Catalin76

Discuri de frana S40

80 posts in this topic

Da!Pentru ca iau mai multe piese de la acel magazin si altceva nu are.

Parerea mea personala :

Jurid sunt o marca cu istorie, prezent si viitor ca OEM pe multe vehicule, nu se prea cauta dar cine le cauta vine si stie ce cere. E sau a fost echipator OE pt BMW si MB si am impresia ca inca e echipator OE pentru auto comerciale si camioane.

Brembo, cele la pret de 1 mil si ceva bucata ce se gasesc azi prin magazine sincer sa fiu nu sunt placut surprins de ele, proventienta lor e suspecta, nu stiu daca nu cumva Brembo astea sunt de fapt niste discuri de calitate medie rebranduite sub marca Brembo in scop strict comercial, pentru ca nu au nici o legatura cu Brembo alea ce le vedem noi cu etrieri rosii pe masinile sport si\sau discuri sau placute ceramice, alea costa mai mult decat S40-ul meu + al tau la un loc :)).

Deci, parerea mea strict personala, e sa mergi pe Jurid, eu cu Brembo astea ce sunt pe piata acum nu sunt lamurit ce e cu ele si de unde sunt.

Cu ce placute le vei folosi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea personala :

Jurid sunt o marca cu istorie, prezent si viitor ca OEM pe multe vehicule, nu se prea cauta dar cine le cauta vine si stie ce cere. E sau a fost echipator OE pt BMW si MB si am impresia ca inca e echipator OE pentru auto comerciale si camioane.

Brembo, cele la pret de 1 mil si ceva bucata ce se gasesc azi prin magazine sincer sa fiu nu sunt placut surprins de ele, proventienta lor e suspecta, nu stiu daca nu cumva Brembo astea sunt de fapt niste discuri de calitate medie rebranduite sub marca Brembo in scop strict comercial, pentru ca nu au nici o legatura cu Brembo alea ce le vedem noi cu etrieri rosii pe masinile sport si\sau discuri sau placute ceramice, alea costa mai mult decat S40-ul meu + al tau la un loc :smile:).

Deci, parerea mea strict personala, e sa mergi pe Jurid, eu cu Brembo astea ce sunt pe piata acum nu sunt lamurit ce e cu ele si de unde sunt.

Cu ce placute le vei folosi ?

Placute tot jurid !

La Brembo zice " Hersteller: NORRBIT / BREMBO" OE NR: 30872940 VOLVO OE NR: MB699288 MITSUBISHI OE NR: MR913846 MITSUBISHI OE NR: MR249356 MITSUBISHI OE NR: MB699289 MITSUBISHI OE NR: DF2784 LUCAS ELECTRICAL OE NR: 0986478898 BOSCH OE NR: 98200083001 TEXTAR OE NR: 24.0110-0229.1 ATE OE NR: BDC4634 QUINTON HAZELL OE NR: BS 7544 BRECO OE NR: 308729409 VOLVO OE NR: 14661 AP

Le: Brembo e doar numele!Discurile fiind fabricate de D&W The Motion Corporation GmbH & Co. KG.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PE spate ce placute sa pun? Jurid sau Ate?

AM deja 2 discuri cumparate de la jurid.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATE Ofcors !

Share this post


Link to post
Share on other sites

frate eu am placute TEXSTAR si sunt foarte multumit de ele :) si am mai avut Ferodo si Japan Parts.(alea de la japan parts au fost excelente dar s-au consumat repede)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrei cat timp/km te au tinut placutele Texstar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATE POWER DISC

Share this post


Link to post
Share on other sites

am avut si placute mintex si ate si ferodo si acum am brembo, dar nu pot sa zic ca unele au fost mai bune ca altele

pe masina am puse acuma discuri brembo si cred ca au facut cam 70-80.000 km si sunt ok. deci la urmatorul schimb tot de astea o sa imi iau, mai ales ca

sunt mai ieftine ca data trecuta, le-a mai scazut pretul.

oricum tre sa ii fac o revizie generala in urmatoarele 2 luni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La clientii mei (3 bucati) s-au ovalizat toate discurile BREMBO (e drept acum 4 ani vandute) drept care am renuntat la a le mai comercializa.

La fel pentru discurile Zimmermann.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel am patit si eu cu Zimmermann, dupa aproximativ 1000 km s-au ovalizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La clientii mei (3 bucati) s-au ovalizat toate discurile BREMBO (e drept acum 4 ani vandute) drept care am renuntat la a le mai comercializa.

La fel pentru discurile Zimmermann.

Dl Midnight Caller... din cat imi aduc aminte si yo tot de la tine am achizitionat discurile brembo cam tot acu 4 ani... si au ceva km fara probleme... deci... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Înseamnă ca am nimerit ulterior un lot prost. Sau ai fost norocos? :)

Pe bune, am avut probleme cu cei 2 producători.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Înseamnă ca am nimerit ulterior un lot prost. Sau ai fost norocos? :smile:

Pe bune, am avut probleme cu cei 2 producători.

Samsung Galaxy S on JellyBean

i`m just lucky :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Este si vorba de cum ai norocul. Eu am discuri Zimmerman de 4 ani (42000 km) si se comporta excelent, iar placute am avut Ferodo care m-au tinut cam 30000 km si acum am TRW, de care sunt mai multumit decat de Ferodo.

PS. Nu generalizez, deci sa nu imi sara nimeni in cap ca unele is mai bune/rele decat altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ferodo sunt de 4 tipuri (SL - cele mai slabe, TAR - Target, Premier - mai bune, si ThermoQuiet - cele mai bune). Nu poti trage o concluzie despre un fabricant din pacate doar dupa un produs.

Eu in momentul in care am avut 3-4 bucati dintr-o marca aduse inapoi de client la garantie, am renuntat la a mai distribui acea marca (vezi Optimal, Febi, Quinton Hazell, etc).

E adevarat ca nu poti pune o eticheta cu "VARZA" dupa cateva produse, dar sincer nu-mi place sa ma chinui nici pe mine, nici pe cei care le cumpara :)

Cele de mai sus si multumirea/nemultumirea celor care le folosesc sunt singurele atribute conform carora dau o nota unui fabricant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, stie cineva sa imi spuna daca la s/v 40 pentru puntea fata exista mai multe dimensiuni pentru discuri?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu nu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba da. 1996-1997 au avut un tip de discuri, dupa 1998 pana in 2004 alt tip.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc!

Intre 98'-2004 s-au folosit cele de 281 mm?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Pana in 1998 s-au pus de 256mm

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant!Eu de unde am cumparat erau toate la fel :))).Hahal vanzator :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De-aia nu ma bag in toate marcile :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Franele de T4 sunt identice cu cele de pe motorizarile mai mici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva care este diferenta intre discurile ATE 24.0125-0162.1 si cele ATE 24.0325-0162.1?

Multumesc anticipat!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now