blackbaron

Vreau sa cumpar un V50

229 posts in this topic

Multumesc thor4ever, il mai sun azi sa discut detalii, mi se pare cam grabit omul ca vrea sa plece afara dupa alta......, azi am mai vazut una pe net poate stie cineva din forum masina si poate da detalii : http://www.autovit.ro/volvo-v50-C23212097.html . Multumiri .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O anumita companie farmaceutica a carei flota e formata din Volvo va scoate la pensie cateva zeci de masini in primavara asta si am o banuiala ca o sa apara multe dintre ele si pe forum, la preturi competitive. Eu zic ca merita sa mai astepti putin, sunt masini bune printre ele, iar cel mai mare avantaj este ca toate sunt cu km reali, verificabili, intretinute doar in reprezentanta, carte service, gata inmatriculate, etc...

Macar stii pe ce dai banii. Mie niciuna dintre cele doua de mai sus nu mi se par ok. Prima nu ced ca e masina din poze, la a doua exprimarea din anunt e pur si simplu hilara: blutur, disel, airbecuri, ramflat, compiuter, proectoare. Si ca sa trecem dincolo de ortografie, sa zicem ca omul s-a grabit cand a scris... suspensii reglabile (sa zicem ca s-ar putea), dar diferential blocabil???

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

putem adauga parbrizul incalzit....care si dacia clasic are asa ceva...adica gurile de aer de sub parbriz.Si de fapt 100% nu este parbriz incalzit electric.

Si cum orice sofer angajat la firme isi bate joc de masini...parca tot mai bine este sa cumperi din afara

Edited by thor4ever
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt angajat la firma si nu imi bat joc de masini. Am avut 3 pana acum, luna aceasta o s-o primesc pe a patra, pe toate le-am bibilit si le-am iubit ca si pe ale mele.

Un exemplu simplu: masina mea actuala, S40 2009 1.6 D, Kinetic, 145.000 km la 3200 euro tva inclus, revizii din 10 in 10 mii, carte service sau o masina de afara la 8000 de euro despre care e putin probabil sa afli ceva, cu km pe care numai BogdanG ti-i poate spune?

Tu ce ai alege?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si toti sunt ca tine?Cred ca toata lumea din trafic observa cum trec masinile de firme prin toate gropile fara nici cea mai mica problema.

Am mai citit pe undeva ca multe firme dupa o perioada vand masinile celor care le au condus la un pret destul de mic...si am inteles ca dupa niste statistici mult mai putine masini de firma au mai ajuns in service.

3200E??se vinde cu pretul ala?unde?ca nu cred ca masina va ajunge pe site..ci in mana unor dealeri sau persoane cu interes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Behu, poti spune pe nume firmei, Hoffmann-Roche, tot de-acolo mi-am luat si eu V40-ul acum multi ani... Doar ca pe vremea aceea seful de parc auto chiar se ocupa de masini, si luai ceva bun. Acum nu cred ca mai stau la fel lucrurile. Tot de la el stiu ca din acea flota, la 70% din masini le-a picat turbina in primii 20-30.000km (de 1.6D-uri vorbesc)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc ca numa aia poate sa fie

Share this post


Link to post
Share on other sites

O anumita companie farmaceutica a carei flota e formata din Volvo va scoate la pensie cateva zeci de masini in primavara asta si am o banuiala ca o sa apara multe dintre ele si pe forum, la preturi competitive. Eu zic ca merita sa mai astepti putin, sunt masini bune printre ele, iar cel mai mare avantaj este ca toate sunt cu km reali, verificabili, intretinute doar in reprezentanta, carte service, gata inmatriculate, etc...

Macar stii pe ce dai banii. Mie niciuna dintre cele doua de mai sus nu mi se par ok. Prima nu ced ca e masina din poze, la a doua exprimarea din anunt e pur si simplu hilara: blutur, disel, airbecuri, ramflat, compiuter, proectoare. Si ca sa trecem dincolo de ortografie, sa zicem ca omul s-a grabit cand a scris... suspensii reglabile (sa zicem ca s-ar putea), dar diferential blocabil???

Multumesc de sfaturi, chiar nu ma grabesc pana prin luma mai, dar cu zici vreau sa stiu pe ce dau banii, clar ca cele aduse cam toate au km. cosmetizati, daca aflii detalii cand se scoate flota la vanzare ma poti anunta-ajuta cu sfaturi, promit o mare cinste, multumiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc thor4ever, il mai sun azi sa discut detalii, mi se pare cam grabit omul ca vrea sa plece afara dupa alta......, azi am mai vazut una pe net poate stie cineva din forum masina si poate da detalii : http://www.autovit.r...-C23212097.html . Multumiri .

Azi la aceasta masina am primit mail de la proprietar ca are pompa de injectie defecta si ca este in service la Brasov, reparatia in jur de 1000 de euro, dar nu a spu cauzele defectiunii...., iar la cea de mai sus din Cluj azi am rugat pe cineva sa o vizioneze, tot posesor de V70 macar sa stiu daca e cea din anunt sau un trabant. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pompa de injectie pica de obicei de la motorina proasta sau filtru neschimbat la timp.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari, am gasit acum un V50 la Cluj, ce parere aveti din foto si descrieri : http://www.autovit.r...ovit-2010-07-30 Multumiri anticipate, daca e OK pe marti il vizitez.

Revin la cel de la Cluj, am un prieten acum in zona a vazut masina, este cea din anunt, stare f. buna, acu a ramas sa studieze actele si sa faca o proba de drum, dar nu are unde sa o testeze azi, un service daca recomandati va rog in zona Cluj sa stie sa citesca prin el... , cam ce e de cautat in diagnoza? Multumiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kilometraj in special.din cate stiu la v50 se vede clar cati km are.si in rest o stergere a erorilor la toate modulele si sa ramana pe verde dupa.

Edited by thor4ever
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

kilometraj in special.din cate stiu la v50 se vede clar cati km are.si in rest o stergere a erorilor la toate modulele si sa ramana pe verde dupa.

Se vad chiar daca is modificati sau aia nu mai am cum vedea apoi? Omul zice ca face factura de vanzare ca e firma, aia include pret +tva ? ca atunci chiar nu sunt curios.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la v50 raman inregistrati si se poate vedea exact cati km are.asa stiam.atunci pretul pus pe site este fara tva.Deci teoretic mai adaugi si ala

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt bine modificati km nu se mai vede absolut deloc .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna dimineata, asta cum va suna : http://www.autovit.r...-C23382082.html in zona Cluj avem pe cineva serios unde se poate testa masina contra cost? Multumiri.

Salut,

Am vazut eu masina miercuri cand m-am dus la Cluj dupa un Ford Focus si m-am intors cu un V50. Nu are nici pe departe dotarile din descriere si in plus e din 2007, nu 2008. Pragul din partea stanga a fost lovit si usile sunt usor indoite, iar masina are meniul in olandeza, iar ca sa-l schimbi te costa 1000 de lei. Eu am luat un V50 din 2006 cu 153k (151k pe factura originala din Germania si verificati ulterior). Nu are cine stie ce dotari, insa am l-am preferat unui Ford Focus din 2009 cu dotari full. Singura problema este ca masina are doar o cheie, lucru pe care mi l-au confirmat cei de la parcul auto de unde a fost luata. Acum sunt curios cat poate sa coste o cheie originala... :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

cateva sute de euro!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa nu exageram! Costa 100E.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La reprezentanta? Pai tu iei decat doar plasticul? De cip nu ai nevoie? :smile:

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu doar cip ciripul e 100. Dar vine fara unde si ultrasunete. Astea se vand separat. Plus inelul de inox ca sa o agati la cingatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e nicio exagerare. ”Pretul unei chei cu telecomanda este de 770 RON, pretul software-ului folosit este de 370 RON iar priza diagnostic pentru adaptare 200 RON (preturile contin TVA).” Acesta este raspunsul pe care l-am primit de la dealer. Macar daca odata cu resoftarea s-ar schimba si limba, nu mi-ar parea atat de mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei cu 450 ron se poate. Asta e pretul pe care mi l au dat la Constanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la reprezentanta? Normal ca vreau, dar eu sunt din Oradea si am inteles ca trebuie sa mergi cu masina in service-ul Volvo, sa-ti programeze cheia si sa-ti stearga din soft cheia pierduta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceasta cheie nu se poate face decat la reprezentanta cu o cheie noua. O cheie veche nu se mai poate reprograma. Asa era simplu. Sunt chei si la 5 lire pe ebay.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.