Roger

V60 - ce sa aleg: motorizare, echipare, optionale...etc?

156 posts in this topic

Ce tare, este ca si cum am plati taxa de transport cand cumparam un Logan din RO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am dat comanda de V60 R-design, D2, alb si cam atat.

O sa-l iau din Germania, cam peste o luna. Pretul a fost 23.500 Euro, cu tot cu TVA si delivery tax.

Cei din Belgia nu au fost in stare sa-mi dea o astfel de oferta de nerefuzat, asa ca ma duc la vecini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

R-Design si alb e cam ........, de ce nu ai ales R-Design rosu ? Am vazut live un V60 R-Design D2 de culoare rosie, arata exceptional iar partea interesanta era ca lipsea de pe spate D2ul . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o masina deja comandata pentru dealer si nu am putut sa schimb nimic. De aici si pretul asta...zic bogdaproste la 11.705 Euro discount

Si btw, practica si nemtii delivery tax. In cazul asta este 855 Euro, suma deja inclusa in pretul final.

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roger, este un pret foarte bun. Sa o stapanesti sanatos, sa va aduca doar bucurii si fara incidente. Si sa pui poze cu ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos Roger si sa va bucurati de ea !

Sa il dai si pe Gamer cu ea sa vada ce inseamna Volvo ca l-am dat si eu cat a fost in Romania, dar nu a fost prea impresionat :)

In caz ca te intrebi de unde sa ma iei: ne stim de pe un alt forum si acum se pare ca am trecut amandoi la Volvo dupa Seat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dumnezeule, dar mica mai e lumea asta, chiar si a internetului.

O sa vad cum fac cu gamer555, poate-i propun sa mearga cu mine la Hambourg

Multumesc de urari tie, lui maverick si lui Bogdan :salut:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mult decat atat sunt cativa posesori de Volvo pe acest forum care stau in Bruxelles . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, mi-ai mai spus, insa nu-i vad...:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari pentru masina.Ai cumparat-o la un pret bun foarte bun pentru un "bugetar" :smile: .Multi km placuti..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci, dar nu inteleg faza cu "bugetar" :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, mi-ai mai spus, insa nu-i vad... :(

felicitari, sa o stapanesti cu placere si ... pe autostrada cu ea :)

Edited by vep75

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumiri vep75 :occasion14:

Exista vreun topic dedicat celor care sunt In Bruxelles? Va intalniti la ci-co, ceva?

In alta ordine de idei, o sa vreau sa cumpar de la dealer manualul de utilizare pt V60 in limba romana. Ar putea sa-mi spuna cineva ce cod are (ca si orice alta piesa de schimb)?

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar manualul in format electronic nu-ti place? Vorba aia, suntem in era "smartfoanelor" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca exista, why not?! Ma poti indruma, te rog, eventual pe PM?!

Sar' na

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia de aici manualul, sa-l rasfoiesti cu placere ca e cel mai stufos manual de Volvo de pana acum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdane, raman profund indatorat :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa continui lista cu intreabari:

1- se apropie iarna si trebuie sa o incalt. Dat fiind ca ea vine cu jante de 18 si o garda la sol mai mica, ce dimensiuni de jante si cauciucuri pot pune?

2- ce marca de anvelope de iarna sunt mai bune: Alpin A4, Good Year UG7+...etc?

3- masina probabil ca va avea meniul in bord si la RadioCd in limba Germana. Pot sa schimb eu in engleza sau franceza? Daca nu, pot cere la dealer sa faca treaba asta sau e batut in cuie asa cum vine din fabrica?

Multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Roger,

Uite parerea mea la intrebarile tale.

O sa continui lista cu intreabari:

1- se apropie iarna si trebuie sa o incalt. Dat fiind ca ea vine cu jante de 18 si o garda la sol mai mica, ce dimensiuni de jante si cauciucuri pot pune?

Uita-te in cartea masinii si echivalentul CIV al masinii - acolo da clar dimensiuni anvelope posibile. As recomanda sa utilizezi roti complete, sa nu pastrezi janta si pentru anvelopele de iarna.

2- ce marca de anvelope de iarna sunt mai bune: Alpin A4, Good Year UG7+...etc?

Eu am luat pentru iarna Dunlop WinterSport 4D, ultima "inventie" anul trecut, urmasele faimoaselor Dunlop WinterSport 3D, si sunt extrem de multumit, chiar daca poate nu sunt cele mai silentioase posibil.

3- masina probabil ca va avea meniul in bord si la RadioCd in limba Germana. Pot sa schimb eu in engleza sau franceza?

Din meniul MyCar -> Settings poti alege limba pentru afisaj, insa nu si limba afisata pe ceasurile centrale - acolo ar trebui sa vorbesti cu dealerul sa le puna in engleza / franceza.

Sper sa te ajute - daca mai pot ajuta cu ceva, da-mi un semnal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc maverick :)

Intr-adevar dimensiunile sunt trcecte in Certificatul de Conformitate al masinii, insa pana nu vine masina, nu stiu ce date sunt trecute in el. Tocmai de aceea as vrea sa fiu pregatit si sa ma apuc sa caut, inainte sa vina iarna.

Am avut Dunlop WS M3, si au fost ok. Anul trecut am pus Alpin A4 si mi s-au parut mult mai bune decat ce am avut. Jante de tabla pe 15" incap?

Pentru afisajul de la ceasuri an trimis e-mail la dealer si revin cu raspunsul lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Roger,

Parca nu - daca retin corect doar de la 16" in sus - eu am vara 215/50R17 aliaj, iarna 215/55R16 tabla nemteasca originale Volvo. Daca ai luat R-Design din ce spune pe site la Volvo Germania ar trebui sa fie jante 8,0 x 18" „Ixion“; cu dimensiunile 235/40 R18.

Tinand cont ca ai R-design si conduci in lumea civilizata cu drumuri cum trebuie, nu vad de ce ai schimba dimensiunea - mergi tot pe 18" - jantele pe 16" ar modifica estetica masinii, mai ales ca este R-Design.

Vizavi de anvelope. le-am luat pe baza testelor - au aratat performante bune pe toate caracteristicile pe carosabil de iarna - franare, manevrabilitate, aderenta. Si nu s-au dezmintit - stii ce iarna am avut anul trecut.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunsul ti-l dau eu, schimbare limba = 350E .

Jante de 15 nu incap, V60 are discuri de frana de 300mm, adica janta de 16" minim .

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa continui lista cu intreabari:

2- ce marca de anvelope de iarna sunt mai bune: Alpin A4, Good Year UG7+...etc?

3- masina probabil ca va avea meniul in bord si la RadioCd in limba Germana. Pot sa schimb eu in engleza sau franceza? Daca nu, pot cere la dealer sa faca treaba asta sau e batut in cuie asa cum vine din fabrica?

2.oferta buna pentru anvelope, gasesti in Germania, la ATU. Un set pe 16", jante aliaj+anvelope (michelin alpin, nokian, good year ...etc) ajunge undeva la suma de 700E (fara TVA) ...

3. la S80, schimbare limba, se poate din settings car, comanda aflata pe panoul central si sunt vreo 10 limbi (mai putin lb romana :) ), posibil sa ai aceasta optiune si la S60 ....

Toate bune!

Edited by vep75

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mai luat anvelope de pe site-ul asta: http://www.reifen-vor-ort.de/winterreifen/suchen?size=205%2F55+R16&postCodeAlt=&sort=ts&postCode=&radius=20&type%5B%5D=W&speed=all&qual=all&manufacturer%5B%5D=04

Ok, deci minim 16".

E mult 350 Euro pentru display-ului central. Poate reusesc sa-i conving sa schimbe ei inainte sa ridic masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemtii ar trebui sa iti schimbe limba gratuit dat fiind faptul ca nu vorbesti germana - ei au respect pentru client.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now