asashy

ajutor! am ramas cu cheile in portbagaj

44 posts in this topic

ajutorrrrrr...am ramas cu cheile in portbagaj...cum le pot recupera? Sunt singurul exemplar..va rog mult, ajutati-ma!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hopa, S80 identic la stopuri cu S60, nu? Daca spargi geamul cel mic al usii din spate nu stiu daca ai posibilitatea sa ajungi in portbagaj, dar daca decupezi/spargi un stop ai mai multe sanse sa le recuperezi ( asa a facut un coleg de forum )!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hopa, S80 identic la stopuri cu S60, nu? Daca spargi geamul cel mic al usii din spate nu stiu daca ai posibilitatea sa ajungi in portbagaj, dar daca decupezi/spargi un stop ai mai multe sanse sa le recuperezi ( asa a facut un coleg de forum )!

... spargi geamul, deschizi portiera, rabatezi scaunele și ai acces în portbagaj, s-ar putea ca un geam să fie mai ieftin dacât un stop. Mai așteaptă și alte recomandări, poate apare ceva și mai ”ieftin”.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-i un telefon lui Musashi 1973 ( Gusti ) si te va lamuri el ( vezi nr lui in primul post din link-ul de mai jos )!

Bafta :smile:

Nelu, nu stiu daca merge deschisa portiera fara chei sau telecomanda ! La mine incuiata degeaba am geamul dechis ca nu pot sa o deschid usa !

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Portierele nu se deschid fara cheie, dar daca spargi un geam mare,

poti intra si rabate scaunele ca sa ai acces in portbagaj .... nasol, imi pare rau ....

cu stopul spart nu stiu cum ai putea ajunge la chei ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu e graba mare eu as proceda asa: il suni maine pe Ionut de la Falticeni care are ceva S80-uri la dezmembrat, intrebi cat costa un geam si care ti-l poate da bun,nezgariat si la nuanta cu ale tale, il spargi pe respectivul, intri in masina, deschizi cotiera din mijloc bagand o surubelnita si cred ca poti ajunge la ele.Eu stiu ca portierele nu se deschid daca masina e inchisa din telecomanda.Cred ca un geam te ajunge mai ieftin decat un stop si e mai usor de ajuns la chei prin bancheta din spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca daca este inchisa din telecomanda s-ar putea sa inceapa sa urle daca spargi un geam ,asa ca tre sa te misti repede

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri...Intr-adevar masina este inchisa din telecomanda si nu se pot deschide usile din interior...Problema este ca nu vreau sa sparg un geam sau stopul...ma gandeam la o alta solutie.Musashi nu raspunde la telefon...De ce m-am temut, de aia nu am scapat....Hmmm...

Edited by asashy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e buna, cum adica nu vrei sa spargi un geam sau un stop ? Pai si cum vrei sa intrii in masina ca sa recuperezi cheile ?

Nu exista solutie mai ieftina decat astea doua .

Poti comanda duplicat cheie, dureaza cam 30 zile pana vine (in cel mai fericit caz) si costa ~1000 lei .

Eu nu am auzit de S80 care sa poata fie descuiat usor iar un lacatus costa, in Bucuresti se cere chiar si 500 lei in functie de masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit si eu pe cineva in Iasi...vrea 500 de lei...

Mi se pare cam mult....caut un lascatus in Suceava si sper la mai putini bani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit si eu pe cineva in Iasi...vrea 500 de lei...

Mi se pare cam mult....caut un lascatus in Suceava si sper la mai putini bani

Mai bine cumperi un stop/geam vezi care ii mai ieftin.

Chiar daca vei gasi pe cineva tot iesi in - .Plus ca la Volvo e mai complicat de..descuiat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot spargi un geam, am impresia ca parbrizul este mai ieftin decat geamul unei usi in cazul in care n-ai senzori sau protectie UV....

Intereseaza-te.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musashi a decupat stopul.

Un geam sau stop SH e cam jumatate din cat iti cere lacatusul - iar in zona Suceava gasesti, stiu doi cu anunturi pe forum. Dar gandeste-te ca e mai simplu cu stopul din mai multe motive: daca masina e inchisa din telecomanda nu e suficient sa spargi geam mic sa ajungi la clanta ci geam mare cat sa intri cu totul; e mai putin periculos sa stai/mergi putin timp cu un stop spart (socluri, becuri iti raman) decat fara geam (cu folie); se face mizerie de cioburi inauntru; apoi e posibil sa nu poti ajunge la chei din interior(daca banchetele se rabat din portbagaj si nici n-ai trapa de ski s-o strici); stopul e mai usor de inlocuit (4piulite -/+) decat geam de usa(dat fata de usa jos, protectii, demontat de pe macara etc + invers) si ajungi imediat la chei cu mana sau cu o sarma,ceva. Cantaresti si decizi.

Edited by Andreos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stopul e destul de greu de spart, si deloc ieftin (daca e nou, ajunge la aproape de 1000 de roni la S60)

Plasticul acela e foarte tare, dar daca esti acasa il poti taia.

Va spun din propria-mi experienta. :(

Si eu le-am uitat, insa spre ghinionul meu eram in munti.... O ora si jumatate am cioplit la stop.

Sa ai mare grija sa nu tai firele sau socul becurilor.

A doua oara.... nu stiu ce m-ar tenta cel mai tare.... sa sparg geamul sau stopul.

Intradevar, stopul e mult mai usor de inlocuit si nu lasa nici cioburi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un hoţ de maşini ar fi cel mai bun...

Imi pare rau Marius, sant in Bucuresti :D :D :D ! ! !

Andreos are dreptate, dar faci cum vrei si crezi ca este mai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am incercat 100 de chei de orice fel...nimic....Nu am gasit nici un lacatus in Suceava...Si parca nu as vrea sa distrug stopul....Acum ma gandesc si eu: daca sparg pana la urma un stop si nu ajung la chei, ce ma fac? Se poate deschide cumva portbagajul? La mine inauntru e o harababura de nedescris (tocmai venisem de la Dorna)...Daca sunt zapacit asa imi trebuie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un meserias care monteaza parbrize nu ai intrebat? Poate reuseste sa-ti scoata luneta sau parbrizul si dupa ce-ti iei cheile il lipesti la loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bancheta se rabateaza din portbagaj si nu stiu daca are rost sa sparga un geam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bancheta se rabateaza si din interior. Lasi cotiera jos si cu o surubelnita lasi si capacul de plastic. Apoi bagi mana in portbagaj prin lacasul de la cotiera si pipai polita unde sunt boxele. Acolo o sa gasesti cablurile care rabateaza bancheta (unul in stanga si altul in dreapta). Prinzi un cablu si tragi de el in jos si o sa se desfaca o parte a banchetei. In cel mai rau caz se poate rupe clipsul de plastic cu care este prins cablul, dar de obicei sare din el sau iese cu totul. Oricum chiar daca se rupe se gaseste la piese auto si e 1 leu sau 2.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut...am reusit cu ajutorul mecanicului meu, fara sa sparg si sa stric nimic. Va impartasesc si voua experienta mea: a incercat cu o sarma prin usa din fata stanga(volanul meu este pe :downtown: dreapta) dar fara succes (i-am spus ca masina inchisa din telecomanda nu mai poate fi deschisa asa, prin parghia de la usa din interior). S-a uitat pe la portbagaj, pe sub masina....nimic. A venit cu ideea de a da bara din spate jos, dar a cedat repede.S-a dus la usa soferului, a dat chederul jos, s-a folosit de o surubelnita , un prosop, a departat geamul si l-a dat jos...(a apasat pe ceva pe acolo, in doua locuri si gata). A intrat in masina, s-a dus la bancheta din spate, a dat perna in jos(cea pentru copii), a mai cerut o data surubelnita si a demontat ceva din partea de sus si a avut acces la portbagaj. A scos cate ceva de pe acolo ca sa vada cu o lanterna unde e cheia si gata...Toata treaba maxim 30 minute, fara nimic stricat. Maine trebuie sa dam panoul de la usa jos si sa punem geamul cum trebuie..Va multumesc pentru sfaturi si sper ca experienta si modul meu de rezolvare sa va ajute candva(mai bine, sa nu fie nevoie). O seara placuta tuturor posesorilor de Volvo...oriunde va aflati! :downtown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat. Banuiesc ca ti-a scos geamul din sina (parca e din aluminiu) folosind surubelnita.Cand iti pune geamul la loc sa verifici daca nu sunt uzate ghidajele de plastic si pune vasilina in sina unde culiseaza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa vezi maine ce a stricat . Ghidajele geamului sunt nituite si se sparg foarte usor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now