muadDib

Saab are soarta lui Volvo...

43 posts in this topic

A tinut mai mult timp coada sus, sau - mai bine zis: capul deasupra apei - insa tavalugul implacabil al imbecilitatii vremurilor pe care le traim i-au ajuns din urma si pe cei de la Saab, si i-au impins in acelasi sant in care a ajuns si confratele Volvo...

Saab sold to the Chinese.

http://www.worldcarfans.com/111102837733/saab-sold-to-the-chinese

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost cu 6 minute mai rapid. :P

Chiar ma bucur pentru ei. "Avioanele" nu meritau sa dispara. Lumea auto ar fi fost mai saraca fara ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, nu am vazut.

Cat despre restul... Uneori supravietuirea nu e de ajuns... Gloria este eterna.

Rog un moderator sa inchida acest topic. 10x.

Edited by muadDib

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, nu il mai inchide... Tu ai topic, eu am un post. ;)

Poate vor si altii sa isi spuna parerea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Admir mult marca "sora de sange" si ma bucur ca nu "aterizeaza fortat" . Cat despre noii sai parinti, poate ca dracul nu e chiar atat de negru, asa s-a spus si despre Volvo si iata ca scot modele noi tot mai atractive. Sa fim sinceri, in urma cu 15-20 de ani, Volvo se remarca prin multe, dar nicidecum prin design. Mergeti in orice show-room Volvo si vedeti ce frumusete de masini se fac acum. Sunt incantatoare.

Bravo Volvo !

Curaj Saab !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu scuzele de rigoare pentru intervenţia oarecum off-topic, doresc să-mi exprim punctul de vedere vis-a-vis de aspect. După părerea mea, modelele Volvo ale anilor '80-'90 sunt mult mai aspectuoase şi mult mai pline de personalitate decât hidoşeniile produse la ora actuală.

E valabil şi pentru SAAB... să sperăm că nu vor continua chinezii seria de modele groteşti, transsexuale şi cu miros de transpiraţie, cum s-a întâmplat cu Volvo... din păcate, SAAB au şi început, înainte să fie cumpăraţi...

Volvo_960_1_1a5.jpg

2011-volvo-universe-concept-show-front-angle-view.jpg

Care are design şi personalitate mai "scandinave"?

Dar dintre următoarele două?

Saab-9000-.jpg

tc-aero-open-2.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca incepi sa apreciezi ce e bun. ;)

Volvo 960/S90 si Saab 9000 sunt printre cele mai reusite masini.

Pe cand o discutie despre Trionic-ul de la Saab (punct si virgula... pentru un Saab 9000 cum stiu eu, as renunta oricand la volvo :D )? :downtown:

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

se pare ca ne depasesc vremurile dom´doctor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... Cat despre noii sai parinti, poate ca dracul nu e chiar atat de negru, asa s-a spus si despre Volvo si iata ca scot modele noi tot mai atractive. Sa fim sinceri, in urma cu 15-20 de ani, Volvo se remarca prin multe, dar nicidecum prin design. Mergeti in orice show-room Volvo si vedeti ce frumusete de masini se fac acum. Sunt incantatoare.

Bravo Volvo !

Curaj Saab !

In showroom-urile Volvo nu exista NICI UN MODEL gandit/desenat sub "stapanirea" chineza.

De la idee, la prezentare in showroom a unui nou model, sunt cativa ani buni de munca.

Ce vezi si te incanta acum la modelele actuale nu are nici o treaba cu chinezii...

Asteapta generatia urmatoare, generatie care v-a trebui aprobata de managementul chinezesc.

Edited by muadDib

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU stiu mai nimic despre "avioanele "astea :D-Dar imi plac!DOar un Saab 95 din 2002 am condus 1.9tid 150 cp (parca) ,concluzia : placere maxima.

Din cate tin minte astia ziceau la un moment dat ca Saab urile au motoare de la Opel.Acuma nu stiu daca si generatia mai noua de 2002 este tot OPel...

Interesant mi se pare faptul ca toata lumea spune ca Volvo si Saab sunt cele mai greoaie masini de diagnosticat/resoftat!

Le. Motorul 1.9 este de la Fiat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deciiiiiii, nu va mai fii service saab la auto-cobalcescu? :lol:

Am fost si am vazut 9-3, arata foarte misto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai că m-aţi făcut curios...Ce are Saab şi nu are Volvo? Recunosc ca nu am condus niciodată un Saab, dar interiorul l-am observat cu atenţie...şi mi se pare mult mai atrăgător Volvo...Deci 1-0 pentru Volvo!!! Continuăm? :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la motoare :

-benzina Saab pur,mai ales alea turbo cica is de vis(inca nu am condus/vazut)

-diesel pana in 2002 is de la Opel,dupa alea de 1.9 tid Fiat

-plansa de bord (zic unii) ca nu a fost schimbata din '99 toamna!si in ziua de azi fiind aceeasi,interior sobru..

-piese mai scumpe ca Volvo

-stabilitatea(cica) ar fi mai buna

-mai sigur ca Volvo

Cam atat de la mine.

Era sa uit.: consuma putin mai mult ca Volvo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti face un comparativ din auzite. Sau nu poti da scoruri in necunostinta de cauza, pentru ca e normal sa fii subiectiv catre modelul pe care deja il cunosti/posezi.

E ca si cum spui ca nu iti place iPhone-ul pentru ca ai auzit ca are probleme cu semnalul sau pentru ca trebuie sa platesti pentru Angry Birds, dar nu ai "butonat" niciodata unul.

Saab este mai, cum sa spun ... "driver orientated" ...

Locul soferului dintr-un Saab este ceva special, conceput ca un cokpit de avion. Pozitia soferului este mai joasa in raport cu panoul de bord, te inconjoara mai mult, etc.

A, si este mai sportiv. Binenteles, in comparatiile dintre modelele similare Saab - Volvo. (nu poti sa compari un R cu un diesel din clasa mica de la Saab)

Nu ma refer numai la motoare, ci si la suspensii, frane, directie, comportament dinamic, etc.

Este ca la BMW versus Mercedes.

Se invart in aceleasi planuri valorice, au multe caracteristici comune, insa unul e mai orientat spre sportivitate si placerea de a conduce, celalalt mai spre confort si spre placerea calatoriei.

Edited by muadDib

Share this post


Link to post
Share on other sites

adevaru´e ca opel a avut mereu motoare bune pe motorina (alea de isuzu :evil6: ). alea de fiat ar fi bune, daca nu ar fi proaste piesele HAHA!

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oi fi SAAB-urile cum sunt ( si in situatia in care sunt ), dar eu tot votez pentru un 9-5. Daca o sa am cu ce, sigur imi iau una. :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde stii bre Chuck ca s 100% Fiat?POate au fost adaptate la stilul nordic :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre, tu te arunci direct la limuzinele 9-5 :lol: ? Intradevar, 9-5-ul asta nou este senzational de elegant si in acelasi timp sportiv! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu va pot spune ca am condus doua Saab-uri pana acum:

Un 9-5 combi din 2000 motor 2.3 turbo-benzina,vreo 230cp daca imi aduc aminte bine si masina era racheta(plus ca avea GPL pe ea si vreo 300k+ km,de unic proprietar)!Ca tinuta de drum apropiata S60-ului vechi.La interior treburile stau cam la fel cu S60,ma refer aceeasi calitate a materialelor,dotari,comfort.Ce mi-a placut maxim la acea masina a fost pielea de pe scaune,perforata si ventilata pentru acele vremuri.

Si apoi un Saab 9-3 din 2009 motor 1.9 TTID biturbo-diesel(motorul de Fiat folosit de GM si in gama Opel,doar ca asta are 2 turbine si vreo 179cp).La fel si asta racheta,dar avand cutie automata parca sta si gandeste putin (cam mult)pana schimba vitezele.Ca tinuta de drum nu m-a impresionat foarte tare,parca mai stabil e S40-ul meu.O fi de la sasiul Vectra pe care e facuta...Ca interior aici m-a dezamagit mult la calitatea materialelor si a pielei de pe scaune.Consola cu clima parca prea invechita,si chestia ca are doar auto-down la geamuri si nu are si auto-up + ca nu iti afiseaza consumul instantaneu ci doar media mi-a dat maxim.

Sunt curios cum se prezinta noul 9-5???

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde stii bre Chuck ca s 100% Fiat?POate au fost adaptate la stilul nordic :hello:

cum o fi aia ma lik?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si motoarele reno au fost adaptate stilului nordic, Chucky stie :D

Nu cred ca Saab se poate compara cu Volvo, nu are aceiasi gama de modele, are aceiasi masina de care tot trage, o lungeste si o lateste dar tot Vectra C este .

Nu cred in renasterea SAAB asa cum am crezut in renasterea Volvo la fel cum 1.8 miliarde dolari nu sunt 142 milioane dolari, SAAB a fost cumparata la o suma de 13 ori mai mica, oare de ce ?

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca adaptat la stilu´nordic inseamna dat kilometraju´ inapoi...

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am condus Aero 9-3 (deci aero6) dar nu m-a impresionat.

Nu mi-a placut incepand de la usi, bord, design interior, etc

Motorul pe benzina mai mult decat OK dar ala e de la Opel.

Nici pe piata lor nordica nu au succesul pe care-l are Volvo.

Eu am avut o nedumerire mereu la astia cand calculeaza profitabilitatea unei firme.

De exemplu, in grupul GM la Opel se face toata cercetarea, sasie, motoare (care-s ale lor) etc, etc si costurile apar la ei pe modelele lansate sub sigla Opel (pe banda rulanta).

Dupa aceea, GM ca-i patronul grupului duce sasiul la Saab, la Chevrolet si pe ce americanism mai vor...

O fi bine, o fi rau ???

Poat de aceea Sabb a fost data de pomana, chiar si fara dezvoltarea care costa cel mai mult (sasiu si motor) si era pomana de la mama GM, tot falimentari erau.

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites
Un model de Saab reusit pot sa zic!Dar daca facem comparatie la piese intre volvo si saab ne da cu "," ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da lik,e frumoasa pe exterior,are un portbagaj mai mare ca a lui S40 si noul S60 si atat....Acesta e 9-3 despre care vorbeam mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now