Roger

V60 - ce sa aleg: motorizare, echipare, optionale...etc?

156 posts in this topic

Superba masina! Cand vii in tara, te asteptam la Polivalenta sa ne-o arati!

Tine-ne la curent cu impresiile de la drum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos :occasion14:

Revin cu detalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dealer-ul a fost destul de neserios si nu a schimbat softul pt display-ul central, ci doar la consola.

Mai mult, l-am intrebat de cateva ori daca l-a schimbat si mi-a confirmat in scris ca da.

Cand am ridicat masina a dat-o cotita ca sa-l comand in Belgia, sa-l platesc si suporta ei jumate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Roger

Eu abia astazi :laughing7: am citit intreg subiectul (cap-coada) desi a fost inceput de mai bine de un an.

As avea o intrebare si poate ca tu ai fi in masura sa-mi raspunzi.

Se poate, conform experientelor pe care le-ai avut cu dealerii belgieni (care stiu ca nu-s putini), sa negociezi la pretul masinii chiar si daca vrei ceva anume pe comanda ? Sigur, atunci cand masina e deja in showroom sau a fost comandata de dealer( fara sa fi avut client) si e pe cale sa ajunga la el, e absolut logic sa poti discuta, chiar serios, pretul. E interesul lui in primul rand. E valabila povestea si atunci cand eu sunt cel care vrea ceva anume care trebuie comandat ? Daca da, cam pe unde ar fi procentual fata de pretul de pe site-ul volvocars.be, discountul care se poate discuta ?

Eu stau in Franta iar aici dealerii Volvo sunt rari tare. Mai mult, unii sunt de fapt simple filiale, localizate in diverse orase, ale unei firme-mama comune. Nu am fost sa discut subiectul la modul serios pentru ca proiectul meu, un S60 D5 sau T5, nu e deloc presant pentru moment iar cel mai apropiat dealer e la 60 de km de mine. Cinstit sa fiu, nu cred ca aici se poate obtine mare lucru ca discount, impresia mea fiind ca ei mai degraba ofera ceva in plus in pachetele optionale sau conditii mai avantajoase de leasing/credit decat sa umble la pret. De aceea, m-ar interesa si situatia din Belgia care e la doar 4-500 de km de mine si ar putea fi o solutie, chiar daca mai complicata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am tot tras de dealerii din Bruxelles (doar doi) sa obtin ceva discount, si mi-a dat fix...ziua buna.

Preturile de pe site erau aceleasi si in oferta lor. In plus, mai cresteau cu inca 300 Euro - delivery tax pentru orice masina comandata.

Nu stiu daca ai fost atent, dar in cele din urma am luat masina din Germania, Hambourg, pentru ca acolo am gasit promotia asta.

Oricum, dupa ce am primit oferta din Germania, i-am aratat-o dealer-ului de aici si mi-a raspuns scurt: nu rata masina, e o oferta buna, mergi si ia-o de acolo.

Nu a incercat sa-mi ofere nimic. Ma gandeam ca o sa incerce omul, ceva de genul garantie extinsa, cateva revizii moca, accesorii....NIMIC, l-a durut la basketi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci pentru raspuns.

m-am lamurit.

cu dealerii nu are rost sa discuti, pretul fiind fix, mai ales in caz de comanda.

doar daca ai noroc sa aiba unul ceva pe stoc si sa-ti convina masina oferita (varianta, probabil, imposibila in ceea ce ma priveste).

daca nu, numai producatorul poate oferi la un moment dat o promotie anume, care e valabila pentru toata lumea.

intrebarea ti-am pus-o pentru ca am avut impresia ca, prin primele posturi, ai spus ca ai fi negociat cu dealerii belgieni.

si ma gandeam si eu ca tot omu' ca poate, in tara unde e fabrica si fiind mai multi dealeri, se poate misca ceva la pret.

din pacate, nu e deloc asa.

despre intrebarea ta cu pneurile de iarna, confirm si eu varianta Dunlop Wintersport 3D ca fiind exceptionala (diferenta mare fata de M3) . normal ar fi ca 4D, mai nou aparute, sa fie si mai bune. personal nu le-am testat (4D) pentru ca aici unde sunt acum nu prea mai au rost pneurile de iarna. am profitat ca mi se tocisera si cele de vara (niste Michelin Energy Saver, luate din motive de nou patriotism local, dar o deceptie crunta din toate punctele de vedere) si am pus universale (prima data in viata), noul model de Vector 4 Seasons de la Goodyear. prima impresie, exceptionale. atat pe uscat dar mai ales pe ud. am rulat constant la 140-150 pe o ploaie cumplita (perdea de apa) pe autostrazile franceze (cunoscute cu mari probleme de aquaplanare pe ploaie, de unde si viteza limitata la 110 cand ploua) si nu am simtit nici cea mai mica lipsa de aderenta. despre cum se comporta pe zapada, inca nu stiu, voi vedea la iarna in Austria. din ce am citit pe mai multe forumuri frantuzesti, parerea clar majoritara ar fi ca se comporta mai bine pe zapada decat orice Michelin dedicat iarna (iar astora aici nu le e deloc caracteristic sa recunoasca ca exista lucruri mai bune decat ale lor nationale). in plus, pneurile au pe ele marcajul M+S, asta pentru acolo unde e obligatoriu prin lege. per total, pentru mine sunt o surpriza super placuta cel putin deocamdata. daca se confirma si comportamentul bun pe zapada vor fi optiunea mea pe multa vreme de acum inainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Tudor,

Bine ai venit pe forum.

Daca vei cauta la dealeri in zona - Belgia, Olanda, Germania - vei gasi sigur masini de showroom cu reducere atractiva. Asa am luat primul meu S60 din Bucuresti. Din ce am vazut in Germania au chiar posibilitatea unui leasing operational direct pe site la Volvo Germania.

Vizavi de Dunlop 4D - exact ca tine, M3, pe urma WS 3D si anul trecut am luat 4D - foarte multumit de ele - asfalt ud, zapada, nu s-au tocit practic deloc in 10K km facuti cu ele, un pic zgomotoase pe autostrada (si 3D erau putin zgomotoase).

Succes in cautari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut mav,

merci pentru urari dar sa stii ca nu-s chiar atat de nou pe aici, desi vad ca asa scrie pe mine.

cred ca, fiindca-s mai putin activ la scris. de citit insa, citesc destul de des.

oricum ar fi, apreciez.

cat despre cautarile mele, cinstit sa fiu nu ma agit prea tare, pentru ca nici nu sunt presat (proiectul e, sper, pentru anul viitor) si nici nu cred ca am prea multe optiuni.

ca sa iau masina de altundeva decat Franta e destul de complicat din doua motive. primul, necesitatea de a o achita cash, pentru ca nu cred ca declaratia de venit de aici merge si in tarile din jur, oricat de comunitate europeana ar fi, iar al doilea, o suma de aproximativ 1000 euro necesara pentru a reinmatricula in Franta o masina deja inmatriculata intr-o alta tara UE. ar trebui sa am un discount cu adevarat major care sa poata sa compenseze cele doua neajunsuri de mai sus, mai ales ideea de a ingropa, dintr-o data, o suma importanta.

apoi mai e si un alt lucru, poate cel mai important. eu vreau o anumita configuratie de masina, destul de ridicata, culoare si jante anume plus ceva optionale, pe care nu cred ca un dealer ar aduce-o s-o tina in showroom si apoi s-o vanda cu discount.

de aceea ii intrebasem pe Roger daca el a putut discuta ceva la pret in caz de comanda, gandindu-ma ca poate in Belgia, fiind pe langa fabrica, o fi mai simplu pentru dealer de obtinut un discount.

cand am cumparat actuala masina, in 2008, am fost initial in discutii cu un dealer italian care imi daduse posibilitatea sa fac o comanda de S40, dupa cum doream eu, cu un discount fix de 6000 euro cu conditia ca masina sa depaseasca valoric pe catalog 30.000. adica eu trebuia sa-i platesc minim 24.000, explicandu-mi ca avea nevoie sa mai vanda inca doua masini de minim valoarea respectiva pentru a atinge un anumit target si a obtine el insusi un discount pentru un intreg lot de masini vandute. afacerea a picat pentru ca nu a vrut sa accepte sa nu-i platesc TVA-ul (dupa cum bine vad azi, avea dreptate) iar eu care stiam ca trebuie sa-l platesc in Romania, ma temeam ca nu-l voi mai recupera in veci pe cel platit "fratelui" italian.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Tudor,

Ai fi surprins sa vezi ce dotate sunt Volvo-urile de showroom - fa o incercare. Iar EUR ca moneda este peste tot, iar dealerii germani sunt dispusi sa faca acest tip de leasing operational - oricum ei nu se asteapta ca cineva sa tina masina pana la final - sunt obisnuiti ca oamenii sa ia masina, o folosesc si o inapoiaza si iau alta.

Masina ramane chiar pe dealer - tu platesti practic un fee lunar de utilizare. Nu e nevoie de inmatriculare in Franta deoarece e inmatriculata in Germania, cu asigurare Casco tot acolo. Insa tu porti merge linistit cu ea in Franta, platesti doar combustibil si taxe de drum.

Daca am avea asa servicii in Romania as apela oricand la asa ceva - la noi leasing operational presupune exact aceleasi conditii ca si cel financiar azi, iar preturile practicate sunt ingrozitor de exagerate daca ai incerca aici treaba asta - am incercat sa obtin o astfel de intelegere insa fara avans ca la leasing financiar nu se poate.

Asadar, vezi la dealeri ce masini au pe stoc - showroom sau mai bine demo - s-ar putea sa fii placut surprins.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 TVA-uri nici in RO nu gasesti :D

Stai inistit ca primesti TVA-ul inapoi .

Lunea trecuta am trimis actele la dealer, iar azi aveam TVA-ul in cont.

Surprinzator de repede :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari - asa ai facut rost de bani de Sarbatori :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-adevar, nu-mi strica deloc.

Merci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raspunsul ti-l dau eu, schimbare limba = 350E .

Jante de 15 nu incap, V60 are discuri de frana de 300mm, adica janta de 16" minim .

Astazi am fost la un dealer mai "pricopsit" din GENT si am schimbat limba de la IC. A costat 36 EURO + TVA. Codul de pe factura este 31270582.

Bogdane, sigur suma de care ziceai nu se refera la atle operatiuni?!!! Am sunat si la un alt dealer din Bruxelles si ei cereau 120 EURO. Sunt diferente destul de mari, chiar si intre ei.

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e... La mine de ex. acel cod (imposibil de adus, ca e un software) ar costa 670RON !!!!

31270582 - VO-ENGLISCHE ANWENDUNG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu gasesc nicio explicatie pentru diferentele astea, sincer :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comertul cu amanuntul vs. comertul cu ridicata. Simplu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mav,cand mai treci pe la primus,ia-mi si mie te rog 2 kile de bitzi sa reprogramez ECM-urile. Da' sa fie 50% discount ca cumpar mult ! ;D

Samsung Galaxy S on JellyBean

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vanzarea nu este la kilogram ci la rulaj de unitati vandute - ma asteptam sa stii Alex asta :), de vreme ce esti in domeniu - incepand cu masinile vandute. Cu cat vinzi mai multe Volvo, vinzi automat mai multe piese de schimb, accesorii si upgrade soft. Si atunci negociezi cu importatorul sau Volvo discount-uri.

Separat, cu cat ai mai multi clienti care vin la tine pentru astfel de servicii care nu implica multa manopera, iti poti permite sa cobori pretul - gen promotii.

Deci, coroborate cele 2 chestiuni de mai sus, ar putea explica diferentele.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte adevarat Mav... Te poti interesa pentru noi cat costa la Primus acel cod ? :)

Saru'mana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar mere cu pere . Aici vb strict de un produs soft pe care Alex nu-l poate livra, de exemplu eu am pus Low Beam App 2 30679690 pret PRIMUS 106 lei, la MC 96 lei, in Germania 79 lei iar in SUA 77.39 lei DAR diferenta si smecheria vine la "montajul" softului, conform Volvo incarcarea de soft este normata cu 0.3 ore, astfel la PRIMUS a costat 50.59 lei ~168.64 RON/ora manopera iar in Germania ora de manopera este 75E ~330 lei adica incarcarea softului + soft = 79+99=178 lei iar eu am platit la Primus 156.98 lei . In SUA ora de manopera Volvo este 110USD, adica tot 330 lei iar pretul ajunge pt acelasi soft la 176.39 lei adica tot mai scump ca la PRIMUS.

Softul de limba este posibil sa fie altfel normat pt ca se incarca in 2 calculatoare, oricum pretul este comparativ cu Germania pt ca la Primus este 855 lei de schimbat limba iar in Germania este numai softul este 570 lei la care se adauga "montajul" care daca-l punem 100 lei (0.3h manopera) pretul ajunge la 670 lei, adevarat tot mai scump la noi dar nu cu mult .

Vrei sa-ti aduc aminte Alex de relee cumparate de la Primus cu 45 lei cu tot cu TVA si la tine pe prietenie era pretul 70 lei .

ROGER, la tine a fost sigur acel pret din cauza unei discutii pe care ai avut-o inainte cu cei de la Volvo, ai uitat ca ti-au promis ca-ti schimba limba, nu are cum sa coste 36E pt ca in SUA unde sunt preturile cele mai mici din lume costa 200$ aceiasi operatiune la dealerul Volvo din Detroit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

G,vrei sa iti aduc aminte ce scria pe spatele de la telecomanda ? :) sa iti aduc aminte cat s-a scumpit EGR-ul de 1.9 ca in 2 ani de la 700ron la 1400ron ? Daca ai noroc de stoc vechi normal ca le iei la juma de pret. :))

Ia intreaba peste 1 an la primus de acelasi releu,I dare you :)

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei cu adevarat diferente de preturi ia de aici, app EN. 9483157 - 855 lei in RO, 130 E in europa si 27 USD in SUA. Asta da paritate leu, euro si USD . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna asta cu paritatea si probabil ca asa este la valoarea reala a economiei, insa haideti sa revenim ontopic.

Roger, ziceai ca urmeaza sa vii in Romania - ne interesam aici la dealer cat ar costa aceasta schimbare de limba.

Am o idee in cap - cand ar urma sa faci revizia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, soful promis era de catre neamt, care nu s-a tinut de cuvant.

Aici am sunat la doi dealeri: Bruxelles: 120 EURO si GENT 70 Euro.

Nu aveam nicio treaba cu nimeni si nicio prietenie. Au spus ca nu e nevoie de programare, m-am suit in masina, am ajuns acolo, in 30 am plecat cu noul soft si cu factura. Daca te ajuta, o pot scana si ti-o trimit pe PM.

Mav, habar nu am cand o sa fie revizia. Posibil in iarna cand se face anul.

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now