orice firma care se respecta, si de pui placutele fara ferodou, daca e sigur pe marfa lui, ar da garantie.Eu zic sa nu te arunci la ce-i mai scump, ca dai banii degeaba. Atata timp cat conduci relaxat, crede-ma , si fara frana opresti. dar daca dai din pedale, asa cum am mai spus poti pune ce vrei,garantez ca nu vei simti nici o diferenta .Nu te baza pe piese, ci pe tine.

Daca mai cauti pe forum , vei gasi , cum un coleg a gasit ca ambreiajul de volvo,era identic cu cel de renault, doar ca de 2 ori mai scump.Acum intrebare, Care era mai bun, ''ala ieftin de renault'' sau ala'' scump de volvo''.Acum stau si ma intreb ,oare eu am facut bine ca am luat discuri de mitsubishi, din alea ieftine si nu de volvo din alea scumpe.........

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

sfc care a fost diferenta de pret intre discuri?Pentru ca astea de volvo v40 costa 60 e (noi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat cam 70-75 pe amandoua(nu stiu cat a fost cursul)Si nu au fost cele mai ieftine.E drept, am avut o reducere de 40%!!!.Poti sa-ti imaginezi cu ce adaosuri se vand piesele?Ia arunca o privire aici:http://www.autokarma...me=Disc%20frana Deci poti lua 2 discuri la 60 de E, sau poti lua unul cu 70!Totul se rezuma la buzunarul tau.

.Ca idee, poti cumpara ceva prost cu o suma mare, sau ceva bun ,chiar mai ieftin. In ziua de azi, totul se rezuma la bani.Atata vreme cat consideri ca ai dat pretul corect, pe un produs, oricine, orice va zice nu te v-a influenta. Insa , consider, ca producatorii si vanzatorii, speculeaza acest lucru.Si le merge....grozav.Daca lumea nu cumpara un produs, pentru ca e ieftin si li se pare indoielnica calitatea la pretul asta, de ce sa nu le oferim ceea ce vor, adica acelasi produs dar de cateva ori mai scump.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am dat 350 lei discuri si 150 placute, nici scumpe nici ieftine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu doresc nimanui sa fie nevoit sa puna o frana brusca pana la 0 de la viteza ( legala ) de drum european pt ca i-a sarit un cal in fata de pe camp si mai apoi peste 100 de metri sa fie nevoit sa opreasca la trecerea de pietoni pt ca trec copii de la gradinita si sa afle cu stupoare ca apasa pedala tot mai tare si masina nu franeaza din cauza brake-fading-ului !

(nu, nu am fost pus slava domnului in situatia de mai sus, dar am simtit si eu ce inseamna brake-fading si am sistemul de franare ATE).

Grija mare, e sistemul de franare, eu nu am permis de mult timp si nu am kilometrii multi dar nu m-as juca cu sistemul de franare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect Roberto. Ai inteles si tu ca orice sistem de franare ai, totul depinde de sofer. Repet, daca dai din pedale la masina ca si pe bicicleta, e vai si amar de masina aia. Am putea deschide un topic, ceva de genul, cat te tin placutele de frana, si acolo sa comparam care cum conduce, in ce zone si ce tip de placute are. O sa vedem ca , acelasi tip de placute ,la unii tin 15-20000km , iar la altii tin si 50000-60000.Totul depinde de stilul de conducere.Aici e interpretabil termenul"mai bun sau mai sigur".

Share this post


Link to post
Share on other sites

IN seara asta intr-un drum scurt de ~4 km a aparut un harjait intrerupt la una dintre roti (nu stiu daca fata sau spate) atunci cand masina ruleaza si in acelasi timp la fiecare frana pusa (cat de usor posibila) acest harjait se transforma inntr-unul continuu. Jentile sunt destul de calde pt. 1 km de drum printre blocuri.

Asta este semnul de placutze terminate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

CAtalin76 cred ca ai vreo pietricica.Daca ar fi sa fie placutele terminate ar trebui sa se auda doar cand iei viraj sau la franare(cum roade metal pe metal).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zgomotul este fier pe fier cu siguranta si este continuu in momentul in care franez- asa se aude...dar in niciun caz la viraje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Catalin76 intr o zi cu soare poti da roata jos si vezi unde i problema.Problemele pot fi mai multe dar cel mai bine se ved live :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca spui ca atunci cand mergi cu ea si nu calci frana se aude intrerupt inseamna ca ai vreun disc ovalizat.In rest cum zice Lik,poate fi vreo pietricica,ai mers prin balti,ploaie cu ea in ultimul timp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu - nu am mers in balti ca nu am avut unde... singurul lucru ud care a ajuns pe discuri este ceea ce au facut cainii din parcare :) acum doua zile nu avea nici un zgomot si ieri - pac-deodata a aparut

aa.si plus de asta daca ar fi fost vreun disc ovalizat ar fi trebuit sa imi bata pedala la franare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,sunt nou pe aici,citesc cu mare interes topicurile despre S40,am si eu unul din 2001 :D .Recent i-am schimbat toata suspensia (telescoape,bielete,etc.etc.) si acum vreo 4000 de km i-am schimbat si placutele de frana(discurile aratau destul de bine,asa ca nu le-am schimbat).De la o vreme se aude un zgomot foarte ascutit de undeva de la roti (nu stiu exact de la care roata),e un fel de scartait,oare de la ce o fi? Inca n-am fost la service cu ea,dar daca zgomotul nu dispare trebuie sa ma duc sa-l verifice :( ...E nasol,se uita lumea dupa masina din cauza scartaielii.Si culmea e ca am bagat o gramada de bani in ea ultima oara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aparatoarea de la disc, cea de tabla, indeparteaz-o cu mana de disc ! E suficienta o piatra mai indrazneata sa se intepeneasca acolo sau o creanga peste care ai trecut si ti-a agatat aparatoarea.

Verifica pentru inceput aparatorile de la toate 4 rotitle, indeparteaza-le usor cu mana incat sa fie spatiu suficient intre disc si aparatoare.

Revin-o apoi aici cu rezultatul !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am nevoie de 2 discuri pentru puntea din spate.

Ce sa aleg?

Jurid 562059j sau Brembo 08704210?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am nevoie de 2 discuri pentru puntea din spate.

Ce sa aleg?

Jurid 562059j sau Brembo 08704210?

Strict dintre cele 2 marci ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strict dintre cele 2 marci ?

Da!Pentru ca iau mai multe piese de la acel magazin si altceva nu are.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now